Podłączenie kolumn - czy można tak?

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Podłączenie kolumn - czy można tak?

#1

Post autor: dale »

Szanowni,
mam we wzmacniaczu wyjścia na głośniki "główne" (main) i na "remote", czyli na dwie pary kolumn, przełączane (off, A, B, A+B) zaś głośniki mają wejścia typu banan (i skręcane).
Wymyśliłem sobie że potestuję jak kable wpływają na dźwięk. Ale żeby różnica była zauważalna i łatwa do wyłapania, jeżeli oczywiście będzie różnica, chciałem zapytać czy mogę oba kable podłączyć na raz.
To znaczy jeden komplet kabli do wyjścia A i do kolumny, zaś drugi do wyjścia B i do kolumny. Kolumna nie jest przystosowana do bi-wiringu i od strony kolumny oczywiście podpięte będą kable do jednego wejścia.
Wtedy zmieniając przełącznikiem pomiędzy A i B, będę miał łatwą możliwość porównania różnic w brzmieniu.

Pytanie brzmi: Czy nie uszkodzę wzmacniacza jeśli, siłą rzeczy, przy takim przełączaniu pojawi się sygnał zwrotny na wyjściu ze wzmacniacza (to znaczy, jeśli głośniki będą zasilane z wyjścia A, sygnał z głośników wróci drugim kablem do wyjścia B, i odwrotnie).
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10458
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłączenie kolumn - czy można tak?

#2

Post autor: Myszor »

IMHO nic się nie stanie o ile zestawy A i B są napędzane tą samą końcówką mocy (a tak przeważnie jest).
Nie ma żadnego "sygnału zwrotnego".
Przy ustawieniu A+B i tak te wyjścia wzmaka są zwarte.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Podłączenie kolumn - czy można tak?

#3

Post autor: dale »

Rozumiem, czyli przełącznik jest między elektroniką a gniazdem i jeśli kieruje sygnał ze wzmacniacza na zaciski A, wtedy zaciski B są odłączone od wzmacniacza i prąd idący od głośników nie zaszkodzi wzmacniaczowi?
(przepraszam, ale musze sobie to "po chłopsku" wykonceptualizować :) )
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41559
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podłączenie kolumn - czy można tak?

#4

Post autor: Wojtek »

Zadziała. Jak nie usłyszysz różnicy to nie znaczy że coś jest popsute :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10458
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłączenie kolumn - czy można tak?

#5

Post autor: Myszor »

Dale, sygnał z końcówki idzie na przełącznik. Można załączyć tylko terminal A, tylko B albo na A+B i wtedy terminale są zwarte a jedna końcówka napędza dwie pary kolumn. Nie ma żadnego "prądu od głośników".
U ciebie będzie tak:
A- kabel 1
B- kabel 2
A+B oba kable
Najważniejsze nie pomylić się i nie połączyć plusa z minusem bo wtedy zjarasz końcówkę :)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Podłączenie kolumn - czy można tak?

#6

Post autor: dale »

Dzięki :) Ciekaw jestem czy usłyszę różnice pomiędzy kablem z "polskiej miedzi" 99,99% za kilka zł za metr i melodiką z basscore :)
Panowie, korzystając z okazji że zwróciłem już Waszą uwagę :) - podpowiedzcie, jeśli można prosić - w wątku viewtopic.php?f=14&p=183138#p183138 :) Bo jak znowu zacznę wydzwaniać do ludzi, to mnie Żona z domu wyrzuci :) Ostatnio przegadałem tyle czasu na tematy okołosprzętowe że stwierdziła iż więcej czasu by mi na dom zostało, jak bym się po knajpach włóczył :).
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15128
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Podłączenie kolumn - czy można tak?

#7

Post autor: darkman »

dale pisze:
10 paź 2017, 14:18
by mi na dom zostało, jak bym się po knajpach włóczył :).
Żona ma zawsze rację. Ja swoją utrzymuję w takim przekonaniu, bo co mi zależy? :doh: Umawiaj się z kumplami na pogaduchy sprzętowe w knajpach. :hardkor:
ODPOWIEDZ