Gramofon dla laika na początek

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
jacekmi
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2017, 20:17

Gramofon dla laika na początek

#1

Post autor: jacekmi »

Witam, zastanawiałem się na kupnem gramofonu. W związku z tym, że jestem kompletnym laikiem, który jednak wie o takich rzeczach jak wzmacniacz, wyjście phono, prędkości obrotowe oraz igła, chciałbym zapytać czy SENCOR STT 312UR jako tani sprzęt na początek spełni swoje zadanie? Model ten posiada przedwzmacniacz, więc odpadają mi koszty zewnętrznego przedwzmacniacza. Posiada również obsługę 3 prędkości obrotowych, co jest dobrą opcją. Poza tym napęd paskowy, który też powinien być dobry. Chciałbym jeszcze wiedzieć, czy takim sprzętem mogę zniszczyć płytę winylową z lat 60? Na co powinienem uważać?
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Gramofon dla laika na początek

#2

Post autor: Latro »

wyrób gramofonopodobny przeznaczony do niestosowania wraz z płytami winylowymi, skracający życie użytkownika jeśli jednak jakimś okrutnym zrządzeniem losu płyta trafi na jego talerz.
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Gramofon dla laika na początek

#3

Post autor: zbyszek1982 »

Ten gramofon kosztuje 239 zł. Z tego PTU to jakieś 45zł.
Zostaje z tego 194 zł. Załóżmy, że marża wynosi 20%, więc handlarz zarobi jakieś 39zł. (A w rzeczywistości pewnie więcej).
Tak więc koszt wyprodukowania tego "urządzenia" (koszty R&D, materiałowe, osobowe, itd.) oraz wysyłki z Chin zamyka się w kwocie 155 zł (Zakładając, że nie ma jeszcze jakiegoś cła itd.).

Czy naprawdę wierzysz, że za nieco ponad 100 zł da się wyprodukować tak precyzyjny mechanizm jakim jest gramofon? Do tego obsługujący trzy prędkości obrotowe i posiadający sensowny przedwzmacniacz?

No zastanów się i odpowiedz sobie na to pytanie.

Edit: Mop z Viledy kosztuje poza promocją ponad 170 zł. Myślę, że odtwarza winyle równie dobrze co ten "gramofon" :morda:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon dla laika na początek

#4

Post autor: Myszor »

Po prostu określ sobie budżet i zacznij czytac odpowiedni watek zakupowy.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon dla laika na początek

#5

Post autor: Obywatel »

jacekmi,
Podałem Ci w Twoim poprzednim temacie link do gramofonu, który spełni Twoje oczekiwania. Nowe gramofony wybij sobie z głowy jeśli nie masz co najmniej 2 tys. zł.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
jacekmi
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2017, 20:17

Re: Gramofon dla laika na początek

#6

Post autor: jacekmi »

Obywatel pisze:
04 wrz 2017, 22:28
jacekmi,
Podałem Ci w Twoim poprzednim temacie link do gramofonu, który spełni Twoje oczekiwania. Nowe gramofony wybij sobie z głowy jeśli nie masz co najmniej 2 tys. zł.
Tak i jestem wdzięczny, ale szukam jednak czegoś tańszego na taki zupełny początek. Czy da się kupić coś taniej i co będzie rozsądnym sprzętem o tyle, że płyty nie zniszczy?
zbyszek1982 pisze:
04 wrz 2017, 21:35
Tak więc koszt wyprodukowania tego "urządzenia" (koszty R&D, materiałowe, osobowe, itd.) oraz wysyłki z Chin zamyka się w kwocie 155 zł (Zakładając, że nie ma jeszcze jakiegoś cła itd.).
Kolego najlepszym przykładem jest tutaj iPhone. Ogólnie bardzo dobry telefon, nie jest to tani plastik. Cena rynkowa 700$, a produkcja kosztuje co najwyżej kilkadziesiąt. Więc rynek działa trochę inaczej niż myślisz.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Gramofon dla laika na początek

#7

Post autor: zbyszek1982 »

jacekmi pisze:
05 wrz 2017, 10:03
produkcja kosztuje co najwyżej kilkadziesiąt.
Zamiast powtarzać bzdety, można sprawdzić.
http://fortune.com/2016/09/20/iphone-7-cost/

A ta cena wynika z tego, że produkcja jest w skali milionów sztuk miesięcznie.

W każdym razie, jeżeli przyjmiemy, że cena wyprodukowania to ledwie 30% ceny końcowej, to wyprodukowanie tego gramofonu zamyka się w kwocie 80zł. Życzę udanych odsłuchów, ale nie przychodź potem z płaczem, że Ci nie gra i płyty poniszczone.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Gramofon dla laika na początek

#8

Post autor: MMarek »

jacekmi pisze:
05 wrz 2017, 10:03
ale szukam jednak czegoś tańszego na taki zupełny początek
nie warto zaczynać od plastikowych zabawek.....
jacekmi pisze:
05 wrz 2017, 10:03
Czy da się kupić coś taniej i co będzie rozsądnym sprzętem o tyle, że płyty nie zniszczy
a ile chciałbyś wydać? Bo tego nie napisałeś, a w sumie to najistotniejsza informacja by była....
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon dla laika na początek

#9

Post autor: Wojtek »

jacekmi pisze:
05 wrz 2017, 10:03
Czy da się kupić coś taniej i co będzie rozsądnym sprzętem o tyle, że płyty nie zniszczy?
Nie. A przynajmniej nikt tutaj Tobie czegoś takiego nie poleci.

