Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#1

Post autor: Wojtek »

Magazyn internetowy Audioholics sporządził w grudniu zestawienie 10 najbardziej wpływowych konstrukcji kolumnowych ostatniego półwiecza.
Ciekawa czytanka, choć trzeba przyznać że mocno zorientowana na rynek amerykański.

http://www.audioholics.com/loudspeaker- ... l-speakers
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#2

Post autor: pan_winyl »

Ciekawy artykuł. Nad Bose 901 sam kiedyś się zastanawiałem a z tego co kojarzę Philipsy są na allegro (gdyby ktoś się sugerował i chciał kupić :D) Co do zorientowania na rynek amerykański, nie dziwi mnie to szczególnie. Jasne pominięcie Mission 700 w zestawieniu na najbardziej wpływowe konstrukcję trochę martwi, ale kto im zabroni. Po za tym poza elektrostatami nie ma w tym artykule nic o innych konstrukcjach pudła (open buffle itd.) a wydaje mi się że pomijając niszowość, takie kolumny również sporo mieszają na rynku i w procesach konstrukcji.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#3

Post autor: caveas »

A polskie?
Moja lista zestawów głośnikowych , które wywarły największy wpływ na pokskich słuchaczy
1. Zg15C - najbardziej zrównoważone i muzykalne zestawy w latach 70
2. Eltron 30 - bez nich nie było potańcówek
3. Zg25C - pierwsze masowiej produkowane Hi- Fi (meluzyna, kleopatra)
4. Altus 110 - ulubione miejsce instalacji pokój 8m^2 na górze meblościanki
5. Bodajże ZG10 - dołączane do radia Amator
6 ZGb80 po modyfikacji to słynne Altusy 140- marzenie każdego chłopaka, a później wyposażenie dobrych klubów rolnika
7. Zg30C - fatalna bucząca konstrukcja - uzupełnienie "wież" mini, midi
8. Bolero - próba sprzętu powyżej hifi
Więcej nie będzie bo musiałbym wpisać pokrywę górną od Bambino albo MisterHit.
Oczywiście były dodatki do Elizabeth, Fonomastera, Merkurego, eksportowe wersje dla Continental Edison, HTC, , Thomson, jakieś diory, Eltry i Foniki ale nie wywarły one tak masowego oddziaływania.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#4

Post autor: chudy_b »

A ZG40C? Nie wiem jak sie mają muzycznie do tych co wymieniłeś, ale wpływowe i pożądane na pewno były.
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#5

Post autor: Arkadyo »

7. Zg30C - fatalna bucząca konstrukcja - uzupełnienie "wież" mini, midi
To były zupełnie poprawne kolumny.
Konstrukcja 2 way na 20cm midbasie ma swoje wady ale tonsil zaradził im jak tylko mógł i grały napewno lepiej niz altusy 110
Ciszej ale lepiej. Jedwabny gdwk 9/80 jaki tam wsadził tonsil na filtrze III rzedu bił wszystkie tuby z altusów i altonów o przynajmniej jedna ligę.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#6

Post autor: pan_winyl »

A ja się pytam po co wymieniać kolumny polskie. Nie mieliśmy żadnych przełomowych konstrukcji, raczej poprawne ale wtórne pudła. Grało to i gra bardzo fajnie, ale nie są to kolumny "wpływowe". Nie zmieniły zbyt wiele, bo nawet dziś goście z pylon audio czy innych rodzimych strugaczy kolumn, bardziej wzorują się na zachodnich wzorcach.

