Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Ignorabimus
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2021, 19:06

Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#1

Post autor: Ignorabimus »

Witam wszystkich,
Przejdę od razu do rzeczy- Gramofon audio-technica at-lp120XBT-USB podpięty pod kolumny aktywne Microlab solo 9C. Kolumny mają skalę głośności do 60. Pod kolumny wpięty jest gramofon, odtwarzacz CD oraz konsola (YT, Spotify). O ile na odtwarzaczu CD poziom głośności jest już zadawalający na poziomie 30-35 , z konsoli na poziomie 40 o tyle z gramofonu poziom 55 (w skali do 60) nadal jest zaledwie średni. Odtwarzacz CD i gramofon wpięty jest przez kable audio RCA natomiast konsola przez kabel optyczny. W przypadku gramofonu zamiana kabli RCA pod AUX,PC czy CD kompletnie nic nie daje, moc nadal jest mała. Zamiana samych kabli na inne też nie rozwiązuje problemu. Gramofon wpinałem też u mojego wujka przez te same kable do amplitunera sony oraz dwóch kolumn 200 W by sprawdzić czy z gramofonem wszystko jest ok i faktycznie na takim zestawie to ma kopa. Proszę mnie nie zrozumieć źle- nie oczekuje cudów od tak budżetowego zestawu ale myślałem, że ten gramofon wyciągnie 100% z tych kolumn. Microlaby według producenta to 2x 70W. Gdy słucham płyt z gramofonu po prostu czuć, że to ma max 40W z kolei na płytach audio CD czy konsoli, filmach i grach czuć, ze ta moc jest wyraźnie większa. Sama jakość dźwięku z gramofonu i kolumn jak na taki budżet jest satysfakcjonująca. Gramofon ma przełącznik phono i line w kolumnach aktywnych suwak przesunięty jest na line zgodnie z zaleceniem producenta. Czy ktoś zna jakiś sposób by moc była odrobinę większa? Chciałbym ten zestaw ograć z dwa lata i wtedy kupić wzmacniacz i kolumny. Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41560
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#2

Post autor: Wojtek »

Sygnał z gramofonu zawsze będzie bardziej cichy od innych źródeł. Nic z tym nie zrobisz, a przynajmniej walczyć z tematem nie warto.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#3

Post autor: Bacek »

Walczyć warto jedynie wtedy kiedy poziom z głośników będzie za niski do słuchania. Jeżeli na dalszym położeniu gałki jest ok to nie ma co sobie głowy zawracać. Jak jest za mało na maksymalnym poziomie to wtedy jakiś przedwzmacniacz można by dorzucić. Ale Twój zestaw jest o tyle nietypowy że coś optymalnego do niego a gotowego z półki pewnie ciężko będzie dobrać.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Ignorabimus
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2021, 19:06

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#4

Post autor: Ignorabimus »

Ten zestaw miał wyglądać zupełni inaczej miałem kupić do gramofonu kolumny za 3000-3500 zł i miałem wzmacniacz onkyo który niestety przestał grać a jego naprawa była skomplikowana. W każdym razie może zapytam u sprzedawcy o przedwzmacniacz jeśli to faktycznie podciągnie moc o jakieś 30% to by było warto kilka stówek wydać. Na co dzień można słuchać ale jak zejdą się znajomi to jednak tej mocy trochę brakuje. To w zasadzie mój pierwszy gramofon w życiu więc wszystko po omacku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41560
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#5

Post autor: Wojtek »

Głośniejsza wkładka też by zrobiła swoje.

Ale nie spodziewaj się na wyrównanie do cyfry, serio.

Te kolumny aktywne to był niekoniecznie najlepszy pomysł.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
syko
Posty: 2361
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#6

Post autor: syko »

Ignorabimus pisze:
12 kwie 2021, 20:56
Gramofon ma przełącznik phono i line w kolumnach aktywnych suwak przesunięty jest na line zgodnie z zaleceniem producenta.
Cześć.
Czyli używasz o ile dobrze zrozumiałem wbudowanego przedwzmacniecza w gramofonie.
Może na próbę podłącz te głośniki przez zewnętrzny przedwzmacniacz przełączając z line na phono gramofon?
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Ignorabimus
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2021, 19:06

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#7

Post autor: Ignorabimus »

syko pisze:
12 kwie 2021, 22:11
Ignorabimus pisze:
12 kwie 2021, 20:56
Gramofon ma przełącznik phono i line w kolumnach aktywnych suwak przesunięty jest na line zgodnie z zaleceniem producenta.
Cześć.
Czyli używasz o ile dobrze zrozumiałem wbudowanego przedwzmacniecza w gramofonie.
Może na próbę podłącz te głośniki przez zewnętrzny przedwzmacniacz przełączając z line na phono gramofon?
Tak naprawdę to i kolumny maja wbudowany w środku wzmacniacz i gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz. Innego zewnętrznego przedwzmacniacza na chwile obecną nie mam ale zastanawiam się nad kupnem o ile to w czymś pomoże. Jeśli przełączam teraz przy takim podłączeniu jak obecnie na phono-jest cisza i nic nie gra. Gdyby jakiś zewnętrzny przedwzmacniacz dał trochę więcej mocy (powiedzmy te 30%) i dzięki temu wykorzystał moc tych kolumn na 100% to bym chętnie kupił oczywiście biorąc pod uwagę rozsądną cenę.
szogoon
Posty: 38
Rejestracja: 29 mar 2021, 14:06
Gramofon: WEGA P550SH
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#8

Post autor: szogoon »

Dorzucenie preampa prawdopodobnie dałaby poprawę jakości. Co do mocy sygnału wejściowego to nie wiem.
Mam wrażenie, że trochę zagubiony jesteś z tą głośnością. Polecam film Reduktora Szumu - https://www.youtube.com/watch?v=NUWfrXj1lYQ
Jeśli jesteś w stanie wysterować kolumny, ale przy mocniejszym odkręceniu gałki to cały czas to jest ok.
Problemem by było jeśli przy maksymalnym odkręceniu nawet nie jesteś w stanie osiągnąć max/kwadratów.
Ignorabimus
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2021, 19:06

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#9

Post autor: Ignorabimus »

Właśnie sama jakość brzmienia jest zadowalająca jak na takie kolumny, bardzo fajnie ''czuć'' specyficzne ciepło winyla, tony wysokie są wyraźne i czyste problem jest z niskimi i ogólną głośnością. Zastanawiam się nad Art DJ PRE II by go kupić i sprawdzić czy zwiększy trochę mocy (nie liczę na taką moc jak cyfry, wystarczy odrobina by to spełniało na chwilę obecną moje oczekiwania). Jeśli to nie zda egzaminu to może Thorens MM 002. Niestety te kolumny zostaną na tym gramofonie do końca roku bo zakup wzmacniacza plus kolumn jest na ten rok nieosiągalny bo planuje kupić RTV ale nie związane z dźwiękiem. Jestem niestety do stycznia przyszłego roku skazany na te microlaby a kupując co miesiąc płyty za kilka stów strasznie mnie wkur że te kolumny nie pocą się na 100%.
szogoon
Posty: 38
Rejestracja: 29 mar 2021, 14:06
Gramofon: WEGA P550SH
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon plus kolumny aktywne- mała moc

#10

Post autor: szogoon »

Czytam specyfikację tego gramofonu i tam jako line out jest poziom 240mV. Coś strasznie nisko. Faktycznie preamp zewnętrzny może sporo podgłośnić dźwięk. Wspomniany Art DJ PRE II może ponoć podać max 1,4V, więc przepaść w stosunku do tego wbudowanego preampa.
ODPOWIEDZ