Dual CL-241 - co sądzicie o tych kolumnach

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Dual CL-241 - co sądzicie o tych kolumnach

#1

Post autor: bruno »

Dual CL-241
Dual CL-241
Udało mi się okazyjnie kupić kolumny Dual CL-241 z 1979 roku. Okleina całkiem spoko, jasna (taka jak na kolumnie na pierwszym planie) maskownice lekko podniszczone. Planuję odnowić ich obudowy, wymienić maskownice, a właściwie ich materiał. Planuje też małą ingerencję w zwrotnicę kolumn. Kondensatory foliowe 8,2uF oraz elektrolityczny 20uF mają już ponad 40 lat stąd ich sprawność pozostawia wiele do życzenia. Przy okazji wymienię rezystor ceramiczny i zastąpię go współczesnym SuperRes 47ohm 5W. Wg manuala serwisowego do kolumn Dual, ww. komponenty miały tolerancję od 10-20%. Współczesne kondensatory foliowe czy rezystory do audio mają tolerancję poniżej 1%.Planuje również dodać do nich terminale głośnikowe montowane na ścianie z wykorzystaniem płytki kwadratowej 10x10 cm. Zastanawiam się czy jest sens wymieniać kable wewnętrzne. Oryginalne wyglądają solidnie, mają grubość na oko 1 mm może 1,5 mm. Kiedyś przy modernizacji kolumn Dali 2002 Blue użyłem kabli Cordial CLS 215 i dały świetny efekt razem z przebudowaną na nową zwrotnicą. Kolumny wtedy odżyły i dostały głębszego basu.

Przy okazji nie ma dostępnych kondensatorów foliowych 20 uF oprócz serii podstawowej Jantzena. Czy ktoś, gdzieś widział innych producentów?


Co sądzicie o tych kolumnach. Grają przyjemnie, może nie mają ogromnego basu, ale jak sądzę po wymianie kondensatorów, rezystora i okablowania nabiorą werwy.

Parametry techniczne znalazłem tutaj:
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... _241.shtml

Updejt:
Wrzucam zdjęcie obecnej zwrotnicy.
Zwrotnica
Zwrotnica
Na zdjęciu widać kondensator elektrolityczny produkcji zachodnioniemieckiej 22 uf (niestety nie wiem jaki producent). Wg. manuala powinien być 20 uf. Po 43 latach pojemność 24,5 uf (czyli mieści w granicach z manuala serwisowego - przyjęli tolerancję 20%). Drugi to to kondensator foliowy 8,2 uf firmy ERO i oczywiście rezystor 47 ohm firmy UTM.
ODPOWIEDZ