Gramofon na prezent

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
rookie
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2017, 18:05

Gramofon na prezent

#1

Post autor: rookie »

toDzień dobry, cześć i czołem!

Cały ten post to będzie jedna, wielka herezja i pewnie skrócę życie połowie purystów i audiofilii, więc jeśli cenisz sobie zdrowie, nie czytaj dalej!

Noszę się z zamiarem kupna na prezent rodzicom gramofonu. Niedrogiego (bo raz, że budżet ograniczony, dwa że to dopiero nasza wspólna wędrówka do świata winylu) i nieużywanego (bo jeśli nie znam osobiście osoby, która eksploatowała taki delikatny sprzęt, to w życiu nie zaufam takiemu sprzedającemu).

Tutaj pomału zacznę swoją herezję, bo zastanawiam się między:
- Audiotechniką lp60 (chociaż zarówno opcja usb jak i bluetooth wydaje mi się zbędna w przypadku gramofonu, więc nie wiem, czy to ma jakiś sens)
- Denonem dp-29f
i Krugerem & Matzem (tym droższym, bez piezoelektryka [tt 602])

K&M wybrałem chyba z czystej ciekawości. Miałem kiedyś ich smartfon i podobała mi się jakość dźwięku (chociaż software'owo większego gówna w ręku nie miałem). O Denonie przeczytałem na jednym z forów zagranicznych, że należy go polewać wodą święconą, bo to szatan i zło w czystej postaci, a AT na kilku stronach jako budżetowe gramofony ktoś chwalił.
AT przekonuje mnie jeszcze dlatego, że można przełączać między PHONO/LINE, czyli domyślam się, że jak z okazji Bożego narodzenia kupię rodzicom osobny preamp, to nie będę musiał korzystać z tego wbudowanego (który też raczej traktuję tymczasem jako okres przejściowy).

Co myślicie? Że AT jest na tyle 'uniwersalnym' gramofonem, że na początek wystarczy, a potem można się zastanawiać nad upgreadowaniem? Czy równie dobrze mogę kupić tańszego Denona i bawić się w ten sam sposób? A może gdzieś na rynku dostępny jest totalny nołnejm, który gra jak wszystkie harfy anielskie?

Sam na codzień pracuję z dźwiękiem, więc wiem co znaczy wysoka jakość brzmienia. I wiem, że wokal fantastycznie można nagrać na AKG C12, ale można równie dobrze nagrać na Betę 58A. Dlatego raczej zależałoby mi na ciekawym (nawet lekko kolorowym) brzmieniu winylu (żeby czuć było jakąkolwiek różnicę), niż na 'doskonałym brzmieniu'.

Zapraszam do dyskusji i z góry dzięki za przeczytanie tych karykaturalnych wypocin! Peace !
rookie
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2017, 18:05

Re: Gramofon na prezent

#2

Post autor: rookie »

No i napomknę, po raz kolejny o zgrozo herezjo, że opieram swoje wybory głównie na tych wszystkich 'konsumenckich' sklepach z elektroniką typu M-M, Saturn i inne czary mary. Głównie dlatego, że po odwiedzeniu ulubionych placówek hi-fi większość gramofonów zaczynała się od 1,3k
Awatar użytkownika
kulfon
Posty: 42
Rejestracja: 18 maja 2016, 16:41
Kontakt:

Re: Gramofon na prezent

#3

Post autor: kulfon »

zanim kupisz, poczytaj

viewtopic.php?f=46&t=10208

viewtopic.php?f=46&t=6409

tematów z pomocą w kupnie na forum jest pełno
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon na prezent

#4

Post autor: Obywatel »

rookie pisze: pewnie skrócę życie połowie purystów i audiofilii
Pal sześć audiofilów, najgorzej że chcesz skracać życie płytom.

