Co jest nie tak z recenzjami?

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klaus1973
Posty: 268
Rejestracja: 21 gru 2018, 20:57
Gramofon: Denon DP-59L

Co jest nie tak z recenzjami?

#1

Post autor: klaus1973 »

Witam szanownych forumowiczów.
W ciągu 4 dni czytania lektury tego forum dowiedziałem się więcej niż ... szkoda moich palców i klawiatury.
Mam wrażenie że pisanie w polskich gazetach, blogach o Audio HiFi to jedna nie kończąca się reklama.
Co jest nie tak w tej branży że nikt nie napisze sorry ale głośniki za 950 zł raczej nie będą grać lepiej od tych dołączonych do komputera, a nawet gorzej od komputerowych z zewnętrzną kartą dźwiękową. Głośniej ale gorzej.
I jak rozpoznać, że te wszystkie achy, echy to tylko bełkot? Przecież nie będę tutaj wrzucał linka za linkiem, żebyście mnie zbanowali za robienie bałaganu.
Qrw. przeczytałem kilka recenzji np: KEF Q950, Tannoy DC8 Ti, Tannoy XT8F oraz STX Electrino i Pylon Diamond. I zastanawiałem się po kiego wała wyrzucać 20 tys. na głośniki jak w testach te za 2 tys. są minimalnie gorsze, a nawet podobne.
nosz ja pierd... To tak jakby ktoś napisał że romet Adv 125 to +- Multistrada 1260.

To tyle
Pierwsze śliwki robaczywki. Trza będzie popracować kilka weekendów.
Teraz mi lepiej.
Pozdrawiam
Klaus.
A miało być tak pięknie za max 5 tys. złotych
Klausa kocha cały świat i jest najlepszym sędzią*
* fragment piosenki z "Wiwat skrzaty"
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Co jest nie tak z recenzjami?

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Za 950zł kupisz dobre kolumny, ale używane.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4543
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Co jest nie tak z recenzjami?

#3

Post autor: zelazny »

Nie rozumiem skąd te nerwy. Masz więcej kasy kupujesz droższe, mniej - tańsze, jeśli taka wola. Za swoje kolumny Monitor Audio R352 dałem 60 funciaków a grają zacnie. Tak z ciekawości wszedłem na ebay no i się zdziwiłem bo obecna cena za ten model to 250 funtów.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z recenzjami?

#4

Post autor: Wojtek »

Przerzucam do forum sprzętowego.
klaus1973 pisze:
31 gru 2018, 18:01
Co jest nie tak w tej branży że nikt nie napisze sorry ale głośniki za 950 zł raczej nie będą grać lepiej
Odpowiedź jest mega-prosta.

W dobie Internetu, czyli alternatywnego i darmowego źródła informacji względem tradycyjnej prasy - nikt nie chce tracić dystrybutorów (znanych też jako reklamodawcy).

Jak napiszesz szczerze że dany sprzęt to gówno, gość kto Ci to wypożyczył za darmo licząc na przychylne słowo które napędzi sprzedaż, może się urazić i już nie przesłać cokolwiek drugi raz. To samo tyczy się blogów audio okraszonych reklamami.

Są też kwestie o których nie mówi się głośno, ale częstokroć dany magazyn/recenzent ma umowę która zabrania mu wystawienie oceny niższej niż 3.5/5 gwiazdek np. :P
Oczywiście nie wiadomo na ile szeroka jest skala powyższego procederu, ale jestem pewien że występuje.

Niewiele jest dzisiaj takich miejsc gdzie z jednej strony jest marka i renoma dziennikarska, a z drugiej mają jaja by zbesztać coś co dostali na testy.

Youtube to nowe pole, nieco bardziej szczere, choć to też zależy od kanału.


Koniec końców - recenzje właścicieli/użytkowników, nawet jeśli nie mają tak lekkiego pióra jak redaktor, są o wiele bardziej wartościowe niż recenzje prasowe.

