Problem z Elac Bs 204.2

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Problem z Elac Bs 204.2

#1

Post autor: kielek »

Mój kolega ma problem z w/w kolumnami,a mianowicie gdy trochę pograją i nieco je podgłośni to po krótkim czasie wyłączają mu się głośniki niskotonowe. Po ''ostygnięciu'' sytuacja wraca do normy,ale po ponownej operacji podgłośnienia następuje ponowne odcięcie sygnału w niskotonowych. Czy ktoś z naszych fachowców forumowych ma może pomysł gdzie lub w czym może leżeć problem?Przypuszczam,że może coś w zwrotnicy :?
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Problem z Elac Bs 204.2

#2

Post autor: caveas »

a czy na pewno wzmacniacz jest sprawny?
W tej konstrukcji raczej nie ma zabezpieczęń nadprądowych w zwrotnicy i to na dodatek w obydwu kanałach i tylko na basie?
Zwrotnica przystosowana do bi wiring i biamping, - dosyć złożona ale to zrozumiałe przy zastosowanych głośnikach.
Nic nie napisałeś jaki to poziom grania i co napędza te zestawy.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Problem z Elac Bs 204.2

#3

Post autor: MISSE »

Wzmacniacz może atakować napięciem stałym i coś się dzieje. zwrotnica na wierzch, miernik w dłoń i do dzieła.

Jeśli wzmacniacz jest abstrakcyjny i połączenie dwuparowe to może jednak nie kolumny się spsuły ale wzmacniacz 8-)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Problem z Elac Bs 204.2

#4

Post autor: kielek »

To jest na pewno końcówka mocy + preamp Electrocompaniet ,ale symbolu nie pamiętam i ma to juz swój wiek ;)
Przy każdyfh innych kolumnach tego zjawiska nie ma,więc raczej zestaw sprawny. Efekt występuje przy głośności na 10.00

,poniżej tego nie ma.
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Problem z Elac Bs 204.2

#5

Post autor: MISSE »

Obejrzałem płytki w necie i nie widziałem jakiś specjalnych zabezpieczeń. Bez operacji na pacjencie się nie obejdzie.

Ewentualnie próba z innym wzmacniaczem
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Problem z Elac Bs 204.2

#6

Post autor: kielek »

Próba z innymi wzmacniaczami była przeprowadzana i efekt ten sam.
Na elektronice zbytnio się nie znam,ale podejrzewałbym tutaj uwalone jakieś kondesatory :?: nie wiem czy dobrze kokombinuję? Jeśli grzebać to czego konkretnie szukać?
P.S
Dzięki za zainteresowanie tematem,bo to już tylko sekcja archeo mogła się tym zająć :-) Sam już zapomniałem że taki temat założyłem
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Problem z Elac Bs 204.2

#7

Post autor: MISSE »

szukamy oczywiście elementów które działają tajemniczo :drool:

a poważnie jeśli kondensator to raczej miałby przebicie(spuchł i może robić zwarcie) a rezystor rezystancje nieskończoną(przerwa w obwodzie)

złośliwie; generator podłączamy do wzmacniacza zwiększamy amplitudę i na oscyloskopie sprawdzamy zwrotnice co się zatyka
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Problem z Elac Bs 204.2

#8

Post autor: kielek »

MISSE pisze: złośliwie; generator podłączamy do wzmacniacza zwiększamy amplitudę i na oscyloskopie sprawdzamy zwrotnice co się zatyka
To się kolega ucieszy ;)
Pewnie ma generator z oscyloskopem gdzieś w szafce he,he...
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Problem z Elac Bs 204.2

#9

Post autor: caveas »

No dobrze podeślij mi te zwrotnice to Ci za koszt części naprawię.
Kable pooznaczaj i jeśli nie masz lutówki to obetnij.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
ODPOWIEDZ