2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#1

Post autor: tristan86 »

Cześć.
Mam monitorki Acoustic Energy AE 100 MKII podpięte do Denona PMA 880R. Ogólnie jestem z nich zadowolony, lecz nie schodzą dość nisko. Więc zastanawiam się nad uzupełnieniem systemu o subwoofer. Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy subwoofer nie zaburza sceny muzycznej? Gdzieś wyczytałem, że do zastosowań HiFi nadają się jedynie konstrukcje zamknięte, gdyż BR dają zbyt rozjechany bas.
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#2

Post autor: Latro »

Nie warto. Pieniądze na suba lepiej wydać na kolumny, a jak jeszcze sprzedaż AE to będziesz mógł zaszaleć, że :shock:
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
jogurteq
Posty: 678
Rejestracja: 29 maja 2020, 20:12
Gramofon: Pioneer PL-50L II
Lokalizacja: Śląskie

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#3

Post autor: jogurteq »

Moim zdaniem sub to nie jest zły pomysł. Raczej to zależy potem od procesora dźwięku i pomieszczenia jak to będzie grało. Ustawienie subwoofera jest dość kapryśne. Ja posiadam subwoofer. Ale winyli słucham bez niego ze względu na wibracje, a druga sprawa niskie tony po analogu nie są tak precyzyjne by móc wykorzystać potencjał subwoofera. Przynajmniej przy moich wkladkach i igłach.
Pioneer PL-50L II - Kenwood KA-9150 - Kenwood KT-7550 - Sansui A-80 - Onkyo TX-NR686 - Klipsch RP-8000F - RP-500C - RP-400M - Klipsch R-115SW - Bang&Olufsen S60 - Philips CD473 - Chromecast Audio (2015)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#4

Post autor: Obywatel »

Ja mam właśnie taki układ i sobie chwalę. Przy cichym słuchaniu subwoofer daje ładny kontur z dołu. Natomiast przy głośniejszym daje porządne pierdolnięcie :twisted: Oczywiście głośne słuchanie wyłącznie z cyfry.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#5

Post autor: Arkadyo »

O subwooferze zamkniętym zapomnij bo basu tyle co kot napłakał i trzeba robic linearyzacje pasma a to niepotrzebnie komplikuje. Buda otwarta zależy od oczekiwań. Ja nie byłem w stanie zaakceptować obudowy basrefleks u siebie a przewaliłem sporo przetworników łącznie z daytonem RS serii hf także dużo zależy od oczekiwań. Znam ludzi co jadą na zwykłym br i są zadowoleni. Mi znaczniej bardziej pasowały subwofery band pass ale niestety były zbyt wolne - jak słuchasz szybkiej muzy to trochę się gubią. Juz fajnym rozwiazaniem jest band pass od Logitecha do kompa - ze starych serii słuchałem Z- 5300 czy 5400 i naprawde fajnie to mozna było ułożyć w stereo.
Jeżeli chcesz naprawde dobry subwoofer to musisz sobie go zrobic sam :D Wszystkie kupne zwykłe basrefleksy będą sie w pomieszczeniach podbijać i dudnić...
Świetnym rozwiązaniem (brzmieniowo) jest isobaric ale to koszt 2 przetworników a końcowa efektywność pojedyńczego ale gra tak, że np u mnie wogóle nie słychać wspomagania stereo subem.
Na pojedyńczym przetworniku można jeszcze sie pokusić o ćwierć falę z masą dodaną - niby buda też wyposażona w rezonator helmholtza ale w pomieszczeniu bas nie robi takich psikusów. Niestety potrzeba miejsca na dosyć długą obudowę - musi mieć długość minimum 120cm żeby zejśc ponizej 40hz ale potrafi to zrobić na 4" przetworniku tylko trzeba go dobrać z qts około 0,5. Jak komuś nie przeszkadza taka smukła wieża to można zrobić super wsparcie basowe dla stereo na dosłownie 4 czy 5"
Moje kolumny na tonsilach przy metrze wysokosci wykorzystują ten efekt i grają prawie 10hz poniżej rezonansu - niestety projektując je wpadłem na to zupełnie przypadkowo bo gdyby dzisiaj to robił dosłałyby jeszcze ze 30 cm wysokości i strojenie na 30hz co umozliwiłoby mi obejście sie zupełnie bez suba. Obecnie wylicytowałem kilka tang bandów z logitecha i zamierzam się pobawić ćwierć falą wykończoną basrefleks tylko ten obłedny brak czasu na pierdoły.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
slonikart
Posty: 17
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:55
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Wlkp

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#6

Post autor: slonikart »

