Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#1

Post autor: Winters »

Od czego zacząć przygodę z płytami winylowymi, czyli jak złożyć zestaw muzyczny z gramofonem?

1. Wstęp

Tekst ten ma na celu wspomożenie analogowych nowicjuszy w zakupie ich pierwszego sprzętu służącego do odsłuchu płyt winylowych. Odpowiedni wybór koniecznych urządzeń jest chyba tym najważniejszym, gdyż niskiej jakości, problematyczny, powodujący zużycie krążków gramofon może niewątpliwie zrazić początkującego entuzjastę i tylko przysporzyć mu niepotrzebnych kłopotów. Tak jak każde hobby, słuchanie muzyki z (najczęściej) czarnych płyt ma sprawiać przyjemność. Oczywiście wśród nas nie brakuje tych, którym frajdę sprawia odrestaurowywanie sprzętu, którego miejsce wydawać by się mogło jest w zakładzie recyklingu elektrośmieci.

Przechodząc do sedna sprawy, przykładowy zestaw odsłuchowy stereo hi-fi wykorzystujący gramofon jako źródło sygnału wygląda tak:

gramofon -> przedwzmacniacz „phono” RIAA* -> wzmacniacz stereo -> zestaw głośnikowy

Wzmacniaczem stereo jest każde stereofoniczne urządzenie umożliwiające przyłączenie dodatkowego źródła dźwięku za pośrednictwem wejścia oznaczanego najczęściej jako „aux” (od ang. auxiliary) lub "line in", więc może być to również odpowiedni amplituner audio/video, wieża stereo oraz głośniki komputerowe. Takie wejście nazywane jest liniowym ze względu na przystosowanie do odbierania sygnałów o standardowym "liniowym" napięciu.

*Przedwzmacniacz „phono” RIAA jest konieczny tylko wtedy, kiedy nie wchodzi w skład wzmacniacza stereo. Do lat 90. zdecydowana większość takich urządzeń odpowiednią sekcję przedwzmacniacza miała wbudowaną. Jeżeli posiadany wzmacniacz ma wejście oznaczone jako „phono” to znaczy, że jest on wyposażony w przedwzmacniacz RIAA.

Jeżeli chcąca rozpocząć przygodę z płytami analogowymi osoba nie dysponuje żadnym z wymienionych wyżej urządzeń to powinna przygotować się na wydatek minimum 700 PLN. Mowa tutaj oczywiście o sprzęcie używanym. Taka kwota powinna wystarczyć na zakup przyzwoitego gramofonu, wzmacniacza oraz zestawu głośnikowego za pośrednictwem allegro. Odpowiednio wybrane urządzenia, pozbawione wad i uszkodzeń, pozwolą cieszyć się dosyć wysoką jakością dźwięku z płyt, znacznie przekraczającą tą oferowaną przez nowy sprzęt za nawet dwukrotność wydanych pieniędzy.

2. Opisy poszczególnych urządzeń

Gramofon - przydatną lekturą jest temat autorstwa Wojtka, w którym wyczerpująco omówiono większość kwestii związanych z występującymi typami tych urządzeń:

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=35

Nowe, względnie tanie gramofony to raczej zły pomysł ze względu niską jakość konstrukcji, słabe śledzenie rowka powodujące zniekształcenia oraz relatywnie szybsze zużywanie się płyt. Jeżeli sprzęt musi być z jakichś względów nowy to należałoby się przygotować na wydatek co najmniej 1200 PLN na gramofon firmy takiej jak ProJect lub Rega. Zaletą tych gramofonów jest oczywiście fakt, że jest to sprzęt nowy, objęty gwarancją dystrybutora. Jakościowo są one porównywalne z używanymi urządzeniami w bardzo dobrym stanie technicznym w przedziale cenowym 100-300 PLN.

Przedwzmacniacz „phono” RIAA – zadaniem tego urządzenia jest wstępne wzmocnienie sygnału i korekcja charakterystyki odczytu płyty winylowej, tak aby mógł on zostać odpowiednio wzmocniony przez wzmacniacz stereo. Jest to urządzenie absolutnie konieczne do osiągnięcia pełnego, pozbawionego zakłóceń i odpowiednio głośnego dźwięku z gramofonu.
Używane przedwzmacniacze phono są relatywnie rzadkie, ze względu na ich integracje ze wzmacniaczami stereo w latach popularności płyt winylowych. Najtańszy nowy przyzwoity przedwzmacniacz to 70 PLN.

