Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
saintkrusher
Posty: 14
Rejestracja: 18 sty 2017, 18:51

Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#1

Post autor: saintkrusher »

Cześć,

Nigdy nie miałem gramofonu i chcę kupić coś porządnego na stałe. I tak to nie będzie moje główne żródło grania, więc proszę o radę. Czy warto zakupić taki oto sprzęt, opis sprzedającego:
"Sprzedaję z prywatnej kolekcji w/w gramofon, stan bardzo ładny, wszystko sprawne w 100%. Pokrywa w pięknym stanie. Plinta czarna nie porysowana. Sprzedaję z wkładką ORTOFON OMB ,ale uważam jednak że gramofon zasługuje na zacniejszą. Możliwy odsłuch i mile widziany odbiór osobisty. Zasilacz w komplecie. Gramofon w pełni manualny. Dodatkowo zamontowane urządzenie ( wartość ok 250 zł. ) do podnoszenia ramienia na końcu płyty. Ramię TP-63. Nowy pasek. Preferowany odbiór osobisty.

proszę Was o szczerą radę, pozdrawiam Grzesiek

Znalazłem jeszcze coś takiego: https://allegro.pl/oferta/technics-sl-1 ... 9568887046
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#2

Post autor: Wojtek »

Zupełnie nie wiem co ten temat ma wspólnego z działem konserwacji płyt... przenoszę.

Nie kupuj starego Thorensa na pierwszy gramofon.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Boro88
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2021, 13:42

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#3

Post autor: Boro88 »

Witam. To mój pierwszy post na forum. Nazywam się Mateusz i nie chciałbym dostać bury za niewłaściwe umiejscowienie posta :)
Aktualnie gra u mnie Dual 1225 (po małym przeglądzie w Audio Autonomy) z wkładką ATVM95E. Proste czynności - wymianę kabli na RCA, przesmarowanie, kalibrację, dorobienie plinty jestem już w stanie ogarnąć samodzielnie.
Obecny gramofon jest niewielki i mam wrażenie, że daje stosunkowo niewiele możliwości regulacji. Dość mocno odczuwam IGD - na niektórych płytach wręcz nie do zniesienia.
Z czasów studenckich dobrze wspominam dźwięk z "ojcowego" Daniela stąd myśl, że być może "większy" gramofon byłby rozwiązaniem.
Bardzo zainteresowały mnie Thorensy TD 160 - mają opinie solidnych i podobają mi się wizualnie. Lubię dłubać w drewnie a stosunkowo prosto dorobić do nich plintę. Nie znalazłem zbyt wiele informacji o montowanych w nich ramionach. Których unikać, na co uważać?

Budżet jak zwykle ograniczony. W Polsce taki zakup to minimum 1500zł. Zakładam jednak kupno przez niemieckiego eBaya - tam jest nieco więcej ofert i w lepszych cenach nawet pomimo wysokiego kursu €
Przykładowo:

https://www.ebay.de/itm/THORENS-TD-160- ... 4647360635

Czy mogę prosić o opinie o powyższej ofercie/wybicie mi z głowy tego gramofonu (co to za wkładka)? W dotychczasowego Duala nie chciałem zanadto inwestować - Thorens miałby być gramofonem "docelowym" (przynajmniej przez kilka lat ;). Oczywiście zakładam kupno lepszej wkładki ale nie chciałbym żeby rodzaj ramienia albo sposób montażu ograniczały mnie w tym względzie.

Jeśli napisałem bzdury to proszę o wyrozumiałość - pierwsze koty za płoty.
Pozdrawiam
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#4

Post autor: zbyszek1982 »

W tym egzemplarzu już ktoś wymienił podstawę plinty i kable.
To jest porządny gramofon pod warunkiem, że jest zadbany. Można łatwo kupić części zamienne, choć tanio nie jest.
No i trzeba mieć na uwadze, że od czasu do czasu wymaga regulacji zawieszenia. Nie jest to bardzo trudne, ale wymaga minimum technicznego ogarnięcia.
Boro88
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2021, 13:42

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#5

Post autor: Boro88 »

Witam. Ponownie. Mimo szczerych chęci cena minimalna nie została osiągnięta. Zastanawiam się na ile konstrukcyjnie różny jest Thorens td 165?

