[Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 257
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

[Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#1

Post autor: kraf101 »

Bardzo lubię brzmienie starej Unitry ZG40C, a nawet ZG25C (obecnie używam), chociaż wielkość robi różnice.
Z tego co czasami posłucham w MediaMarktach, to współczesne głośniki nie przypadają mi do gustu.
Nie istotne, czy to z względów przyzwyczajeń, czy może bardziej obiektywnych.
Jako że lata lecą, to pojawia się pytanie czym współczesnym można by zastąpić, żeby w charakterze było podobne do tego co człowiek przywykł?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41487
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#2

Post autor: Wojtek »

W sensie że szukamy współczesnego Fiata 126p ?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#3

Post autor: Martynka »

Jak współczesne dźwięki nie pasują szukaj wśród równolatków Unitry a jakość doznań Cię powali. Otworzy się przed Tobą niebo i doznasz nirwany. Dodatkowo poczujesz wstyd przed samym sobą zdając sobie sprawę z nieświadomości w jakiej żyłeś.

A przy okazji.. po jakiego szukasz głośników w Media Markt ?? Pamiętam jak przy ostatnim zakupie tuszu do Brother'a na stanowisku audio które było obok, pracownik na prośbę o odsłuch odtwarzacza CD zagrał płytę "Sławomira" :doh:

EDIT: Ja też kiedyś myślałem, że BeO robi najlepsze gramofony na świecie - prawda @Wojtek :lol:
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41487
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#4

Post autor: Wojtek »

Martynka pisze:
13 kwie 2021, 01:03
EDIT: Ja też kiedyś myślałem, że BeO robi najlepsze gramofony na świecie - prawda @Wojtek
A co? Już nie robi? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#5

Post autor: Martynka »

No przestali juz produkować :lol:

Ale tak na serio. Teraz po przejściu na RS2.5 stwierdzam że ta wkładka jest najsłabszą stroną mojego systemu. Potem idzie DAC jeszcze przed modami a na samej górze jest zmodyfikowany CD.

Naprawilem wczoraj mojemu sąsiadowi starego Pionka a Tomek właśnie dobrał mi i wysłał do niego wkładkę więc będę w stanie Ci odpowiedzieć czy to sprawuje się lepiej niż moj Beogram 1800, czy po prostu przy tej klasie głośników trzeba już naprawdę wysokiej klasy TT.

Już nie śmiecę w temacie. Jak przyjdzie wkładka opiszę u mnie w "warsztacie"
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#6

Post autor: koscidogitary »

kraf101 pisze:
12 kwie 2021, 23:14
to współczesne głośniki nie przypadają mi do gustu
kraf101 pisze:
12 kwie 2021, 23:14
to pojawia się pytanie czym współczesnym można by zastąpić, żeby w charakterze było podobne do tego co człowiek przywykł?
Wojtek pisze:
13 kwie 2021, 00:46
W sensie że szukamy współczesnego Fiata 126p ?
- To ja zaproponuję nowego Poloneza Atu 1.4GLi, trochę za drogo jak na możliwości, ale mamy stare, do tego ulepszone względem Unitry brzmienie: https://www.skleptonsil.pl/altus-380-s- ... id504.html

Ewentualnie odrestauruj ZGC40 i zostań z tym, do czego jesteś przyzwyczajony i co lubisz.

Był czas, że też uwielbiałem Unitrę, długo zastanawiałem się nad tymi 380S lub odrestaurowaniem jakichś ZGC, nawet jakieś modele miałem, ale jednak przeszedłem na "nowoczesną stronę mocy".
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#7

Post autor: Martynka »

koscidogitary pisze:
13 kwie 2021, 09:39

- To ja zaproponuję nowego Poloneza Atu 1.4GLi, trochę za drogo jak na możliwości, ale mamy stare, do tego ulepszone względem Unitry brzmienie: https://www.skleptonsil.pl/altus-380-s- ... id504.html
"Altus 380 S - Najnowsza wersja

Kolumny Altus 380 S jako najbardziej okazałe ze wszystkich przedstawicieli legendarnej linii Altus, bazują na sprawdzonym trójdrożnym układzie głośnikowym opartym na największym jak do tej pory głośniku niskotonowym. Wentylowaną systemem bas-refleks obudowę o sporej pojemności (ok 100l) wzmocniono wew. ożebrowaniem i wytłumiono dla wydajniejszej redukcji niekorzystnych rezonansów. Model Altus 380 S wyposażono w zupełnie nową, zaprojektowaną od podstaw zwrotnicę, doskonale integrującą ze sobą wszystkie głośniki. Szczególnie ważnym aspektem podczas projektowania filtrów, było uzyskanie jak najlepszej korelacji fazowej między poszczególnymi głośnikami. Dzięki nowym filtrom udoskonalone Altusy 380 S charakteryzują się ponadprzeciętnie spójnym brzmieniem oraz precyzyjniej odwzorowaną sceną dźwiękową. Dzięki nienagannej odpowiedzi impulsowej, wersja S jeszcze dobitniej przenosi słuchacza do sali koncertowej. Wersja S odzwierciedla postęp jaki dokonał się w udoskonaleniu procesu strojenia filtrów, nad jakim od dłuższego czasu pracowano w dziale projektowo-badawczym marki Tonsil."

