Stary gramofon i nowy przedwzamcniacz czy nowy gramofon?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Mehow84
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2019, 18:28

Stary gramofon i nowy przedwzamcniacz czy nowy gramofon?

#1

Post autor: Mehow84 »

Dzień dobry,

Stoję przed wyborem czy do posiadanego gramofonu Sony PS-LX 1 dokupić nowy przedwzmacniacz (budżet do 1000 pln) czy pójść w kierunku nowego gramofonu ze zintegrowanym przedwzmacniaczem (mniej kabli, zasilaczy) - w tym przypadku budżet 2000 pln. Moją ciekawość przykuł Rega Planar 1 Plus, ma dobre opinie. Sprzęt najchętniej nowy, ale jeśli ktoś doradzi coś ciekawego używanego to też jestem na tak. Zastanawiam się co da lepszy efekt jeśli chodzi o jakość odtwarzanego dźwięku?

Podpięte to będzie póki co do amplitunera Yamahy i kolumn Wharfedale od kina domowego, nie podaję modeli bo ten sprzęt też będzie do wymiany w najbliższym czasie.

Gramofon ma zainstalowaną oryginalną igłę i wkładkę VL-38GA

Słucham rocka, metalu, jazzu, muzyki elektronicznej, starszego hip hopu.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Stary gramofon i nowy przedwzamcniacz czy nowy gramofon?

#2

Post autor: Regsoft »

Mehow84 pisze:
14 lis 2019, 17:40
czy do posiadanego gramofonu Sony PS-LX 1 dokupić nowy przedwzmacniacz
Nie. Ten gramofon uniemożliwia wymianę wkładki na lepszą (a oryginalna delikatnie mówiąc nie jest z wysokiej półki), a tym samym jest mocnym ograniczeniem jakości dźwięku. Lepiej dowolny uniwersalny gramofon z epoki (oczywiście w dobrej kondycji) i nieco/dużo lepsza wkładka niż pakowanie kasy w tej klasy przedwzmacniacz ...
Mehow84 pisze:
14 lis 2019, 17:40
czy pójść w kierunku nowego gramofonu ze zintegrowanym przedwzmacniaczem
Nie. Nowe gramofony w tej klasie cenowej przegrywają w porównaniu z przyzwoitą używką za parę setek. To byłby błąd ...

Przemyśl inny gramofon za 400-800 zł. Wkładkę 150-300 zł. Ew. przedwzmacniacz do 250 zł jeśli amplituner takowego nie posiada ...
Mehow84
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2019, 18:28

Re: Stary gramofon i nowy przedwzamcniacz czy nowy gramofon?

#3

Post autor: Mehow84 »

Regsoft pisze:
14 lis 2019, 18:42
Mehow84 pisze:
14 lis 2019, 17:40
czy do posiadanego gramofonu Sony PS-LX 1 dokupić nowy przedwzmacniacz
Nie. Ten gramofon uniemożliwia wymianę wkładki na lepszą (a oryginalna delikatnie mówiąc nie jest z wysokiej półki), a tym samym jest mocnym ograniczeniem jakości dźwięku. Lepiej dowolny uniwersalny gramofon z epoki (oczywiście w dobrej kondycji) i nieco/dużo lepsza wkładka niż pakowanie kasy w tej klasy przedwzmacniacz ...
Mehow84 pisze:
14 lis 2019, 17:40
czy pójść w kierunku nowego gramofonu ze zintegrowanym przedwzmacniaczem
Nie. Nowe gramofony w tej klasie cenowej przegrywają w porównaniu z przyzwoitą używką za parę setek. To byłby błąd ...

Przemyśl inny gramofon za 400-800 zł. Wkładkę 150-300 zł. Ew. przedwzmacniacz do 250 zł jeśli amplituner takowego nie posiada ...
Jako alternatywę mam Unitrę G8010 - jeśli ten jest wart inwestowania to jaką wkładkę i przedwzmacniacz można do niego polecić?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Stary gramofon i nowy przedwzamcniacz czy nowy gramofon?

#4

Post autor: Regsoft »

Mehow84 pisze:
14 lis 2019, 19:01
Jako alternatywę mam Unitrę G8010
Też mam. Nie "inwestuj". Podziel budżet i wstrzel się w odpowiednie wątki zakupowe dla gramofonu, wkładki, przedwzmacniacza. Inna sprawa, że czasem wraz z gramofonem można trafić niezłą wkładkę (i ew. dobrać tylko sensowną igłę) ...
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stary gramofon i nowy przedwzamcniacz czy nowy gramofon?

#5

Post autor: Quarter »

Jestem tu nowy i mało wiem, ale dam Ci mój przykład:
- używka - stary Grundig PS 3500 (Direct Drive, pełny automat, 6kg wagi = ok. 300 zł. Gra bez problemów od 3 miesięcy, wszystkie funkcje sprawne.
- wkładka Ortofon 2M Red = ok 400 zł (i krzyczą na mnie Koledzy, że mogłem podobny poziom wkładki kupić za 150-200 zł mniej)
- przedwzmacniacz Art DJ Pre II = ok. 210 zł

RAZEM: mniej lub sporo mniej niż 1000 zł. Zostaje Ci więc drugi 1000 zł + to co dostaniesz za Yamahę (nie wiem jakie masz Wharfedale - miałem kiedyś zestaw do KD i były całkiem przyzwoite, więc może warto zostawić) i za taką kwotę kupujesz fajny wzmacniacz i cieszysz się muzyką.

Albo rozważ zrobienie tego co ja teraz mam zamiar czyli dozbieranie do 4000 za Technicsa SL1500C, który podobno nosi w swoim łonie dobry przedwzmacniacz + w zestawie jest Ortofon 2M Red. Zostaje tylko ewentualna wymiana wzmacniacza, bo ten Technics będzie raczej na lata - najwyżej zrobisz upgrade wkładki do MC lub za 600+ zł kupisz igłę Ortofon 2M Blue.

Proszę doświadczonych Kolegów o korektę moich "porad" - na pewno nie chcę źle Koledze doradzić.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stary gramofon i nowy przedwzamcniacz czy nowy gramofon?

#6

Post autor: Myszor »

Mehow84 pisze:
14 lis 2019, 19:01
Jako alternatywę mam Unitrę G8010
Kiedyś sporo grałem na nim z wkładką Schure M97xe. Dawał radę.
Jeśli chodzi o dźwięk to najwięcej zależy od combo igła-wkładka i preampa.
Gramofon ma nie przeszkadzać i być dobrym kompanem dla wkładki ;)
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1147
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stary gramofon i nowy przedwzamcniacz czy nowy gramofon?

#7

Post autor: Piterski »

Na tym gramofonie G8010 mocno nie zaszalejesz ale lepsza wkładka na pewno dla zauważalny rezultat do tego jednak proponuje najpierw zakup
Poniższego headshella, który umożliwi prawidłowe ustawienie wkładki.
https://allegro.pl/oferta/headshell-uch ... 8179715349
Do tego mogą Ci się przydać jeszcze poniższe ciężarki by uzyskać właściwy zakres rezonansu całego układu.
https://allegro.pl/oferta/ciezarki-na-u ... 8035976872
Nie zaszkodzi też pewnie wymienić pasek napędowy. Wydasz na to około 70-80 zł.

Na pewno rozejrzał bym się za dobrym preampem gramofonowym w przedziale 800-1000 zł za używany. Wspomniany Art DJ Pre II nie jest zły ale to nadal będzie wąskie gardło systemy. I jakiekolwiek późniejsze zmiany nie dadzą spodziewanego efektu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
ODPOWIEDZ