Gramofon na start

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Tiller
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2018, 13:34
Gramofon: SABA PSP 350
Lokalizacja: Łódź

Gramofon na start

#1

Post autor: Tiller »

Cześć wszystkim! To mój pierwszy post na forum, bo też moja przygoda z gramofonami ma się właśnie zacząć. Jestem pod wielkim wrażeniem waszej wiedzy, doświadczenia i chęci pomocy. Dodatkowo, zachwyciła mnie na forum dość powszechna niechęć do audio-voodoo. Mam nadzieję, że pomożecie i mi, a ja potem będę stałym bywalcem forum z kolejnymi pytaniamia lub kolejnymi gramofonami.

Moje dotychczasowe doświadczenia to mgliste wspomnienie jakiegoś starego gramofonu (najpewniej Technicsa), który stał u rodziców, ale za mojego świadomego życia odpalony był może kilka razy. Z tych czasów zachowała się jednak spora połączona kolekcja płyt obojga moich rodziców, którą obiecali mi oddać, jak tylko będę miał gramofon. A że idą święta, to jest nawet okazja, żeby takie cudo się u mnie znalazło.

Chcę na początek zainwestować niewielką kwotę, powiedzmy do 1000 zł (a najlepiej poniżej tego – ok. 800), na gramofon i przedwzmacniacz. Przejrzałem wszystkie najważniejsze wątki na forum, dokształciłem się w temacie i przyszedł czas, żeby pytać o konkrety.

W moim salonie pod telewizorem gra Yamaha RX-V675 wraz z wysokimi kolumnami stereo Yamahy (modelu teraz nie pamiętam) i na pewno przez parę najbliższych lat na upgrade się w tej kwestii nie zdecyduję.

W kwestii przedwzmacniacza chciałbym na razie nie szaleć i po przejrzeniu forum zdecydowałem się na Behringera PP400 (obecnie ok. 100 zł), który wydaje mi się w swojej cenie urządzeniem całkiem akceptowalnym.

No i najważniejsze – co te płyty będzie kręcić i co będzie się po nich ślizgać. Czytałem wątek o podstawach i rozumiem różnice między podstawowymi typami. Wiem też już, że gramofon za kilkaset złotych powinien być używany (i raczej stary), żeby można było liczyć na przynajmniej akceptowalną jakość. Z szybkich poszukiwań na allegro wynika, że za te pieniądze raczej powinienem spodziewać się napędu paskowego (którego prostota jest dla mnie w sumie zachęcająca) i raczej gramofonu manualnego (co mi raczej nie przeszkadza). Niestety, ważnym waruniem jest to, żeby obudowa gramofonu była czarna, bo tylko taki bedzie jakoś wyglądał w towarzystwie reszty sprzętów.

Jestem z Łodzi, więc możliwość odbioru osobistego i odsłuchu w okolicy (lub w Warszawie) byłaby oczywiście na plus.

Po porównaniu oferty allegro z forumową listą polecanych modeli znalazłem dwa szczególnie interesujące:
https://allegro.pl/gramofon-dual-505-3- ... 28981.html - dosyć polecany model, super wygląd, nienajgorsza wkładka, dobry stan wizualny, niska cena. Na minus odległość do Wrocławia, nieznany przebieg wkładki/igły (ale niska cena, więc zostanie na ew. upgrade) i (chyba minus) filcowa mata.
https://allegro.pl/gramofon-visonik-cec ... 96931.html – model z listy, bardzo ładny i chyba w dobrym stanie, profesjonalny sprzedawca i gwarancja, pod Łodzią. Na minus nieznany model wkładki, wyższa cena i kosmiczny (dla mnie) sposób regulacji antiscatingu. (BTW - czy Visonik BD 2200 to to samo co CEC BD 2200?)

Co sądzicie? Jestem oczywiście otwarty na inne opcje w opisanych pieniądzach. Przyznam, że jest to jeden z najtrudniejszych researchy zakupowych jakie przyszło mi robić. Będę wdzięczny za wszelką pomoc!
Ostatnio zmieniony 14 gru 2018, 14:55 przez Tiller, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon na start

#2

Post autor: MaciejT »

Cześć.
Widzę że trochę przybywa użytkowników forum z miasta Łodzi :D
Co do przedwzmacniacza, to szukając czegoś dla siebie wyczytałem, że ludziska chwalą tego:
https://muzyczny.pl/116532_Art-DJ-PRE-I ... tereo.html
Tiller
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2018, 13:34
Gramofon: SABA PSP 350
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon na start

#3

Post autor: Tiller »

Diazo pisze:
14 gru 2018, 14:44
Cześć.
Widzę że trochę przybywa użytkowników forum z miasta Łodzi :D
Co do przedwzmacniacza, to szukając czegoś dla siebie wyczytałem, że ludziska chwalą tego:
https://muzyczny.pl/116532_Art-DJ-PRE-I ... tereo.html
Cześć :)

Widziałem ten model. Jeżeli kupię tańszy gramofon to rozważę dołożenie tej stówki do preampa. :)

Z dzisiejszych poszukiwań znalazłem jeszcze taki egzemplarz:
https://allegro.pl/oferta/gramofon-dual ... 7666232476 Z tego co przeczytałem na forum, to raczej współczesny model i widziałem negatywne wypowiedzi. Ale moze będzie jednak lepszy niż te dwa przywołane wcześniej?