Określ grubość swojego portfela, żebyśmy nie musieli zgadywać.
jacekmi pisze:
05 wrz 2017, 10:03
Kolego najlepszym przykładem jest tutaj iPhone. Ogólnie bardzo dobry telefon, nie jest to tani plastik. Cena rynkowa 700$, a produkcja kosztuje co najwyżej kilkadziesiąt. Więc rynek działa trochę inaczej niż myślisz.
Uśmiałem się :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
jacekmi
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2017, 20:17

Re: Gramofon dla laika na początek

#10

Post autor: jacekmi »

MMarek pisze:
05 wrz 2017, 10:48
a ile chciałbyś wydać? Bo tego nie napisałeś, a w sumie to najistotniejsza informacja by była....
Wiesz, jak kogoś stać to jak zaczyna interesować się motoryzacją to i Model T Forda kupi sobie. Tylko, że mnie nie za bardzo stać, a chciałbym sprawdzić, czy to jest coś co mi się spodoba.

250-300zł byłbym w stanie wydać na takie eksperymenty. No i dobrze by było, żebym nie musiał do tego dokupować przedwzmacniacza i głośników z kablami cinch. Wiem, wszyscy koneserzy i specjaliści z forum mnie wyśmieją, bo chcę zaczynać na jakimś chińskim badziewiu. Ale chcę to sprawdzić i tyle, a nie wywalać tysiaka na coś co może mi się nie spodobać.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Gramofon dla laika na początek

#11

Post autor: MMarek »

jacekmi pisze:
05 wrz 2017, 13:11
Wiesz, jak kogoś stać to jak zaczyna interesować się motoryzacją to i Model T Forda kupi sobie.
Nie sądzę, bo niby po co... Żeby mieć trzeszczące, rozdygotane coś, czym nawet nie da sie jeździć?..... ;) , ale do rzeczy....
jacekmi pisze:
05 wrz 2017, 13:11
250-300zł byłbym w stanie wydać na takie eksperymenty. No i dobrze by było, żebym nie musiał do tego dokupować przedwzmacniacza i głośników z kablami cinch
No za takie pieniądze to nie kupisz gramofonu (z czy bez przedwzmacniacza) i głośników - bo jak dobrze rozumiem głośników nie masz...
Aha - czinchami się nie łączy głośników ze wzmacniaczem
jacekmi pisze:
05 wrz 2017, 13:11
Wiem, wszyscy koneserzy i specjaliści z forum mnie wyśmieją, bo chcę zaczynać na jakimś chińskim badziewiu. Ale chcę to sprawdzić i tyle
Bez sensu - to nie zagra i tyle. Ale Twoja kasa - Twój wybór. Skoro decyzja już podjęta - to w sumie temat do zamknięcia.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Gramofon dla laika na początek

#12

Post autor: olsza84 »

Do 300 zł to zostaje jakiś idler Duala z początku lat 70' (jeżeli dalej chcemy prędkość 78 rpm). Da radę? Owszem. Ale bez głośników. Czy w tej cenie będzie sprawny? Wątpliwe. Może przy odrobinie szczęścia. Generalnie powinno się wykonać kompletny przegląd. Wtedy płyt też nie będzie niszczył.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon dla laika na początek

#13

Post autor: Wojtek »

Budżet nierealny - nawet gdyby odrzucić tematykę szelakową i zostać przy samych winylach.

To nie jest aż tak tanie hobby wbrew pozorom.

Teoretycznie można zrobić cięcia i kompromisy typu szukać sprzętu grającego po rodzinie czy wykorzystać to co już masz (np. komputer).

Także ten... zrób coś żeby dozbierać :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
jacekmi
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2017, 20:17

Re: Gramofon dla laika na początek

#14

Post autor: jacekmi »

olsza84 pisze:
05 wrz 2017, 13:41
Do 300 zł to zostaje jakiś idler Duala z początku lat 70' (jeżeli dalej chcemy prędkość 78 rpm). Da radę? Owszem. Ale bez głośników. Czy w tej cenie będzie sprawny? Wątpliwe. Może przy odrobinie szczęścia. Generalnie powinno się wykonać kompletny przegląd. Wtedy płyt też nie będzie niszczył.
A gdzie można szukać specjalistów od przeglądów gramofonów?
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Gramofon dla laika na początek

#15

Post autor: Latro »

Nie no, za 300zł gramofon też będzie grał, nie każdy ma tak wysublimowane gusta ;) i będzie powodem satysfakcji i zadowolenia.
Jakiś Technics z T4P np...
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
ODPOWIEDZ