Zestaw audio do odsłuchu winyli.

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
emptynote
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Siemiatycze/Warszawa

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#1

Post autor: emptynote »

Witam. Zacznę pospolicie...Chciałbym zacząć kupować winyle. Nie mam doświadczenia z tego typu sprzętem, ale po szybkim researchu wiem, że potrzebuję 3 rzeczy: gramofon, amplituner i jakieś monitorki/kolumny. Do mojego PC posiadam zewnętrzną kartę muzyczną M-Audio Fasttrack II USB ( gram na gitarze ) i miłoby było podłączyć nowy sprzęt tak, żebym mógł słuchać zarówno mp3 z komputera ( grając na gitarze słyszeć dźwięk w kolumnach ) jak i winyli z gramofonu. Sprzęt nie musi być najwyższej klasy. Nie chcę podawać kwoty bo i tak jeszcze nie dysponuję odpowiednią gotówką, ale chciałbym się zorientować ile taka przyjemność będzie mnie kosztowała ( włącznie z eksploatacją ). Chciałbym się zmieścić ze wszystkim w 1000. Chcę po prostu złożyć dobrze grający i niezawodny sprzęt. Amplituner/kolumny nie muszą mieć dużej mocy, mieszkam aktualnie w małym mieszkaniu w bloku. Sprzęt może być używany. Dodam, że ma możliwość kupienia od znajomego Denon DP200 USB + Heco Victa 200 + jakis high endowy model wzmacniacza Harman/Kardon z lat 70. Denon kupiony w media rok temu, wszystko sprawne. Cena 1500 zł. Czytałem, że ten Denon nie ma możliwości wymiany wkładki, nie ma antyskatingu i regulacji nacisku igły ( a nowy kosztuje az 1200 ). Warto czy lepiej coś samemu złożyć? Proszę o pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#2

Post autor: krolix »

Denona dp 200 lepiej sobie daruj. Amplitunera też nie potrzebujesz, wystarczy wzmacniacz i ewentualnie przedwzmacniacz. A jakie urządzenia kupować, to chyba lepiej myśleć jak już będą pieniądze - oferta stale się zmienia. ;)
Awatar użytkownika
emptynote
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Siemiatycze/Warszawa

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#3

Post autor: emptynote »

Powiedzmy ze te 500-600 zł mam, jeżeli za tą kwotę mogę coś w miarę porządnego i w miarę brzmiącego, nieniszczącego płyt dostać to bardzo proszę o jakieś propozycje :) W sumie myślałem że amplituner to wzmacniacz... :oops:
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#4

Post autor: Jaskier »

Amplituner to wzmacniacz i tuner radiowy w jednym. Jeśli nie potrzebujesz tunera, sam wzmacniacz wystarczy.
Awatar użytkownika
emptynote
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Siemiatycze/Warszawa

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#5

Post autor: emptynote »

A co powinno być najdroższe w tym zestawie? Co ma największe znaczenie? Czy do 1000 zł skompletuję w miarę przyzwoity zestaw? Jeśli tak to proszę o orientacyjną rozpiskę jak rozplanować tą kwotę. Powiedzmy, że kolumny mogę sobie póki co darować bo mam jakieś stare Sony od wieży, ale wolałbym już wszystko skompletować od podstaw. I dlaczego Denon DP200 odpada?
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#6

Post autor: kielek »

emptynote pisze:I dlaczego Denon DP200 odpada?
choćby dlatego
emptynote pisze: Czytałem, że ten Denon nie ma możliwości wymiany wkładki, nie ma antyskatingu i regulacji nacisku igły .
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#7

Post autor: krolix »

W dodatku nie ma dźwigni do opuszczania płyty w wybranym przez siebie miejscu. To jest taki plastik do ripowania płyt i to jeszcze tylko w jakości 192.
Lepiej kup najpierw wzmacniacz a potem gramofon. Jeśli wzmacniacz nie będzie miał wejścia phono będziesz musiał jeszcze dokupić przedwzmacniacz, jeżeli gramofon nie będzie miał go wbudowanego. Przy zakupie sprawdź jakie kable wychodzą z gramofonu, żeby nie bawić się w przeróbki din - cinch, chyba że lubisz sobie podłubać. ;) Na forum są odpowiednie wątki dotyczące różnego sprzętu, z konkretnymi przedziałami cenowymi. Najlepiej je przejrzyj a potem pytaj już w odpowiednich działach, pewnie tak szybciej skompletujesz swój zestaw. :)
Awatar użytkownika
emptynote
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Siemiatycze/Warszawa

