Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#1

Post autor: MMarek »

Postanowiłem założyć niniejszy temat przeglądając wątek, w którym na forum prezentujemy swój sprzęt audio, a mianowicie: „Kolekcje sprzętowe forumowiczów”

viewtopic.php?f=43&t=301&hilit=kolekcje ... towe#p1796

Niejednokrotnie można dostrzec w nim niewłaściwe ustawienie głośników. Widać także, że często pomieszczenie odsłuchowe, to nowoczesne wnętrze z kompletnie „gołymi” powierzchniami…

Powody takiego stanu rzeczy są zapewne różne, niemniej myślę, że warto przypomnieć kilka rzekłabym żelaznych zasad, które są niezmienne…

Dla mnie jednym z istotniejszych elementów systemu audio - jeśli nie najważniejszym - jest pomieszczenie odsłuchowe oraz jego akustyka. I na tym chciałbym się tu wyłącznie skupić.

Temat podzieliłem na kilka części, które będą sukcesywnie dodawane poprzez edycję niniejszego postu.

Część 1 – Ustawienie głośników stereo

W sieci znaleźć można sporo grafiki na ten temat. Moim zdaniem poniższa w sposób najbardziej przystępny pokazuje jak właściwie względem słuchającego i pomieszczenia winny stać głośniki.


akustyka1.jpg


Trójkąt równoboczny, którego wierzchołki są odpowiednio głośnikami oraz słuchaczem jest ustawieniem od którego powinno się rozpocząć. Każdy producent głośników podaje w specyfikacji minimalną odległość (a) jaką należy zachować, i która umożliwia właściwą pracę ich produktowi.

Jeśli nie dysponujemy głośnikami, które są zaprojektowane do pracy przy powierzchni ściany powinny być oddalone zarówno od ściany tylnej jak i bocznej o pewną odległość (b,c). Wielkości te są także podane w specyfikacji/instrukcji głośników.

Jest to pierwsze ustawienie głośników, którego powinniśmy spróbować.

Teraz rozpoczyna się zabawa…

1. Warto „dokręcić” głośniki w stronę słuchacza i sprawdzić, czy takie ustawienie nie będzie nam bardziej odpowiadało.


akustyka2.jpg


2. Można „odjechać” z miejscem odsłuchowym dalej od głośników tworząc trójkąt równoramienny. Jedna uwaga – nie należy przekraczać granicznej wartości, tj. odległości od głośników równiej dwukrotności długości między nimi. Wartość graniczną ilustruje poniża grafika.


akustyka3.jpg



Równie ważna jak odległość głośników od słuchacza jest ich wysokość względem niego. W przypadku kolumn podłogowych sprawa jest dość prosta. Producent zadbał już o to. Jak idzie o podstawkowe to warto zadbać o to by głośnik wysokotonowy znajdował się mniej więcej na wysokości uszu słuchającego.

Zmiana już o kilka centymetrów w górę czy dół jest dość wyraźnie słyszalna. Pomijam oczywiście fakt, że głośniki podstawkowe jeśli nie są zaprojektowane inaczej - powinny się znajdować zawsze na specjalnych, stabilnych standach. Regał, półka, komoda itd. to nie jest miejsce dla takich głośników.


Część 2 - Pierwsze odbicia

Głośniki generują dźwięk w różnych kierunkach i do naszych uszu poza dźwiękiem bezpośrednim z głośników dochodzą także te, które po drodze uległy odbiciu od powierzchni i ma to miejsce z pewnym opóźnieniem.

W każdym pokoju odsłuchowym są tzw. „miejsca newralgiczne” i jest ich całkiem sporo. Myślę, że skupienie się na głównych pozwala zapomnieć o pozostałych. Niemniej sygnalizuję, że są. W tej części skupię się na miejscach pierwszych odbić za głośnikami, za miejscem odsłuchowym i na ścianach bocznych oraz podłodze. Łącznie będzie ich 10, po dwa na ścianach oraz na podłodze.