Do poczytania następujące tematy:
viewtopic.php?f=46&t=6409
viewtopic.php?f=46&t=10208
Z tego drugiego tematu szczególnie polecam poniższy cytat:
Kichal pisze: Niestety przez prawie 2-3 miesiące katowałem nim non stop 4 płyty (akurat wtedy miałem tylko tyle, a ojciec powiedział, że nie pozwoli mi swoich słuchać na tym g**wnie - całe szczęście).
Jeśli Twój ojciec będzie podzielał zdanie ojca z powyższego cytatu, to taki prezent może być niezłym gorącym kartoflem, a obdarowany może zostać postawiony w niezręcznej sytuacji.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
rookie
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2017, 18:05

Re: Gramofon na prezent

#5

Post autor: rookie »

Właśnie problem polega na tym, że nie ma zbyt wielu informacji szczegółowych o tych gramofonach, więc tak naprawdę ciężko z góry je skazać na złom, dlatego liczyłem, że ktoś miał z nimi do czynienia (albo chociaż z innymi gramofonami tych firm).
A oba tematy przeczytałem już wcześniej w razie czego, ale postanowiłem pytać o konkretne firmy / modele ;)
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4066
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Gramofon na prezent

#6

Post autor: trafalgar »

rookie z Lublina?
rookie
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2017, 18:05

Re: Gramofon na prezent

#7

Post autor: rookie »

trafalgar pisze:rookie z Lublina?
neee, śląsk!
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7660
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Gramofon na prezent

#8

Post autor: amrowek »

może ten
ale ja sie nie znam na tym sam szukam ale.....
https://www.olx.pl/oferta/gramofon-tech ... d30e4d7bef
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon na prezent

#9

Post autor: Wojtek »

rookie pisze: Zapraszam do dyskusji
Tu nie ma o czym dyskutować, bo wszystko co potrzebne już zostało powiedziane wiele razy.
rookie pisze: więc tak naprawdę ciężko z góry je skazać na złom
Wbrew pozorom, bardzo łatwo. To że Ty tego jeszcze nie widzisz (lub nie wierzysz) to jest inny problem :)
rookie pisze: A oba tematy przeczytałem już wcześniej w razie czego, ale postanowiłem pytać o konkretne firmy / modele ;)
Jeśli mimo to widzisz sens w zadawaniu jeszcze raz tych samych pytań, oczekując innych, bardziej odpowiadających Tobie odpowiedzi to wybacz, ale chyba coś jest tutaj nie tak ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rookie
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2017, 18:05

Re: Gramofon na prezent

#10

Post autor: rookie »

Wojtek pisze: Jeśli mimo to widzisz sens w zadawaniu jeszcze raz tych samych pytań, oczekując innych, bardziej odpowiadających Tobie odpowiedzi to wybacz, ale chyba coś jest tutaj nie tak ;)
Może dlatego, że czytając niektóre dyskusje czuję się jak na konwencie feministek. Wszyscy faceci to świnie, bo jedna się na którymś nacięła.
Specjalnie podałem konkretne nazwy i symbole, żeby ludzie mogli wypowiedzieć się na temat konkretnych modeli, ew. konkretnych marek. Przykro mi, ale argumenty, że 'wszystkie sklepowe, budżetowe gramofony są o kant dupy rozbić', bo kilka się komuś rozleciało w rękach, to nie jest żaden argument.

Ponadto - oczywiście nie jestem specem w tej materii - ale ze świecą szukać chyba gramofonu, który po 2 - 3 miesiącach 'zajeżdżania w kółko 4 płyt' nie uczyni im żadnej szkody.
Ja raczej potrzebuję gramofonu, który będzie od święta odkurzał rowki z kurzu. ;)

Ale może być też tak, że jestem uparty i szukam na siłę obiektywizmu i semi-profesjonalizmu wśród speców o ugruntowanych poglądach. ;)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Gramofon na prezent

#11

Post autor: chudy_b »

rookie pisze: Przykro mi, ale argumenty, że 'wszystkie sklepowe, budżetowe gramofony są o kant dupy rozbić', bo kilka się komuś rozleciało w rękach, to nie jest żaden argument.
Serio :?: :think:
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Gramofon na prezent

