Pomoc w ustawieniu kolumn

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
wojcik152
Posty: 11
Rejestracja: 13 kwie 2020, 13:41

Pomoc w ustawieniu kolumn

#1

Post autor: wojcik152 »

Dzień dobry,

przeprowadziłem się do nowego mieszkania i mam wyraźny problem z ustawieniem kolumn. Przeszedłem z pomieszczenia wypełnionego regałami z książkami do pustego salonu i teraz mam efekt. Dzwięk jest dobry wyłącznie gdy siedzę w odległości 2-3 metrów przed kolumnami (trójkąt równoramienny). Wiem, że powinienem rozsunąć kolumny. Po próbnym rozsunięciu odsłuch jest lepszy, ale wciąż mam wrażenie, że dźwięk gdzieś ginie. Czy jest jakiś sposób by ogólnie poprawić akustykę w całym pomieszczeniu, tak by poprawić odsłuch również gdy słucha się muzyki stojąc w otwartej kuchni po prawej stronie pomieszczenia?

Kolumny stoją w tej chwili na szafce jak na zdjęciu (zaznaczone X). Docelowo chciałbym by stały na miejscach oznaczonych + (muszę dokupić coś na czym będą stały). Między szafką a sofą (dół zdjęcia) leży średniej wielkości dywan. W lewym górnym rogu stoi też na podłodze duża roślina. Ściana "południowa" jest pusta - wisi na niej jedynie kilka plakatów.

Trochę o sprzęcie:
Kolumny zamknięte Universum HiFi LED 1800
wzmacniacz Scott 440 A

Dodatkowe pytanie. Co polecacie pod takie kolumny? Standy? Jakaś półka zamontowana do ściany?
Załączniki
Pismo odręczne_2020-12-15_132731.jpg
stas
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2021, 06:34

Re: Pomoc w ustawieniu kolumn

#2

Post autor: stas »

Jakiś czas temu też miałem problem z ustawieniem kolumn - za dużo niskich tonów. Znalazłem porady na hifi.pl (np. https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php), kalkulator modów i finalnie mocne odsunięcie od ścian (tylnej i bocznej) oraz dostrojenie zwrotnic pomogło.

Mam wątpliwości czy z tak ustawionymi kolumnami jest możliwe uzyskanie dobrych rezultatów w kuchni - czym wyższe tony tym chyba głośniki bardziej kierunkowo działają. Osobiście rozważyłbym kolumny w rogach po lewej (góra i dół rysunku), sofę przed blatem w stronę balkonu/tarasu wysuniętą tak aby uzyskać najlepszy dźwięk.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomoc w ustawieniu kolumn

#3

Post autor: koscidogitary »

Polecam filmiki Reduktora Szumu - są bardzo pomocne:
https://www.youtube.com/watch?v=C7CTvO0WlsE&t=841s

https://www.youtube.com/watch?v=PsEMmPYrF8k
stas pisze:
11 sty 2021, 10:43
dostrojenie zwrotnic pomogło
Przyznam, że brzmi to bardzo frapująco. Chciałbym dopytać na jakiej zasadzie było dostrajanie zwrotnic? Jakieś pomiary?

- Moim zdaniem dobrze zestrojona przez producenta zwrotnica nie wymaga dalszego dostrajania.
Każda większa w nią ingerencja oddziałuje głównie na przesunięcia fazy a to odbija się niekorzystnie na "spójności dźwięku".
Podobnie sprawa ma się z różnymi korektorami i equalizerami. Oczywiście, z głową, można się w takie rzeczy bawić, ale w mojej ocenie to raczej maskowanie problemów niż ich rozwiązywanie u źródła.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2021, 20:24 przez koscidogitary, łącznie zmieniany 1 raz.
stas
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2021, 06:34

Re: Pomoc w ustawieniu kolumn

#4

Post autor: stas »

Może nie niewłaściwego określenia użyłem - ustawienie parametrów potencjometrami (crossover setting). Zarówno moje kolumny jak i te wskazane przez autora wątku zawierają taką możliwość. Zgodnie z instrukcją są one przeznaczone "to match room acoustics and speaker placement in the room".

Niestety masz rację, że nie jest to pełne rozwiązanie problemu. W moim wypadku lepiej byłoby gdyby pomieszczenie było inaczej umeblowane, z bardziej wysuniętymi kolumnami, a idealnie większe ale cóż.
ODPOWIEDZ