Znalezienie ich jest dość proste. Wystarczy lusterko oraz chętna do pomocy osoba. My sobie wygodnie siedzimy w miejscu odsłuchowym, a nasz pomocnik przesuwa równolegle lusterkiem po ścianach na wysokości głośników. Gdy w lusterku zobaczymy głośnik (zarówno lewy jak i prawy) – mamy miejsce ich pierwszego odbicia od danej ściany. Analogicznie z powierzchnią podłogi.

Gdy nie dysponujemy osobą chętną do pomocy możemy skorzystać ze stosownych kalkulatorów. Ten wydaje się dość czytelny…

https://www.acoustic.ua/forms/calculator4.en.html

Jeśli zdarzy się, że miejsca gdzie są pierwsze odbicia jest „gołą” powierzchnią (BTW: stolik ze szklanym blatem także się nich zalicza…) warto choćby z ciekawości sprawdzić jak zmienia się dochodzący do naszych uszu dźwięk stosując prosty zabieg polegający za ich zakryciu np. kocem, dużym ręcznikiem, kołdrą. Zapewniam, że efekt będzie porażający…
Ostatnio zmieniony 27 lis 2020, 14:25 przez MMarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#2

Post autor: Regsoft »

Dobry początek :handgestures-thumbupleft:

Temat jest szeroki, ale jak najbardziej można zacząć od kwestii ustawienia wzajemnego kolumn i słuchacza ...

Jak ktoś zechce rozszerzyć informacje o kwestie odbicia fali, kształtów pomieszczenia, wpływu odległości kolumn od ścian, rozpraszaczy, dywanów, nachylenia wertykalnego kolumn i miliona innych rzeczy to może warto się dopisać właśnie tutaj? :think:

PS. Mam wrażenie, że niektórzy na starcie maratońskiego biegu za króliczkiem zaczynają od zdecydowanie mniej istotnych kwestii związanych z brzmieniem niż akustyka pomieszczenia :lol:
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#3

Post autor: MMarek »

Regsoft pisze:
27 lis 2020, 11:04
Temat jest szeroki
Owszem.
Jest też moim zdaniem bardzo ciekawy i można w bardzo prosty sposób osiągnąć bardzo zadawalające efekty...

Jestem w trakcie opracowywania części 2, która ma roboczą nazwę "Pierwsze odbicia".
Ostatnio zmieniony 27 lis 2020, 11:16 przez MMarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#4

Post autor: gravediggie »

Regsoft pisze:
27 lis 2020, 11:04
że niektórzy na starcie maratońskiego biegu za króliczkiem zaczynają od zdecydowanie mniej istotnych kwestii związanych z brzmieniem niż akustyka pomieszczenia
Też jestem zdania że tzw. negative split spokojnie znalazłoby zastosowanie również w świecie ołdjo :D
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#5

Post autor: Regsoft »

gravediggie pisze:
27 lis 2020, 11:16
Też jestem zdania
Nie przypominam sobie żebym napisał cokolwiek negatywnego o Splicie (to chyba miasto w Chorwacji :?), ale zawsze miło jak ktoś podziela Twoje zdanie :D

Nie chciałbym nikogo na siłę odwodzić od pomysłu zakupu np. interkonektów "węglowych" do Radmora bo przecież frajda nie na samym brzmieniu się opiera, ale wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, gdzie ktoś nie zdawał sobie sprawy z wpływu akustyki pomieszczenia ...

Taka historyjka. Człekowi trochę się poszczęściło w biznesie. Zaprojektował i wykonał remont chałupy, zakupił nowe audio. Wizualnie cud, miód, malina. Puste, nowocześnie urządzone wnętrze, dizajnerski sprzęt grający, dopracowanie każdego dodatku. Widać rękę speca od aranżacji. A muza? No cóż. Samo dudnienie mało mi łba nie urwało ("mam wrażenie że jest za dużo basu, może przesadziłem z kablami głośnikowymi?"). Za pomocą dwóch uroczych córek, przemiłej żony oraz specjalistycznego sprzętu w postaci koca i paru ręczników kąpielowych jako-tako udało się pokazać w czym tkwi problem. Skończyło się tym, że sprzęt audio powędrował do innego, dobrze przemyślanego pomieszczenia, a w nowoczesnym i pięknym został TV/BR/PS4 (+ soundbar/sub). Ba. Wszyscy skorzystali bo rodzina w zasadzie "odzyskała" salon 8-)
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#6

