Wharfedale Diamond 10.6 - obcięty bas w jednej z kolumn

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Voltan
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Wharfedale Diamond 10.6 - obcięty bas w jednej z kolumn

#1

Post autor: Voltan »

Mam taki problem...
Od jakiegoś czasu miałem wrażenie, że mój zestaw gra nieco gorzej, niż potrafił.
Dzisiaj trochę podłubałem przy kablach, pokrętłach itd i ustaliłem, że jest to wina jednej z kolumn, która w porównaniu do drugiej wyraźnie słabiej przenosi bas, chociaż grają w niej wszystkie głośniki.
Nie jest to wina wzmacniacza ani źródła - sprawdzałem inne wejścia, zamieniałem kanały w źródle, a także podłączyłem odwrotnie kolumny do wyjść ze wzmacniacza - problem jest zawsze z tą samą.
Możliwe, że stało się to w wyniku urazu mechanicznego, bo ta kolumna została raz przewrócona przez kota, któremu akurat włączyło się ADHD.

Czy ktoś ma pomysł, co może być przyczyną? Czy może to być coś, co można naprawić samemu, czy raczej czeka mnie wizyta w serwisie? :?
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Wharfedale Diamond 10.6 - obcięty bas w jednej z kolumn

#2

Post autor: Arkadyo »

Trzeba sprawdzać element po elemencie. Kable i pokrętła już zrobiłeś ale teraz musisz zajrzeć do środka. Pierwsze co sprawdź to wytłumienie kolumny - mogło się poprzesuwać przy upadku i blokuje przepływ powietrza przez port bass-refleks. Kolejna rzecz to zwrotnica. Sprawdź czy nic się nie rozłączyło. Twoje kolumny to układ 2,5 drożny i jeżeli niskotonowy i midrange grają to raczej żaden z nich się nie rozłączył ale może poszedł albo się rozłączył któryś z elementów wyższych filtrów przez co środek i/lub góra wylazły bardziej do przodu i masz wrażenie ubytku basu. Same przetworniki raczej są w porządku bo ich mechaniczne uszkodzenie - rozerwany resor czy zdecentrowany układ drgający byłoby słychać w inny sposób.
Stawiam na wytłumienie - w rezonatorze Helmholtza to dosyć istotne zagadnienie zwłaszcza w układach 2 ,5 way gdzie jest spora kompensacja "baffle step" i bas jest mocno wypchany do przodu.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Voltan
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wharfedale Diamond 10.6 - obcięty bas w jednej z kolumn

#3

Post autor: Voltan »

bass reflex nie jest zablokowany, głośniki wszystkie wyglądają dobrze, nie widać uszkodzeń - spróbuję się jeszcze dostać do zwrotnicy, ale na tym się zupełnie nie znam, więc nie wiem czy w ogóle coś zobaczę ;)
dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