Opis na miarę hi-endu, cena 7 tyś za parę jest co najmniej przystępna jak nie śmiesznie niska .... :lol:


A tak serio, słuchał ktoś tego ?? Nie pytam użytkowników którzy modlą się do Altusa i od lat 80 tych gdy go kupili za niewykorzystane wkłady mieszkaniowe nie przyjmują do wiadomości istnienia czegoś innego.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1683
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#8

Post autor: winylowy_luke »

Słyszałem je na AVS - nie moja bajka. Nie warte tej kasy - Byle Pylony je wciągają basrefleksem i to bez wzmacniania :lol:
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#9

Post autor: pan_winyl »

koscidogitary pisze:
13 kwie 2021, 09:39
https://www.skleptonsil.pl/altus-380-s- ... id504.html
Zaśmiałem się głośno, potem żona i dzieci i nawet sąsiedzi zza ściany - widać udzieliła im się nasza wesołość, kiedy przeczytałem listę opcji dodatkowych - np ekstra naklejka za 120 zł.

Noooo ale krajowe. I tonsil. Znaczy że ekstra.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#10

Post autor: koscidogitary »

pan_winyl pisze:
13 kwie 2021, 13:54
Zaśmiałem się głośno, potem żona i dzieci i nawet sąsiedzi zza ściany - widać udzieliła im się nasza wesołość, kiedy przeczytałem listę opcji dodatkowych - np ekstra naklejka za 120 zł.

Noooo ale krajowe. I tonsil. Znaczy że ekstra.
I ja się trochę z tego śmieję, ale zobacz: jeśli ktoś jest bardzo przywiązany do marki i brzmienia, to czemu ma nie kupić, nawet z imiennymi tabliczkami? :)
Był czas parę lat temu, że "miałem gest" i już pojechałem kupować te Altusy 380, ale jak ich na miejscu posłuchałem w porównaniu z innymi kolumnami o współczesnej "myśli technologicznej" to finalnie, ku wyraźnemu niezadowoleniu Sprzedawcy, rozmyśliłem się.
Nawiasem wziąłem wtedy w fajnej promce KEF Q900 bo wchodził model Q950.

Ja mam bardzo duży sentyment do Unitry i Tonsila, można powiedzieć, najlepsze moje czasy i przeżycia (jestem rocznik 80-ty).
- Wyobrażam sobie minę moich dawnych kumpli jakbym im takie kolumny pokazał i odpalił na jakimś wzmaku Technicsa z lat 90-tych.

Dlatego mimo, iż wiem, że cena jest znacząco wygórowana nie wykluczam, przy znacznym, podkreślam znacznym, zbytku pieniędzy zakup tego lub podobnego sprzętu, przez sentyment właśnie.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#11

Post autor: koscidogitary »

Martynka pisze:
13 kwie 2021, 13:10
A tak serio, słuchał ktoś tego ??
Tak, ja słuchałem, nie jestem maniakiem Tonsila, ale jak wyżej napisałem mam sentyment.
W skrócie powiem tyle: nie grają jak klasyczne Altusy 200/300, w brzmieniu bliżej im do Scherzo 350, tylko Altus 380 ma lepszy bas i uporządkowanie.
Fakt: zwrotnica dobrze stroi, z tych głośników wyciągnięto w zasadzie wszystko co dało się wyciągnąć.
Można by jeszcze podzespoły zwrtonicy wymienić na lepsze, to coś tam jeszcze na barwie się wyciągnie.
Czy opis jest audiofilski? - ja tak nie uważam. Po czym to wnioskujesz?
- Wszystko co tam napisano, jeśli odnieść do innych produktów marki Tosnsil, jest prawdą.

