Monitory aktywne + winyl + kasety

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Monitory aktywne + winyl + kasety

#1

Post autor: redbird »

Cześć, mój problem poruszyłem już częściowo w tym wątku (viewtopic.php?f=47&t=20131), ale postanowiłem założyć nowy, ponieważ częściowo tamten miał dotyczyć pomocy zakupowych.

Więc aktualnie posiadam parę aktywnych monitorów Presonus Eris 8 XT oraz deck na kasety Pioneer CT-S620. Niedługo chciałbym dokupić gramofon Technics SL-1210 MK7.

Nie jestem jednak pewny, jaki będzie najlepszy sposób na połączenie tego sprzętu razem. Aktualnie monitory są podpięte do interfejsu audio, ale chciałbym je przenieść do salonu i wykorzystać do odsłuchu kaset i winyli. Chciałbym, aby było to możliwe bez uruchamiania komputera (a tak działa mój interfejs na USB).

Erisy mają trzy opcje wejścia: XLR lub RCA lub TRS. Każdy monitor ma też osobny potencjomet do sterowania głośnością.

Chciałbym więc do nich podpiąć jakoś zarówno deck na kasety, jak i gramofon, bez potrzeby przepinania, gdy będę chciał korzystać z jednego, albo drugiego. Dodatkowo chciałbym móc zmieniać głośność bez potrzeby zmieniania jej na każdym monitorze osobno.

Do gramofonu prawdopodobnie będę dokupywał przedwzmacniacz.

Myślałem o podpięciu tego przez wzmacniacz, ale chyba nie jest dobrym pomysłem podpinanie wzmacniacza do wzmacniacza w monitorach. Inną opcją jest mikser, ale nie wiem, czy to najlepsze wyjście.

Chciałbym więc prosić o pomoc i sugestie, jak zaprojektować cały tor, żeby było najprościej i najlepiej brzmieniowo, bez wydawania kilkunastu tysięcy złotych.

Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41500
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#2

Post autor: Wojtek »

Wystarczy jakiś mikser. Nie znam się na mikserach więc nie doradzę konkretnego modelu. Uwaga - niektóre mogą mieć wbudowany preamp gramofonowy, więc jak chcesz mieć zewnętrzny preamp do wyboru to dobrze by było żeby mikser miał odpowiednią ilość wejść liniowych.

A jak nie mikser to... rozbudowany przedwzmacniacz (nie tylko gramofonowy).

Wzmacniacz zintegrowany miałby sens tylko jeśli planowałbyś kiedyś zmienić kolumny na pasywne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#3

Post autor: redbird »

Tak myślałem, że mikser będzie tutaj dobrym rozwiązaniem. Tylko zupełnie nie wiem, jaki mikser byłby odpowiedni, bo jedyne moje doświadczenie z mikserami jest związane z występami na scenie. Słyszałem między innymi jak grają np. Xone 96, czy DJM-900nxs2, pracowałem też na starszych DJMkach, ale myślę, że te miksery to drogi overkill ze względu na mnóstwo niepotrzebnych mi funkcji, a przydatnych tylko DJom, czy producentom występującym na żywo.

Myślałem np o jakiejś taniej analogowej Yamasze, np. MG06X, bo da się za kilka stów wyrwać używaną. Albo Yamaha MG10 tylko nie mam pojęcia, czy wtedy nie "zniszczę" sobie brzmienia. A skoro już będę inwestował kilka tysięcy w Technicsa 1210 MK7, wkładkę AT-VM740ML i jakiś przedwzmacniacz, to strzałem w stopę byłoby na końcu, przed monitorami, wstawić jakiś szrot. Z drugiej strony nie chcę przepłacać za coś, co nie będzie mi potrzebne (jak np. efekty w Nexusie). Potrzebne mi są tylko maksymalnie 3 kanały setereo (a nawet 2 będą ok), które nie zmasakrują dźwięku, potencjometry do zmiany głośności i tyle.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41500
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#4

Post autor: Wojtek »

redbird pisze:
15 mar 2023, 10:52
Słyszałem między innymi jak grają
To miksery "grają"?
Pomijam oczywiście sprzęt który zawiera jakieś DSP.
redbird pisze:
15 mar 2023, 10:52
A skoro już będę inwestował kilka tysięcy w Technicsa 1210 MK7, wkładkę AT-VM740ML i jakiś przedwzmacniacz, to strzałem w stopę byłoby na końcu, przed monitorami, wstawić jakiś szrot.
Rozumiem że obecność monitorów aktywnych w torze nie psuje Tobie tego obrazka?

