@eenneell -> przedtem też była watolina, to jest powszechnie stosowany materiał.
@motown -> nie mam bladego pojęcia na ile bym je wycenił, bo nigdy nie widziałem na sprzedaż drugiej pary w tej samej wersji w podobnym stanie.
Jeszcze raz dzięki za komentarze.
Co do tych kolumn ogółem, to było wiele wersji modelu W70. Pierwsze trzy nie różniły się znacznie pomiędzy sobą, była to konstrukcja trójdrożna bass-reflex. Pojawiło się to mniej więcej w 1961.
Prawdziwy problem z ustaleniem co jest jakim modelem i kiedy wyprodukowanym wiąże się z tym, że te kolumny były produkowane w trzech różnych krajach jednocześnie: w Anglii (nazwijmy to "wersją oryginalną"), w USA i w Hong-Kongu. Głośniki były zawsze te same, natomiast obudowy i zwrotnice powstawały na miejscu celem cięcia kosztów, więc wariacji skrzyń i wykończeń jest wiele, np. coś takiego:

żródło: je-tee.com (W70.C?)
W 1965, po odejściu Gilberta Briggsa z Wharfedale (chociaż nadal zajmował się on przyfabrycznym wydawnictwem wydającym książki o akustyce) zaczęło się trochę zmieniać i rok, może dwa lata później pojawiły się wersje D -> miały na celu konkurować z nowymi konkstrukcjami w obudowach zamkniętych firm takich jak Acoustic Research, KLH, czy JBL.
Jak to zwykle bywa, tańszych produktów tj. W20.D czy W30.D jest sporo, to najdroższych: W70.D i W90.D jest mało. Wersja angielska pierwszego z tych dwóch zestawów to właśnie moje kolumny, opatrzone numerami 97 i 98.
Krótko później W90 w ogóle zniknęło z oferty, a W70 znowu przeszło transformacje i pojawił się model E (ROSEDALE), na rynek weszło to w 1970.