Ograniczony wybór gramofonu

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Beat
Posty: 36
Rejestracja: 02 wrz 2011, 03:21

Ograniczony wybór gramofonu

#1

Post autor: Beat »

Witam
Jestem na początku drogi analogowej i staję przed wyborem gramofonu ograniczonym (z różnych względów) do:

-Dual CS 520
-Dual 1235
-Dual 1225
-JVC L-A120.
Skłaniam się raczej do Duali 12xx, ale nie zaszkodzi poczytać komentarzy o innych gramofonach.

1. Który najlepiej zagra ?
2. Który najlepiej zgra się z wkładką Shure 75 ?
3. Czy mechanizmy Technicsa wkładane były również do gramofonów innych marek ?
4. Czy warto szukać gramofonów linearnych ?
5. Czy nie ma problemów z dostaniem wkładek i igieł do gramofonów linearnych i czy ceny są podobne jak do tradycyjnych ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ograniczony wybór gramofonu

#2

Post autor: Wojtek »

Beat pisze:1. Który najlepiej zagra ?
Trudne pytanie :) Teoretycznie to Dual 520 i JVC są bardziej zaawansowane, ale też mniej solidne.

Dual 1235 to rzadki diabeł. Jedyny Dual z ramieniem typu S ;) Poza tą różnicą jest identyczny do modelu 1234.
Dual 1225 jest starszy, ale ogółem lepszy i solidniejszy od 1235.
Beat pisze:2. Który najlepiej zgra się z wkładką Shure 75 ?
Shure 75 nie znam, ale z Shure M75 to raczej Duale serii 12xx w tym przypadku.
Beat pisze:3. Czy mechanizmy Technicsa wkładane były również do gramofonów innych marek ?
Tak, ale bardzo niewiele było takich kombinacji. Czemu pytasz?
Beat pisze:4. Czy warto szukać gramofonów linearnych ?
Pewnie że warto, ale tylko tych dobrych (Technicsy to raczej pewniaki w tym wypadku).
Czytnj sobie: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=1120
Beat pisze:5. Czy nie ma problemów z dostaniem wkładek i igieł do gramofonów linearnych i czy ceny są podobne jak do tradycyjnych ?
Ceny nówek są podobne, ale wybór jest ograniczony.
Czytnij sobie: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=415
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ograniczony wybór gramofonu

#3

Post autor: Jaskier »

Moim zdaniem 501 to najlepszy z tych Duali. Fakt, Dual 1235 to rzadkość, więc będzie drogi. Możesz go potraktować jak inwestycję, raczej nie powinien tracić na wartości. Sam mam na niego chrapkę ;)
Wojtek pisze:Teoretycznie to Dual 520 i JVC są bardziej zaawansowane, ale też mniej solidne.
Tu się nie zgodzę. Tzn z tym, że bardziej zaawansowane = mniej solidne. Moim zadaniem serie 5xx/6xx/7xx to najlepsze w historii Duala (przynajmniej z tych starszych). Mają lepsze ramiona, zwłaszcza, że szukasz czegoś pod Shure M75. Poprzednie modele (w tym 1225) maja bardziej skomplikowaną mechanikę, co może powodować więcej problemów w przypadku awarii.
Wojtek pisze:
Beat pisze:2. Który najlepiej zgra się z wkładką Shure 75 ?
Shure 75 nie znam, ale z Shure M75 to raczej Duale serii 12xx w tym przypadku.
Nie pamiętam dokładnie, ale czy 1235 nie ma przypadkiem wkładki piezo? :think:
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Ograniczony wybór gramofonu

#4

Post autor: wojciech06 »

Jaskier pisze:Nie pamiętam dokładnie, ale czy 1235 nie ma przypadkiem wkładki piezo?
Nie, Dual 1235 nie ma wkładki piezo i można zamontować w nim wkładkę SHURE M75 :)
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ograniczony wybór gramofonu

#5

Post autor: Wojtek »

Jaskier pisze:Moim zdaniem 501 to najlepszy z tych Duali.
501 to nie 520, a chodzi o ten drugi. Załóż okulary :)
Jaskier pisze:Tu się nie zgodzę. Tzn z tym, że bardziej zaawansowane = mniej solidne.
Chyba mnie nie zrozumiałeś :)
Mi zupełnie nie chodziło o to, że bardziej zaawansowane oznacza mniej solidne. Daleko od tego.
Miałem na myśli to, że pod względem chociażby napędu są bardziej zaawansowane, ale jeśli chodzi o ogólną jakość budowy to są mniej solidne (plastik).
Nie przedstawiam mylnego ogólnika tylko omawiam konkretny przypadek ;)
Jaskier pisze:Moim zadaniem serie 5xx/6xx/7xx to najlepsze w historii Duala
Tego nie podważam, ale...
Jaskier pisze:(przynajmniej z tych starszych).
... no właśnie. CS 520 do tych szlachetnych starszych zdecydowanie nie należy :)
wojciech06 pisze:Nie, Dual 1235 nie ma wkładki piezo i można zamontować w nim wkładkę SHURE M75 :)
Tzn. niektóre Duale 12xx były sprzedawane z wkładkami CDS (piezoelektryki), ale to nie znaczy, że nie były one kompatybilne z innymi typami wkładek.
Tu oczywiście z wiadomych względów wykluczamy Dualowskie komba wzmacniacz + gramofon, gdzie zazwyczaj strojono wszystko pod piezo :)

