Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie ?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Beat
Posty: 36
Rejestracja: 02 wrz 2011, 03:21

Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie ?

#1

Post autor: Beat »

Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie (napisy na obudowie też), myśląc o jak najlepszej jakości ?

Czy kupowanie taniego gramofonu tangencjalnego to dobre rozwiązanie, albo jakie cechy powinien mieć ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie ?

#2

Post autor: Wojtek »

Beat pisze:Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie (napisy na obudowie też), myśląc o jak najlepszej jakości ?
O kurde, ale pytanie. Nawet nie wiem od czego zacząć, bo to jest temat na książkę.
Napisy na obudowie? Powiem tak, praktycznie tylko niskie i/lub tanie modele miały masę marketingowych frazesów na obudowie :)
Beat pisze:Czy kupowanie taniego gramofonu tangencjalnego to dobre rozwiązanie, albo jakie cechy powinien mieć ?
Zdefiniuj "taniego", w jakiejś walucie najlepiej.

Jakie cechy powinien mieć gramofon tangencjalny? Hmm... cholera, jest pewne minimum cech, które praktycznie każdy gramofon tangencjalny spełnia, a jeśli ma cokolwiek dodatkowego czy też lepszego to tym wyższy standard/model.
To raczej od Ciebie zależy jaki wolisz rodzaj napędu, czy zależy Tobie na odtwarzaniu programowym (taki bajer), i tak dalej, a nie od "co powinno być".

Ogółem te pytania brzmią dla mnie analogicznie i na tym samym poziomie co takie pytanie: jakie cechy powinien mieć dobry samochód?
Hmm... oszczędny silnik, dobrą amortyzację... pasy bezpieczeństwa? To takie ogólniki. Wszystko inne to kwestia preferencji i czego sami oczekujemy od auta.
Ot alegoria.

Krótko mówiąc, moim zdaniem nie można szczerze i wprost odpowiedzieć na pytanie "jakie cechy powinien mieć dobry gramofon", gdyż na gramofon składa się wiele dobrych konfiguracji konstrukcyjnych, które mają oczywiście swoje wady i zalety, ale raczej żadne z nich nie można zdyskwalifikować jako niedobra cecha.

Jedna dobra cecha, która odróżnia szajs od konkretu: możliwość wymiany wkładki, ale to raczej standard w porządnych sprzętach, więc zaliczałoby się to do ogólników.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Beat
Posty: 36
Rejestracja: 02 wrz 2011, 03:21

Re: Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie ?

#3

Post autor: Beat »

Podszedłeś do tych pytań trochę jakby szukając dziury w całym.

"Zdefiniuj "taniego", w jakiejś walucie najlepiej." - tutaj to sobie trochę zakpiłeś.

Ja tu rzucam ciekawy temat który po rozwinięciu nadawałby się do przyklejenia a Ty mnie "pałą bez łeb".

Należy zmyślnie dobrać pewien (jedynie słuszny) stopień ogólności starając się być precyzyjnym na ile się da.
Myślę że nie trzeba pisać książki choć by można.

W innych wątkach polecasz różne gramofony musisz się czymś kierować - czym ?

Jako laik lecz nie bierny trafiłem na tuning Fonomastera co nieco mnie naprowadziło.

Należałoby by się na początku zastanowić od czego zależy jakość dźwięku i rozłożyć gramofon
na czynniki.

1 Wkładka,igła
2 Ramie
3 Napęd
4 dodatki (np.dodatkowe regulacje)

Następnie zająć się dokładniej każdym punktem
np. rodzaje ramion od najlepszego do najgorszego, wady i zalety.

Jakie cechy powinien mieć gramofon tangencjalny ? (Po czym rozpoznałbyś dobry model ?)

Czy są specjalne wkładki czy standardowe ?
Ramiona są trochę inne jakie (podobnie j.w.)
Transport ramion jest raczej wspomagany - rodzaje, wady i zalety.
Jakieś inne problemy wynikające z innej budowy (np. zacinanie ramienia).

Coś mi się wydaje że wetknąłem kij w mrowisko, może zostanie lepiej wykorzystany.
Mam jednak nadzieję że nie w tryby jakiejś maszyny. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie ?

