Nowe wrogiem starego?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
rejn
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2018, 19:00

Nowe wrogiem starego?

#1

Post autor: rejn »

Cześć, na wstępie chciałem się przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post :)

A teraz do rzeczy.

Od jakiegoś czasu posiadam gramofon Technicsa q300, na początku wydawał się wystarczający ale.. apetyt (i świadomość) rośnie w miarę "jedzenia" i tu pojawiły się moje dylematy i przemyślenia ponieważ postanowiłem zaopatrzyć się w lepszy sprzęt. Od kilku dni dosyć konkretnie analizuje forum, opisy i komentarze związane z zakupem gramofonu i z każdej strony wyczytać można jedno "bierz używany", "nowe to mierna namiastka tego co było kiedyś" itp... Trafiłem również na wątek wspominający o tym, że tzw. marketowe gramofony posiadają tą funkcjonalność tylko z nazwy. Chciał bym zrozumieć z czego biorą się takie opinie, i defakto rozbieżności w postrzeganiu tego co dobre. Dobrym przykładem jest np. Project Debut czy Sony HX500, które posiadają całkiem sensowne recenzje „w prasie”, natomiast na forum komentowane najczęściej jednym zdaniem, delikatnie mówiąc niepochlebnym… :) Zastanawiam się, czy to nie jest tak jak z zakupem nowego samochodu, gdzie w Polsce do dzisiaj pokutuje przekonanie, że nikt normalny nie kupuje nowego, „że frajerzy” i najlepiej 10 letnie VW, bo każdy mechanik da radę naprawić.

Był bym wdzięczny za komentarz doświadczonych w branży forumowiczów, którzy na pewno lepiej ode mnie kojarzą specyfikę tego rynku i pozwolą mi podjąć decyzję co zrobić :)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#2

Post autor: MMarek »

Cześć.

Temat wałkowany na forum w zasadzie non stop.
Obawiam się, że jesteśmy nim trochę zmęczeni.
Ja jestem.
Nie wiem co można by jeszcze dodać do tego co już napisano w innych wątkach.

Może gdybyś doprecyzował, byłoby łatwiej....
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#3

Post autor: Latro »

rejn pisze:
13 sty 2018, 19:26
Dobrym przykładem jest np. Project Debut czy Sony HX500, które posiadają całkiem sensowne recenzje „w prasie”
To se kup i tyle. :morda:
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#4

Post autor: Peter007 »

Jakby zawierzyć takim recenzjom to połowa forum miałaby camry czy inne hykkery
http://technowinki.onet.pl/gramofony-kt ... oku/ydgew3
http://technowinki.onet.pl/gadzety/5-gr ... etu/b724g8
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4033
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#5

Post autor: trafalgar »

Peter007 pisze:
13 sty 2018, 20:48
Jakby zawierzyć takim recenzjom to połowa forum miałaby camry czy inne hykkery
http://technowinki.onet.pl/gramofony-kt ... oku/ydgew3
http://technowinki.onet.pl/gadzety/5-gr ... etu/b724g8
Lobby działa. :)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#6

Post autor: Myszor »

Rejn, jest taki topic „dlaczego nie warto kupować nowych gramofonów” czy cóś takiego.
I nie myśl że piszemy o tak z dupy. Część z nas miała te tanie nowe i te nowe droższe też.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#7

Post autor: winylowy_luke »

rejn pisze:
13 sty 2018, 19:26
obrym przykładem jest np. Project Debut czy Sony HX500, które posiadają całkiem sensowne recenzje „w prasie”, natomiast na forum komentowane najczęściej jednym zdaniem, delikatnie mówiąc niepochlebnym…
Recenzje dziś często są sponsorowane, to co mają mówić, prawdę?;) Poza tym jakością i pewnie parametrami Twój obecny gramofon deklasuje te dwa;) Dlaczego producenci nowych gramofonów nie podają parametru wow&flutter? Pewnie nie mają się czym chwalić;P

Złota era winylu skończyła się gdy na półki sklepowe trafiły odtwarzacze CD. Całe R&D branży audio poszło w cyfrę i trwa to do dziś... W gramofonach od lat 80 w zasadzie nic nowego, ciekawego i nowatorskiego się nie wydarzyło... Technics ostatnio wrócił i myślę że namiesza w tym skostniałym rynku (Technics SL-1000R i SP10R), i dobrze!
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#8

