Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
LouisCypher
Posty: 2
Rejestracja: 18 lip 2018, 12:28

Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#1

Post autor: LouisCypher »

Cześć wszystkim,
tym pierwszym postem, chciałbym zarówno przywitać wszystkich czytających go użytkowników, jak i - stety/niestety - prosić o pewną pomoc przy wyborze sprzętu.

A więc - przymierzam się do zakupu nowego gramofonu, no i oczywiście jak to w takich przypadkach bywa - im więcej czytam, tym mniej wiem i mam większy mętlik w głowie. Nie do końca siedzę w temacie (mój dotychczasowy gramofon to wieża-combo przywieziona 25 lat temu przez rodziców z Francji), aczkolwiek wiadomo, że zależy mi na jak najlepszym zakupie, który posłuży mi kilka dobrych lat.

Ogólnie zależy mi na gramofonie, ale jednak z nowocześniejszym podejściem do tematu, a więc bardzo chciałbym, aby miał wbudowany port USB do rip'owania płyt do mp3, oraz ... łączność bluetooth. Wiem, że część użytkowników właśnie w tym momencie przestaje czytać ten post, jednak dla tych, którzy jeszcze się nie zrazili - już tłumaczę dlaczego.
Po prostu - posiadam w domu dwa urządzenia BT - głośnik JBL Xtreme (być może w przyszłości wymienię go na inny sprzęt), oraz bardzo dobre (w mojej ocenie) słuchawki z ANC, które kupiłem parę miesięcy temu. Jeden i drugi sprzęt (zwłaszcza wspomniane słuchawki) bardzo chciałbym wykorzystać, łącząc ich bezprzewodową funkcjonalność z gramofonem.

Biorąc pod uwagę powyższe 'warunki' (dwa, w zasadzie), póki co, moją uwagę przykuły dwa modele - jeden tańszy, drugi 'trochę' droższy, choć oczywiście jestem otwarty na inne opcje (jednak z uwzględnieniem powyżej wspomnianych funkcji).

- Opcja tańsza: Audio-Technica LP60BK-BT

- Opcja droższa: AKAI BT500

Za jedną i drugą opcją przemawiają zarówno zalety, jak i negatywy.

Opcja tańsza: gramofon jest stosunkowo tani, jest również gorzej wykonany (materiały), ale za to jest w pełni automatyczny,

Opcja droższa: gramofon niestety droższy (dwukrotnie), gra ponoć świetnie ( w tej cenie), bardzo fajna jakość wykonania , no i tu jedyny minus (pomijając cenę) - jest manualny.

Tutaj pytanie do osób chcących poświęcić chwilę swojego czasu na research i ich ocenę (za co z góry dziękuję)- który model tak szczerze byście polecali i dlaczego, biorąc pod uwagę zestawienie ceny x jakość x ogólnie funkcje? Dodam od razu, że modele bez powyżej wspomnianych funkcji (USB i łączność BT) mnie nie interesują, jakkolwiek głupie z mojej strony mogło by to być.

Pytanie dodatkowe: czy Waszym zdaniem różnica między automatem/manualem to jest jakaś ogromna przepaść, czy można to w zasadzie olać i śmiało iść w manual?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i oceny i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#2

Post autor: Merrick »

Witaj kolego. Poniżej link do polecanych gramofonów przez nasz grono użytkowników. Warto przejżeć listę.
viewtopic.php?f=46&t=9997&hilit=lista+p ... +gramofony
Sorki że nie mogę poświęcić tobie czasu gdyż za chwilę zmykam ale koledzy na pewno tobie pomogą . Witaj na forum :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10460
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#3

Post autor: Myszor »

LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
port USB do rip'owania płyt do mp3,
Z ciekawości. Po co z winyla robić kiepskiej jakości mp3 ?
LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
różnica między automatem/manualem to jest jakaś ogromna przepaść
Taka sama jak między manualną i automatyczną skrzynią biegów. Zależy co lubisz.
LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
Dodam od razu, że modele bez powyżej wspomnianych funkcji (USB i łączność BT) mnie nie interesują
Skoro tak to ja bym wziął Akai bo ładniejszy.
LouisCypher
Posty: 2
Rejestracja: 18 lip 2018, 12:28