Tu zaznaczę, że traktuję ten zakup jako taki test, czy w ogóle faktycznie znajdę czas i okazję na czarne płyty, dlatego nie chcę wydawać od razu wielkich kwot. Jeśli tak – pewnie będę szybko upgrade'ował.

Mój wzrok padł jeszcze na tego Lidlowego Duala DT 250. Czy to jest faktycznie model wiele gorszy niż używane gramofony w podonych pieniądzach? Może jako pierwszy gramofon to jednak wystarczy?
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon na start

#4

Post autor: MaciejT »

Odpuść sobie Lidlowego. Koledzy na forum nie polecają nowych gramofonów, ja im kiedyś uwierzyłem i dobrze na tym wyszedłem.
Tutaj masz wątek dlaczego nie polecają nowych:
viewtopic.php?t=6409&start=60
a tutaj jakąś opcję:
https://allegro.pl/gramofon-technics-sl ... 77188.html
Co do sprzedawcy to ten z pewnych i rzetelnych. Polecany na forum. Sam od niego kupiłem gramofon, tyle że ja pojechałem do niego do Rzeszowa. Za to zobaczyłem warsztat, porozmawiałem z człowiekiem, mogę polecić Solidnie pakuje i podobno ma dobre ceny.
Pewnie koledzy coś ciekawego jeszcze podpowiedzą...
A do preampa to bym dołożył tą stówkę, albo wyczekał na olx/allegro, można trafić za ok 170 PLN ów. Śledź giełdę forumową, można upolować zadbany sprzęt od forumowicza, zawsze to jakaś gwarancja że sprzęt będzie OK.
Tiller
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2018, 13:34
Gramofon: SABA PSP 350
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon na start

#5

Post autor: Tiller »

Wątek o nowych gramofonach widziałem i dlatego do tego Lidla podchodzę z dystansem.

Technics fajny, chociaż do Rzeszowa daleko. Nie znam też przebiegu wkładki/igły. No i to już prawie górna granica budżetu, licząc z preampem. Ale rozważę, oczywiście.

Znalazłem jeszcze taką ofertę na olx: https://www.olx.pl/oferta/gramofon-dual ... e112a3e647 - Sprzedawca niedaleko, gramofon wydaje się ciekawy, po zdjęciach stan oceniam pozytywnie, wkładka porządna i podobno młoda. Nie znajduję za dużo informacji o tym modelu i czy ma dobrą opinię. Produkowany podobno '89-'89. Z uwagi na DD obawiam się tylko, czy długo podziała bezawaryjnie. Ale wydaje się atrakcyjną opcją.

Co do preampa, jeżeli ten Art DJ będzie naprawdę dużo lepszy niż PP400, to 30 zł zaoszczędzone na używce juz wielkiej różnicy nie zrobi.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Gramofon na start

#6

Post autor: Regsoft »

Tiller pisze:
14 gru 2018, 14:29
żeby obudowa gramofonu była czarna
Lepiej napisz "ciemna" bo większość np. Technicsów będziesz musiał odpuścić (bardziej grafit niż czerń) :D

PP400 to absolutne minimum. Lepiej ART. Może najpierw upoluj gramofon bo nie wiadomo ile wydasz (kwestia nowej igły czy konkretnej propozycji).
Zerknij na propozycje CIEMNYCH gramofonów z Allegro w cenie np. do 900 zł i dorzuć parę linków tych co Ci się podobają na końcu wątku zakupowego gramofon do 800 czy 1000 zł. Wiem, że każdy nowy chce mieć własny temat ale tam masz większą szansę na pomoc 8-)
Tiller
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2018, 13:34
Gramofon: SABA PSP 350
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon na start

#7

Post autor: Tiller »

Regsoft pisze:
14 gru 2018, 15:50
Lepiej napisz "ciemna" bo większość np. Technicsów będziesz musiał odpuścić (bardziej grafit niż czerń) :D
Grafit Technicsowy może być, ale naprawdę wolałbym czarny.
Regsoft pisze:
14 gru 2018, 15:50
PP400 to absolutne minimum. Lepiej ART. Może najpierw upoluj gramofon bo nie wiadomo ile wydasz (kwestia nowej igły czy konkretnej propozycji).
Zerknij na propozycje CIEMNYCH gramofonów z Allegro w cenie np. do 900 zł i dorzuć parę linków tych co Ci się podobają na końcu wątku zakupowego gramofon do 800 czy 1000 zł. Wiem, że każdy nowy chce mieć własny temat ale tam masz większą szansę na pomoc 8-)
Mój problem jest taki, że w tej półce ok. 700-800 zł widzę mniej interesujących i polecanych na forumowej liście modeli niż w niższym pułapie cenowym. A przyznam też, że chętniej zainwestowałbym ok. 500 zł niż ok. 900, a różnicę dołożył w ew. igle/wkładce i jakichś innych akcesoriach. Chyba, że naprawdę będzie warto dołożyć te 300-400 zł. Stąd nie wiem do końca w którym z tych wątków „kwotowych” napisać. No i ja naprawdę nadal nie wiem co mi się powinno podobać.

