Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Vol67
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:32

Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#1

Post autor: Vol67 »

Witam,

z góry przepraszam jeśli moje pytanie wyda się naiwne. Jestem laikiem w kwestiach technicznych, dlatego przedstawię problem najprościej jak się da.

Otóż ostatnio podczas odtwarzania płyt pojawił się problem, który występuje okresowo (póki co): mianowicie z każdym kolejnym obrotem słyszalne jest skrzypienie, podobne np. do tego przy starej huśtawce na placu zabaw. Jakby jakiś element ulegał zużyciu/wymagał naoliwienia. Problem wystąpił po roku użytkowania nowego fabrycznie gramofonu, po raz pierwszy przy odtwarzaniu picture disca. Potem próbowałem z normalnymi płytami i odgłos zniknął, sądziłem że to wina PD, przed którymi wiele osób przestrzega. Ostatnio jednak, w jakiś tydzień po tamtej sytuacji, dźwięk pojawił się ponownie przy odtwarzaniu normalnej płyty.

Od razu zaznaczam, żeby nie było niejasności: chodzi o skrzypienie, nie trzaski - na innym forum gdy spytałem się w tej kwestii odpowiedziano mi że "trzaski mają prawo się pojawiać". Jestem tego świadom, jestem laikiem, nie debilem :)

Ktoś miał podobną sytuację?

Z góry dziękuję za wszelkie rady i mam nadzieję, że pytanie zadałem w odpowiednim dziale.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#2

Post autor: cobra »

To skrzypienie to z gramofonu, czy z głośników. Zakładam, że z gramofonu - ale tego nie sprecyzowałeś.
Fajnie jeszcze by było, gdybyś napisał jaki to gramofon.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Vol67
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:32

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#3

Post autor: Vol67 »

Camry CR 1113. Moim zdaniem z gramofonu, ale ciężko zlokalizować źródło dźwięku. Z głośników nie, bo jak leciała muzyka to zagłuszała ten dźwięk.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#4

Post autor: Bacek »

A co to za tajemniczy gramofon? Skoro nowy to pewnie jescze rok gwarancji został. jak problem już stale występuje to reklamować.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Vol67
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:32

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#5

Post autor: Vol67 »

Tak, rok gwarancji został. Myslałem po prostu, ze problem u innych też czasem występuje, np. zużyty pasek etc.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#6

Post autor: zelazny »

Vol67 pisze:
06 gru 2021, 15:35
Myslałem po prostu, ze problem u innych też czasem występuje
:D
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#7

Post autor: Merrick »

Vol67 pisze:
06 gru 2021, 15:26
Camry CR 1113
To nie gramofon. To zabawka a zabawki się psują. Lepiej było kupić pluszaka. Pluszaka trudno zepsuć :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#8

Post autor: zelazny »

Widziałem wersję z płytą winylową z gry Sniper Ghost Warrior 3. Chyba jakaś limited edition.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2021, 16:14 przez zelazny, łącznie zmieniany 1 raz.
Vol67
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2021, 19:32

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#9

Post autor: Vol67 »

OK. Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#10

Post autor: cobra »

Moim zdaniem z gramofonu, ale ciężko zlokalizować źródło dźwięku. Z głośników nie, bo jak leciała muzyka to zagłuszała ten dźwięk.

Abstrachując od faktu, że to zabawka, chyba nietrudno zlokalizować źródko tego skrzypienia. Wyłącz wzmacniacz i słuchaj skąd dochodzi skrzypienie.
A tak na serio, może to dobry pretekst żeby pozbyć się tego "gramofonu" w ramach gwrancji.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Skrzypienie podczas odtwarzania płyty

#11

Post autor: Merrick »

cobra pisze:
06 gru 2021, 17:05
A tak na serio, może to dobry pretekst żeby pozbyć się tego "gramofonu" w ramach gwrancji.
Bardzo dobry pomysł :clap:
Vol67 pisze:
06 gru 2021, 16:09
OK. Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.
Kup jakiś stary ale jary gramofon a elektrośmiecia z Chin się pobądź
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
ODPOWIEDZ