#12

Post autor: olsza84 »

rookie pisze: Może dlatego, że czytając niektóre dyskusje czuję się jak na konwencie feministek. Wszyscy faceci to świnie, bo jedna się na którymś nacięła.
Specjalnie podałem konkretne nazwy i symbole, żeby ludzie mogli wypowiedzieć się na temat konkretnych modeli, ew. konkretnych marek. Przykro mi, ale argumenty, że 'wszystkie sklepowe, budżetowe gramofony są o kant dupy rozbić', bo kilka się komuś rozleciało w rękach, to nie jest żaden argument.
Tak, to argument akurat za kupnem takiego gramofonu :D My tych gramofonów nie polecamy i koniec kropka. Chociaż nie ma jakiegoś zakazu czy coś takiego. Czasem ktoś poleci jakąś nówkę jako mniejsze zło. Pomijam nówki jakie ostatnio chłopaki kupili bo to inna kategoria cenowa ;) Musisz się z tym pogodzić bo jesteś na konwencie gramofonowych i winylowych maniaków. Chociaż mam wrażenie, że oczekujesz abyśmy na silę zmienili salę i przeszli do sali obok, na konwent gramofonowych masochistów. Ale uwierz mi smutno tam. Zawsze mi się podoba tutaj argument Wojtka: "czy myślisz, że mamy jakiś interes w nie polecaniu nowych"? Nie, nie mamy. Raczej w przyrodzie odbywa się to w sposób odwrotny, czyli byśmy kasowali prowizje od koncernów za polecany szajs, który jest wyrobem gramofonopodobnym. Co Ty z tą wiedzą zrobisz to Twoja sprawa i kasa. Zróbmy wyliczankę raz,dwa,trzy... i może trafi na Ciebie, że Ci ten gramofon pogra rok czy dwa....ufff ;) A może będziesz kolejnym przypadkiem do naszego wątku "dlaczego nie warto kupować nowych gramofonów. I tyle.
rookie pisze: Ponadto - oczywiście nie jestem specem w tej materii - ale ze świecą szukać chyba gramofonu, który po 2 - 3 miesiącach 'zajeżdżania w kółko 4 płyt' nie uczyni im żadnej szkody.
Jesteś pewny? To skąd w przyrodzie dobrze grające i zadbane płyty 30 i 40 letnie?
rookie pisze: Ja raczej potrzebuję gramofonu, który będzie od święta odkurzał rowki z kurzu. ;)
Do tego potrzebujesz myjki a nie gramofonu :D
rookie pisze: Ale może być też tak, że jestem uparty i szukam na siłę obiektywizmu i semi-profesjonalizmu wśród speców o ugruntowanych poglądach. ;)
Brak logiki. Czyli dla przeciwwagi mamy polecać na siłę wyroby gramofono-podobne wbrew własnym przekonaniom? To jest według Ciebie przejaw profesjonalizmu? Czyli jak chcę kupić Renault Megane drugiej generacji i szukam opinii na forach, a tam wszyscy piszą że awaryjny, to mam uznać to za brak obiektywizmu? Poglądy gruntuje doświadczenie. Nie ma nic cenniejszego. Myślisz, że wszyscy tutaj urodzili się i mieli gramofon z "epoki"? Poczytaj opinie ludzi na forum, stałych forumowiczów, którzy zaczynali od nowego gramofonu i co teraz sądzą po momencie przesiadki na inny sprzęt ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Gramofon na prezent

#13

Post autor: MMarek »

olsza84 pisze: Poczytaj opinie ludzi na forum, stałych forumowiczów, którzy zaczynali od nowego gramofonu i co teraz sądzą po momencie przesiadki na inny sprzęt
Nie wiem, czy jestem stałym forumowicze, ale jestem..... :D

Kupiłem nowego Denona DP-300F za prawie 1,5tys złotych - włożyłem do niego kolejny tysiąc i co?????

Mam Telefunkena S600 (prawie 40letniego) i on gra - Denon nie grał.

To tyle ode mnie.
Powodzenia.
rookie
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2017, 18:05

Re: Gramofon na prezent

#14

Post autor: rookie »

Okej! Dałem sobie przemówić do rozumu! :D
Wstrzymam się na razie z zakupem. Dzięki wszystkim za zaangażowanie !
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon na prezent

#15

Post autor: Wojtek »

rookie pisze: Wstrzymam się na razie z zakupem.
Dlaczego? Niech rodzice dostaną prezent :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