Jaki (nowy) gramofon żeby nie zajechał płyty

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Jack_90
Posty: 82
Rejestracja: 18 paź 2020, 20:00
Gramofon: Technics SL-DD33
Lokalizacja: Wrocław

Jaki (nowy) gramofon żeby nie zajechał płyty

#1

Post autor: Jack_90 »

Cześć ,

jak inni forumowicze chciałem zadać pytanie odnośnie zakupu gramofonu.
Nie jestem audiofilem (i chyba nie będę). W posiadaniu i słuchaniu płyty z gramofonu chyba bardziej mi chodzi o efekt wizualny kręcącej się czarnej płyty. Od czasów liceum zawsze chciałem sobie sprawić i teraz chyba jest ku temu dobry moment.
Najłatwiej było kupić coś z sklepu RTV AGD i cieszyć się spełnionym marzeniem. Jednak pojawiło się jedno, ale które mnie powstrzymuje przed kupnem co popadnie.

Troszkę poczytałem i oczywiście temat okazał się bardziej skomplikowany niż mogłem przypuszczać. To co wydawało mi się że będzie ok, na forach jest opisywane jako badziewne zabawki, które tylko mogą zniszczyć czarny krążek, a na żywotność płyty będzie miała wpływ wkładka z iglą, możliwości ustawienia ramienia itp. Więc jeśli dobrze rozumiem wszystko sprowadza się do klasy sprzętu

Dlatego chciałem się poradzić jaki sprzęt (i w jakim budżecie) zapewni mi należyte traktowanie płyt. Nie widzę opcji, że wydam kasę na płytę, którą potem sobie zajadę... Chciałbym się cieszyć już nimi do końca mojego żywota :) Docelowo gramofon chciałbym podłączyć do wieży, więc wiem, że powinienem wybrać model z przedwzmacniaczem. Czytałem też o możliwości kompletacji sprzętu używanego i do tego wzmacniacz i kolumny, ale to na razie chyba nie dla mnie. Więc raczej celowałbym w nowy sprzęt. Jeszcze też zastanawiam się czy na to jak gramofon będzie obchodził sie z płytą duże ma znaczenie czy będzie manualny czy automatyczny (tu chyba nie mam preferencji, co do napędu też nie). Budżet w razie co można dozbierać, ale chciałbym wiedzieć od ilu zaczynają się ceny nowego sprzętu, który spełni moje kryterium. Może jakaś propozycja dla mnie?

Jeszcze się zastanawiam czy ustawianie antyskatingu jest do ogarnięcia samemu?
Z góry dzięki za pomoc i propozycje.
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Jaki (nowy) gramofon żeby nie zajechał płyty

#2

Post autor: gravediggie »

Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
W posiadaniu i słuchaniu płyty z gramofonu chyba bardziej mi chodzi o efekt wizualny kręcącej się czarnej płyty.
Szukaj gramofonu który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom estetycznym.
Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
Dlatego chciałem się poradzić jaki sprzęt (i w jakim budżecie) zapewni mi należyte traktowanie płyt.
Budżet w zasadzie powinieneś określić sam.
Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
Nie widzę opcji, że wydam kasę na płytę, którą potem sobie zajadę...
Jeżeli kupisz gramofon a nie wyrób gramofonopodobny to nie zajedziesz płyt. Aczkolwiek ja jestem zdania że zużycie płyt następuje zawsze (inaczej przeczylibyśmy prawom fizyki :)), przy czym na dobrze skalibrowanym sprzęcie jest ono niewielkie i mocno wydłużone w czasie.
Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
Chciałbym się cieszyć już nimi do końca mojego żywota
Jest to do ogarnięcia :)
Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
Docelowo gramofon chciałbym podłączyć do wieży, więc wiem, że powinienem wybrać model z przedwzmacniaczem.
Możesz kupić przedwzmacniacz osobno i to byłoby bardziej uniwersalne rozwiązanie
Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
Jeszcze też zastanawiam się czy na to jak gramofon będzie obchodził sie z płytą duże ma znaczenie czy będzie manualny czy automatyczny (tu chyba nie mam preferencji, co do napędu też nie).
nie ma znaczenia.
Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
Może jakaś propozycja dla mnie?
Nie określiłeś budżetu ale jeżeli
Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
Więc raczej celowałbym w nowy sprzęt.
i
Jack_90 pisze:
18 paź 2020, 20:04
Budżet w razie co można dozbierać
to może celuj w któregoś z nowych technicsów 1500c, 1200mk7 lub 1200gr. 1500c ma wbudowany przedwzmacniacz.

Możesz też celować w gramofony używane po pełnej renowacji. Na forum jest kilku Forumowiczów parających się tym - Pawelec, Olsza84, może jeszcze ktoś by się znalazł (nie pamiętam nicka, ale był tu kolega który buduje plinty do gramofonów :think: ).

Generalnie musisz wiedzieć że w cenie najtańszego w tym zestawieniu sl1200mk7 możesz mieć porządny używany gramofon + przyzwoity przedwzmacniacz i niezłą wkładkę więc nie odrzucałbym używek na start.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jaki (nowy) gramofon żeby nie zajechał płyty

#3

Post autor: RadTang »

Dobry, polecany przedwzmacniacz na start to ART DJ PRE II. Czasem tanio można używaną sztukę znaleźć za ok. 200 zł.
Z sensownych nowych to są właśnie te Technicsy ale to koszt od ok. 4000 zł w górę. Za tę kwotę na pewno dostaniesz 1200 mk2 czy inny a to konkretny sprzęt.
Jack_90
Posty: 82
Rejestracja: 18 paź 2020, 20:00
Gramofon: Technics SL-DD33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki (nowy) gramofon żeby nie zajechał płyty

#4

Post autor: Jack_90 »

Hej,
melduje, że temat można zamknąć.
Jednak stanęło na używanym :P
dzięki za opdpowiedzi
ODPOWIEDZ