A skoro Beat pyta się o gramofon z planem zamontowania na nim Szczura M75 to nie bardzo mnie obchodzi z jaką wkładką przyjdzie zakupiony gramofon :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ograniczony wybór gramofonu

#6

Post autor: Jaskier »

Wojtek pisze:
Jaskier pisze:Moim zdaniem 501 to najlepszy z tych Duali.
501 to nie 520, a chodzi o ten drugi. Załóż okulary :)
Cóż, późna pora tłumaczy moją pomyłkę. Oczywiście, 501/521 a CS 520 to zupełnie inne sprzęty. Przepraszam za ten zamęt. Oczywiście w tej sytuacji popieram zdanie Wojtka - 1225 to chyba najlepszy wybór z tych Duali.
Wojtek pisze:Miałem na myśli to, że pod względem chociażby napędu są bardziej zaawansowane, ale jeśli chodzi o ogólną jakość budowy to są mniej solidne (plastik).
Nie przedstawiam mylnego ogólnika tylko omawiam konkretny przypadek ;)
O tak, pod tym się podpisuję.
Beat
Posty: 36
Rejestracja: 02 wrz 2011, 03:21

Re: Ograniczony wybór gramofonu

#7

Post autor: Beat »

Dziękuję za obszerne wypowiedzi.
Wojtek pisze: 3. Czy mechanizmy Technicsa wkładane były również do gramofonów innych marek ?


Tak, ale bardzo niewiele było takich kombinacji. Czemu pytasz?

Beat pisze:
Przeglądając Technicsy na alle... ten JVC L-A120 wydał mi się trochę podobny do prostszych Technicsów (bynajmniej nie ramieniem).
Wzmianek o JVC L-A120 w necie jest niewiele, jedna na "audiokarma ? " mówi że brzmi on zaskakująco dobrze jak na plastik.

Porównując Duala 1225 z 1235 znalazłem że 1225 ma talerz odlewany o masie 1,45kg a 1235 o 1,35kg.
Oba to idlery, choć na Alle..ktoś napisał że 1225 ma pasek.
Ramie "s" chyba nie poprawia jakości ?
Jakie dokładniej są różnice pomiędzy nimi wpływające na jakość dźwięku, są wyraźne czy pomijalne ?
Czy różnice wpływają tylko na trwałość ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ograniczony wybór gramofonu

#8

Post autor: Wojtek »

Beat pisze:Przeglądając Technicsy na alle... ten JVC L-A120 wydał mi się trochę podobny do prostszych Technicsów (bynajmniej nie ramieniem).
Wzmianek o JVC L-A120 w necie jest niewiele, jedna na "audiokarma ? " mówi że brzmi on zaskakująco dobrze jak na plastik.
Zapewniam, że JVC nie brało technologii na licencji od Matsushity (Technics/Panasonic) :)
Beat pisze:Porównując Duala 1225 z 1235 znalazłem że 1225 ma talerz odlewany o masie 1,45kg a 1235 o 1,35kg.
A gdzie tam. Wiem, że taka informacja w paru miejscach jest w sieci podana, ale 1225 tak naprawdę ma talerz o masie 1,8kg (zgodnie z papierami).
Tak czy siak, cięższy talerz wpływa na korzyść napędu jeśli chodzi o stabilność obrotów i tłumienie drgań, szczególnie przy idlerach.
Beat pisze:Ramie "s" chyba nie poprawia jakości ?
Chyba nie :) Dual sobie poeksperymentował trochę z innym designem, ostatecznie pozostając przy ramionach prostych.
Beat pisze:Jakie dokładniej są różnice pomiędzy nimi wpływające na jakość dźwięku, są wyraźne czy pomijalne ?
Nie są to jakieś wielkie różnice, jeśli o to pytasz.
Beat pisze:Czy różnice wpływają tylko na trwałość ?
Nie tylko, gdyż napęd 1225 jest faktycznie lepiej zrealizowany.

Ogółem historycznie to było tak, że w serii 1220-1228, model 1225 był modelem na środkowej półce.
W kolejnej serii 12xx, czyli właśnie 1234-1239, modele 1234/35 były na niskiej półce (tzw. modele wstępne).