U mnie takie rozwiązanie się sprawdziło bardzo dobrze. Dołożenie małego, zamkniętego suba znacząco poprawiło dół pasma. Ale zajęło mi sporo czasu ustawienie parametrów i umiejscowienie go w salonie (18m2), żeby efekt był zadowalający.
Dual 721 + Shure V15 III + VN35HE JICO + NAD C338 + NAD C538 + B&W 685 S2 + SVS SB-12 NSD
Awatar użytkownika
wlodekg0
Posty: 127
Rejestracja: 15 lis 2014, 19:44

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#7

Post autor: wlodekg0 »

Wg. mnie ma sens. Ważne aby dźwięk sprawiał Ci radość. Ja nie byłem zadowolony , było za mało basu, dokupiłem suba i jest o niebo lepiej. Oczywiście wszystko musisz podostrajać, ale ma Ci podczas słuchania gęba się uśmiechać i będzie ok ;)
chachor33
Posty: 11
Rejestracja: 12 wrz 2019, 13:19
Lokalizacja: Gliwice

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#8

Post autor: chachor33 »

Jak najbardziej stereo plus subek ma sens i tu się zgodzę z bardzo otwartą i szczera wypowiedzią wlodekg0 :D
Sa tez użytkownicy którzy mają frontowe kolumny i do tego subwoofer jeszcze bo mają mało czegoś tam :think: :doh:
sam się zastanawiałem kiedyś co mieć żeby być zadowolony i wyszły 2 zestawy stereo w jednym monitory w salonie w drugim duże fronty u synka w pokoju i soundbar w następnym pokoju i co się nie włączy to robi radoche (soundbar najmniejszy ale miażdzy resztę) :lol: dlatego jak ktoś się mnie pyta co wybrać to zapraszam na odsłuch i wtedy każdy ma rozwiane większość wątpliwości i ma roznenanie co jak brzmi gra i czy wydać dużo czy mało kasy samo ustawienie rozmieszczenie kolumn czy subwoofera jest bardzo ważne tak samo czy przestrzeń jest otwarta czy zamknięta ;)
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#9

Post autor: Arkadyo »

chachor33 pisze:
05 lut 2022, 12:09
(soundbar najmniejszy ale miażdzy resztę) :lol:
Wybacz ale to raczej świadectwo miałkości tych 2 zestawów stereo niż wielkości soundbara.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Ryszard13
Posty: 593
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#10

Post autor: Ryszard13 »

Moim zdaniem z doświadczenia, zastosowanie 2 subwooferów daje lepszy efekt stereofonii i zgrania się kolumnami ,nie muszą to być klipsch czy velodyne czy rel ale dwa w cenie jednego z tych tych wymienionych ja mam TAGA Harmony, nawet po zmianie kolumn na inne bardzo szybko zgrały się z całością.
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#11

Post autor: Arkadyo »

Ryszard13 pisze:
16 lut 2022, 20:50
Moim zdaniem z doświadczenia, zastosowanie 2 subwooferów daje lepszy efekt stereofonii i zgrania się kolumnami...
A moim zdaniem nie. Fal o częstotliwości poniżej 200hz nie można zlokalizować miejscowo więc ich wpływ na stereo jest żaden. Jeżeli masz na 2 subach lepsze stereo to najpewniej masz je nieodpowiednio filtrowane. Fala o częstotliwości sensownej dla strojenia subwofera np 33hz ma 10 metrów długości dlatego nasze ucho-mózgi głupieją i nie wiedzą gdzie jest źródło.Dodanie drugiego suba wprowadzi (oprócz wzrostu spl) tylko wzajemne interferencje i podwoi odbicia od ścian co jeszcze dołoży interferencji i będzie jak na niektórych koncertach - na wprost sceny coś tam mruczy a podejdziesz do kąta sali i oddychać nie można. A z kolumnami zgrywa się suba przede wszystkim w fazie i najlepiej jakby kolumny nie grały albo grały bardzo wątło pasmo jakie gra subwoofer - inaczej będziemy mieli efekt 3 subwooferów do ogarnięcia.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Ryszard13
Posty: 593
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: 2.1 czyli stereo plus subwoofer. Czy warto?

#12

Post autor: Ryszard13 »

Moja wiedza w tym temacie jest marna i podstawowa ,ale efekt jaki uzyskałem jest dla mnie zadowalający pokój ma 32 m2 jest w kwadracie su subwoofery stoją po przekątnej na kolcach,sąsiad który serwisuje i zakłada nagłośnienia sal konferencyjnych,kościołach i tym podobnych obiektach ,stwierdził że jest dobrze i już nic z tego sprzętu jaki posiadam nie da się wykrzesać.
Faktycznie kolumny główne mają mają odcięte trochę pasmo przy muzyce aby lepiej się zgrać z subwooferami,mam tą możliwość zmian pasma.
Czasami teoria i praktyka płata dziwne figle.
ODPOWIEDZ