https://www.ebay.de/itm/Plattenspieler- ... SwnWxgXyup

Ten z linku powyżej ma metalowy subplatter tak jak w 160tce. Ramię zdaje się jest to "gorsze" z AS regulowanym ciężarkiem. No i ponownie nie jestem w stanie zidentyfikować wkładki...? Skąd biorą się niższe ceny 165 na rynku wtórnym?
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#6

Post autor: Merrick »

Uważa się że właśnie ten metalowy talerz w TD 160 na metalowym subplatterze i łożysku 10mm jest lepszą bazą do bardzo dobrego brzmienia. Reszta to porządne ramię i jakaś bardzo dobra wkładka i masz całość :D
Boro88 pisze:
31 mar 2021, 23:51
Ten z linku powyżej ma metalowy subplatter tak jak w 160tce
Ponoć takie egzemplarze też się trafiają ale mają łożysko 7mm. Rzeczywiście posiada metalowy
Boro88 pisze:
31 mar 2021, 23:51
Skąd biorą się niższe ceny 165 na rynku wtórnym?
ponoć TD 165 jest bardziej chybotliwy, mniej stabilny ale trudno w to uwierzyć
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 14:07 przez Merrick, łącznie zmieniany 1 raz.
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Boro88
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2021, 13:42

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#7

Post autor: Boro88 »

Zdjęcie 8 i 9 przedstawia gramofon że zdjętym talerzem. Najwyraźniej jest z tych metalowych. Czyli rozumiem, że metalowy subtalerz w 165 zazwyczaj ma łożysko 7mm, natomiast w 160 łożysko 10mm (co przekłada się na stabilność talerza?).
Nie miałem nigdy takiego w łapkach - nie wiem jakie są możliwości wymiany/dostępność tego typu łożysk. Czy są to jakieś bardzo szczególne łożyska tylko do thorensów (z rozbiórki za milion monet)? Czy zamówienie łożyska na wymiar jest możliwe?

Prawdopodobnie skuszę się na ten gramiak - wygląda na zadbany a sprzedawca jest z Chemnitz więc przy odrobinie szczęścia odbiorę osobiście (Kobieta posłuży za tłumacza, ja jak ich słyszę to się boję, że chcą mnie aresztować). Wiem, że to już trochę offtopic ale jeśli ktoś ma informacje dot. różnic to bardzo proszę o pomoc (chciałbym się doedukować).
Pozdrawiam
Boro88
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2021, 13:42

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#8

Post autor: Boro88 »

https://www.google.com/amp/s/stillplayv ... 60-the/amp

Tutaj jest jakby potwierdzenie tego o czym piszemy (zazwyczaj w 165 średnica łożyska to 7mm ale Pan, który to pisał twierdzi że "szczęśliwie" w gramofonie, który kupił było łożysko 10mm - pomimo, że subplatter z tworzywa).

Jednak dalej nie wiem:
Czy jeśli subplatter jest oryginalnie metalowy to łożysko jest zawsze 10mm?
Czy konstrukcja gramofonu umożliwia wymianę łożyska z 7mm na 10mm bez większych przeróbek?
Czy takie łożyska są "specjalne" czy też można je gdzieś zamawiać na wymiar?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#9

Post autor: zbyszek1982 »

Ten z 7mm też jest dobry. Nie ma się co pałować.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#10

Post autor: Merrick »

Boro88 pisze:
01 kwie 2021, 09:46
Zdjęcie 8 i 9 przedstawia gramofon że zdjętym talerzem.
Nie zauważyłem tych zdjęć. Rzeczywiście jest metalowy
Boro88 pisze:
01 kwie 2021, 09:46
Czyli rozumiem, że metalowy subtalerz w 165 zazwyczaj ma łożysko 7mm, natomiast w 160 łożysko 10mm (co przekłada się na stabilność talerza?).
Tak. Jeden ma 10mm a drugi 7mm ale ponoć trafiają się też TD 165 z 10 mm. Użytkownicy twierdzą że TD 165 jest mniej stabilny( to nie jest moje zdanie) . Mam pewną teorię związaną z TD 165. Ponieważ TD 160 był drogi i zapewne nie sprzedawał się szybko to być może w fabryce leżała ogromna ilość elementów i gdy zabrakło podzespołów do TD 165 to montowali elementy z TD 160 i stąd biorą się takie gramofony jak ten w aukcji którą obserwujesz
zbyszek1982 pisze:
01 kwie 2021, 11:25
Ten z 7mm też jest dobry. Nie ma się co pałować.
Dokładnie.
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Boro88
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2021, 13:42

