Kolumny Canton Karat 930

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
hubert kot
Posty: 37
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:28

Kolumny Canton Karat 930

#1

Post autor: hubert kot »

Witam,
ma ktoś może / lub miał Kolumny Canton Karat 930?

Interesuje mnie jak one grają?

Na YT są filmiki ( wiem wiem odsłuchy przez internet) gdzie słychać dość mocny bas - nie wiem czy nie zbity, męczący, pudłowy..?

Gdzieś czytałem natomiast że bas schodzi nisko i jest miękki...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny Canton Karat 930

#2

Post autor: Arkadyo »

Jakość i ilość basu zależy w znacznej mierze od wzmacniacza. Cantony to dobre kolumny ale tu jest kopułka metalowa połączona z 20cm midbasem i to w basrefleks. Stosowanie tak duzych midabsow ma swoją cenę najczęsciej na srednicy. Ze względu na niezbyt "wysokie loty" takiego midbasa połaczono z metalową kopułką, bo te słyną z wytrzymalości jak trzeba nisko pograć - jak tutaj. Jednym takie konstrukcje wychodzą super innym wcale. Nie patrz na bas, tylko dobierz wzmacniacz do nisko grającej metalowej kopułki. Ja lubię takie kopułki ale jak im pozwolisz wodzić prym w zestawie to... krew z uszu.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
hubert kot
Posty: 37
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:28

Re: Kolumny Canton Karat 930

#3

Post autor: hubert kot »

Arkadyo pisze:
20 lip 2020, 10:30
Jakość i ilość basu zależy w znacznej mierze od wzmacniacza. Cantony to dobre kolumny ale tu jest kopułka metalowa połączona z 20cm midbasem i to w basrefleks. Stosowanie tak duzych midabsow ma swoją cenę najczęsciej na srednicy. Ze względu na niezbyt "wysokie loty" takiego midbasa połaczono z metalową kopułką, bo te słyną z wytrzymalości jak trzeba nisko pograć - jak tutaj. Jednym takie konstrukcje wychodzą super innym wcale. Nie patrz na bas, tylko dobierz wzmacniacz do nisko grającej metalowej kopułki. Ja lubię takie kopułki ale jak im pozwolisz wodzić prym w zestawie to... krew z uszu.
wzmacniacz jaki posiadam to onkyo integra a 8250. Mam to podpięte pod elac bs 53. Dodatkowo mam dokupiony korektor i aby poczuć bas na poziomie
jaki mi odpowiada muszę dać na maksa na wzmacniaczu i prawie 3/4 na lokim. Nie szukam basu mocnego łubudubu-pudłowatego a nisko schodzącego, miękkiego. Myślałem że kanton jakoś by mi pomógł to rozwiązać ale...

https://www.schiit.com/products/loki
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolumny Canton Karat 930

#4

Post autor: Wojtek »

Kolega chyba oczekuje cudów po małych pudełkach :)

Przy czym akurat Cantony znane są z fajnego basu nawet w formie podstawkowej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
hubert kot
Posty: 37
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:28

Re: Kolumny Canton Karat 930

#5

Post autor: hubert kot »

Wojtek pisze:
20 lip 2020, 20:25
Kolega chyba oczekuje cudów po małych pudełkach :)

Przy czym akurat Cantony znane są z fajnego basu nawet w formie podstawkowej.
No może tak a może właśnie nie. Odsłuchiwałem niedawno tonsile z 20 cm membraną pod denonem dra 585 i bas schodził bardzo fajnie, nisko, tak jak tego oczekuje. Niestety tonsile były modyfikowane wiec opcja odtworzenia takiego zestawu nie wchodzi w grę. Wiem, zdaje sobie sprawę że to żaden audiofilski zestaw ale mi bardzo odpowiadał i ukazał jak mój zestaw gra nijako.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolumny Canton Karat 930

#6

Post autor: Wojtek »

To kup sobie poczciwe Altusy i będzie gites :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Kolumny Canton Karat 930