Post autor: kriss »

winylowy_luke pisze:
13 sty 2018, 20:54
Złota era winylu skończyła się gdy na półki sklepowe trafiły odtwarzacze CD. Całe R&D branży audio poszło w cyfrę i trwa to do dziś... W gramofonach od lat 80 w zasadzie nic nowego, ciekawego i nowatorskiego się nie wydarzyło... Technics ostatnio wrócił i myślę że namiesza w tym skostniałym rynku (Technics SL-1000R i SP10R), i dobrze!
Marketing działa , wyczuli pismo nosem i racja, dobrze! Jest retro na płyty a jak jest popyt to jest i podaż , wedle niezłomnej zasady.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#9

Post autor: Obywatel »

rejn pisze:
13 sty 2018, 19:26
Zastanawiam się, czy to nie jest tak jak z zakupem nowego samochodu, gdzie w Polsce do dzisiaj pokutuje przekonanie, że nikt normalny nie kupuje nowego, „że frajerzy”
A jak inaczej nazwać kogoś, kto bierze na siebie utratę wartości auta, kredyt, obowiązkowe przeglądy, obowiązkowe Auto Casco i jeszcze stres że ktoś tę nówkę zarysuje czy obije :lol: :?: I w dodatku jeszcze musi się pogodzić, że nie będzie jeździł porządnym autem tylko budżetowym gówienkiem.

Jak dla mnie nowe auta są dobre dla ludzi bez ograniczeń finansowych. Jeśli musisz liczyć się z kasą, kupowanie nowego auta jest kompletnym bezsensem bo musisz iść na kompromisy i nakładać na siebie obciążenia i ograniczenia, których w dodatku Ci ten nowy nabytek w żaden sposób nie zrekompensuje. No chyba że świadomość, że masz "nowy" ma dla Ciebie jakąkolwiek wartość bo ja np. nie przywiązuję do tego wagi.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
rejn
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2018, 19:00

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#10

Post autor: rejn »

Ok, rozumiem argumentacje, że magia marketingu działa (pomijam fakt, że nie chodziło mi o strony typu onet:P)
Rejn, jest taki topic „dlaczego nie warto kupować nowych gramofonów” czy cóś takiego.
I nie myśl że piszemy o tak z dupy. Część z nas miała te tanie nowe i te nowe droższe też.
Rozumiem też tego typu argumentacje, natomiast mi bardziej chodzi o jakieś realne podsumowanie "dlaczego" ten sprzęt pokroju Projec'a jest taki kiepski... Tabelki tabelkami ale wydaje mi się, że słuchamy winyli dla przyjemności która nie zawsze jest tak łatwo policzalna... Szczerze? To trudno znaleźć informacje na forum, które w racjonalny sposób komentowały by gramofony potencjalnie kiepskie - najczęściej to wszystko mówiące "nie warto nowego" albo wiele wnoszące do dyskusji komentarze typu:
To se kup i tyle. :morda:
Być może to ja jestem dziwny, że nie podjąłem jeszcze decyzji i nie biorę statystyki ilości powtórzonego "bierz używanego" jako świętość :) Ale być może gdyby udało mi się znaleźć informacje, żeby nie brać project'a bo jakość materiałów jest kiepska, lub napęd z jakiegoś powodu jest kiepski albo hx500, gdyż jego rozbudowa jest niemożliwością czy istniał by problem z dostępnością lepszych igieł... i nie chodzi mi o złośliwość, a raczej o lekkie skołowanie po ilości przeczytanych informacji na forum :) Być może przegapiłem, ale nie znalazłem na przykład relacji kogoś z posiadaczy np. debut carbon, który skomentował by jego wady, być może odniósł się do jakości dzwięku itp. To samo tyczy się kwestii sprzętów używanych, 20 letnich i więcej... Co sprawia, że są Waszym zdaniem takie nieśmiertelne ? Pomijając wspomniane tabelkowe parametry, które być może są już wyłącznie na papierze - czy dzwięk z nich jest faktycznie inny, lepszy ?

