dobre kolumny...

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nawalonych7krasnali
Posty: 111
Rejestracja: 15 cze 2011, 17:40
Lokalizacja: Łódź

dobre kolumny...

#1

Post autor: nawalonych7krasnali »

dobre kolumny za 500 to takie przeważnie kosztują 500, a kolumny dobre do ceny 800 to te za 800 i... okazuje się, że dobre te za 500 już nie są takie dobre...
Ja mam pytanie... jakby kto miał określić jakie głośniki są dobre jak by nie brać pod uwagę ceny? - bo wygląda na to, że "dobrość" głośnika to głównie mamona, a nie jego możliwości... czy można wogóle napisać recepte, że dobre głośniki to takie, co...grają oczywiście, ale co dalej. Jakie parametry, a każdy już wie ile kasy ma i musi już sam znaleźć kompromis w jakimś parametrze.

Jakie cechy powinien mieć dobry głośnik? mnie osobiście interesuje rozbieżność w podawanych pasmach głośników jeśli dopasować je do możliwości naszych uszu. Co mi z tego, że głośnik przenosi pasma, które tylko nietoperz wychwyci?
Awatar użytkownika
Majale
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2011, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

dobre kolumny...

#2

Post autor: Majale »

http://www.gmpacoustics.boo.pl/
Dobre głośniki to takie, które Tobie pasują. Jakoś nie zauważyłem żeby cena grała.
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

dobre kolumny...

#3

Post autor: Arkadyo »

Z zestawami głośnikowymi jest tak jak z każdym innym produktem - cena niestety robi różnice. Nie chciałbym się tu wypowiadać na temat zestawów kosztujących krocie i czy są tego warte bo do takich nie mam dostepu ale nawet w półce do 5 tys widać ogromne różnice pomiędzy zestawami i zadko kiedy zestaw tańszy gra lepiej od droższego. Oczywiście pomijam przypadki w których sprzedawca wywindował bezsasadnie cenę wyrobu. Wydaje mi się, że cenę robi złożoność projektu w tym projekt zwrotnicy do którego potrzeba raz, że kosztownego sprzętu pomiarowego, a do tego nielichego doświadczenia i sporej liczby godzin na testy i odsłuchy.
W każdym razie jak chcesz coś kupić tanio i dobrze to musisz kupić dwa razy - raz kupisz tanio a drugi raz dobrze, chociaż z tym drugim bym też uważał bo żyjemy w kraju w którym drogo nie zawsze znaczy dobrze.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

dobre kolumny...

#4

Post autor: Kocewicz »

Jakość głośnika, zespołu głośników lub kolumny głośnikowej (zależnie od rozpatrywanego przypadku) rośnie, gdy charakterystyka przenoszenia częstotliwości dąży do idealnie liniowej. Jeśli charakterystyka jest znana lub można ją pomierzyć, to nad czym tu jeszcze debatować?
Czynnikami niezależnymi od samego przetwornika są jeszcze warunki, w jakich zostanie usytuowany i osobiste preferencje dźwiękowo-muzyczne użytkownika. Innymi słowy, jeśli komuś coś "gra dobrze" i się podoba, to niech nie kombinuje bo może przekombinować ;)
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: dobre kolumny...

#5

Post autor: Robert007Lenert »

Najprosciej. Dobre to takie, ktore podpinamy , ustawiamy na wzmacniaczu wszystko w pozycji neutralnej, siadamy na fotelu, sluchamy ulubionej plyty i brzmi ona tak milo, ze nie mamy ochoty niczym krecic, no moze z wyjatkiem pokretla volume :)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

dobre kolumny...

#6

Post autor: pan_winyl »

zgodzę się z poprzednikiem!

Kiedy wpisałem się na forum, nie wiedziałem o kolumnach zbyt wiele- ot miałem kolumny, w których zacząłem grzebac zz różnym skutkiem, ale podczas tego grzebania wiele się nauczyłem. Specjalistą nie jestem ale wiem jedno- wyrzucenie grubej kasy na kolumny do średniego zestawu, lub małego metrażu, mija się zupełnie z celem. Należy podejś do tematu rozsądnie i z umiarem- może wykona kilka testów?

Często widzę sprzet z kolumnami droższymi niż sam odtwarzacz czy wzmacniacz, lub sprzęt i kolumny z wyższej półki i klocki pospinane kablami rca za 3,50.

Audiofila to bardziej choroba psychiczna niż pasja, i najczęściej puryści i audiofile zwracają uwagę nie na to czy dźwięk jest dobry, tylko czy kolumienka ma odpowiednie logo ;)

Więcej luzu i przyjemności ze słuchania muzyki panowie :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Berenguer deMontagut
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2013, 01:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre kolumny...

#7

Post autor: Berenguer deMontagut »

Poza tym co już napisali koledzy wyżej ważne jest to, że kolumny nie grają same. Ważny jest cały tor, czyli źródło, wzmak/ampli, kolumny. Zestaw zagra tak jak jego najsłabszy element.

Co to są dobre głośniki? Jeśli rozmawiamy o kolumnach w racjonalnych cenach, czyli powiedzmy do kilku tysięcy złotych to nie ma czegoś takiego jak głośniki absolutnie uniwersalne. Wszystko zależy od preferowanej muzyki i indywidualnych preferencji. Kolumny genialnie nadające się do metalu będą prawdopodobnie doprowadzać do lez w czasie odsłuchu arii operowych. Dlatego ważne jest aby dobierać zestaw audio (każdy z elementów toru) pod własny słuch i preferencje muzyczne.
(oczywiśćie wszystko tu upraszczam i pomijam bardzo ważne aspekty, taki jak pomieszczenie odsłuchowe, jego wielkość, akustyka i rozmieszczenie sprzętu)
ODPOWIEDZ