#7

Post autor: ebola1972 »

a jak duże pomieszczenie odsłuchowe -metraż?
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny Canton Karat 930

#8

Post autor: Arkadyo »

hubert kot pisze: wzmacniacz jaki posiadam to onkyo integra a 8250.
Jeżeli szukasz miekkiego i głebokiego basu to akurat integry onkyo nie powalają w tym względzie a jeszcze wiek swoje dokłada.
Jak jestes basolubny to powinienes zmienic wzmacniacz. Te cantony są spoko i ich metalowa kopułka pieknie zagra na tej integrze jednak na dole... Dla mnie integry onkyo czy to 82xx czy 84xx grają podobnie jak niektóre denony - na basie jakoś tak płytko i sucho. Nie, że źle i słuchac sie nie da ale uważam że można lepiej i ton nawet w niższych kwotach. Za to góra i srednica na integrach bardzo fajna.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
hubert kot
Posty: 37
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:28

Re: Kolumny Canton Karat 930

#9

Post autor: hubert kot »

ebola1972 pisze:
20 lip 2020, 21:53
a jak duże pomieszczenie odsłuchowe -metraż?
Pomieszczenie to - 12 m2. Kolumny trzymam na komodzie się ich wielkość też jest ograniczeniem.
hubert kot
Posty: 37
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:28

Re: Kolumny Canton Karat 930

#10

Post autor: hubert kot »

Arkadyo pisze:
21 lip 2020, 08:50
hubert kot pisze: wzmacniacz jaki posiadam to onkyo integra a 8250.
Jeżeli szukasz miekkiego i głebokiego basu to akurat integry onkyo nie powalają w tym względzie a jeszcze wiek swoje dokłada.
Jak jestes basolubny to powinienes zmienic wzmacniacz. Te cantony są spoko i ich metalowa kopułka pieknie zagra na tej integrze jednak na dole... Dla mnie integry onkyo czy to 82xx czy 84xx grają podobnie jak niektóre denony - na basie jakoś tak płytko i sucho. Nie, że źle i słuchac sie nie da ale uważam że można lepiej i ton nawet w niższych kwotach. Za to góra i srednica na integrach bardzo fajna.
i to jest właśnie dziwne bo jak szukałem pierwszego sprzętu i pisałem co prawda na innym forum że zależy mi aby kolumny grały porządnie w niskich częstotliwościach to zostało mi polecone onkyo oraz te elacki.

Miałem u siebie deonon dra 585 i powiem że podoba mi się ich brzmienie, nawet ostatnio mocno zastanawiałem się nad dra 735. Fakt że to amplitunery ale było ok.

Jednak im więcej się czyta tym bardziej się człowiek mota pomiędzy czy wymienić kolumny jako pierwsze czy wzmacniacz.

Te elacki on potrafią zagrać ale kiedy reg głośności jest na godzinie 10 lub 11. Dźwięk jest masywny ale nie taki lekki (mam na myśli bas oczywiście).
hubert kot
Posty: 37
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:28

Re: Kolumny Canton Karat 930

#11

Post autor: hubert kot »

Wojtek pisze:
20 lip 2020, 21:06
To kup sobie poczciwe Altusy i będzie gites :morda:
No swego czasu altusy budziły zazdrość wiec kto wie kto wie ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolumny Canton Karat 930

#12

Post autor: Wojtek »

Arkadyo pisze:
21 lip 2020, 08:50
a jeszcze wiek swoje dokłada
???
hubert kot pisze:
21 lip 2020, 09:14
Kolumny trzymam na komodzie się ich wielkość też jest ograniczeniem.
Ciężki temat.

Może jakiś wzmacniacz Technicsa byłby panaceum? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
hubert kot
Posty: 37
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:28

Re: Kolumny Canton Karat 930

#13

Post autor: hubert kot »

hubert kot pisze:
21 lip 2020, 09:14
Kolumny trzymam na komodzie się ich wielkość też jest ograniczeniem.
Ciężki temat.

