Gramofon dla laika

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
slaw87
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2020, 22:10

Gramofon dla laika

#1

Post autor: slaw87 »

Witajcie:)
Z góry przepraszam, bo pewnie takich tematów przerobiliście już masę, ja sam próbowałem nawet wyciągnąć jakieś wnioski dla siebie z zapytań innych w innych tematach ale wyszedł mi z tego jeden wielki mętlik w głowie... Może spróbuję więc z bardziej indywidualnym podejściem - mam nadzieję że nie sprawi to problemu.
Może zacznę od tego że jestem uzależniony od kolekcjonowania płyt. Co prawda CD ( 8-) ) ale w związku z tym że lubię mieć różne wydania tego samego albumu, już od jakiegoś czasu zacząłem wzbogacać swoją kolekcję również o wydania płyt gramofonowych. Nie mam może ich zbyt wielu ale trochę ich już jest a prawda jest taka że nigdy ich nie słuchałem... :) Postanowiłem więc rozejrzeć się za gramofonem. I tu pojawił się problem z którym zwracam się do Was.
Jestem w temacie totalnym laikiem. Całkiem szczerze: chciałbym kupić żeby grało, nie żeby bawić się w jakieś podłączanie jakiegoś sprzętu, kombinowanie itd. Nie mam tez zbyt wiele miejsca na ten sprzęt. A tu się okazuje że powinienem (a przynajmniej tak czytam) do gramofonu kupić jeszcze wzmacniacz i kolumny. Pytanie czy to faktycznie konieczne? Na czym polegają gramofony z przedwzmacniaczem? Czy jeśli znajdę produkt z przedwzmacniaczem to nie będę musiał dokupywać jeszcze wzmacniacza? I czy wystarczy że podłączę do gramofonu zwykłe głośniki?
Pytanie czy znajdę jakiś sprzęt który zajmie mi stosunkowo niewiele miejsca, który po prostu postawię na półce i będzie grał? Wiem że nie polecacie opcji z wbudowanymi głośnikami bo niszczą płyty, ale może jest taka gdzie te głośniki można po prostu podłączyć?
Myślałem np o produktach tego typu:
https://www.euro.com.pl/gramofony/sony- ... bhtml#opis
https://www.empik.com/gramofon-pro-ject ... ktronika-p
Czy one spełniałyby te warunki?
Jeśli nie to może bylibyście w stanie coś polecić?
Cena - myślę ok 700 zł
Jeśli chodzi o kwestię wizualną to szukam czegoś bardzo prostego, mało bajeranckiego bo taki też mam wystrój w domu więc wolałbym żeby garmofon nie zaburzał tego ładu :)
Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon dla laika

#2

Post autor: Wojtek »

Na czym słuchasz płyt CD? Przez komputer czy jak?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Gramofon dla laika

#3

Post autor: RadTang »

Zależy, jakie masz warunki. U mnie płyty (zarówno CD jak i winyle) lecą na słuchawkach. ;) Sporo tańsze od porządnych kolumn ale mnie wystarczają. Wzmacniacz jest zalecany - potrzebny Ci będzie przedwzmacniacz gramofonowy (pre-amp). Zwykle, jeśli gramofon ma już w sobie przedwzmacniacz, to i tak lepiej jest mieć własny (który na ogół będzie sporo lepszy).
https://allegro.pl/oferta/przedwzmacnia ... 8878518767 coś takie wystarczy na początek :) Sam korzystam z tego samego modelu i go polecam.
slaw87
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2020, 22:10

Re: Gramofon dla laika

#4

Post autor: slaw87 »

Wojtek pisze:
21 mar 2020, 23:29
Na czym słuchasz płyt CD? Przez komputer czy jak?
na wieży:
https://www.euro.com.pl/zestawy-muzyczn ... t40d.bhtml

Nie chciałbym słuchać na słuchawkach... Dlatego biorę pod uwagę to że będę musiał kupić jakieś nieduże głośniki (podobne do tych przy wieży - pytanie czy same głośniki wystarczą).
I tu trochę zgłupiałem bo gdzieś na tym forum przeczytałem że rolę wzmacniacza mogą spełniać właśnie głośniki...- to jakieś specjalne?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon dla laika

#5

Post autor: Wojtek »

OK, w takim razie wystarczy gramofon + przedwzmacniacz gramofonowy + kabel 2xRCA i będziesz mógł podłączyć gramofon pod wieżę.
Tak najlepiej :)

Nowe tanie gramofony z wbudowanymi przedwzmacniaczami to szajs.
Do 500 zł kupisz gramofon, do 200 zł przedwzmacniacz, już z wysyłką w cenie jeśli nie odbiór osobisty, i będzie OK.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon dla laika

#6

Post autor: MaciejT »

Wojtek ma rację. Kup przedwzmacniacz gramofonowy. Twoja wieża go nie ma. Wtedy gramofon podepniesz pod przedwzmacniacz, a drugimi kabelkami RCA o których pisał Wojtek połączysz przedwzmacniacz z wejściem liniowym w swojej wieży. I wtedy nie będziesz musiał kupować i ustawiać dodatkowych kolumn i wzmacniacza bo wykorzystasz te które masz w swojej wieży. To chyba optymalne rozwiązanie dla Ciebie.
Co do wyboru gramofonu to odradzamy nowe tanie plastikowe badziewia, możesz poszperać na forumowej giełdzie jeśli chcesz kupić używany, ale lepszy sprzęt w tym samym budżecie. No a jeśli musi być nowy to bierz i tyle. Będzie grało, wymagań nie masz dużych.
slaw87
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2020, 22:10