Zgodzę się z Arkadyo, Zg30c nie były złe.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#7

Post autor: adler »

Dla mnie ZGB 80-8-903 nie były złe.
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#8

Post autor: klin »

Mam nadzieję ,że te zg 30c nie są takie złe bo właśnie kupiłem parkę ;)
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#9

Post autor: caveas »

Nie były złe?
Można sobie kupić Fiata 127 w "świetnym" stanie i twierdzić, że to dobra limuzyna.
Były fatalne - jakość zakresu od 200Hz do 3kHz to totalna porażka. No i te wysokie z ceraty
Jako zapasowy odsłuch w studenckim studiu radiowym się totalnie nie sprawdziły.
Nosowo bucząco stłumiony dźwięk tak, że ciężko zrozumieć co ktoś mówi. Przy muzyce się totalnie zlewały. Zwłaszcza w poważnej -masakra.
To chyba wina złego wytłumienia, złych proporcji skrzynek i pakowania każdego GDN20 niezależnie od typu jaki zszedł z produkcji do tych skrzynek. Nie sądzę, żeby miały dużo wspólnego z założeniami biura projektowego z Tonsila.
Kiedyś pół roku tańczyłem z nimi żeby coś z nich wycisnąć i mimo poniesienia znacznych kosztów na zwrotnice usztywnienie ,kopułki było dalej słabo. Poprawnie ale martwo.
Latami omijałem podobne konstrukcje aż usłyszałem JPW PS3 21cm. polpropylen wykładnicza membrana + 19mm jedwabna kopułka. Bajka! i kultura!.
Namacalność głosów specyficzne wysłodzenie dźwięku. Inna historia to Monitor 3 Paradigma. Po wymianie tytanowych kopułek (mam na zbyciu) na jedwab i drobnych zmianach w zwrotnicy wytłumieniu i strojeniu bassrefleksu. Poza podobnymi wymiarami ŻADNYCH elementów wspólnych. Można? Po latach poznałem i opanowałem cudowny i nieodżałowany głośnik P21WJ49 Vify jeszcze na pewno tej duńskiej. Ale to inna bajka.
ZG30C były i są fu!
Żeby były poprawne należy wymienić skrzynki, zwrotnice , wytłumienie i głośniki.
GDN20/80/2 poprawnie zestrojony sprawdza się jako basowy w konstrukcjach trójdrożnych. Tonsil nie robił nigdy choćby poprawnych
GDM. W tej roli mogły się sprawdzić tylko GDN16/50 z membraną z PP.
Na rynku jest tyle Philipsów, Cantonów, Arcusów, Siemensów..... i niektóre grają zaskakująco poprawnie mimo, że mają >40lat.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#10

Post autor: caveas »

chudy_b pisze:A ZG40C? Nie wiem jak sie mają muzycznie do tych co wymieniłeś, ale wpływowe i pożądane na pewno były.
Trochę się naczekałeś na moją reakcję.
ZG40C/xxx to dwie zupełnie różne konstrukcje. Obydwie elitarne. Były drogie a co najważniejsze w miarę solidnie zbudowane i co najważniejsze poprawnie zestrojone.
Czy zasługują na miano kultowych, które wywarły odcisk na pokoleniu? Chyba było ich za mało wyprodukowane. (tak jak kultowy jest 126p a nie 132)
Prawie cudem jest znalezienie oryginalnych ZG40C.... ale 14 lat temu przerabiałem temat jeszcze raz (po latach 74-80). Zawieszenie na szmacie czyni je przy kulturalnym traktowaniu praktycznie wiecznymi.

1. Trójdrożna z jednym GDN25/40 to taka PRLowska luksusowa wersja w orzechu lub mahoniu pełopasmowe HIFI.
Możliwościami dynamicznymi przewyższały je śladowo wykonane ZGB80/xxxx . Był tam dobrze dobrany GDN30/xxx A czy jakością dźwięku przewyższały "40" - nie jestem przekonany. Później ZGB80 zastąpiły "dyskotekowe" Altus 140 z kiepską skrzynką w złych proporcjach niedobraną do możliwości GDM18 zwrotnicą.
2. Wersja ZG40C/xxx z membraną bierną. To konstrukcja też starannie zaprojektowana (w wersji 4 ohm miała czyściejszy bas ( to oczywiste bo mniejszy QTs głośnika 4 ohm), i głośniej grała na wzmacniaczach Unitry).
(Tu doświadczenie ze sprzętem W Radio Centrum z Lublina na PL)
Wersja GDWK z krótką tubką grała o niebo lepiej od tego tunelu od ZG30C. Po latach czuje bazę czemu tak zrobili z tymi Zg30C - ale to temat na to jak z gówna zrobić zaschnięte gówno.
Te 2x35W było na 4 Ohmach. Na 8ohmach i podkręconej charakterystyce na "U" + kontur kopułki błyskały masowo nawet bez śladu dymku.

