Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
xmademanx
Posty: 10
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:58

Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#1

Post autor: xmademanx »

Witam ponownie
Stwierdzilem ze moze warto miec taki ogolny temat o glosnikach, dla noobow (takich jak ja) i zalozylem ten :)

1. Czym sie kierowac przy zakupie glosnikow do wzmacniacza
podam jako przyklad moj wzmacniacz i zabije 2 muchy jedna lapka :)
A wiec tak ,
technics SU-8080

Effective output (both channel simultaneous drive) 72W+72W (8 ohms, 20Hz - 20kHz) 75W+75W (8 ohms, 1kHz) --- ???
0.0015% (at the time of Output-power-3dB and 36W output)
Output bandwidth (both ch(es) drive, 8ohms) 5Hz - 40kHz
Frequency characteristic 20Hz-20kHz+0 -0.1 dB
DC-100kHz+0 -3dB
SN ratio (IHF-A) 115dB
Remains noise 100 microvolts
Dumping factor 70 (8ohms)
Input sensitivity/impedance 1V/50kohm
Load impedance Main or Remote: 4ohms - 16ohms
Main+Remote: 8ohms - 16ohms
<Preamplifier part>
Input sensitivity/impedance Phono1, 2:2.5mV/27kohm, 47 kohm/low, high
Tuner, Aux, Tape deck1, 2:200mV / 35kohm
THD 0.01%
SN ratio (IHF-A, Main input:direct/via tone) Phono1, 2:88dB/88dB
Tuner, Aux: 106dB/100dB
Frequency characteristic Phono1, 2:RIAA standard curve ±0.2dB
Tuner and Aux:20Hz-20kHz+0 -0.1 dB
Phono maximum permissible input (1kHz, RMS) 280mV
An Output power/impedance Pre out: 1V / 1kohm (rate), 9V/1kohm (maxima)
Rec out1, 2:200mV
Tone control Bass: ±7.5dB (50Hz)
Treble: ±7.5dB (20kHz)
Filter EQ Subsonic: 30Hz-12dB / oct
High: 10kHz-6dB / oct

Przepraszam ze tak zucilem dane na posta ale nie wiem (jak podejrzewam wiele osob) ktore z nich sa wazne i dlaczego. Moze dla uproszczenia , ktos wyjasni ktore informacje nas powinny ineresowac, i potem jak do nich dopasowac kolumny, co brac pod uwage itd. podejrzewam ze dla 'was' tu mam na mysli ludzi obeznanych w tych tematach , nie bedzie to wielkim problemem. Nie chodzi mi tu o wybur glosnikow dlam nie ale wytlumaczenie najwazniejszych pojec (nie koniecznie technicznie) ale w zrozumialy sposob. I np na przykladzie kolumna A jest taka i taka i dlatego jest zla a kolumna B jest taka i taka i dlatego jest lepsza dla tych parametrow wzmacniacza.

Wiem ze to maly coaching ale staram sie opisac dokladnie o co mi chodzi i samemu bzdur nie pisac.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Re: Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#2

Post autor: Winters »

Oj, to nie jest proste. A w przypadku starszych konstrukcji to już w ogóle. Trzeba mieć pojęcie co jest dobre, a co nie. Wybieranie głośników tylko po danych technicznych jest bez sesnu, bo one nic nie mówią o brzmieniu, chyba że mamy do czynienia z rozmaitymi wykresami charakterystyki, a do interpretacji tego to już trzeba mieć przyzwoity poziom wiedzy.

Ważniejsze niż wzmacniacz jest pomieszczenie i możliwość ustawienia.
DIOMEDES KATO
xmademanx
Posty: 10
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:58

Re: Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#3

Post autor: xmademanx »

hmm..
okej, nie bedzie latwo ale od czegos musimy zaczac.
podejrzewam ze dobierajac glosniki musimy wziasc jakies parametry pod uwage,
chodzi mi o to aby glosniki byly w pelni wykorzystane przez wzmacniacz.
Cholera, przy wybiorze gramofonu bylo jeszcze okej, przy wzmacniaczu juz problem a teraz to juz nie wiem co sie dzieje hehe, a potem jeszcze kable, moze stolik pod gramofon, pewnie jakies czesci ktore wygluszaja drgania z podlogi aaaa.
Wkrecam sie w temat ale z glosnikami to bede musial poczytac, w miedzy czasie jak ktos ma rade, prosze pisac.

Ja mam rozmowe o prace w piatek wiec nie bede mial czasu, ale w weekend napewno cos znajde i napisze
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#4

Post autor: JacK »

To to właśnie, akustyka pomieszczenia jest ważna, duże kolumny w małym pomieszczeniu się "duszą", małym w dużym może brakować basu i to niezależnie od wzmacniacza.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#5

Post autor: Winters »

xmademanx pisze:hmm..okej, nie bedzie latwo ale od czegos musimy zaczac.podejrzewam ze dobierajac glosniki musimy wziasc jakies parametry pod uwage, chodzi mi o to aby glosniki byly w pelni wykorzystane przez wzmacniacz.
Ta, nie licz, że będziesz czegokolwiek słuchał z mocą bliską maksymalnej. Kolumny muszą być poprostu dobre i już.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
lubon124
Posty: 11
Rejestracja: 19 kwie 2013, 13:10

Re: Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#6

Post autor: lubon124 »

Jako że jestem nowy to witam wszystkich :)