Wrzuciłem tu już 4 gramofony, dorzucam piąty: https://allegro.pl/thorens-td-104-wklad ... 47981.html Model znowu z listy, chociaż nie wygląda na najlepiej zachowany wizualnie. Wkładka też nie wygląda najlepiej, przynajmniej na zdjęciu. Ktoś któryś z nich może poleca?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Gramofon na start

#8

Post autor: Regsoft »

Tiller pisze:
14 gru 2018, 16:17
Mój problem jest taki
Dopisz się w wątku 600 zł + informacja, że w razie czego możesz dorzucić 200 zł ...
Wrzuć tam te przykłady.
Nie znam się na Dualach czy Thorensach (chyba nie polecane początkującym) ale jak dla mnie jakbyś znalazł coś w stylu WEGA P550 (ciemne wersje Soniaczy) to nie byłoby źle na początek ...
Zerknij bo występują pod różnymi nazwami viewtopic.php?f=64&t=11677
Jak oszczędzisz to będzie na wkładkę/igłę ...
PS. Zmień wątek. Więcej ludzi z wiedzą o różnych gramofonach je czyta ...
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1149
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon na start

#9

Post autor: Piterski »

Moim zdanie z tych modeli, które pokazałeś to ten Dual jeśli jest w pełni sprawny to byłby najlepszym wyborem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Gramofon na start

#10

Post autor: Michal35 »

Tiller pisze:
14 gru 2018, 14:54
Z dzisiejszych poszukiwań znalazłem jeszcze taki egzemplarz:
Ja o takim dualu złego słowa nie powiem. Miałem kiedyś i nie narzekałem. Z odsprzedażą też nie było problemu. Wkładka na początek spoko, jak masz możliwość obejrzenia to co Tobie szkodzi.
Tiller pisze:
14 gru 2018, 14:54
to raczej współczesny model
Żaden współczesny. Klepią go już sporo czasu pod różnymi nazwami to też o czymś świadczy. To taki podstawowy model.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Tiller
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2018, 13:34
Gramofon: SABA PSP 350
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon na start

#11

Post autor: Tiller »

Piterski pisze:
14 gru 2018, 17:31
Moim zdanie z tych modeli, które pokazałeś to ten Dual jeśli jest w pełni sprawny to byłby najlepszym wyborem.
Który, bo wrzuciłem trzy Duale już?
Dual CS 505-3 + OM10, Dual CS 435 czy Dual CS 620Q?
Michal35 pisze:
14 gru 2018, 17:41
Ja o takim dualu złego słowa nie powiem. Miałem kiedyś i nie narzekałem. Z odsprzedażą też nie było problemu. Wkładka na początek spoko, jak masz możliwość obejrzenia to co Tobie szkodzi.
Żaden współczesny. Klepią go już sporo czasu pod różnymi nazwami to też o czymś świadczy. To taki podstawowy model.
Dzięki za wypowiedź. :) Pisząc te słowa sugerowałem się słowami administratora Wojtka z tego posta. Chociaz oczywiście „współczesny” było napisane w 2011. :)
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Gramofon na start

#12

Post autor: Michal35 »

505-3 ma nieoryginalną matę - czyt. filcowy szmelc który każdorazowo przyklei ci się do płyty.
620Q to taki plastikowiec. Jak Tobie pasuje.
Pisałem o 435 - obudowa z płyty wiórowej choć ramię ma najsłabsze z w/w ale na początek w zupełności wystarczy.
Podjedź, zobacz, jak to będzie to to bierz. Sprawdź czy automatyka działa jak należy bo to full automat ;)
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Gramofon na start

#13

Post autor: Michal35 »

PS. I spróbuj coś jeszcze utargować bo dla sprzedającego wizja nie pakowania gramofonu to duży plus :D
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Gramofon na start

#14

Post autor: olsza84 »

Muszę dorzucić swoje trzy grosze :) Z mojego obiektywnego widzenia: akurat Dual 435 jest najsłabszy z tej trójki. Warto o tym napisać bo dość dziwnie wygląda sytuacja w której się poleca najsłabszy gramofon ;) Ale na początek pewnie może być :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1149
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon na start

#15

Post autor: Piterski »

Ja pisze o dual 505-3 i sama mata nie jest tu wielką przeszkodą. Przyjrzałem się mu trochę i z tych proponowanych to zapowiada się najsolidniej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
ODPOWIEDZ