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#8

Post autor: emptynote »

A czy wzmacniacz jest konieczny na początek? Nie mógłbym kupić gramofonu + jakiś tani przedwzmacniacz gramofonowy ( chyba ze jest wbudowany w gramofon ) + przejściówka z chinchów na jacka i podłączyć wszystko pod głośniki komputerowe 2.1 z których jestem dosyć zadowolony? Później bym kupił wzmacniacz, tylko czy na początek takie coś jest możliwe i jakby to grało? Pomysł nr 2 to zrobić z PC wzmacniacz, ale nie wiem czy to wykonalne? Podłączyć gramofon do przedwzmacniacza, całość pod line in i głośniki normalnie w wejście słuchawkowe w karcie dzwiękowej :) kombinuję, żeby wyszło tanio, a z czasem uzupełnić zestaw. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#9

Post autor: Wojtek »

emptynote pisze:A czy wzmacniacz jest konieczny na początek?
Jeśli sprzęt miałby być niezależny od komputera to tak, a jeśli nie, to nie :)
emptynote pisze:Nie mógłbym kupić gramofonu + jakiś tani przedwzmacniacz gramofonowy ( chyba ze jest wbudowany w gramofon ) + przejściówka z chinchów na jacka i podłączyć wszystko pod głośniki komputerowe 2.1 z których jestem dosyć zadowolony?
Mógłbyś. Zadziała.
emptynote pisze:tylko czy na początek takie coś jest możliwe i jakby to grało?
Pewnie, że jest możliwe :) Głośniczki komputerowe mają wbudowany wzmacniacz mocy (są to tzw. głośniki aktywne).
Jakby to grało? Tak dobrze jak twoje głośniczki chyba :)
emptynote pisze:Pomysł nr 2 to zrobić z PC wzmacniacz, ale nie wiem czy to wykonalne? Podłączyć gramofon do przedwzmacniacza, całość pod line in i głośniki normalnie w wejście słuchawkowe w karcie dzwiękowej :)
To też jest możliwe, a jakościowo wyjdzie na to samo co opcja nr 1. Przy okazji masz wtedy możliwość zgrywania winyla do postaci cyfrowej.


Co do podziału kwotowego to powiem tak... jestem zwolennikiem podziału budżetu mniej więcej po równo, jeśli ktoś ma jakąś sumę do przeznaczenia i chciałby za nią kupić parę urządzeń. Tak więc nie będę mówił że np. warto więcej wydać na kolumny czy coś :)

Jeśli chcesz wydać 1000 złotych i za to kupić gramofon, wzmacniacz i monitorki to... da się zrobić i będzie to satysfakcjonujące, ale to już tak lekko "po bandzie" by było. Mając do dyspozycji 1500 złotych (co zostawiłoby nam po około 500 złotych na klocek) to już byłby lepszy "zaczyn" :)
Oczywiście w takiej sytuacji pod uwagę bierzemy jedynie używki.

Jak gadamy o wzmacniaczach pod kątem używania z gramofonem to zawsze proponujemy wzmacniacz z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym, tak więc dedykowane urządzonko nie będzie już wtedy potrzebne, bo wystarczy wpiąć gramofon bezpośrednio pod wzmacniacz.

Oczywiście możesz też zrobić tak, że najpierw kupisz gramofon + przedwzmacniacz gramofonowy i skorzystasz z opcji "ekonomicznych" korzystając z dostępnych Tobie głośników komputerowych, a w między czasie zbierasz kolejną kwotę na kolejny klocek

Jeśli chodzi o kolejność to raczej lepiej kupić wzmacniacz przed kolumnami, bo o wiele łatwiej jest dobrać kolumny do możliwości wzmacniacza niż na odwrót.