Kolego: xmademanx
To nie jest tak że jak kupisz kolumny 100W i do nich wzmacniacz 100W to sprzęt zagra superhiperidealnie.
możesz sprawdzić na jednych kolumnach setki wzmacniaczy - z każdym kolumny zagrają inaczej to jest pierwszy problem doboru
możesz sprawdzić setki kolumn na jednym wzmacniaczu - z każdymi zagra inaczej to drugi problem
akustyka pokoju, materiał ścian, powierzchnia pokoju kolejne problemy

jak widzisz problemów z doborem jest dużo(zapewne zapomniałem jakiegoś jeszcze wymienić), ja bym bardziej obstawiał za teorią dobierania wzmacniacza do kolumn. Wchodzisz na allegro, kupujesz pierwszego lepszego sony i wszystko fajnie - niestety tak nie jest.
Należy mierzyć siły na zamiary - jeżeli kupisz np. kolumny tonsil to chyba nie zasilisz ich harman kardonem nie? Bo to bez sensu słabej klasy kolumny zasilać dobrym wzmacniaczem. Tak samo na odwrót.
Teoretycznie można dobrać wzmacniacz do kolumn po firmie i mocy.. ale należy pamiętać że najważniejsza nie jest moc lecz brzmienie wzmacniacza oraz kolumn. Tobie ma to odpowiadać - o to jest ostatni i najgorszy czynnik, ponieważ każdy preferuje inne brzmienie.
Kolumny: STX F360n oraz Phillips
Wzmacniacz: JVC A-K11 i DIY do phillipsów
Gramofon: Bernard GS434(za jakiś czas do zmiany bo to dziad straszny)
Deck: JVC KD-A33
CD: Phillips CD721
do tego kilka ciekawych vinyli :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#7

Post autor: Wojtek »

Oczywiście można zebrać do kupy pewne "prawdy", ale fakt faktem pytanie w temacie jest dobrym materiałem na książkę, a nie na krótki i zwięzły instruktaż :)

To coś jak jakiś czas temu pewien użytkownik założył temat "Jak wybrać gramofon?" i oczekiwał instruktażu odpowiadającego na wszystkie możliwości :)

Krótko mówiąc, zagadnienie zbyt szerokie. Należałoby je rozbić na części pierwsze ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#8

Post autor: wesh »

Wcześniej chciałem szukać nagłośnienia do wzmacniacza kierując sie ceną, lub modelem samych kolumn.
Dziś, po wielokrotnym przemyśleniu sprawy, przeczytaniu kilku wątków, stwierdziłem, iż odłożę troszkę więcej kasy, sprzedam kilka gratów(a to Altony, a to Diore, czy poprzedni wzmacniacz...) i wówczas poszukam odpowiednich kolumn. Chciałbym, żeby był to zakup przemyślany, aby nie pluć sobie w brodę, że mogłem lepiej. Idąc ze stwierdzeniem, że do każdego przypadku lepiej podejść indywidualnie postanowiłem odswieżyć temat.

Przechodząc do sedna:
Technics AS-500
Gramofon SL-Q2, wkładka AT-95
Muzyka to głównie rock, funk, nowa fala, synthpop, pop, czasami trochę jazzu... Przekrój od Komedy przez Pink Floyd, Black Sabbath, Herbiego Hancocka, po Depeche Mode.
Zakładam budżet w granicach 500 zł
Wielkość pokoju: 8-15 m^2

Jak myślicie, co najlepiej podłączyć pod takie zestawienie...?
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#9

Post autor: Wojtek »

wesh pisze:Jak myślicie, co najlepiej podłączyć pod takie zestawienie...?
Szczerze mówiąc to to co napisałeś bardziej nadaje się do jakiegoś tematu zakupowego niż tutaj.
Ten temat jest bardziej teoretyczny niż praktyczny :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Re: Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#10

Post autor: wesh »

To poczekam, odłożę fundusze i odświeżę temat w wątku zakupowym, żeby teraz nie robić zamętu ;)
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
Awatar użytkownika
Kąsi
Posty: 90
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:18

Re: Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#11

Post autor: Kąsi »

Mam pytanie odnośnie doboru kolumn do wzmacniacza, nie chodzi mi jednak o firmy, modele it. tylko o dane techniczne. Mam wzmacniacz o mocy 2x50 W, 4-16 ohm więc o jakiej mocy dobrać kolumny żeby wszystko ze sobą dobrze współgrało? Wiem że powinny mieć impedancję w przedziale 4/16 ale nie wiem co z mocą. Z góry dzięki za odpowiedź.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#12

Post autor: eenneell »

Kąsi pisze:mpedancję w przedziale 4/16 ale nie wiem co z mocą.
Podobną (ok50W)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4006
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#13

Post autor: chudy_b »

Oj, raczej trochę większą. Na pewno lepiej większą niż mniejszą. Jak podepniesz słabsze kolumny do mocnego wzmacniacza, to przy mocnym odkręceniu - spalisz je. Z kolei mocne kolumny podpięte do słabego wzmacniacza zagrają, ale swoich możliwości nie pokażą. I nie chodzi o głośność.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#14

Post autor: Winters »

chudy_b pisze:Z kolei mocne kolumny podpięte do słabego wzmacniacza zagrają, ale swoich możliwości nie pokażą
Nie MOCNE, ale NISKOSKUTECZNE. To są dwa zupełnie różne parametry.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Kąsi
Posty: 90
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:18

Re: Jak dobrać głośniki do wzmacniacza?

#15

Post autor: Kąsi »

A przy danych kolumnach na co zwracać uwagę na moc muzyczną czy na moc nominalną RMS? Czym ten dwa parametry się różnią?
Ostatnio zmieniony 15 mar 2014, 23:20 przez Kąsi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