Tu przypomina mi się wakacyjna przygoda (Darłówek 73 czy 4?) z ZG40C z membraną bierną. Oczywiście lutownicę z cyną , walizkę taśm od M2404 woziłem ze sobą.
Ciągłe przepalanie się kopułki (odwijałem parę zwojów lutowałem i dalej cykały) wyeliminowałem wlutowując w szereg żarówkę od stopu z Gazika. (Patent podał mi operator z kina)
Żeby było głośniej to kupili zamiast membrany biernej drugie GDN25/40. A tu niespodzianka bas uciekł (faza zgodna) i w ogóle dźwięk się dusił.
Konsekwencja - przepalony GD10/5 . Po wyjęciu GD i wybiciu dna puszki powstał bas refleks - nieźle zaczęło huczeć. Jeszcze tylko zdjąłem filtrowanie z basowych , żeby trochę średnich zagrało.
Powstały dyskotekowe "80"
(Swoją drogą moje pierwsze "poważne" kolumny to 35l skrzynka wg proporcji zalecanych przez Goodmans na GDN25/40 i GDWK9/40 w wersji 4 ohm . Pierwsza Zwrotnica audiofilska do bólu - kondensator papierowo-olejowy 2uF/800V od radiostacji wojskowej).
Jako 14latek po tej akcji byłem gościu - kupowali mi piwo i nawet puszczali moje taśmy na dyskotekach....
Jak masz ZG40 C to szanuj. Mogę udzielić rad na priva jak je delikatnie stuningować i zrestaurować.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#11

Post autor: chudy_b »

Dzięki za fajną historię.
caveas pisze:Jak masz ZG40 C to szanuj.
Nie mam. Ale powoli składam sobie taki PRL-owski zestaw top. Mam Daniela i czarnego Radmora 5102. Może kiedyś dołączą do tego ZG40C. Niestety zdobycie oryginalnych egzemplarzy łatwe nie jest. Na rynku jest mnóstwo zestawów regeneracyjnych do głośników i mam wrażenie że sporo osób zamieniało szmaciane zawieszenie tymi chińskimi gumkami tak dla sportu, czyniąc jednocześnie kolumny niemal bezwartościowymi.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#12

Post autor: caveas »

się zgadza.
Ja przerobiłem te 14 lat temu dwie pary ZG40C z membranami biernymi "po skosie" i "nad sobą" na nagłośnienie w Klubie muzycznym Progresja. Dogorywają po kątach mimo dwukrotnej przeprowadzki między lokalami.
Głośniki mają szacunkowo po 80W i są na szmacie. Były jeszcze ZG60C. Radmor może nieźle zagrać również z ZG15C, ZG20C nie mylić z ZG25C
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Najbardziej wpływowe kolumny wg Audioholics

#13

Post autor: Arkadyo »

Wersja GDWK z krótką tubką grała o niebo lepiej od tego tunelu od ZG30C. Po latach czuje bazę czemu tak zrobili z tymi Zg30C
Taaaak? Chętnie posłucham experta?
w wersji 4 ohm miała czyściejszy bas ( to oczywiste bo mniejszy QTs głośnika 4 ohm
Tu również poproszę o rozwinięcie. Jak to mniejsza dobroć wpływa na "czyściejszy" bas?
Tonsil nie robił nigdy choćby poprawnych
GDM
A mianowicie czemu?
Chociaż nie musisz odpowiadać to wszystko wyjaśnia
Żeby było głośniej to kupili zamiast membrany biernej drugie GDN25/40. A tu niespodzianka bas uciekł (faza zgodna) i w ogóle dźwięk się dusił.
Konsekwencja - przepalony GD10/5 . Po wyjęciu GD i wybiciu dna puszki powstał bas refleks - nieźle zaczęło huczeć. Jeszcze tylko zdjąłem filtrowanie z basowych , żeby trochę średnich zagrało.
Powstały dyskotekowe "80"
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