Kiedyś tego nie było i praktycznie jedynym "okienkiem na świat" była prasa i targi.
Jednakże to były też czasy gdzie poważniejsze redakcje miały własne laboratoria i zabawa polegała na samodzielnej weryfikacji parametrów którymi chwali się producent.
Zupełnie inna liga.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Co jest nie tak z recenzjami?

#5

Post autor: zbyszek1982 »

Wartościowe recenzje z pomiarami ma już chyba tylko Stereophile. Na te wszystkie wynurzenia z polskich portali branżowych szkoda czasu.
Ja jak czytam recenzję np. kolumn to w zasadzie od razu przechodzę do pomiarów i jak mnie coś zaciekawi to wracam do opisu słowno- muzycznego.

Wbrew pozorom, impreza typu Audio Show potrafi otworzyć oczy i może pomóc zejść na ziemię.
Awatar użytkownika
Viniu
Posty: 1205
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:15
Gramofon: Kenwood KD-750
Lokalizacja: Żagań

Re: Co jest nie tak z recenzjami?

#6

Post autor: Viniu »

zbyszek1982 pisze:
01 sty 2019, 14:31
Wbrew pozorom, impreza typu Audio Show potrafi otworzyć oczy i może pomóc zejść na ziemię.
W tym roku przekonałem się o tym osobiście dochodząc do wniosku że sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy zł nie musi grać wcale lepiej od tego u składanego za kilka tysięcy
Kenwood KD-750+AT-540ML, Schiit Mani, Luxman A-371, Luxman D-351, Luxman T-351L, Luxman K-351, Heybrook HB4, DacMagic 100
Universum Studio 6000, Luxman L-435, Philips CD604, Pylon Pearl 27, Nostromo 3H
Awatar użytkownika
MarcinK
Posty: 97
Rejestracja: 25 gru 2012, 13:33
Gramofon: sony px p7x
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z recenzjami?

#7

Post autor: MarcinK »

Szczególnie gdy nasze pomieszczenie "odsłuchowe" jest też pomieszczeniem używanym przez innych domowników.
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

Re: Co jest nie tak z recenzjami?

#8

Post autor: charliez88 »

Ech.
Audio to cholernie subiektywne hobby.
Jeden lubi jak mu podłoga skacze.
Drugi jak mu ucho krwawi.
Trzeci lubi jak się podoba sąsiadowi.
Czwarty jak kolega z pracy zazdrości.
A piąty za głowny wyznacznik ma WAF (żeby żonie się podobala obudowa)

Recencje? Gazety żyją z reklam, reklamodawcami są producenci/dystrybutorzy. W każdej branży jest tak samo.

Trzeba się osłuchać, pochodzić po salonach, słuchać tych samych kawałków, potem kupić jakiś względnie uznany używany sprzęt za niewielkie pieniądze... a potem już tylko próbować i wyrabiać sobie własne zdanie podnosząc poziom względem dotychczasowej referencji... pamiętając ze gra całość.

Czy trzeba drogo żeby było fajnie? Obstawiam, że znajdzie się masa systemów za 3k, które grają lepiej od nowych za 20k. Ale nie jest też tak, że stare to dobre. Pewnego poziomu bez wiedzy, doświadczenia, osłuchania i paru złotówek się nie przeskoczy - to na pewno.
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14948
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Co jest nie tak z recenzjami?

#9

Post autor: darkman »

Viniu pisze:
09 sty 2019, 06:56
że sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy zł nie musi grać wcale lepiej od tego u składanego za kilka tysięcy
Jest tak bardzo często. A mega wydumki lubią się gęsto gubić w czasie wielorakich pokazów i brzmieć bardzo przeciętnie.
zbyszek1982 pisze:
01 sty 2019, 14:31
Wbrew pozorom, impreza typu Audio Show potrafi otworzyć oczy i może pomóc zejść na ziemię.
Dokładnie tak. Jako stary złośliwiec uwielbiam oglądać i słuchać pacjentów z kwiecistych opisów. Weryfikacja z autopsji bywa dla nich okrutna.
ODPOWIEDZ