Wzmacniacz stereo – myślę, że wystarczy tutaj odesłanie do odpowiedniego artykułu na Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzmacniacz ... akustyczny

Zestaw głośnikowy – j.w.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zestaw_głośnikowy
Ostatnio zmieniony 04 mar 2014, 20:52 przez Winters, łącznie zmieniany 3 razy.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
threaz
Posty: 252
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:51
Lokalizacja: Wrocław / Zamość

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#2

Post autor: threaz »

Krótko, zwięźle. Super.
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#3

Post autor: motown »

Artykuł w sam raz, jednakowoż odczuwam pewien niedosyt. Może i dobrze, zachęca do dalszej lektury, zgłębiania tematu.

Czekam na więcej. Może coś obszerniejszego, jakieś dogłębne studium następną razą? ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#4

Post autor: kielek »

motown pisze:Czekam na więcej. Może coś obszerniejszego, jakieś dogłębne studium następną razą? ;]
Nie żebym się czepiał,czy był złośliwy,ale każdy może coś w temacie napisać :) To chyba ma być "nasza" praca zbiorowa :)
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#5

Post autor: motown »

kielek pisze:Nie żebym się czepiał,czy był złośliwy,ale każdy może coś w temacie napisać :) To chyba ma być "nasza" praca zbiorowa :)
Naturalnie, ale tutaj akurat nie bardzo wiem co można dodać, żeby się nie powtarzać ;]
Też mam zamiar coś spłodzić, ale w osobnym wątku i jeszcze pracuję nad tym ;]


Ewentualnie polemizowałbym z tymi wydatkami - winyle to jest droga szajba. Im dalej w las, tym drożej. Siedem stów nawet przy używanym sprzęcie to mało. Oczywiście da się, pewnie można i taniej, ale jeśli ktoś naprawdę chce poczuć różnicę, to musi szykować parę stów więcej.

Jeśli idzie o sprzęt nowy, będzie to wydatek minimum 6000 zł - i to też bez rewelacji, ale na początek może być i zagra to przyjemnie.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#6

Post autor: kielek »

motown pisze:Też mam zamiar coś spłodzić, ale w osobnym wątku i jeszcze pracuję nad tym ;]
Myślę,że nie ma powodu by zakładać osobne wątki.Wydaję mi się,że powinniśmy wrzucać wszystkie nasze pomysły,opisy,recenzje etc. do jednego wora,a potem nasz Admin by to wszystko zredagował,obrobił i stworzył jeden porządny wątek jako FAQ dla początkujących ;)
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#7

Post autor: motown »

kielek pisze:Myślę,że nie ma powodu by zakładać osobne wątki.Wydaję mi się,że powinniśmy wrzucać wszystkie nasze pomysły,opisy,recenzje etc. do jednego wora,a potem nasz Admin by to wszystko zredagował,obrobił i stworzył jeden porządny wątek jako FAQ dla początkujących ;)
Zgoda, ale jeśli coś nie dotyczy albo znacząco wykracza poza temat złożenia pierwszego zestawu, to warto wrzucić do osobnego wątku, coby porządek był czy coś ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#8

Post autor: Reymont »

Widziałbym tu listę gramofonów, kolumn, wzmacniaczy... tych budżetowych acz dobrze grających. Tak dla przykładu, powiedzmy po dziesięć sztuk. Początkujący mogliby się czegoś trzymać i ewentualnie poczytać o konkretnych modelach (linki) co pomogłoby rozeznać się w temacie.
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#9

Post autor: motown »

Tylko niechby to było w pierwszym poście, na samej górze, żeby się w oczy rzucało.
Najlepiej jakby Winters prowadził ten wątek i go aktualizował, dopisywał z czasem coś nowego, mądrego.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#10

Post autor: Winters »

motown pisze:Najlepiej jakby Winters prowadził ten wątek i go aktualizował, dopisywał z czasem coś nowego, mądrego.
:shock:

Droga wolna, możecie przesyłać mi te teksty i ja będę je dodawał do artykułu :P

Ja generalnie nie widzę sensu w podawaniu konkretnych modeli "forumowo polecanych" gramofonów. Jest tego m n ó s t w o, a co z tego, że powiedzmy na listę trafi gramofon X, który w danym momencie będzie dostępny na allegro, ale w marnym stanie i z kiepską wkładką, a na innej aukcji będzie rzadszy, ale tej samej klasy sprzęt w ładnym stanie i z dobrą wkładką, który na listę nie trafi?

