Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
3-Demon
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2019, 10:24

Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#1

Post autor: 3-Demon »

Witam,
Planuję zakup gromofonu i rozpoczecie swojej przygody z vinylami ale mam trochę nietypowe pytanie.
Posiadam sporą kolekcje starych płyt z bajkami dla dzieci w rożnym stanie technicznym.
Pytanie brzmi czy kupując gramofon (używany 1000-1500pln) do muzyki oczywiście jest rozsądnym puszcznie z niego również ww. bajek dziecku?
Czy raczej do tych starych płyt z bajkami kupić osobno jakiś chinski gramofon za 200pln?
Czy używanie takich plyt może uszkodzić sprzęt - jak wpływa na ew. koszty eksploatacji?
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#2

Post autor: Zeroqll »

Słaby sprzęt może uszkodzić płyty, nie odwrotnie.
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#3

Post autor: Jacek 1972t »

Zeroqll pisze:
02 lip 2019, 12:16
Słaby sprzęt może uszkodzić płyty, nie odwrotnie.
Skąd taka teoria?
Słaby sprzęt owszem może uszkodzić płytę, również zniszczone płyty mogą uszkodzić igłę.
Kupiłbym dobry gramofon i w zależności od jakości płyt używał lepszej lub gorszej wkładki.
Od cała filozofia
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#4

Post autor: samuraj »

Gramofon z ramieniem SME umożliwia szybką wymianę wkładki. Tak jak napisał Jacek.
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1378
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#5

Post autor: stos79 »

samuraj pisze:
02 lip 2019, 18:35
Gramofon z ramieniem SME umożliwia szybką wymianę wkładki.
Chyba warto naprostować,że chodzi o mocowanie koszyk-ramię typu SME.
Oczywiście ramię SME to umożliwia,tyle że to dosyć drogi szpas ;)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10456
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#6

Post autor: Myszor »

Naprawdę zmieniacie wkładki i kalibrujecie ramię w zależności od stanu płyty ?
Wow. :shock:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#7

Post autor: Wojtek »

Dla zaprawionego użytkownika wymiana uzbrojonych headshelli to raptem kilka sekund.
Oczywiście wygodniejsza byłaby jakaś fajna wkładka + wiele igieł różnych klas/szlifów do tejże, ale to w praktyce wykluczałoby MC :morda: (z paroma wyjątkami).

Wracając do meritum - kiepski sprzęt bardziej szkodzi płytom, a kiepski stan płyt szkodzi igle (ergo - szkoda lepszych igieł).
Takie to równanie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#8

Post autor: Jacek 1972t »

Myszor pisze:
02 lip 2019, 20:49
Naprawdę zmieniacie wkładki i kalibrujecie ramię w zależności od stanu płyty ?
Wow. :shock:
A gdzie tam.
Taka zabawa jak dla mnie nie ma sensu a i płyt zaoranych nie posiadam.
Ale jak ktoś pyta, to można doradzić.
Według mnie szkoda fajnej i drogiej wkładki na słuchanie bajek z pocztówki.
Zakup drugiego (Chińskiego gramofonu) :D to również zbędny wydatek.
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#9

Post autor: samuraj »

Chyba że szkraby same będą sobie puszczały bajki to wtedy inna bajka. (Chiński gramofon) byłby na wagę złota :lol:
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#10

Post autor: tristan86 »

3-Demon pisze:
02 lip 2019, 12:04
Czy raczej do tych starych płyt z bajkami kupić osobno jakiś chinski gramofon za 200pln?
Stare płyty - szczególnie te brudne powodują przyśpieszone zużycie igły - syf zalegający w rowkach skuteczniej ściera diament niż śliski winyl. Podobnie jest z poważnymi uszkodzeniami powierzchni, które mogą powodować, że igła pracuje w warunkach, do których nie została generalnie zaprojektowana. Ekstremalne są przypadki, gdy w rowku jest coś, co powoduje, ze igła wyskakuje z rowka - to może spowodować natychmiastowe uszkodzenie igły.

Powyższe jednak nie mają wpływu na pozostałe elementy gramofonu, więc zakup drugiej sztuki jest zbędny.
Wszystko zależy od tego jaką będziesz mieć wkładkę i czy będzie sens ją oszczędzać. Jeżeli masz wkładkę, powiedzmy z za 600 zł w górę - wtedy można mieć drugą, zapasową, budżetową z przeznaczeniem do zjechanych płyt.

Ja mam wkładkę podstawową Ortofon 2M Blue oraz zapasową Shure M91G. Shure używam rzadko, w zasadzie tylko do nowonabytych używanych płyt, do których nie mam zaufania:)
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#11

Post autor: RadTang »

Myszor pisze:
02 lip 2019, 20:49
Naprawdę zmieniacie wkładki i kalibrujecie ramię w zależności od stanu płyty ?
Wow. :shock:
Ja się poddałem przy kalibracji ramienia. Dostałbym dosłownie p****a gdybym miał jeszcze zmieniać wkładkę / igłę i ją za każdym razem kalibrować. Ja liczę, że zrobię to raz a (w miarę) dobrze. :mrgreen:

Co do tematu - ja mam mnóstwo starych, porysowanych płyt. Niektóre z nich puszczam zbyt często jak na ten stan. I jest dobrze. Np. Help Beatlesów (oryginał mono z 1965, brytyjski). Porysowany jak nie wiem ale nie przeskakuje. A dzisiaj słuchana Gladys Knight & The Pips (stan VG, niedawno myta ale znowu się zakurzyła...) - igła się zaklinowała w rowku i był zapętlony fragment. Nie wiem czemu i jak. Raz tak miałem z inną płytą i po jakimś czasie, po paru odsłuchach samo przeszło. :shock:
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#12

Post autor: cobra »

Dostałbym dosłownie p****a gdybym miał jeszcze zmieniać wkładkę / igłę i ją za każdym razem kalibrować.

Twój gramofon (i mój zresztą też) nie ma wymiennnego headshella - i tu jest faktycznie problem.
No ale w przypadku "normalnych" gamofonów przełożenie headshella to dwie sekundy i żadna kalibracja nie jest potrzebna. Zresztą w przypadku T4P również.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Czy stare płyty zużywają bardziej/psuja gramofon

#13

Post autor: RadTang »

Wiem. Zmiana samego headshella to nie problem - robiłem to w Technicsie D303, jak go dostałem ale poszedł na serwis. Chociaż ta jedna rzecz jest prosta. :mrgreen:
ODPOWIEDZ