Post autor: gravediggie »

Regsoft pisze:
27 lis 2020, 11:51
Nie przypominam sobie żebym napisał cokolwiek negatywnego o Splicie
Nie nie, zagaiłem do tego maratońskiego biegu o którym wspomniałeś. W dużym uproszczeniu negative split to sposób na ukończenie zawodów biegowych (i nie tylko), zakładając że pierwsza połowa biegu będzie ciut wolniejsza od drugiej, gdyż łatwiej jest odrobić pozorną stratę niż utrzymać pozorną przewagę. Taki offtop, trochę pozornie bo innymi słowy można by rzec: śpiesz się powoli :)
Regsoft pisze:
27 lis 2020, 11:51
Taka historyjka
Ano, sam miałem okazję (czy wręcz konieczność) używania mojego toru w kilku różnych lokalizacjach i tym samym różnych warunkach akustycznych. Dopiero obecne miejsce daje w pełni zadawalające mnie rezultaty a jak widać w stopce, nie posiadam hajendów. Osobiście jestem zdania że akustyka pomieszczenia jest czynnikiem zdecydowanie ważniejszym niż pre, wkładka czy głośniki. Ale to tylko moje zdanie, wręcz banalne w swym przekazie.

Wątek MMarka będę śledził pewnie z zainteresowaniem. Jako ciekawostkę podam że na vinyleengine jest wątek nieco podobny - tzn. kto chce, wstawia zdjęcia całych pomieszczeń odsłuchowych. Nie wiem czy to coś wniesie do tego tematu tutaj i czy taka jest intencja Autora ale może komuś ta informacja wyda się przydatna lub interesująca.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#7

Post autor: Regsoft »

gravediggie pisze:
27 lis 2020, 13:12
śpiesz się powoli
Tak trochę z premedytacją "zachęciłem" Ciebie do wyjaśnień bo chciałem mieć pewność, że piszemy o innych rzeczach 8-)

Oczywiście źle się wyraziłem. Nie wiedzę szeroko pojętego "audiofilizmu" jako długiego biegu w którym trzeba rozkładać siły. Dla jednych to będzie niekończący się bieg (bo sama przebieżka im sprawia frajdę) ... inni uznają że przekroczyli metę w dowolnym momencie (bo dla nich brzmienie jest tylko "nośnikiem" muzyki i ma nie przeszkadzać) ... nie chodziło też o kwestię, którą Myszor spopularyzował jako wybór drogi samuraja lub szoguna ... chodziło o wpływ konkretnych działań/zakupów na brzmienie ... szczególnie przy ograniczeniach finansowych lub rozłożeniu zmian w czasie ... wydaje mi się, że warto na początku drogi stawiać na to co ma największy wpływ na brzmienie (no chyba, że wcale nie o nie komuś chodzi) ... :?
gravediggie pisze:
27 lis 2020, 13:12
akustyka pomieszczenia jest czynnikiem zdecydowanie ważniejszym niż pre, wkładka czy głośniki
No prawie to się pokrywa z tym o co mi chodzi ... z tą tylko różnicą, że głośnik jest dla mnie właśnie jednym z elementów układanki zwanej akustyką ... głośnik współpracuje z pomieszczeniem i to jakby w obu kierunkach ... :D

PS. Ktoś mnie w ogóle zrozumiał? Bo mam wątpliwości po przeczytaniu tych własnych tekstów :roll: :?
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#8

Post autor: MMarek »

Dodałem część 2 - Pierwsze odbicia
gravediggie pisze:
27 lis 2020, 13:12
Nie wiem czy to coś wniesie do tego tematu tutaj
Może warto by wkleić link?.. :think:
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#9

Post autor: gravediggie »

Regsoft pisze:
27 lis 2020, 13:55
Tak trochę z premedytacją "zachęciłem" Ciebie do wyjaśnień bo chciałem mieć pewność, że piszemy o innych rzeczach
A ja myślę że piszemy/myślimy o tych samych sprawach, przynajmniej z grubsza.