Istnieje takie pudełko:
https://allegro.pl/oferta/mini-mikser-a ... 3333614789

Albo takie:
https://allegro.pl/oferta/uniwersalny-m ... 2574555134
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
TomekT
Posty: 214
Rejestracja: 23 lut 2023, 22:42
Lokalizacja: Koszalin, ten koło Mielna ;)

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#5

Post autor: TomekT »

A takie pudełeczko może :think:
https://www.schiit.com/products/sys
Nie żebym miał czy używał, ale skojarzyłem że widziałem ;)
Pozdroofka
Bo w życiu chodzi o to, żeby nadać mu sens...
Obrazek
Technics SL-1600mk2 + Jogurt DL-301 II + PreamP Combo
Emotiva PT-100/A-300 -> Castle Knight 5
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#6

Post autor: redbird »

Wojtek pisze:
15 mar 2023, 11:08
Rozumiem że obecność monitorów aktywnych w torze nie psuje Tobie tego obrazka?
W przyszłości zamierzam je wymienić na pasywne, ale w tej chwili nie mogę tego zrobić. Myślę, że dopiero w przyszłym roku, dlatego do tego czasu chciałbym mieć w miarę przyzwoity dźwięk z tymi monitorami :)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2380
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#7

Post autor: dale »

Najprościej i najtaniej, żeby sprawdzić czy gra i jak to potrzebujesz takiego czegoś:
https://pl.aliexpress.com/item/4001156173596.html podpinasz gramofon pod phono, głośniki pod wyjście, a w wejście aux decka kablem jack-2xrca. Grać, będzie grało, nawet może zaskoczyć. Ale to rozwiązanie dalekie od ostateczności. Ale do aktywnych głośników osobiście nie brał bym żadnego "z epoki" wzmacniacza.
Trzeba by zapytać mądrych ludzi, bo jeśli regulacja głośności występuje na etapie przedwzmacniacza, wtedy może warto poszukać jakiegoś wzmacniacza z wbudowanym preampem phono i zworkami na korektor z tyłu, wtedy wyprowadził byś sobie z takich zworek dźwięk do kolumn aktywnych, a w przyszłości, jak byś zdecydował się na pasywne kolumny, też by się nadawał taki setup.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2598
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#8

Post autor: Bacek »

A czemu 1210 MK7 a nie np. 1500c lub 100c? Suwak w domu jest zbędny, tylko kurz łapie. 1500 jest trochę lepiej zbudowany (różnice w talerzu i plincie) i będzie już miał przyzwoity przedwzmacniacz gramofonowy w środku. Wtedy akurat te proste "mixery" zadziałają. Bo jak nie to potrzebujesz dodatkowo przedwzmacniacza gramofonowego.
Jeżeli już mk to lepiej starsze mk 2-5
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41500
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#9

Post autor: Wojtek »

dale pisze:
15 mar 2023, 11:20
i zworkami na korektor z tyłu
Są takie, ale chyba nie ma co ograniczać sobie wybór "dużego pudła" z takim warunkiem koniecznym.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#10

Post autor: redbird »

Bacek pisze:
15 mar 2023, 13:14
A czemu 1210 MK7 a nie np. 1500c lub 100c? Suwak w domu jest zbędny, tylko kurz łapie. 1500 jest trochę lepiej zbudowany (różnice w talerzu i plincie) i będzie już miał przyzwoity przedwzmacniacz gramofonowy w środku.
Ponieważ czasem będę wykorzystywał ten gramofon w studio, a do tego mogę wyporzyczać go czasem na imprezy, dzięki czemu częściowo koszty mi się zwrócą. Miałem jakiś czas temu Technicsy SL-1210 MK2, które musiałem sprzedać, a ponieważ byłem bardzo z nich zadowolony, to pomyślałem o MK7. Czy twoim zdaniem jest duża różnica między MK2, a MK7, która przemawia na korzyść starszej wersji? Osobiście, na potrzeby studyjne, podobają mi się możliwości odtwarzania płyt do tyłu, co pozwoli na fajne eksperymenty. A przedwzmacniacz chcę dokupić, jak już pisałem wyżej :)

Oczywiście wciąż jeszcze myślę i może zmienię zdanie, ale jak na razie podoba mi się nowy MK7.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2598
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#11

Post autor: Bacek »

Nowy waży 9.6kg stary 12kg to już o czymś świadczy.
Solidniejsza plinta talerz i nóżki. Silnik w sumie i kompletnie inny , bardziej na wzór Duala/Pioneera. Pod kątem DJ skin musiał byś pooglądać jakieś testy fachowców.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2023, 17:11 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2380
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#12

Post autor: dale »

Wojtek pisze:
15 mar 2023, 14:45
Są takie, ale chyba nie ma co ograniczać sobie wybór "dużego pudła" z takim warunkiem koniecznym.
A głośniki aktywne podepniesz pod jakie wyjście, żeby była regulacja głośności wspólna? Wyjścia głośnikowego ja bym nie zaryzykował, gniazdo magnetofonowe będzie zajęte...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41500
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Monitory aktywne + winyl + kasety

#13

Post autor: Wojtek »

dale pisze:
15 mar 2023, 17:07
A głośniki aktywne podepniesz pod jakie wyjście, żeby była regulacja głośności wspólna?
No właśnie tylko pre-out wchodzi w grę, tak jak napisałeś, a ja tego nie dysputuję.
Wyjście magnetofonowe jest wyjściem liniowym i nie podlega regulacji głośności.
Wyjście głośnikowe... bez komentarza :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