Ewidentne jest też, że późniejsza seria była po prostu oszczędniej robiona, co wpływa na trwałość.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Ograniczony wybór gramofonu

#9

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Ewidentne jest też, że późniejsza seria była po prostu oszczędniej robiona, co wpływa na trwałość.
we wcześniejszych dzwignie etc- były metalowe, zastąpione w późniejszych "plastikiem" :(
Beat
Posty: 36
Rejestracja: 02 wrz 2011, 03:21

Re: Ograniczony wybór gramofonu

#10

Post autor: Beat »

Jak wypada porównanie pod względem jakości dźwięku i trwałości topowych polskich gramofonów (Adam, Daniel itp.) z takim Dualem 1225, 1235 ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ograniczony wybór gramofonu

#11

Post autor: Wojtek »

Beat pisze:Jak wypada porównanie pod względem jakości dźwięku i trwałości topowych polskich gramofonów (Adam, Daniel itp.) z takim Dualem 1225, 1235 ?
To ty masz ograniczony wybór czy jednak nieograniczony skoro coraz więcej typów dochodzi do stołu rozważań? :) Bo ja już tego nie ogarniam.

Jak dla mnie to są inne ligi inżynierii więc nie ma za bardzo co porównywać, szczególnie pod względem trwałości.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Ograniczony wybór gramofonu

#12

Post autor: andre »

Zawsze mnie ciekawił taki punkt widzenia.Zarówno Duale ,Adam I Daniel są sprzętami dużo starszymi od oceniającego.Mają ponad trzydzieści lat.Mój gramofon trzydzieści dwa.Wszystkie te gramofony uczciwie przez ten czas pracują a mimo to oceniajacy kwestionuje trwałość urządzeń.Moim zdaniem tak samo łatwo trafić na zarżniętego brakiem konserwacji Duala jak na zmęczonego Daniela czy Adama.
Beat
Posty: 36
Rejestracja: 02 wrz 2011, 03:21

Re: Ograniczony wybór gramofonu

#13

Post autor: Beat »

Wojtek pisze:To ty masz ograniczony wybór czy jednak nieograniczony skoro coraz więcej typów dochodzi do stołu rozważań? :) Bo ja już tego nie ogarniam.
Wybór jest ograniczony i właściwie już dokonany. Dziękuję Ci Wojtku.
Żadne nowe typy nie dochodzą do stołu rozważań.
Dochodzą tylko nowe pytania.
Jako że dotarły do mnie różne zdania na ten temat chciałem rozwiać wątpliwości i wiedzieć jak wygląda porównanie. Myślę, że warto wiedzieć.
Wojtek pisze:Jak dla mnie to są inne ligi inżynierii więc nie ma za bardzo co porównywać, szczególnie pod względem trwałości.
Mógłbyś rozwinąć swoją myśl.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Ograniczony wybór gramofonu

#14

Post autor: Robert007Lenert »

andre pisze:Zawsze mnie ciekawił taki punkt widzenia.Zarówno Duale ,Adam I Daniel są sprzętami dużo starszymi od oceniającego.Mają ponad trzydzieści lat.Mój gramofon trzydzieści dwa.Wszystkie te gramofony uczciwie przez ten czas pracują a mimo to oceniajacy kwestionuje trwałość urządzeń.Moim zdaniem tak samo łatwo trafić na zarżniętego brakiem konserwacji Duala jak na zmęczonego Daniela czy Adama.
Dokladnie. Moj Daniel zostal wyprodukowany w roku 1982 i do dzisiaj dziala idealnie. Jedyne co wymagalo przez te lata wymianie , to paski napedowe. Pozostale elementy dzialaja perfekcyjnie i bezawaryjnie. A sprzet ma juz 30 lat!!!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ograniczony wybór gramofonu

#15

Post autor: Wojtek »

andre pisze:Zarówno Duale ,Adam I Daniel są sprzętami dużo starszymi od oceniającego.
A co to ma do rzeczy?
andre pisze:Mój gramofon trzydzieści dwa.
W sensie że Daniel, tak?
andre pisze:Wszystkie te gramofony uczciwie przez ten czas pracują a mimo to oceniajacy kwestionuje trwałość urządzeń.
Czy wszystkie to nie wiem :)
andre pisze:Moim zdaniem tak samo łatwo trafić na zarżniętego brakiem konserwacji Duala jak na zmęczonego Daniela czy Adama.
Statystyka tutaj niestety nie wygrywa.
Zależy co masz na myśli pod hasłem "konserwacja".

Jeśli tak jak Robert, tylko wymianę paska, to fajnie, tylko się cieszyć :)
Jeśli coś więcej no to... quod errad demonstrandum chciałoby się rzec.

Oczywiście zgadza się, że bardzo uogólniam tutaj sprawę :)


Zresztą, co by to było gdyby te nasze popularne rodzime gramofony nie były składakami na przestarzałej licencjonowanej technologii stąd i zewsząd... lepiej sobie nie wyobrażać.
Beat pisze:Mógłbyś rozwinąć swoją myśl.
A co tu dużo mówić? Dual technologicznie zawsze był powyżej naszych krajowych zakładów. To się zgadza także i dla większości innych firm zachodnich.
Nie chcę tutaj robić z tego porównania "wschód kontra zachód", ale do tego się to pokrótce sprowadza.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