EDIT:
Jeszcze chciałem na taką jedną rzecz zwrócić uwagę - każdy jara się czymś innym, np. Tobie najbardziej pasują Infinity RS2.5, ale komuś innemu np. JBLe starej serii "L" - te studyjne na białych wooferach lub Klipsche na tubach, ja np. omijam kolumny zarówno vintage jak też nowe sklepowe. Każdy widzi to inaczej.
Każdy też słyszy inaczej, lub tak na prawdę większa część użytkowników nie słyszy, tj. nie zwraca uwagi, nie analizuje dźwięku wydobywającego się z kolumn - zatem marka, wygląd, sentyment mogą przesądzać o wyborach.
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#12

Post autor: Martynka »

Z tym RS2.5 trochę nie tak, pasują - tak, najbardziej - nie, znam i słyszałem lepsze, te długo wybierałem, zaiskrzyło od pierwszej nutki. Na wyższej klasy sprzęt chwilowo mnie nie stać. W cenie poniżej 3/4 zestawu tych 380 myślę, że nabyłem więcej i lepiej ale jak zawsze podkreślam odbiór dźwięku zawsze jest subiektywny. Osobiście słyszałem już lepiej i próbowałem tego a u mnie nie grało. Życie.

Nie napisałem że opis jest audiofilski, z sarkazmem użyłem tu słowa Hi-End, ale jeżeli coś jest w opisie ponadprzeciętne to musi być bardzo dobre. Zresztą sami swoje zestawy nazywają Hi-Fi. Ale widzę Hi-End też mają, i to w promocji po 7 tyś za sztukę teraz:
https://www.skleptonsil.pl/tonsil-omega ... id487.html
tylko czy to już Hi-End czy po prosto oni dobili do krańca swoich możliwości ??
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#13

Post autor: koscidogitary »

Martynka pisze:
13 kwie 2021, 15:02
W cenie poniżej 3/4 zestawu tych 380 myślę, że nabyłem więcej i lepiej ale jak zawsze podkreślam odbiór dźwięku zawsze jest subiektywny.
Pełna zgoda.
Martynka pisze:
13 kwie 2021, 15:02
Nie napisałem że opis jest audiofilski, z sarkazmem użyłem tu słowa Hi-End,
Właśnie wyczułem sarkazm więc ja użyłem słowa "audiofilski" ;)
Martynka pisze:
13 kwie 2021, 15:02
ale jeżeli coś jest w opisie ponadprzeciętne to musi być bardzo dobre.
Tak, JAK NA MIARĘ TONSILA, można powiedzieć, że są ponadprzeciętne, ale to wciąż tylko, lub dla fanów aż, Tonsil.
Martynka pisze:
13 kwie 2021, 15:02
tylko czy to już Hi-End czy po prosto oni dobili do krańca swoich możliwości ??
Hi-End? W życiu... Ani Altusy, ani Omegi to nie są wybitnie grające ani wykonane kolumny Hi-End.
Dla mnie hi-end to np. scan speak ellipticor od YB Audio ew. z ciut niższej półki Huracan na Revelator/Illuminator.

Czy do krańca możliwości? - myślę, że patrząc przez pryzmat pieniędzy tak, to koniec ich możliwości, a szkoda, bo potencjał Firmy był ogromny.

Sorry za offa - w razie czego można założyć wątek o Altus 380.
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 257
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#14

Post autor: kraf101 »

Może z innej strony.
Czy ktoś na forum lubi brzmienie ZG25C lub większych Unitr z lat 70-ych i teraz zna coś co mu się też podoba i jakoś może nawiązywać.
W porównaniu do 126p, to na skali Maluch - Lambo, to jakaś komfortowa, miękko zawieszona i estetyczna Renuwka, albo VW.

PS: Altusy mają strasznie zszarganą reputacje, chociaż pewnie "te" Altusy, to nie "tamte"
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: [Brzmienie] Współczesne kolumny jak stare Unitry.

#15

Post autor: Martynka »

koscidogitary pisze:
13 kwie 2021, 15:30

Hi-End? W życiu... Ani Altusy, ani Omegi to nie są wybitnie grające ani wykonane kolumny Hi-End.
Dla mnie hi-end to np. scan speak ellipticor od YB Audio ew. z ciut niższej półki Huracan na Revelator/Illuminator.

Czy do krańca możliwości? - myślę, że patrząc przez pryzmat pieniędzy tak, to koniec ich możliwości, a szkoda, bo potencjał Firmy był ogromny.

Sorry za offa - w razie czego można założyć wątek o Altus 380.
Dziękuję za wytłumaczenie i to nie sarkazm. Po raz kolejny po prostu okazało się, że moje zdanie tym razem na temat Altusów pokrywa się z Twoim doświadczeniem. Nigdy nie rozumiałem fascynacją ich dźwięku. U mojego wujka w pokoju zawsze stały Altusy 110 jak mówił o nich "eksportowe". Wyglądały bez maskownic to fakt, "respect" !!! ale dla mnie od zawsze skrzeczały a wtedy w wieku 10 lat muzyka na tyle miała dla mnie znaczenie, że miałem już walkmana Sony z pomarańczowymi gąbkowymi słuchawkami na metalowym pałąku i to był Hi-End w porównaniu do 110.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
ODPOWIEDZ