Nowy droższy , czy tańszy używany ?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Elvvis
Posty: 37
Rejestracja: 10 lut 2019, 17:54

Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#1

Post autor: Elvvis »

Witam wszystkich . Chciałbym rozpocząć przygodę analogową dlatego zwracam sie do Was z pytaniem .

Czy lepszym wariantem będzie zakup nowego sprzętu , tu mam na myśli Technicsa sl 1200 gr za 6500 , czy używki do 4000 zł z wkładką , a resztę przeznaczyć na płyty i ewentualne wymiany wkładki.
Jestem zielony w temacie i będzie to mój pierwszy gramofon. Mam więc obawy, że kupię kota w worku z powodu braku dostatecznej wiedzy. Mimo wszystko jak najbardziej jestem zdania ,że używany sprzęt może zdziałać cuda.

Czy bylibyście w stanie polecić mi jakiś konkretny, uznany egzemplarz z dostępnych aktualnie na rynku wtórnym ?
Pozdrawiam
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#2

Post autor: wojtekf »

Już powinien być dostępny SL-1200 mk7, a także SL-1500C z nowych modeli Technicsa. Jeśli masz budżet na SL-1200GR, to chyba nie ma się co zastanawiać, kot w worku to raczej nie będzie :)
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2403
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#3

Post autor: Lukasz31 »

Kolego Elvvis a reszta sprzętu który będzie towarzyszył gramiakowi?
Elvvis
Posty: 37
Rejestracja: 10 lut 2019, 17:54

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#4

Post autor: Elvvis »

Lukasz31 pisze:
17 mar 2019, 10:50
Kolego Elvvis a reszta sprzętu który będzie towarzyszył gramiakowi?
Hej , w domu stoi wzmacniacz Vincent sv-500 i glosniki Burchardt s300 mkII. Odtwarzam głównie ze streamera Jag Electronics . Oczywiście przedwzmacniacz do gramofonu trzeba zakupić.
Elvvis
Posty: 37
Rejestracja: 10 lut 2019, 17:54

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#5

Post autor: Elvvis »

wojtekf pisze:
17 mar 2019, 10:35
Już powinien być dostępny SL-1200 mk7, a także SL-1500C z nowych modeli Technicsa. Jeśli masz budżet na SL-1200GR, to chyba nie ma się co zastanawiać, kot w worku to raczej nie będzie :)
Tylko czy faktycznie ten sl1200gr jest tego warty ? Plus wkladka oczywiscie . Czy jako nowicjusz będę w stanie zauważyć jego zalety względem starej sprawdzonej uznanej używki ? Te nowe modele za świeże , za mało jeszcze o nich informacji jak na razie.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2403
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#6

Post autor: Lukasz31 »

Elvvis pisze:
17 mar 2019, 10:56
Hej , w domu stoi wzmacniacz Vincent sv-500 i glosniki Burchardt s300 mkII. Odtwarzam głównie ze streamera Jag Electronics . Oczywiście przedwzmacniacz do gramofonu trzeba zakupić.
No to masz z czym grać))
Musisz się zastanowić z racji że to twój pierwszy gramofon czy chcesz obsługę manualną, półautomatyczną czy automatyczną??
Osobiście na start kupiłbym gramiak za ok 2-2,5 tys resztę na wkładkę, jak stwierdzisz że idziesz dalej kupujesz pre.
Używany gramiak odsprzedasz bez straty jak będziesz chciał zmienić na coś innego :D
Elvvis
Posty: 37
Rejestracja: 10 lut 2019, 17:54

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#7

Post autor: Elvvis »

Obsługa chyba na początek przygody nie będzie miała takiego znaczenia :). Mogę się ruszyć z kanapy jak będzie potrzeba hehe . To w takim razie zostaje przy używanym , w co celować ?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#8

Post autor: darkman »

Elvvis pisze:
17 mar 2019, 10:58
Czy jako nowicjusz będę w stanie zauważyć jego zalety względem
Hej, tu masz wątek naszego kolegi Father`a@ o owym gramofonie i jego posiadłości :D , może pomóc w podejciu decyzji, a na pewno w wyrobieniu sobie zdania.
Nowicjusze z czasem stają się starymi wyjadaczami, przyjdzie więc czas, że docenisz zalety tej czy owej konstrukcji.
viewtopic.php?f=62&t=10606
Elvvis pisze:
17 mar 2019, 10:58
starej sprawdzonej uznanej używki ?
Owszem istnieje coś takiego w przyrodzie jak "stara sprawdzona, uznana używka" , ale jeszcze trudniej ocenić owe zalety nowicjuszowi. Choćby z tego względu, że bardzo trudno nie ulec niekoniecznie prawdziwym opiniom funkcjonującym w świecie wirtualnego audio wielorakich tyleż fascynatów co szarlatanów i fetyszystów. :? :D To prawdopodobnie o wiele trudniejsze niż w przypadku nowych, renomowanych de facto i w istocie, modeli z pewną historią o tyle jednoznaczną, że biegnącą "od dobrego do dobrego".
Oczywiście "uznana klasowa używka" to bardzo dobry kierunek. Wymaga mocno świadomego wyboru pod oczekiwania. Nie jest to łatwe, bo uczymy się wolno i na błędach. Niestety na początku trudno też jest zdecydowanie określić swoje oczekiwania, a to ze względu na brak bazy własnych punków odniesienia.

