Unitra Altus?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
raven17a
Posty: 18
Rejestracja: 01 cze 2016, 21:33

Unitra Altus?

#1

Post autor: raven17a »

Witam,
Aktualnie posiadam Duala 210 i planuje go zmienić na jakiś bardziej profesjonalny sprzęt. Na aukcji znalazłem Unitre Altus i planuję ją zakupić i od razu wymienić wkładkę na jakąś lepszą powiedzmy za 200-300 zł. Zastanawiam się nad Ortofon OM 10 E. Czy to będzie dobry wybór? Może są jakieś lepsze w tej kwocie?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Unitra Altus - jaka wkładka do tego?

#2

Post autor: caveas »

No nie sądzę, żeby wyroby kowalstwa elektronicznego by Unitra były lepsze od Duala CS215, który był asumptem do sprzedaży Adama.
A 210 to plasticzak sprzedawany pod różnymi nazwami i jako najdroższy to DEnon a najtańszy AEG ze zrzutów z Niemiec.
Lepiej poszukaj jakiegoś innego gramofonu niż krajowe (działy tematyczne gramofon do...) a kup OM5E - zaoszczędzoną prawie stówę dołóż do cięższego talerza i lepszego ramienia.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
raven17a
Posty: 18
Rejestracja: 01 cze 2016, 21:33

Re: Unitra Altus - jaka wkładka do tego?

#3

Post autor: raven17a »

Może takie coś:
http://allegro.pl/dual-cs-530-wysoki-mo ... 54451.html
Wkładkę od razu ortofona ma.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Unitra Altus - jaka wkładka do tego?

#4

Post autor: Obywatel »

Dual 210 to kaszana. Unitra Altus o wiele lepszy. OM 10E czy AT-95E to byłby dobry wybór do polskiego gramofonu. Audio Technica chyba nawet lepsza ze względu na VTA i overhang zbliżony do Mf-ek, a Altus ma chyba headshell bez możliwości regulacji.

CS-530 to jest nawet nie najgorszy gramofon, a ten egzemplarz jest w dobrym stanie, ale za tę kwotę można znaleźć lepsze. Dodatkowo ma on ramię ULM, co ogranicza wybór wkładki.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
raven17a
Posty: 18
Rejestracja: 01 cze 2016, 21:33

Re: Unitra Altus - jaka wkładka do tego?

#5

Post autor: raven17a »

Ten Dual najbardziej mnie interesuje. Z tego co się dowiedziałem to do ramion ULM można doczepiać tylko lekkie wkładki. Czyli może być Audio-Technica AT 95 E lub Ortofon OM 5 E a takie mnie interesują. Dobrze mówie?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Unitra Altus - jaka wkładka do tego?

#6

Post autor: Obywatel »

Serię OM Ortofona można stosować do ramion ULM, ale warto dołożyć trochę grosza do igły 10E.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
raven17a
Posty: 18
Rejestracja: 01 cze 2016, 21:33

Re: Unitra Altus - jaka wkładka do tego?

#7

Post autor: raven17a »

Już zakupiłem tego Duala plus wkładkę AT 95 E. Dual widać że prawie nie używany. Mam nadzieję że będzie spora różnica w odsłuchu w porównaniu do Duala 210.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Unitra Altus - jaka wkładka do tego?

#8

Post autor: caveas »

Witam kolejnego szczęśliwego nabywcę Duala.
DN16x to OMka dla Duala. Jak zdobędziesz drugi koszyczek to będziesz miał porównanie szybkie między Ortofonem i AT.
A gramofon jeśli mechanika sprawna jest spoko. Dla 210 trudno używać nazwy Dual.
To chiński OEM . Świat zwariował i np współczesny klon DUALA chyba CS410 nazywa się Torens i sporo kosztuje. Mowa o modelach TD 158 170 190 wyposażonych we wkładkę AT91 alias Rega carbon.
A to ramię ULM jest do wkładek "normalnych" więc z typowymi wkładkami nie ma problemu.
Jeśli igła DN jest nie zjechana to możesz być rozczarowany AT95E.
A jak zużyta to dokup od razu igłę w wersji E i S. "Ska" nawet dla DJ może przydać się do zajechanej płyty.
Ja wczoraj słuchałem Orkiestry z Chmielnej i 3G nacisku oraz OM5 z igłą S dało w końcu radę. "czy tutaj mieszka panna Agnieszka..." :whistle:
Odezwij się po 20 przesłuchanych płytach.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
raven17a
Posty: 18
Rejestracja: 01 cze 2016, 21:33

Re: Unitra Altus - jaka wkładka do tego?

#9

Post autor: raven17a »

Co do jakości Duala 210 to nie jest aż tak źle według mnie, dobry sprzęt na początek. Nie mam jeszcze za bardzo porównania z innym sprzętem (tylko youtube) ale jak ktoś chce porównać to mogę wysłać zgrany plik WAV 32 bit (186 MB) z pierwszego holenderskiego wydania Thrillera M.Jacksona (bardzo dobre wydanie i plik maksymalnej jakości jaką się da zgrać). Jakby co wyślę link na PW.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Unitra Altus?

#10

Post autor: darkman »

Obywatel pisze: Unitra Altus o wiele lepszy.
Podzielam tę opinię. Nie jest to szczyt techniki, jednak nie ustepuje wielu konstrukcjom cieszącym się nadmiernym mirem ze względu na nazwę manufaktury i jest zupełnie przyzwoity.
Dodatkowo ma design, który o jakieś 40 lat wyprzedził dzisiejsze,wydawałoby się 'nowoczesnej linii ubogiej linii wzorniczej", wydumki ProJeta.
Ramię - szału nie ma, ale nie popadajmy w skrajności :)
Obywatel pisze: a Altus ma chyba headshell bez możliwości regulacji.
Akurat tego nie pamiętałem dokładnie, ale ileż to roboty dla posiadacza owego reliktu PRlu:
- oto oryginalny headshell Altus P-100, regulowana obsada montażowa korpusu.
IMG_0961.JPG
IMG_0969.JPG
Co do igły Mf-100 to mam jeszcze kilka i w sumie bardzo potrzebowskiemu przedstawicielowi społeczeństwa winylowego byłbym skłonny pomóc.
Tak BTW ramię Saby z headshellem i tą samą nawet płytą nie wyglądają jakoś szczególnie lepiej, choć w mojej ocenie są zdecydowanie konkretniejsze:
IMG_0969.JPG
igła Mf-100 - fotka poglądowo (proszę nie pytać - nie są do sprzedania-to kolekcja własna), jedna z moich:
Reasumując moim zdaniem warto ocalać od zapomnienia te i inne Altusy, Adamy, inne Unitry itd..
Załączniki
IMG_1360.JPG
IMG_0968.JPG
ODPOWIEDZ