Ten maraton w zasadzie nie ma nic do rzeczy, zagaiłeś, podłapałem. Lubię i muzykę i maratony, bez znaczenia OffT.
Regsoft pisze:
27 lis 2020, 13:55
chodziło o wpływ konkretnych działań/zakupów na brzmienie
dlatego też bardzo chętnie pośledzę temat aczkolwiek ze swojego niewielkiego doświadczenia z audio i instrumentami widzę że, przynajmniej w moim wypadku jedyna właściwa droga to spier...ć i poprawić. To chyba tzw. droga ronina :D
MMarek pisze:
27 lis 2020, 14:41
Może warto by wkleić link?..
czemu nie https://www.vinylengine.com/turntable_f ... 18&t=17827
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 945
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#10

Post autor: pablos »

MMarek pisze:
27 lis 2020, 10:31
jeśli nie najważniejszym
Jest to najważniejsze. Bez dwóch zdań. Zbyt wiele razy sprzet wyższej klasy jest umieszczany w pustych pokojach, a na podłodze kafle :/
Może udałoby się dodać do infografiki również proponowane - właściwe rozmieszczenie elementów tłumiących.
Dywanik, kwiatek w kąciku, a tutaj regał z książkami - wiem, każdy posiada inne wyposażenie, ale chociaż poglądowo przez dodanie elementu tłumiącego.
...
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#11

Post autor: MMarek »

Regsoft pisze:
27 lis 2020, 13:55
Ktoś mnie w ogóle zrozumiał?
Nieskromnie, jednak dość pewnie zgłoszę się na ochotnika... 8-)
pablos pisze:
27 lis 2020, 15:57
Może udałoby się dodać do infografiki
Pojawi się w późniejszym etapie...
Niemniej postanowiłem zacząć od podstaw, takiego - moim zdaniem - ABC (wydaje mi się , że warto je przypomnieć... :? )
Awatar użytkownika
Viniu
Posty: 1222
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:15
Gramofon: Kenwood KD-750
Lokalizacja: Żagań

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#12

Post autor: Viniu »

MMarek pisze:
27 lis 2020, 14:41
Dodałem część 2 - Pierwsze odbicia
Idealny czas na doświadczenie empiryczne w typowym, polskim, sobotnio-przedświątecznym domu :D firany i zasłony zdjęte do prania/zmiany, dywan zwinięty do trzepania... :D
Kenwood KD-750+AT-540ML, Schiit Mani, Luxman A-371, Luxman D-351, Luxman T-351L, Luxman K-351, Heybrook HB4, DacMagic 100
Universum Studio 6000, Luxman L-435, Sony ST-3950, Philips CD604
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#13

Post autor: MMarek »

Viniu pisze:
12 gru 2020, 22:42
Idealny czas na doświadczenie
Głęboko wierzę, że podzielisz się wynikami doświadczenia...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#14

Post autor: Bacek »

Regsoft pisze:
27 lis 2020, 11:51
Skończyło się tym, że sprzęt audio powędrował do innego, dobrze przemyślanego pomieszczenia, a w nowoczesnym i pięknym został TV/BR/PS4 (+ soundbar/sub). Ba. Wszyscy skorzystali bo rodzina w zasadzie "odzyskała" salon 8-)
Znam dokładnie taki sam przypadek. Tylko tak do końca szczęśliwie się nie skończyło bo bardzo ciężko było zrozumieć co mówią z tego pozostałego telewizora. Także musiał chodzić głośniej co jeszcze pogłębiało zmęczenie telewidzów.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2020, 11:54 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#15

Post autor: blispx »

wszystko da się policzyć wzorem... :)

https://www.youtube.com/watch?v=LXTE7K3zoFU
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