2 kolumny na 1 kanał

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AndrewMD
Posty: 85
Rejestracja: 12 wrz 2012, 12:35

2 kolumny na 1 kanał

#1

Post autor: AndrewMD »

Witam, we wzmacniaczu Merkury dsh-303a po podłączeniu zauważyłem, że działa tylko jeden kanał. Wydaje mi się, że może to być bezpiecznik, ale nie jestem pewien. Zanim oddam go do naprawy (za tydzień rozpoczynam wykłady więc będzie można coś z tym zrobić) to czy można do niego podłączyć na jednym kanale dwie kolumny do słuchania cichego bez fajerwerków w głośności ? Jeżeli tak, to jak to zrobić ?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

2 kolumny na 1 kanał

#2

Post autor: Kocewicz »

1. Jeśli to faktycznie tylko bezpiecznik, to odnajdź go i wymień. Serwis może z ciebie niepotrzebnie zedrzeć pieniądze.
2. Skoro to kwestia tylko około tygodnia, to najprościej będzie wpiąć drugą kolumnę pod kanał "tylny", skoro konstrukcja oferuje taką możliwość.
Are you Shure?
Awatar użytkownika
AndrewMD
Posty: 85
Rejestracja: 12 wrz 2012, 12:35

Re: 2 kolumny na 1 kanał

#3

Post autor: AndrewMD »

Kocewicz pisze:Skoro to kwestia tylko około tygodnia, to najprościej będzie wpiąć drugą kolumnę pod kanał "tylny", skoro konstrukcja oferuje taką możliwość.
tylne kanały też nie działają ;/
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2 kolumny na 1 kanał

#4

Post autor: Wojtek »

No to masz amplituner mono :)

Teoretycznie nie ma przeszkody z wpięciem dwóch kolumn do jednego wyjścia, aczkolwiek dla większości przypadków nie jest to jednak zalecane (kwestie prądowo-mocowe).

Jak to zrobić? Jak masz dość miejsca w wyjściu głośnikowym to wbijasz po dwa druty do każdej dziury i tyle :)
Gorzej jeśli masz głośniki z wtyczkami DIN. Wzmacniacz w sumie ma wyjścia DIN, więc za dużo miejsca tam tak czy siak nie ma.

Może zamiast oddawać Unitrę do serwisu lepiej jednak wrócić do oryginalnego planu, czyli kupić przedwzmacniacz gramofonowy do miniwieży? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
AndrewMD
Posty: 85
Rejestracja: 12 wrz 2012, 12:35

2 kolumny na 1 kanał

#5

Post autor: AndrewMD »

Wojtek pisze:Może zamiast oddawać Unitrę do serwisu lepiej jednak wrócić do oryginalnego planu, czyli kupić przedwzmacniacz gramofonowy do miniwieży?
Cóż, i tak będę musiał zakupić przedwzmacniacz. Spróbuję naprawić te 3 wejścia w merkurym skoro już go mam.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

2 kolumny na 1 kanał

#6

Post autor: kielek »

Jak naprawisz ten Merkury to przecież masz tam wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. :?:
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

2 kolumny na 1 kanał

#7

Post autor: Kocewicz »

AndrewMD pisze:tylne kanały też nie działają ;/
Nie ma prawa nie działać, te gniazda są połączone galwanicznie. Najpewniej poluzowały się styki w gnieździe - weź mały, płaski śrubokręt i spróbuj dogiąć blaszkę w "szerokim" styku gniazda. To samo radzę zrobić z pozostałymi. Czy masz pewność ciągłości sygnału od wtyczek do kolumn i wewnątrz samych kolumn? Spróbuj poszukać przyczyny problemu gdzie indziej, niż w "niedziałającym kanale". Pokombinować z wejściami, potencjometrami, regulatorem ambiofonii (tam jest bodajże takie coś).
A tak w ogóle, ze zdjęciami byłoby nam dużo wygodniej ;)
Are you Shure?
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: 2 kolumny na 1 kanał

#8

Post autor: pawel0777 »

AndrewMD pisze:
Kocewicz pisze:Skoro to kwestia tylko około tygodnia, to najprościej będzie wpiąć drugą kolumnę pod kanał "tylny", skoro konstrukcja oferuje taką możliwość.
tylne kanały też nie działają ;/
Miałem kiedyś Merkurego.Nie działa to wszystko jak w typowym wzmacniaczu z przełącznikiem A,B ;)
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

2 kolumny na 1 kanał

#9

Post autor: Kocewicz »

A fakt! Gapa ze mnie, patrzę w schemat i nie widzę :oops: Przecież kanały tylne są łączone szeregowo. Nie ma rady, żeby grał tylko jeden. Co prawda można by zewrzeć styki w jednym z gniazd, ale tak zaocznie to nie chcę odpowiadać za taki manewr. Radzę wstrzymać się do czasu wykrycia usterki, do którego to zajęcia oczywiście zachęcam!
Are you Shure?
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

2 kolumny na 1 kanał

#10

Post autor: pawel0777 »

W Merkurym gra sam przód ,albo wszystkie cztery.Tył gra ciszej i ma tworzyć jakiś tam efekt... takie jest jego zadanie :)
Awatar użytkownika
AndrewMD
Posty: 85
Rejestracja: 12 wrz 2012, 12:35

2 kolumny na 1 kanał

#11

Post autor: AndrewMD »

Sprawa zakończona. Uszkodzony był rozdzielacz na wyjścia poszczególnych wtyków. Teraz już pięknie działa
ODPOWIEDZ