Pytania nt. bi-wiring

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Pytania nt. bi-wiring

#1

Post autor: restimek »

Według informcji od sprzedawcy wysyłka nastąpi w środę. Tak więc czekam z niecierpliwością :)

Mam tylko pytanie - z tyłu kolumn znajdują się 4 złącza zamiast dwóch. Domyślam się że chodzi o bi-wiring. Pomimo że czytałem o co mniej więcej w tym wszystkim chodzi to nie rozumiem w jaki sposób następuje rozdzielenie częstotliwości pomiędzy dwie pary kabli skoro obie pary wychodzą z tych samych złącz we wzmacniaczu ?
I pytanie: jeśli nie chcę skorzystać z bi-wiringu to do której pary gniazd mam podłączyć kabel ? do tej na górze czy na dole ?
W innych kolumnach widziałem blaszkę łączącą poszczególne złacza - w tych kolumnach nie było jej widać na zdjęciach - dlatego pytanko - jak mam je podłączyć by było to prawidłowo podlączone ?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Kolumny do 1000 zł

#2

Post autor: zbyszek1982 »

restimek pisze:Domyślam się że chodzi o bi-wiring. Pomimo że czytałem o co mniej więcej w tym wszystkim chodzi to nie rozumiem w jaki sposób następuje rozdzielenie częstotliwości pomiędzy dwie pary kabli skoro obie pary wychodzą z tych samych złącz we wzmacniaczu ?
Częstotliwości rozdzielane są w kolumnach. Jedne złącza są od sekcji niskotonowej, a drugie od średnio-wysokotonowej. Ja osobiście nie słyszę żadnej różnicy pomiędzy jednym a dwoma zestawami kabli. Niemniej podwójne gniazda w kolumnach pozwalają na podpięcie dwóch wzmacniaczy, co już może być ciekawe - np. tranzystor do sekcji niskotonowej, i lampowy do sekcji średnio-wysokotonowej.
restimek pisze:jeśli nie chcę skorzystać z bi-wiringu to do której pary gniazd mam podłączyć kabel ?
Pary łączysz ze sobą blaszkami (ew. krótkimi odcinkami kabla, jak nie masz blaszek). Przyjmuje się, że kable podłącza się na dole, żeby w pierwszej kolejności sygnał szedł do sekcji niskotonowej.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Kolumny do 1000 zł

#3

Post autor: kielek »

http://www.elektroda.pl/rtvforum/files- ... ng_191.gif
Możesz podłączyć na przykład tak j.w
Poza tym w necie jest mnóstwo na ten temat ;)
Zworki możesz zrobić np. z krótkich odcinków kabelka głośnikowego itp.
Zbyszek mnie ubiegł :)
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Kolumny do 1000 zł

#4

Post autor: restimek »

OKi a wiec tak zrobie - polacze sobie obie pary gniazd krótkimi odcinkami kabla. - hmm na trasie wysokotonowej będzie wtedy tak jakby "sztukowany" kabel - nie wpłynie to na jakość dzwięku?
Hmm z tego co zbyszek mi napisal - rozdzielenie sygnału odbywa się w głośniku przez zwrotnice - to oczywiste... ale skoro rozdzielenie sygnału jest dopiero tam to znaczy ze przez obie pary kabla idzie dokładnie taki sam sygnał - w takim wypadku jaki jest sens bi - wiringu ?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Kolumny do 1000 zł

#5

Post autor: chudy_b »

restimek pisze:w takim wypadku jaki jest sens bi - wiringu ?
Można wydać więcej kasy na kable :D
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Kolumny do 1000 zł

#6

Post autor: zbyszek1982 »

restimek pisze:w takim wypadku jaki jest sens bi - wiringu ?

Można chociażby zastosować różne kable do poszczególnych sekcji. Np. grubą linkę miedzianą do sekcji niskotonowej, i cieńszy srebrny przewód solid-core do średnio-wysokotonowej.
restimek pisze:sztukowany
Nie wpłynie to na dźwięk, choć są tacy, co uważają, że kabel jest lepszy od tych blaszek.
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolumny do 1000 zł

#7

Post autor: restimek »

chudy_b pisze:
restimek pisze:w takim wypadku jaki jest sens bi - wiringu ?
Można wydać więcej kasy na kable :D
Haha ciekawa interpretcja :)

zbyszek1982 pisze:
restimek pisze:w takim wypadku jaki jest sens bi - wiringu ?

Można chociażby zastosować różne kable do poszczególnych sekcji. Np. grubą linkę miedzianą do sekcji niskotonowej, i cieńszy srebrny przewód solid-core do średnio-wysokotonowej.
restimek pisze:sztukowany
Nie wpłynie to na dźwięk, choć są tacy, co uważają, że kabel jest lepszy od tych blaszek.
I wszytko jasne - dzięki za wyjaśnienie :)
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

Kolumny do 1000 zł

#8

Post autor: esdarek »

Kable podłączasz do obydwu terminali. Musisz sobie zrobic taki mostek, np z kabla głośnikowego. Chodzi tu o bi amping i bi wiring. W pierwszym przypadku inny wzm. napedza wysokie i srednia a inny niskie tony. W drugim mozna zastosować przewody identyczne lub inne dla wysokich i niskich, ale zawsze jest korzyśc. Pierwsza to podwójny przekrój a drugi,wazniejszy to interferencje i inne zakłócenia które zmniejszają się kiedy poprowadzimy wysoki i niskie czestotliwosci osobnymi przewodami.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Kolumny do 1000 zł