Re: Gramofon dla laika

#7

Post autor: slaw87 »

Super!;D Dzięki wielkie - w końcu mam jakiś konkret :) A jesteście w stanie coś polecić?
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon dla laika

#8

Post autor: Quarter »

Wtrącę 3 grosze jako niedawno nawrócony na winyle: kup najlepszy możliwy sprzęt na jaki Cię stać (bierz pod uwagę TYLKO używki). Jak kupisz g... to będzie brzmiało jak g.... i frajdy nie będzie. Uznasz, że całe te winyle są przereklamowane i tyle będzie z tej zabawy. To tak jak z gitarami - zgrzytam zębami, jak ktoś proponuje początkującemu kiepskie wiosło bo to początkujący. W efekcie gitara jest niewygodna, nie stroi i brzmi kaszaniaście, więc zawodnik się zniechęca. W przypadku winyli sprawdza się moim zdaniem analogia końska czyli paruje się początkującego jeźdźca z dobrym, mądrym i doświadczonym koniem - wtedy jeździec ma przyjemność z jazdy, a nie walczy z narowistym półgłówkiem. Miałem kiedyś tani nowy gramofon i wrogowi nie polecę po tym co udało się usłyszeć z o połowę tańszego ale wiekowego sprzętu. Przyzwoity używany gramofon i dobra wkładka + rozsądny przedwzmacniacz sprawią, że zacznie Cię cała zabawa wciągać. Kiepski sprzęt na początek po prostu po odsłuchaniu 3 płyt odstawisz do piwnicy.

Powodzenia, na forum na pewno znajdziesz odpowiedź co kupić w Twoim budżecie.

PS. Z przedwzmacniaczy ART DJ PRE II uznawany jest za budżetową niezłą opcję (nieco ponad 200 zł). Gdybyś był z Wawy to mam praktycznie nówkę (2 razy podpięty dla sprawdzenia) i za jakieś 150 zł mógłbym Ci go odstąpić ale z racji na epidemię raczej unikam wychodzenia z domu więc nie wyślę. Gramofony sprawdź w wątkach Gramofony->Zakupy: tam masz sugestie w poszczególnych budżetach. Zwróć uwagę na wkładkę i igłę - to ultra ważne!
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Gramofon dla laika

#9

Post autor: RadTang »

Quarter pisze:
22 mar 2020, 12:05
PS. Z przedwzmacniaczy ART DJ PRE II uznawany jest za budżetową niezłą opcję (nieco ponad 200 zł). Gdybyś był z Wawy to mam praktycznie nówkę (2 razy podpięty dla sprawdzenia) i za jakieś 150 zł mógłbym Ci go odstąpić ale z racji na epidemię raczej unikam wychodzenia z domu więc nie wyślę. Gramofony sprawdź w wątkach Gramofony->Zakupy: tam masz sugestie w poszczególnych budżetach. Zwróć uwagę na wkładkę i igłę - to ultra ważne!
Ja podlinkowałem z allegro (150 zł, wygląda na nówkę). :) To bardzo dobra opcja i sam z niej korzystam. Jest mały i pasuje do mojego ograniczonego miejsca.

Wkładka i igła są ważne ponieważ to one "robią robotę". To jak jakby ktoś chciał słuchać CD bez napędu CD w wieży / komputerze... :twisted: (pomijam tu ripy z CD / winyla). Jeśli w danym sprzęcie nie ma wkładki i igły to trzeba koniecznie dokupić nową (może być używana - to igła się przede wszystkim zużywa). Jeśli jest wkładka ale nie znamy przebiegu igły (czyli chociażby orientacyjnego czasu jej użytkowania) to lepiej wymienić igłę. To jest koszt od kilkudziesięciu złotych (najtańsze zamienniki) do nawet kilkuset złotych (wypasione szlify i najwyżej klasy opcje) i tak jest mniej więcej w przypadku każdej wkładki (wyjątkiem są współczesne wkładki - gdzie koszt igły do wymiany jest mniej więcej na poziomie 70% lub więcej całości wkładki - spotkałem się z fajnym określeniem na to: "system Gillette").

Przejrzyj Allegro i rozejrzyj się w swoim budżecie. Unikaj ofert bez wkładki z igłą. Zastanów się też, czy chcesz mieć pokrywę (czasem może się trafić fajny sprzęt ale bez pokrywy... można dorobić albo kupić ale to zawsze dodatkowy wydatek... ). Na forum też czasem się może coś trafić. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon dla laika

#10

Post autor: Wojtek »

Nie ma co świrować i komplikować na ten moment - pomożemy wybrać sensowny gramofon do tych 5 stów, wkładka z igłą to temat z boku, jak już ten gramofon będzie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
slaw87
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2020, 22:10

Re: Gramofon dla laika

#11

Post autor: slaw87 »

Wojtek pisze:
22 mar 2020, 13:20
Nie ma co świrować i komplikować na ten moment - pomożemy wybrać sensowny gramofon do tych 5 stów, wkładka z igłą to temat z boku, jak już ten gramofon będzie :)
:handgestures-thumbupleft:
ODPOWIEDZ