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#4

Post autor: LouisCypher »

Myszor pisze:
18 lip 2018, 14:50
LouisCypher pisze:
port USB do rip'owania płyt do mp3,
Z ciekawości. Po co z winyla robić kiepskiej jakości mp3 ?
ano na przykład dlatego, że parę winyli, które mam w planach, to nagrania koncertowe, których nie ma dostępnych na żadnej platformie streamingowej, ani w formie dobrej jakości mp3.
Myszor pisze:
18 lip 2018, 14:50
LouisCypher pisze:
Dodam od razu, że modele bez powyżej wspomnianych funkcji (USB i łączność BT) mnie nie interesują
Skoro tak to ja bym wziął Akai bo ładniejszy.
Uważasz, że oba sprzęty niczym między sobą się nie różnią? Czy spojrzałeś na wymagane przeze mnie funkcje i od razu uznałeś jeden i drugi sprzęt za szrot?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10460
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#5

Post autor: Myszor »

LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 15:31
znałeś jeden i drugi sprzęt za szrot?
:shock:

Zastanów się chłopie co ty piszesz.
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#6

Post autor: azael »

Myszor pisze:
18 lip 2018, 14:50
Skoro tak to ja bym wziął Akai bo ładniejszy.
Akai jest ładniejszy ale ma mniej sznytu nowoczesności. No i droższy.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
kulfon
Posty: 42
Rejestracja: 18 maja 2016, 16:41
Kontakt:

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#7

Post autor: kulfon »

zastanów się jeszcze raz czy na pewno chcesz kupić ten gramofon, zobacz na parametry:

AKAI BT500
Wow and flutter: < 0.2%
Rumble: -67dB

przykładowo sprzęt z epoki Technics SL-5300:
Wow and flutter: 0.025%
Rumble: -78dB

czyli tak średnio 10x lepszy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#8

Post autor: Wojtek »

Kup normalny gramofon.
Do tego preamp gramofonowy.
Na wyjściu z preampa nadajnik BT.

A jak będziesz sobie chciał coś zgrywać to podepniesz wyjście z preampa do komputera i jazda.
MP3 do archiwizacji to i tak dosyć kiepski pomysł :)

Jak chcesz kupić problematyczny szrot "ze wszystkim" to wybierz jedno z dwóch, bo całkiem możliwe że jesteś właśnie targetem sprzedażowym pod te produkty :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#9

Post autor: mcemsi »

kulfon pisze:
18 lip 2018, 17:00
Rumble: -67dB
Eee tam, Fonici miały -58 max w porywach -60dB i ludziska zachwycone były :whistle:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#10

Post autor: Bacek »

kulfon pisze:
18 lip 2018, 17:00
zastanów się jeszcze raz czy na pewno chcesz kupić ten gramofon, zobacz na parametry:

AKAI BT500
Wow and flutter: < 0.2%
Rumble: -67dB

przykładowo sprzęt z epoki Technics SL-5300:
Wow and flutter: 0.025%
Rumble: -78dB

czyli tak średnio 10x lepszy
To tak jeszcze gwoli wyjaśnienia dla kolegi pytającego. To nie dwa przypadkowe parametry tylko podstawowe dla gramofonu. Równomierność obrotów i szumy łożyska i reszty przenoszone na wkładkę. Do tego jest jeszcze kilka innych czynników nie ujętych w standardowe pomiary. Także trzeba się zdecydować czy chce się coś ładnego (kwestia dyskusyjna) i wygodnego (też kwestia dyskusyjna bo traci się wpływ na elementy toru) czy dobrze grającego. Jest jeszcze trzecia strona, wymagania DJ'ów ale tu raczej w takiej kwestii nic Ci nie doradzi..
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#11

Post autor: Regsoft »

LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
zależy mi na gramofonie, ale jednak z nowocześniejszym podejściem do tematu
Szukaj sprzętu z lat osiemdziesiątych. Nowsze to chiński plastikowy badziew. Starsze choć kochamy to jednak nowoczesnymi trudno nazwać :lol:
LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
chciałbym, aby miał wbudowany port USB do rip'owania płyt do mp3
Tego typu "ficzery" ma tylko tania chińszczyzna. Zakupisz słaby i awaryjny odtwarzacz niskiej klasy dający nędzną namiastkę analogowego dźwięku który dodatkowo pokroisz fatalnej jakości przetwornikiem na cyfrę …
LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
Jeden i drugi sprzęt (zwłaszcza wspomniane słuchawki) bardzo chciałbym wykorzystać, łącząc ich bezprzewodową funkcjonalność z gramofonem.
OK.
LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
Audio-Technica LP60BK-BT
Trzymaj płyty z daleka od tego wynalazku ...
LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
AKAI BT500
Nieco lepiej wykonany chińczyk OEM z fabryki Hanpin ale wciąż nie jest to sprzęt godny polecenia.
LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 12:42
mnie nie interesują, jakkolwiek głupie z mojej strony mogło by to być
Błędne podejście w Twoim wypadku nie wynika z głupoty tylko z braku wiedzy. Na szczęście trafiłeś na odpowiednie forum (wielu z nas zaczynało od utopienia kasy w takich zabawkach). Gdybyś wiedział jak słaby i szkodliwy sprzęt chcesz kupić, jak nędzną jakość uzyskasz oraz jakie masz inne opcje to te pytania pewnie wyglądałyby inaczej …
LouisCypher pisze:
18 lip 2018, 15:31
parę winyli, które mam w planach, to nagrania koncertowe, których nie ma dostępnych na żadnej platformie streamingowej, ani w formie dobrej jakości mp3
Dla paru winyli warto zapłacić komuś z przyzwoitym sprzętem aby zrobił faktycznie dobrej jakości mp3. Efekt z tych chińczyków z wbudowanym zabawkowym przetwornikiem jest nędzny ...

Przejdźmy do konkretów. W zasadzie Wojtek napisał to co najważniejsze. Przyzwoity gramofon z czasów gdzie robili sprzęt na dziesięciolecia kupisz od ok. 500 zł w górę (automat z eliptyczną igłą na sensownej wkładce). Do tego przedwzmacniacz za minimum 100 zł. Do niego musisz podpiąć nadajnik BT aby uzyskać dźwięk na kolumnach/słuchawkach bezprzewodowych (rozpiętość cen i jakości spora, licz od 100 zł w górę). Co do zrzutu do mp3 to zależy czy chcesz koniecznie robić to samemu i czy masz odpowiedni przetwornik. Jeśli będzie miał przyzwoite źródło dźwięku (sensowny gramofon, wkładka, pre, płyta) to reszta zależy od tego co masz/możesz pożyczyć itd. Temat na oddzielny wątek ...

PS. Jak zabawa z gramofonem Ci nie podejdzie to sprzedasz go bez strat (jeśli to nie jest nowy chińczyk oczywiście) …
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#12

Post autor: Merrick »

Wysłałem ci linka do wątku "Najczęściej polecane gramofony - lista" i jak widać nie skorzystałeś. Analogowe brzmienie nie bierze się z nikąd. Trzeba zadbać o cały tor aby poczuć "wiatr we włosach" :D po co ci gokart dla dzieci skoro jesteś dorosły i zapewne masz już prawo jazdy i stać ciebie na auto?
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#13

Post autor: tuczi77 »

Kolega przede wszystkim powinien przeczytać ten temat:
>>DLACZEGO NIE WARTO KUPOWAĆ TANICH NOWYCH GRAMOFONÓW<<
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#14

Post autor: Merrick »

tuczi77 pisze:
19 lip 2018, 15:12
Kolega przede wszystkim powinien przeczytać ten temat:
Dokładnie od tego wątku powinna rozpocząć się dyskusja. Niepotrzebnie zaproponowałem "Najczęściej polecane gramofony - lista" i rzuciłem kolegę na głęboką wodę
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Sznyt nowoczesności - wybór między jednym lub drugim modelem

#15

Post autor: mirhon »

Zobacz sobie na Allegro przedmioty od esdarek.
Nie mam żadnego interesu, ale sam remontowałem u niego swój zabytek i gość naprawdę wie co robi i dobre tj. uczciwie odnowione wystawia.
Zainteresuj się też pre od niego.
Słuchaj co koledzy radzą, sam niedawno miałem podobny dylemat i na szczęście posłuchałem ich rad.
ODPOWIEDZ