Może jakiś wzmacniacz Technicsa byłby panaceum? :morda:
coś w tym kierunku: techics ax 500 czy ax 700?

na tym wideo okolo 4.30 minuty jest idealnie pokazane jakiego basu szukam ;-)
niestety te number a300 są poza moją półką cenową.

https://www.youtube.com/watch?v=gPtviaR1X2Y&t=719s
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kolumny Canton Karat 930

#14

Post autor: koscidogitary »

Wiele postawionych tutaj warunków/wymagań wyklucza się.
Spostrzeżenia Arkadyo są bardzo trafne. Prócz tego od siebie dodam to co zawsze w takich dyskusjach powtarzam: jeśli ma być monitor (2-way) to nie wyciskał bym z niego basu, trzeba się pogodzić z względnie "niedużym" basem. Taki sprzęt ma przede wszystkim brzmieć w sposób właśnie typowo monitorowy, tj. piękną stereofonią, przestrzenią, średnicą. Wtedy równo grający wzmacniacz jak przytaczane Onkyo 82xx da fajny efekt. Jeśli z basem będzie się schodziło niżej/więcej pojawią się różne niedostatki w pozostałej części pasma. Można, owszem, mieć monitor, który ogarnie całe wymagane pasmo ale zwykle będzie trudny "w napędzeniu" a już z pewnością drogi. Alternatywą dla monitorów 2-way są kolumny 2.5 drożne. Ciekawostką jest KEF R300, monitor z głośnikiem koaksjalnym czyli de facto jest to kolumna trójdrożna - ale raz, że nie jest tani, dwa dużo wymaga od wzmacniacza (nie widzę go w zestawieniu z Onkyo 82xx) a trzy gra dość ciężko, ciemną barwą - nie każdemu się spodoba. To tak dla przykładu. Jeszcze dodam, że monitor lubi dobrze zaadoptowane pomieszczenia.
hubert kot
Posty: 37
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:28

Re: Kolumny Canton Karat 930

#15

Post autor: hubert kot »

koscidogitary pisze:
21 lip 2020, 13:31
Wiele postawionych tutaj warunków/wymagań wyklucza się.
Spostrzeżenia Arkadyo są bardzo trafne. Prócz tego od siebie dodam to co zawsze w takich dyskusjach powtarzam: jeśli ma być monitor (2-way) to nie wyciskał bym z niego basu, trzeba się pogodzić z względnie "niedużym" basem. Taki sprzęt ma przede wszystkim brzmieć w sposób właśnie typowo monitorowy, tj. piękną stereofonią, przestrzenią, średnicą. Wtedy równo grający wzmacniacz jak przytaczane Onkyo 82xx da fajny efekt. Jeśli z basem będzie się schodziło niżej/więcej pojawią się różne niedostatki w pozostałej części pasma. Można, owszem, mieć monitor, który ogarnie całe wymagane pasmo ale zwykle będzie trudny "w napędzeniu" a już z pewnością drogi. Alternatywą dla monitorów 2-way są kolumny 2.5 drożne. Ciekawostką jest KEF R300, monitor z głośnikiem koaksjalnym czyli de facto jest to kolumna trójdrożna - ale raz, że nie jest tani, dwa dużo wymaga od wzmacniacza (nie widzę go w zestawieniu z Onkyo 82xx) a trzy gra dość ciężko, ciemną barwą - nie każdemu się spodoba. To tak dla przykładu. Jeszcze dodam, że monitor lubi dobrze zaadoptowane pomieszczenia.
No cena piękna.
Odnośnie "monitorów" nie, nie ma być tego typu zestaw. Ja chcę porostu niskiego basu, takiego jak w tym linku, jaki prezentuje nubert a300 ;-)
Nie wiem, wydaje mi się że zacznę od innego wzmacniacza, z wyjściem na sub aktywny i wtedy zobaczę jak to razem gra (tj. z elakami).
ODPOWIEDZ