Nie będę tutaj gadał o konkretnych propozycjach za konkretną kwotę, bo jak to już krolix zaznaczył, są od tego odpowiednie działy i wątki forumowe.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
emptynote
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Siemiatycze/Warszawa

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#10

Post autor: emptynote »

Czyli rozumiem, że wystarczy, że kupię na początek gramofon ( używany ofc ) za ok. 500 zł, potrzebne kabelki i przejściówki , podłącze wszystko pod PC i będzie to dosyć przyjemnie grało na początek? Później kupiłbym prawdopodobnie kolumny ( wtedy przejściówka z chinchów na jacka nie była by mi już potrzebna ). Na koniec kupiłbym wzmacniacz z wbudowanym preampem i bym miał gotowy zestawik. Dobrze kumam? :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#11

Post autor: Wojtek »

emptynote pisze:Czyli rozumiem, że wystarczy, że kupię na początek gramofon ( używany ofc ) za ok. 500 zł, potrzebne kabelki i przejściówki , podłącze wszystko pod PC i będzie to dosyć przyjemnie grało na początek?
Tak jak napisałem :)
emptynote pisze:Później kupiłbym prawdopodobnie kolumny ( wtedy przejściówka z chinchów na jacka nie była by mi już potrzebna ).
Problem w tym, że bez wzmacniacza nie napędzisz pasywnych kolumn. Komputer się tutaj do niczego nie nada.
emptynote pisze:Dobrze kumam? :)
Poza tym, że radzę pierw kupić wzmacniacz, a dopiero potem kolumny, to tak :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
emptynote
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Siemiatycze/Warszawa

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#12

Post autor: emptynote »

A ten Denon to rzeczywiście taka kupa? Za 600 stów mogę go kupić. W praktyce po co antyskating? Po co regulacja nacisku igły? Po co możliwość wymiany wkładki?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#13

Post autor: Wojtek »

emptynote pisze:A ten Denon to rzeczywiście taka kupa? Za 600 stów mogę go kupić.
Tak. Przedstawia mniej więcej tą samą klasę urządzenia co tzw. gramofony supermarketowe (dostępne od 200 złotych).
emptynote pisze:W praktyce po co antyskating? Po co regulacja nacisku igły?
Po to by igła dobrze odczytywała rowek :) Czytnij sobie.
emptynote pisze:Po co możliwość wymiany wkładki?
Po to by dostosować brzmienie gramofonu pod siebie. Wszak to igła i wkładka brzmią, a nie gramofon (no chyba że jest badziewny, to on "brzmi" też :D).
Są wkładki gorsze i lepsze, pasujące bardziej do rocka czy też bardziej do muzyki klasycznej, faworyzujące bardziej dolne/średnie/górne pasmo, itp. itd.
Kto co lubi.

Krótko mówiąc, sam gramofon to tylko "baza". Poprzez wymianę wkładki mamy możliwość polepszenia sobie dźwięku :)
W sytuacji kiedy nie można wymienić wkładki bądź możliwość wyboru wkładek jest ograniczona w jakiś sposób, jedyny sposób na polepszenie sobie dźwięku z winyla łączyłoby się z zakupem innego (lepszego?) gramofonu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
emptynote
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Siemiatycze/Warszawa

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#14

Post autor: emptynote »

To jeszcze ostatnie pytanie tutaj i zmykam do działu Gramofony. Czy potrzebuję, jakiejś [tu bardzo pozytywny epitet] karty dźwiękowej, żeby odtworzyć winyl i czy mogę słuchac jednoczesnie winyla i słyszec system ( powiadomienia, aplikacje ). W sumie posiadam 2 dźwiękówki, zintegrowanego Realteka HD i M-Audio pod USB ( dokładnie Fast Track II ). I jak się będzie miała głośnosć winyla do reszty? Żeby nie było tak, że będe musiał rozkręcić głośniki do prawie maxa, a jak wyskoczy mi error w Windowsie to dostanę zawału :ugeek: :P
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#15

Post autor: Wojtek »

emptynote pisze:Czy potrzebuję, jakiejś [tu bardzo pozytywny epitet] karty dźwiękowej, żeby odtworzyć winyl
Jakiejkolwiek z wejściem liniowym.
emptynote pisze:i czy mogę słuchac jednoczesnie winyla i słyszec system ( powiadomienia, aplikacje ).
Pewnie.
emptynote pisze:I jak się będzie miała głośnosć winyla do reszty?
Zależy jak ją ustawisz. Wszak głośność sygnału z line in jest pewnie regulowana z poziomu systemowego miksera dźwięku :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