Hm.. na początek można zacząć od zadania sobie kilku pytań i pokusić się o próbę odpowiedzi. Ja, zadałbym sobie pytanie: "Po Ci Daru ten suwak"? Retoryczne dla mnie, bo do tej pory nie potrafię na nie odpowiedzieć. Co prawda byłbym już gdzieś w połowie odpowiedzi, bo potrafię sformułować sobie i postawić tezę "Nie przeszkadza mi" :D Co dalej nie wiem? Wiem jedno. Gdybym zamierzał się na Technicsa (dość fantastyczna teoria w moim przypadku, choć nie niemożliwa), to pewnie byłby to napęd SP15/25 z jakimś fajnym ramieniem Jelco 12".(są takie konstrukcje w przyrodzie i ładne ;) )
Elvvis
Posty: 37
Rejestracja: 10 lut 2019, 17:54

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#9

Post autor: Elvvis »

Wątek Fathera czytałem, i stąd pomysł na tego Technicsa :geek: .
Jednak tak jak piszesz , brak puntków odniesienia i wiedzy w dziedzinie analogowej powoduje , że muszę w tym momencie zdać się na Wasze doświadczenie i sugestie. Przynajmniej powinienem ;).
A te sp15/25 ładne ale widzę że z dostępnością i ceną troche dla mnie za ciężko ( życzę spełnienia marzeń ! )
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#10

Post autor: darkman »

Elvvis pisze:
17 mar 2019, 11:40
że muszę w tym momencie zdać się na Wasze doświadczenie i sugestie
Bywa niebezpieczne i zawodne.
Z przymusem jednak trudno dyskutować :)
Elvvis pisze:
17 mar 2019, 11:40
Przynajmniej powinienem ;).
Ładnie powiedziane. Możesz. Nie musisz.

Dopytaj jeszcze Ojca_@ - przyjazny, rzeczowy i otwarty Kolo. Model, który on wybrał wydaje się być trafieniem klasy olimpijskiej. Niezależnie od miejsca na pudle czy poza.
Elvvis pisze:
17 mar 2019, 11:40
( życzę spełnienia marzeń ! )
Heh dzięki. Nie marzę o nim. Wiem gdzie sobie zamówić :D jakby co? Bardziej konfabuluję sobie na temat ramienia w typie tego, które wymieniłem. Zwykle spełniam swoje marzenia, ;) czego i Tobie życzę.
Powodzenia,

p.s. jeśli możesz sobie pozwolić na omawiany model, to prawdę mówiąc jakoś specjalnie bym się nie zastanawiał tylko brał.
Zwróć też uwagę na opinie kolegów gdzie będzie się pojawiał argument "reszta na płyty", bowiem one zwykle są wynikową takich, a nie innych subiektywnych możliwości budżetowych w tym momencie przestrzeni i miejsca galaktyki. Co niekoniecznie musi się przekładać na możliwości zgłaszającego temat.
(bo przecież nie pytasz jak wydać własne pieniądze, tylko na co je wydać, a to jednak nie to samo, przynajmniej w mojej filozofii wydawania).
Elvvis
Posty: 37
Rejestracja: 10 lut 2019, 17:54

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#11

Post autor: Elvvis »

Znalazłem w sklepie w UK tego technicsa za 5600 , więc może faktycznie będzie to dobry wybór ;) . Bezpiecznie jest brać taki sprzęt z za granicy ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#12

Post autor: Wojtek »

Myślisz że za granicą gorzej dbają czy jak?

Jak dla mnie wywalanie 6k na "zapoznanie się z winylem" tak jakby mija się z celem. Te nowe Technicsy nie uciekną.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Elvvis
Posty: 37
Rejestracja: 10 lut 2019, 17:54

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#13

Post autor: Elvvis »

Nie chodzi mi o dbanie😃, bardziej o transport i urazy z tym zwiazane .
Wojtek , to co byś mi zaproponował na początek ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#14

Post autor: Wojtek »

Elvvis pisze:
17 mar 2019, 14:42
bardziej o transport i urazy z tym zwiazane .
Tam też mają pocztę i kurierów. Niekoniecznie opartych na transporcie osiołkiem czy na taczce.
Elvvis pisze:
17 mar 2019, 14:42
Wojtek , to co byś mi zaproponował na początek ?
Pytanie z serii "a jaką furę byś kupił?" :) Tak jakby było mało fur godnych polecenia.

Rozejrzyj się co jest dostępne, co ci się podoba przynajmniej wizualnie czy z opisu, i wrzucaj tu nam byśmy powiedzieli co wiemy/co sądzimy.
Tak najlepiej.

Aha, jeszcze jedno.

Osobiście nie jestem fanem polityki, że jak nowy to masz grubszy portfel, a używany to masz cieńszy portfel.
Dla mnie to jest jakaś dziurawa logika, biorąc pod uwagę że masz wybór między wyższej klasy używkami niż równowartościowa nówka.
Niemniej rozumiem że budżet to sprawa indywidualna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2403
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Nowy droższy , czy tańszy używany ?

#15

Post autor: Lukasz31 »

Lukasz31 pisze:
17 mar 2019, 11:08
Osobiście na start kupiłbym gramiak za ok 2-2,5 tys resztę na wkładkę, jak stwierdzisz że idziesz dalej kupujesz pre.
Używany gramiak odsprzedasz bez straty jak będziesz chciał zmienić na coś innego
Jak pisałem wcześniej ))
Elvvis pisze:
17 mar 2019, 11:26
Obsługa chyba na początek przygody nie będzie miała takiego znaczenia
A ja tutaj jednak bym się pochylił nad tematem osobiście odpuściłbym całkowicie manualną obsługę))
ODPOWIEDZ