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#11

Post autor: Boro88 »

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Co do kwestii talerzowo-łożyskowych jestem już przekonany. Jeśli mogę mieć jeszcze pytanie co do ramienia/headshella:
Gramofon sprzedawany jest z dość osobliwą wkładką "moving flux" GLANZ - MFG-11T. Ze szczątkowych informacji w internetach wynika, że jedyną opcją dokupienia igły jest poszukiwanie takowej firmy "Astatic" - z tego co widzę to również praktycznie niedostępne (tym bardziej w Polsce). W związku z powyższym (jeśli uda się wygrać aukcję) będę musiał zainteresować się inną wkładką. Masa efektywna ramienia TP 11 III z headshellem i armwandem TP63 wynosi 7,5. W temacie wkładek jestem zielony ale szukając informacji o w.w. ramieniu na forum natrafiłem na wątek gdzie sugerowano, że dobór wkładki może być kłopotliwy. Zapewne w perspektywie pojawi się "porządne ramię i bardzo dobra wkładka" ale póki co budowa domu pożera lwią część wypłaty i spróbowałbym przez jakiś czas powalczyć z tym co jest. Suchą teorię o podatności i masie mniej więcej znam ale prosiłbym o naprowadzenie albo sugestie jakich wkładek poszukiwać?

Jeszcze jedno pytanie. Będę próbował się kontaktować mailowo ze sprzedawcą (żeby zapytać o odbiór osobisty) zapewne powiniennem zadać przy tej okazji jakieś pytania o stan techniczny (np ewentualne luzy na łożyskach lub stan igły?). Czy macie jakieś szczególne sugestie czego powiniennem się dowiedzieć?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#12

Post autor: Wojtek »

Boro88 pisze:
01 kwie 2021, 20:29
Suchą teorię o podatności i masie mniej więcej znam ale prosiłbym o naprowadzenie albo sugestie jakich wkładek poszukiwać?
Podatnych, czyli z niską siłą nacisku.

Coś się znajdzie, choć wśród nowych wkładek coraz mniej jest opcji, bo trend się trochę zmienił.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Boro88
Posty: 39
Rejestracja: 24 mar 2021, 13:42

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#13

Post autor: Boro88 »

Rozglądałem się troszkę po internetach i z nowych wkładek rzeczywiście ciężko coś wybrać (do 1000zł). Rozumiem, że bardzo ogólnikowo powiniennem rozważać wkładki o podatności około 20? Shure M97xe w tej chwili już raczej niedostępny. Mam dostęp do starego M75/M91 do którego mógłbym dokupić igłę JICO
https://www.hifi-phono-house.de/ersatz- ... 75-ed-jico - compliance jest podany jako 15. Sumiko Pearl - również 15. Seria Grado prestige - 20um.
Czy mógłbym prosić o potwierdzenie "tropu" lub jakieś sugestie?
Ogółem lekkie ramię zamontowane w gramofonie, który zalinkowałem wydaje się być słabym punktem. W najbliższym czasie nie będzie mnie stać na SME. Mój pierwotny entuzjazm nieco osłabł ;) Zakładam, że dziwna wkładka zamontowana obecnie na gramofonie może być w kiepskim stanie - stąd szukam budżetowej alternatywy (nie wiem czy to w dalszym ciągu dyskusja na ten wątek ale bardzo proszę o podpowiedzi)
Dzięki i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2021, 22:22 przez Boro88, łącznie zmieniany 1 raz.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#14

Post autor: zbyszek1982 »

Bez przesady, 7,5 gramów to jest bardzo uniwersalne ramie. Nie powiesisz na tym sztywnych wkładek MC, ale to nie ten budżet, więc nie ma się co przejmować.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto kupić THORENS TD-160 mkII?

#15

Post autor: Wojtek »

To już nie jest dyskusja na ten wątek raczej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