Trzeszczące kolumny

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
marlew
Posty: 37
Rejestracja: 04 lut 2016, 18:54

Trzeszczące kolumny

#1

Post autor: marlew »

Cześć, mam nadzieję, że to odpowiedni dział na taki temat.

Sprzęt:
- wzmacniacz Sharp Optonica SM-1515H (https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 515h.shtml)
- kolumny Mission 700
- gramofon Dual 604

Problem: przez pierwsze dwa tygodnie wszystko grało ok. Trzeszczały trochę kolumny i wzbudzały się jak kręciłem gałkami treble, bass, ale za poradą forumowiczów dałem do przeczyszczenia i jest git. Zanim dałem do czyszczenia i przeglądu miałem taką sytuację: włączyłem wzmaka, gramofon był wyłączony, kręciłem gałkami żeby obczaić te trzaski i nagle kolumny zaczęły w ciągu 5 sekund ekstremalnie głośno trzeszczeć (dźwięk narastał w ciągu ułamka sekundy coraz głośniej). Kręcenie gałką volume nic nie dało i po prostu wyłączyłem wzmacniacz. Nieźle mnie to wystraszyło, bo hałas się zrobił potworny. W każdym razie po tej akcji nie używałem sprzętu przez kilka dni, potem powtórzyłem operację i włączyłem wzmacniacz. Tym razem jak tylko zaczął charczeć to od razu go wyłączyłem, bo wiedziałem co się stanie. Po odebraniu wzmacniacza z czyszczenia/przeglądu trzaski powtórzyły się. Czy ktoś wie co to może być? Zakładam, że coś się walnęło w kolumnach, ale dziwi mnie, że przez dwa tygodnie wszystko było OK. I tak planuję zakup kolumn, więc nie będę płakał za tymi Mission, ale warto by było wiedzieć czego w takim razie NIE kupować w przyszłości. Załączam zdjęcie specyfikacji moich kolumn. Pozdrawiam!
Załączniki
IMG-20170809-WA0000.jpg
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Trzeszczące kolumny

#2

Post autor: chudy_b »

marlew pisze:
28 sie 2017, 22:17
Zakładam, że coś się walnęło w kolumnach
No raczej to nie jest wina kolumn. Nie ma za bardzo mozliwości żeby kolumny same z siebie zaczęły produkowac głośne dźwięki. Raczej masz problem ze wzmacniaczem. Wygląda na wzbudzanie. Trudna sprawa.
marlew
Posty: 37
Rejestracja: 04 lut 2016, 18:54

Re: Trzeszczące kolumny

#3

Post autor: marlew »

chudy_b pisze:
28 sie 2017, 22:54
marlew pisze:
28 sie 2017, 22:17
Zakładam, że coś się walnęło w kolumnach
No raczej to nie jest wina kolumn. Nie ma za bardzo mozliwości żeby kolumny same z siebie zaczęły produkowac głośne dźwięki. Raczej masz problem ze wzmacniaczem. Wygląda na wzbudzanie. Trudna sprawa.
Dodam tylko, że facet, który czyścił wzmacniacz sprawdził go na kilku swoich kolumnach i nie miał takiej sytuacji. Ponadto mogę spokojnie słuchać muzyki na słuchawkach (gramofon-> wzmacniacz -> słuchawki).
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Trzeszczące kolumny

#4

Post autor: chudy_b »

marlew pisze:
28 sie 2017, 23:12
Ponadto mogę spokojnie słuchać muzyki na słuchawkach
Trochę dziwne to co piszesz. No ale może tak jest.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Trzeszczące kolumny

#5

Post autor: Myszor »

Chudy dobrze gada. Kolumny same z siebie nie trzeszczą.
U typa może się nie wzbudzał. U ciebie się wzbudza.
Podłącz inne głośniki i sam sprawdź.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Trzeszczące kolumny

#6

Post autor: amrowek »

moze byc tez tak ze filtr sie jakis zawiesza, bas, treble itp, ale nie koniecznie
jedynie sposob Myszora prawde ci powie :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
_hendryx
Posty: 58
Rejestracja: 01 wrz 2017, 10:23

Re: Trzeszczące kolumny

#7

Post autor: _hendryx »

ja bym podejrzewał problem w końcówce mocy, zimy lut, kondensatory, ale w sumie jest chyba opcja że uszkodzenie w kolumnie/zwrotnicy może być przyczyną wzbudzania się wzmacniacza..
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Trzeszczące kolumny

#8

Post autor: amrowek »

zaczyna mi sie robic podobnie ze jedna zaczyna charczec chyba bedzie to jednak koncowka mocy, przelutuj ja
tyle tylko ze objaw ten wystepuje na AUXie a na Tunerze nie , hm????
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
marlew
Posty: 37
Rejestracja: 04 lut 2016, 18:54

Re: Trzeszczące kolumny

#9

Post autor: marlew »

Kurna, nie odpalałem sprzętu od dłuższego czasu i już nawet nie pamiętam co to za wejście było. Końcówek mocy wolałbym nie ruszać, bo to ponoć oryginały, no ale jak nie ma innej opcji to trudno... Z innej beczki, czy jakbym wymienił/przelutował końcówkę mocy to wzmak będzie miał diametralnie inne brzmienie?
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Trzeszczące kolumny

#10

Post autor: amrowek »

nie jak przelutujesz tą co jest a on chyba na STK-ach jest
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
ODPOWIEDZ