Na ten moment zakładam pomimo wszystko co wyżej napisałem, że to ja się mylę i coś musi być w tym sprzęcie 80' - staram się tylko zrozumieć co :)
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#11

Post autor: kriss »

rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
Ok, rozumiem argumentacje, że magia marketingu działa (pomijam fakt, że nie chodziło mi o strony typu onet:P)
To Ty myślisz ze jak nie Onet ale Hi-End itp. to już prawdę piszą ? Współczuję .
rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
...nie brać project'a bo jakość materiałów jest kiepska, lub napęd z jakiegoś powodu jest kiepski albo hx500, gdyż jego rozbudowa jest niemożliwością czy istniał by problem z dostępnością lepszych igieł...
Właśnie sobie odpowiedziałeś.
rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
ale nie znalazłem na przykład relacji kogoś z posiadaczy np. debut carbon, który skomentował by jego wady, być może odniósł się do jakości dzwięku itp.
A po co to komu? Odpowiedź jak wyżej którą sam sobie napisałeś.
rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
To samo tyczy się kwestii sprzętów używanych, 20 letnich i więcej... Co sprawia, że są Waszym zdaniem takie nieśmiertelne ? Pomijając wspomniane tabelkowe parametry, które być może są już wyłącznie na papierze - czy dzwięk z nich jest faktycznie inny, lepszy ?
Koledzy mają tu masę mniej lub bardziej zaawansowanych testów z odsłuchów , poczytaj, ochłoń. I jak to mówil prosty człowiek w prostym serialu " nie filozuj" :D
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#12

Post autor: -Wolf- »

rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
Co sprawia, że są Waszym zdaniem takie nieśmiertelne ?
Oprócz Acoustic Solida mam jeszcze rezerwowego Technicsa SL-D2. Był produkowany w latach 1979-1980 (tak wynika z tego źródła). Działa do dzisiaj.
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#13

Post autor: Regsoft »

rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
bardziej chodzi o jakieś realne podsumowanie "dlaczego"
rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
trudno znaleźć informacje na forum, które w racjonalny sposób komentowały by
rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
być może gdyby udało mi się znaleźć informacje
rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
Być może przegapiłem, ale nie znalazłem na przykład relacji kogoś z posiadaczy
Wszystko było ... po prostu nie chce Ci się szukać ... czytać ... albo przyswajać ... :roll:

W każdym razie zostałeś ostrzeżony. A zrobisz co będziesz chciał. To Twoja kasa. My z tego nic nie mamy a po prostu uwielbiamy gramofony i płynącą z nich muzykę, mamy już trochę zdobytej (często kosztownej) wiedzy, a staramy się bezinteresownie pomagać początkującym aby nie popełniali tych samych błędów co my ... 8-)
rejn pisze:
14 sty 2018, 00:12
Co sprawia, że są Waszym zdaniem takie nieśmiertelne
Nic nie jest nieśmiertelne. Większość wymaga serwisowania po 25 latach ... :?

Bywają przyzwoite nowe konstrukcje ale jak nie liczyć to stosunek ceny jest średnio licząc jakieś 7.5~10:1. Jak koniecznie chcesz nowy i cię stać to bierzesz za 7500 zł bardzo przyzwoitą zabawkę. Jak nie to bierzesz za 1000 zł zbliżonej jakości tylko ponad 25 letnią, a jak Ci się ta stara znudzi to sprzedasz bez większej straty i kupisz kolejną. W przypadku nowej bez poważnych strat się nie obejdzie. Proste? 8-)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#14

Post autor: chudy_b »

Regsoft pisze:
14 sty 2018, 01:40
jak Ci się ta stara znudzi to sprzedasz bez większej straty i kupisz kolejną. W przypadku nowej bez poważnych strat się nie obejdzie.
Myślę że trzeba jeszcze przypomnieć, że mówimy o winylach. Tu pojecie stare i nowe ma trochę inne znaczenie i inne wartościowanie niż w przypadku np. kartofli.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: NOWE WROGIEM STAREGO?

#15

Post autor: Biogon »

Cześć rejn, witamy na forum :)

Nie sprecyzowałeś jaki masz budżet na nowy/stary gramofon. Wspominasz ProJect Debut i HX500 więc myślę, że około 1500 PLN. Za tyle pieniędzy dasz już radę kupić coś używanego ze złotych lat winyla co będzie porządnie grało. Jeśli chcesz coś nowego to porządnym sprzętem będzie Technics SL1200GR w cenie 6,5k. Poczytaj na spokojnie forum. Twój obecny Technics gra równie dobrze jak wspomniane przez Ciebie nowe sprzęty w okolicach 1,5k i nie myślę abyś usłyszał różnicę (oczywiście przy tej samej klasy wkładce). Pamiętaj że ważna jest możliwość jak największej regulacji ramienia, szczególnie VTA i na to bym zwracał uwagę szukając nowego gramofonu.
ODPOWIEDZ