Pioneer PL15R jak to ugryźć?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
TandK
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2017, 11:05

Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#1

Post autor: TandK »

Dzień dobry

Wlasnie wpadl w moje rece gramofon jak w temacie. Kreci i gra, wyglad zewnetrzny ok, troche porysowana pokrywa. Obroty zmierzone RPM Speed & WoW sa na 33 ~0,7% 45~0,3%. W gramofonie zamontowane sa 2 ramiona, to drugie ze szczoteczka i walkiem ale ono sie nie przesuwa podczas pracy.
Potrzebuje porady na co zwrocic uwage, jak to posprawdzac i czy warto sie w to pchac
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#2

Post autor: Wojtek »

To kupiłeś czy zastanawiasz się czy kupić?

Pewnie masz pasek do wymiany i dlatego takie obroty.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
TandK
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2017, 11:05

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#3

Post autor: TandK »

Mam czas do poniedzialku na decyzje, gramofon mi sie podoba tylko nie potrafie okreslic czy to sprzet warty uwagi i jak z jego obsluga
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#4

Post autor: Wojtek »

Ale czego nie rozumiesz z obsługi?
Instrukcja jest na VE jakby co - https://www.vinylengine.com/library/pioneer/pl-15.shtml
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
TandK
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2017, 11:05

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#5

Post autor: TandK »

Ok zle sie wyrazilem. Chodzi mi o jego serwis czy ewentualna naprawa wpedzi mnie w koszta bo ciezko dostac czesci, czy ten sprzet dobrze sie trzyma w eksploatacji czy tez bedzie wymagal czestego serwisu.
Mam od dluzszego czasu Duala ktory sprawuje sie swietnie ale musze juz wymienic igle a to spory koszt i zastanawiam sie czy nie wymienic go na cos do czego te rzeczy sa latwiej dostepne
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#6

Post autor: olsza84 »

TandK pisze:
24 sty 2020, 13:56
Mam od dluzszego czasu Duala ktory sprawuje sie swietnie ale musze juz wymienic igle a to spory koszt i zastanawiam sie czy nie wymienic go na cos do czego te rzeczy sa latwiej dostepne
Z tego zdania wynika, że do Duala jest jakiś problem z częściami ;) Raczej do Duala w porównaniu do innych marek jest względnie łatwo o części.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#7

Post autor: tristan86 »

TandK pisze:
23 sty 2020, 21:46
Potrzebuje porady na co zwrocic uwage, jak to posprawdzac i czy warto sie w to pchac
Przede wszystkim sprawdź ramię pod kątem luzów i oporów. Zazwyczaj ramiona z Pioneera z tego okresu wymagają czyszczenia i regulacji łożysk. Poza tym są nieśmiertelne:) Silnik warto by nawilżyć 2 kroplami oleju silnikowego, a najlepiej wyjąć i wyczyścić. To samo z łożyskiem głównym. Warto przy okazji sprawdzić gąbki zawieszenia sub-chasiss i skalibrować antiskating bo jest na sprężynie.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2020, 14:25 przez tristan86, łącznie zmieniany 2 razy.
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#8

Post autor: Wojtek »

Nie rozumiem.
Jak zabija Ciebie koszt igły, co wynika z normalnej eksploatacji gramofonu przecież, to może zmień wkładkę na taką z tańszymi igłami?
To jest tak jakby coś niezależnego od gramofonu :)

W Pioneerze nie ma zbyt wielu rzeczy do popsucia się, bo to taki podstawczak.
Tak jak radzi tristan86.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
TandK
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2017, 11:05

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#9

Post autor: TandK »

Panie Wojtku - wiem ze jest pan najmadrzejszy i irytuja pana pytania ludzi mniej obytych w temacie ale po co sie pan tak wyżywa? Potrzebuje konkretnej odpowiedzi a nie "sprawdz w instrukci" Mam duala 506 jak pan zapewne wie wkladki do tego tanie nie sa, jak sprawdzam koszt nowego systemu do niego to grubo ponad kwote jaka zaplace za tego pioneera.
@Tristan86 - dziekuje za odpowiedz, ramie chodzi ok, troche martwi mnie dzwiek z pracujacego gramofonu bo slysze delikatne buczenie z wnetrza obudowy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#10

Post autor: Wojtek »

Nie, nie irytują mnie pytania ludzi mniej obytych. Wręcz przeciwnie :)
Ciężko konkretnie odpowiadać na niekonkretne pytania.
TandK pisze:
24 sty 2020, 14:40
Mam duala 506 jak pan zapewne wie wkladki do tego tanie nie sa, jak sprawdzam koszt nowego systemu do niego to grubo ponad kwote jaka zaplace za tego pioneera.
"Taniość" to rzecz mocno względna. Istnieją tańsze zamienniki igieł do wkładek ULM.
To że okazyjnie możesz kupić Pioneera również nie świadczy o tym że ceny lepszych igieł są jakieś nieuzasadnione czy coś.

Inny gramofon z taką samą albo nawet gorszą wkładką/igłą w praktyce nie da tobie polepszenia dźwięku z winyla :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL15R jak to ugryźć?

#11

Post autor: tristan86 »

TandK pisze:
24 sty 2020, 14:40
troche martwi mnie dzwiek z pracujacego gramofonu bo slysze delikatne buczenie z wnetrza obudowy
Silnik synchroniczny nie pracuje bezszelestnie. W moim PL 112D jak jest idealnie cicho w pokoju to z odległości ok 50 cm słychać bardzo ciche buczenie (na granicy słyszalności). Podczas słuchania jest to absolutnie niezauważalne. Jeżeli w Twoim egzemplarzu jest głośniej - domyślam się że trzeba wyczyścić silnik lub przynajmniej go nasmarować.
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
ODPOWIEDZ