#9

Post autor: kielek »

Warto przetestować bi wiring. Na niektórych kolumnach nie robi to większej różnicy w brzmieniu,a przy niektórych słychać różnicę(miałem kiedyś tak z Wharefedale,które zagrały z dużo lepszym basem przy bi wiringu)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Kolumny do 1000 zł

#10

Post autor: chudy_b »

esdarek pisze: kiedy poprowadzimy wysoki i niskie czestotliwosci osobnymi przewodami.
Coś kolego teraz chlapnąłeś. W przypadku korzystania z pojedynczego wzmacniacza w obydwu przewodach idzie ten sam sygnał, te same częstotliwości. Zresztą przy bi-ampingu z grubsza tez.
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

Kolumny do 1000 zł

#11

Post autor: esdarek »

Połączenie takie polega na doprowadzeniu dwóch równoległych kabli od wzmacniacza do zestawu głośnikowego - dla ścisłości dodajmy, że chodzi o kable dwużyłowe. Pozwala to uniknąć przenoszenia pełnopasmowego sygnału audio przez jeden kabel głośnikowy. W połączeniu bi-wire oddzielne kable wykorzystane są do zasialania sekcji niskotonowej oraz sekcji wysokotonowej. Dzięki temu w jednym kablu płyną głównie niższe częstotliwości a znikomy jest udział wyższych składowych. W drugim kablu zachodzi sytuacja odwrotna, płyną w nim głównie wyższe składowe, znikomy jest zaś poziom składowych niższych.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Kolumny do 1000 zł

#12

Post autor: chudy_b »

esdarek pisze:Pozwala to uniknąć przenoszenia pełnopasmowego sygnału audio przez jeden kabel głośnikowy.
A jak chcesz to osiągnąć?
esdarek pisze:Dzięki temu w jednym kablu płyną głównie niższe częstotliwości a znikomy jest udział wyższych składowych. W drugim kablu zachodzi sytuacja odwrotna, płyną w nim głównie wyższe składowe, znikomy jest zaś poziom składowych niższych.
Może masz rację, jednak wydaje mi się że jednak w obu parach płynie to samo. Dopiero filtr zwrotnicy obcina co nie potrzebne danemu głośnikowi
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

Kolumny do 1000 zł

#13

Post autor: esdarek »

Połączenie takie można zastosować pod warunkiem, że zestaw głośnikowy jest do niego przystosowany. Odpowiednia musi być konstrukcja zwrotnicy, tak by było możliwe osobne zasilenie jej poszczególnych gałęzi. W większości zestawów głośnikowych warunek ten jest spełniony. Poza tym w zestawie głośnikowym muszą być odpowiednie wyprowadzenia pozwalające na niezależne zasilenie poszczególnych części zwrotnicy. W latach 1990-tych rozpowszechniły się zintegrowane terminale z czterema gniazdami, służą one właśnie wykonywaniu połączenia dwukablowego. Jeśli kolumna jest przystosowana do połączenia bi-wire, a sygnał doprowadzamy jednym kablem, to należy zewrzeć odpowiednie pary zacisków kolumn (plus sekcji niskotonowej zwieramy z plusem wysokotonowej, a minus sekcji niskotonowej z minusem wysokotonowej) - zazwyczaj w terminalach są zainstalowane stosowne zwory na taką okoliczność.

Do wykonania połączenia dwukablowego nie są potrzebne szczególne cechy konstrukcyjne wzmacniacza. Spotykane niekiedy zwielokrotnione gniazda wyjściowe wzmacniaczy jedynie ułatwiają wykonanie połączenia.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Kolumny do 1000 zł

#14

Post autor: chudy_b »

Ale ja nie pytam jak druty podłączyć. Ja bym chciał wiedzieć jak chcesz zmusić końcówkę mocy, żeby do jednego kabla pompowała niskie częstotliwości, a do drugiego podłączonego równolegle do tego samego wyjścia poszły tony wysokie :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 1049
Rejestracja: 02 lip 2014, 00:13
Gramofon: bambino
Lokalizacja: Górny Śląsk

Kolumny do 1000 zł

#15

Post autor: esdarek »

W sensie fizycznym zmiana wprowadzana przez połączenie dwukablowe jest relatywnie niewielka. Punkt, w którym sygnał audio płynie całopasmowo jednym przewodem przesuwa się od zacisków kolumny do zacisków wzmacniacza. Przyczyny pozytywnego wpływu połączenia dwukablowego upatruje się w zmniejszeniu wzajemnej modulacji przez poszczególne składowe szerokopasmowego sygnału płynącego w pojedynczym kablu.

Ocena skuteczności tego rozwiązania pozostaje sprawą kontrowersyjną. Ponieważ zastosowanie połączenie bi-wire dwukrotnie zwiększa ilość wykorzystanego okablowania i podwaja jego koszt można rozważać czy rozwiązanie alternatywne (pojedynczy kabel wyższej jakości) nie jest bardziej efektywne dlatego ja nie łączę w ten sposób i nikomu nie polecam, a tylko wyjaśniam o co chodzi :)
ODPOWIEDZ