Planowałem natomiast zrobić omówienie Technicsów T4P, bo to o nie najczęściej pytają zieloni i są niesamowicie popularne.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2013, 12:05 przez Winters, łącznie zmieniany 1 raz.
DIOMEDES KATO
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#11

Post autor: kielek »

Wątpię by można stworzyć jakąś listę poglądową z wzmacniaczami,amplitunerami i kolumnami,choćby ze względu na ilość ...ale np.listę godnych polecenia gramofonów Technicsa,Duala już chyba tak,bo te często przewijają się w wątkach zakupowych.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#12

Post autor: Wojtek »

kielek pisze:Nie żebym się czepiał,czy był złośliwy,ale każdy może coś w temacie napisać :) To chyba ma być "nasza" praca zbiorowa :)
To prawda, ale na dłuższą metę to ma jedynie sens jeśli oryginalny post będzie poprawiany/uzupełniany razem z tokiem dyskusji.
Dlaczego? Bo dyskusja z czasem się będzie rozrastała, przez co zamiast kierować kogoś do artykułu zacznie się radzenie "przeczytaj x stron tego wątku"... co sprowadza nas do punktu wyjścia, czyli do czytania całych dyskusji, a nie artykułów :)

Dlatego docelowy plan na porządne "FAQ" dla forum jest taki, że będzie to wiki, z ewentualnym wsparciem dyskusji forumowych na dany temat.
Taka mała dygresja ;)
kielek pisze:Myślę,że nie ma powodu by zakładać osobne wątki.
Ja widzę powód, chociażby ze względu na podział tematyki artykułu.
kielek pisze:Wydaję mi się,że powinniśmy wrzucać wszystkie nasze pomysły,opisy,recenzje etc. do jednego wora,a potem nasz Admin by to wszystko zredagował,obrobił i stworzył jeden porządny wątek jako FAQ dla początkujących ;)
Dostaję powoli raka jak sobie wyobrażam ile to będzie wymagało cięcia nożyczkami :D Taka była forma wstępnej koncepcji na FAQ.
Jako rozwiązanie przejściowe może być, ale na razie jest za mało artykułów by miało to sens.

Ogółem jak ktoś chce pisać artykuły to niech pisze, namawiam, ale niech nie wrzuca wszystkiego do jednego wora. Ta treść przyda się potem przy docelowym rozwiązaniu, bo wtedy pierwsze artykuły (te rzetelne oczywiście) będą prostą przeklejką z forum, a nie pisane od zera.

Wracając jednak do artykułu Wintersa to good job. Jedyne co bym dodał to wzmianka o wejściach liniowych w wzmacniaczach i "wzmacniaczach" (komputer, głośniki aktywne/komputerowe, itd.) co by nie było niedomówień a propos "co to jest AUX i co jak go nie mam?" :)
Winters pisze:Ja generalnie nie widzę sensu w podawaniu konkretnych modeli "forumowo polecanych" gramofonów. Jest tego m n ó s t w o, a co z tego, że powiedzmy na listę trafi gramofon X, który w danym momencie będzie dostępny na allegro, ale w marnym stanie i z kiepską wkładką, a na innej aukcji będzie rzadszy, ale tej samej klasy sprzęt w ładnym stanie i z dobrą wkładką, który na listę nie trafi?
Zgadza się, że to nie ma sensu, ze względu na ilość, różnorodność i dostępność. Zawsze to powtarzałem w wątkach zakupowych.
kielek pisze:ale np.listę godnych polecenia gramofonów Technicsa,Duala już chyba tak,bo te często przewijają się w wątkach zakupowych.
To już prędzej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#13

Post autor: kielek »

Jedyne o co mi chodziło z tym jednym worem to potraktowanie tego wątku jako "roboczy" ;) czyli luźna dyskusja,propozycje po czym wątek do skasowania i tyle.Robota Wintersa oczywiście zostaje jako podstawa tegoż FAQ :),czyli pokrótce nasze propozycje zostają zawarte w krótkim zwięzłym artykule,by wątek nie zawierał zbyt wiele i był łatwy do ogarnięcia dla nowicjusza,a reszta luźnych rozmów wylatuje.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#14

Post autor: eenneell »

Mnie się tekst wintersa podoba :!:
Ale ciekawi mnie opinia "jakiegoś nowicjusza"!

I myślę, że jednak warto założyć wątek "rankingowy" gramofonów- opisujący wady/zalety...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#15

Post autor: Wojtek »

kielek pisze: czyli luźna dyskusja,propozycje po czym wątek do skasowania i tyle.
Może być.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