#4

Post autor: Wojtek »

Beat pisze:Podszedłeś do tych pytań trochę jakby szukając dziury w całym.
Niestety nie :)
Beat pisze:"Zdefiniuj "taniego", w jakiejś walucie najlepiej." - tutaj to sobie trochę zakpiłeś.
A gdzieżby znowu. Dlaczego tak uważasz? Chyba łatwe jest do zrozumienia, że dla jednego człowieka "tanio" to 100 złotych, a dla innego 500 złotych?
Nie mi zgadywać jak ty rozumiesz to pojęcie, dlatego pytam wprost. Zawsze to robię jak ktoś gada słownie, a nie walutowo w takich sprawach :)
Beat pisze:Ja tu rzucam ciekawy temat który po rozwinięciu nadawałby się do przyklejenia a Ty mnie "pałą bez łeb".
Jak już napisałem wcześniej, moim zdaniem nie zdajesz sobie sprawy z tego, że to wszystko nie jest takie proste jak się Tobie wydaje, a zarazem zbyt wiele oczekujesz :)
Beat pisze:W innych wątkach polecasz różne gramofony musisz się czymś kierować - czym ?
A jak myślisz? Wiedzą i doświadczeniem. Nie ma tutaj prostego i jasnego "klucza" jak do matur z polskiego.
Beat pisze:rodzaje ramion od najlepszego do najgorszego, wady i zalety.
Mamy już taki wątek :) Link
Skrótowa odpowiedź: nie ma najlepszego i najgorszego rodzaju ramienia.
Beat pisze:Należałoby by się na początku zastanowić od czego zależy jakość dźwięku i rozłożyć gramofon
na czynniki.

1 Wkładka,igła
2 Ramie
3 Napęd
4 dodatki (np.dodatkowe regulacje)

Następnie zająć się dokładniej każdym punktem
Niestety, to co oczekujesz to jest książka. Sprawy te są na bieżąco omawiane na forum. Z całości kiedyś może uda się złożyć swoiste kompendium.
Ty chciałbyś żeby to wszystko spisać najlepiej teraz i to w jednym poście :) "Gramofon w pigułce" :D
Beat pisze:Jakie cechy powinien mieć gramofon tangencjalny ? (Po czym rozpoznałbyś dobry model ?)
Yyy... takie trochę pytanie ni z gruchy ni z pietruchy, ale OK. Nie będę powtarzał tego co napisałem w poprzednim poście.
Dobry model rozpoznałbym po dobrych parametrach i dobrej reputacji w sieci. Jeśli jest to wysoki model z serii to raczej mamy to zagwarantowane, szczególnie jeśli chodzi o tangenty Technicsa.
Beat pisze:Czy są specjalne wkładki czy standardowe ?
"Specjalne", bo prawie każdy gramofon tangencjalny ma mocowanie T4P.
Beat pisze:Ramiona są trochę inne jakie (podobnie j.w.)
Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie. Ramiona są proste, na tym między innymi polega cały bajer.
Beat pisze:Transport ramion jest raczej wspomagany - rodzaje, wady i zalety.
Gdyby nie był wspomagany to byśmy nie rozmawiali o gramofonie tangencjalnym. Rodzajów za wiele nie ma, zależy od patentów konstruktora. Zazwyczaj spotyka się ramię przesuwające się po szynie.
Beat pisze:Jakieś inne problemy wynikające z innej budowy (np. zacinanie ramienia).
Zacinanie się ramienia to chyba główny problem, który grozi użytkownikowi gramofonu tangencjalnego, aczkolwiek bardzo rzadko kiedy się taki feler zdarza.
Nic innego mi nie wpada do głowy, co by tyczyło się konkretne tego typu gramofonów.

Jak chcesz szczerze pogadać o gramofonach tangencjalnych to jest to raczej gadka na oddzielny temat.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie ?

#5

Post autor: eenneell »

A może po prostu:
1. Marka
2. Model
3. Stan (dot. używanych)
4. Cena
:?: :twisted: :?: :D :?:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie ?

#6

Post autor: Wojtek »

W sensie takiego "katalogu" polecanego sprzętu, eenneell?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Na jakie cechy gramofonu zwrócić uwagę przy zakupie ?

#7

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:W sensie takiego "katalogu" polecanego sprzętu, eenneell?
Może taki " KATALOG- RANKING GRAMOFONÓW" pomógłby kupującym :?:
("kij ma dwa końce" :!: - sprzedającym również :( )
Sam jestem ciekaw takiej "klasyfikacji" :!: :?:
Wywola to "BURZĘ", ale "cos za coś".... :) ;) :oops:
ODPOWIEDZ