Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Martin
Posty: 9
Rejestracja: 11 kwie 2017, 18:52

Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#1

Post autor: Martin »

Witam,
od jakiegoś czasu słuchanie czarnych płyt nie sprawia mi już aż takiej przyjemności, mam gramofon od jakiegoś roku może. Amator...
Zauważyłem, że dźwięk z winyli jest jakiś płytki, brakuje barwy. Zwłaszcza wysokie tony są zniwelowane trochę, a przy wokalu potrafią być czasami wręcz nie do zniesienia.
Nasuwa się pytanie co zrobić, co zmienić?

Obecny sprzęt to wzmacniacz Sony F235R z głośnikami Klipsch Synergy B2, okablowanie jakieś zwykłe - do tego sprzętu nie mam zastrzeżeń, jak dla mnie gra wyśmienicie.
Gramofon SABA(/Sony) PSP 244, wkładka Audio Technica (nie wiem jaki model, pewnie nic ciekawego) i igła ATS12. Dodatkowo jakąś gumową matą (była w komplecie). Gramofon ma wyjście DIN 5-pin, więc używam jakiejś taniej przejściówki na 2x RCA z uziemieniem.
https://1drv.ms/i/s!AqUiM___bfxghpAeO2c3DiXcF_rz9w
https://1drv.ms/i/s!AqUiM___bfxghpAdUgyj4qEnZTQkWQ

Może w ogóle gramofon zmieniać?
Chciałbym na "tuning" przeznaczyć jakieś 500-600zł. Ewentualnie okolice 1000zł (gramofon powinien być warty jakieś 250zł)
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1671
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#2

Post autor: Michal35 »

Kiedy wymieniales igle?
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#3

Post autor: kielek »

Martin pisze: Zauważyłem, że dźwięk z winyli jest jakiś płytki, brakuje barwy. Zwłaszcza wysokie tony są zniwelowane trochę, a przy wokalu potrafią być czasami wręcz nie do zniesienia.
Nasuwa się pytanie co zrobić, co zmienić?
Ja bym zaczął od igły ;) Wygląda na efekt zajechanej igły. Warto też przerobić okablowanie tak,by nie używać przejściówki. Jeśli dalej efekt będzie mizerny to pobawiłbym się z inną(innymi) wkładkami.
Martin
Posty: 9
Rejestracja: 11 kwie 2017, 18:52

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#4

Post autor: Martin »

Michal35452 pisze:Kiedy wymieniales igle?
Tuż po zakupie. Rok, może 1,5 roku temu.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#5

Post autor: kielek »

Jak była intensywnie katowana to może być już do wymiany...
Martin
Posty: 9
Rejestracja: 11 kwie 2017, 18:52

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#6

Post autor: Martin »

kielek pisze:Jak była intensywnie katowana to może być już do wymiany...
Chyba nie była intensywnie używana, ale też nie należy do dobrych jakościowo raczej.
Jaką igłę polecilibyście ?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15103
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#7

Post autor: darkman »

Martin pisze: sprzęt to wzmacniacz Sony F235R , okablowanie jakieś zwykłe - do tego sprzętu nie mam zastrzeżeń,
A ja mam. :D Przede wszystkim masz bardzo słaby wzmacniacz w którym jedynie trafo i radiator mogą mieć jako taką jakość, dolna półka średniej w porywach. Sekcja phono pre w tym wzmacniaczu jak i w wielu innych Sony jest delikatnie mówiąc beznadziejna. Gra głucho, cicho i słabo z kiepskim basem. To ona jest winna w pierwszej kolejności, a nie wkładka czy igła skoro na pytania chłopaków odpowiedziałeś negatywnie (nie używana intensywnie). [igła, jakakolwiek nic tu nie zmieni w sposób odczuwalny i na tym etapie].
Podstawowe działania dla uzyskania konkretnego brzmienia to:
- wymiana wzmacniacza,
lub
- zastosowanie przedwzmacniacza gramofonowego przyzwoitej jakości.
Martin
Posty: 9
Rejestracja: 11 kwie 2017, 18:52

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#8

Post autor: Martin »

darkman pisze:
Martin pisze: sprzęt to wzmacniacz Sony F235R , okablowanie jakieś zwykłe - do tego sprzętu nie mam zastrzeżeń,
A ja mam. :D Przede wszystkim masz bardzo słaby wzmacniacz w którym jedynie trafo i radiator mogą mieć jako taką jakość, dolna półka średniej w porywach. Sekcja phono pre w tym wzmacniaczu jak i w wielu innych Sony jest delikatnie mówiąc beznadziejna. Gra głucho, cicho i słabo z kiepskim basem. To ona jest winna w pierwszej kolejności, a nie wkładka czy igła skoro na pytania chłopaków odpowiedziałeś negatywnie (nie używana intensywnie). [igła, jakakolwiek nic tu nie zmieni w sposób odczuwalny i na tym etapie].
Podstawowe działania dla uzyskania konkretnego brzmienia to:
- wymiana wzmacniacza,
lub
- zastosowanie przedwzmacniacza gramofonowego przyzwoitej jakości.
Hmm... może faktycznie. Pisząc, że nie mam zastrzeżeń, miałem na myśli dźwięk z komputera np. Porównując Tuner i Phono odczuwa się ogromną różnicę.
W takim wypadku, co lepiej? Ja chyba wolałbym wzmacniacz wymieniać jak już. Tylko jaki kupić pod gramofon? Czy jednak nie warto i lepiej zainwestować w przedwzmacniacz?
Awatar użytkownika
Gregorio
Posty: 25
Rejestracja: 13 sty 2017, 21:20

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#9

Post autor: Gregorio »

darkman pisze: - zastosowanie przedwzmacniacza gramofonowego przyzwoitej jakości.
Darkman, z całym szacunkiem, ale skłaniam się ku pierwszej propozycji. :D
Jeszcze przed erą winyli przewałkowałem z ciekawości kilka tanich soniaczy i niestety - brzmiały kiepsko. Podobno tor phono jest bardzo zły, ale obawiam się, że tu żaden sophisticated preamp nie pomoże :) Jak dwa lata temu kupiłem za cenę lepszej półlitrówki bidoka Denona PMA-250 w pierwszym wydaniu, tak dzisiaj tył mu zarósł grubo kurzem z majtek suszonych i chyba żadna siła mnie nie zmusi do wymiany.
A Sony... ten akurat nie. Nie da rady.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2017, 22:05 przez Gregorio, łącznie zmieniany 1 raz.
Miód na uszy.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#10

Post autor: pan_winyl »

Powtórzę za darkmanem- ten soniacz ni należy do najlepszych. Miałem go przez moment przed Uherem i powiem szczerze- dupy nie urywał. Chyba tylko kolumny ratują Cię przed przydymionym brzmieniem, bo one jednak grają jasno.

Pamiętam że przez ten wzmacniacz, zacząłem grzebać w mildtonach i przerabiać ich zwrotnice :D

Odpowiadając na Twoje pytanie z ostatniego postu- wymień wzmacniacz, nie warto iść w preamp w tym wypadku.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15103
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#11

Post autor: darkman »

Gregorio ale ja też tak uważam. Tylko to opcja, która wymaga przemyślenia. Dobry pre pozostanie do wielu innych wzmaków, a kolejny wzmak tylko z pre wew., wymaga odpowiedniego budżetu i koniecznie odsłuchó∑ - z tym zwykle jest najgorzej i częstokroć kupujemy obcym uchem i nieodsłuchową opinią.
Co prawda istnieją phono pre, które sobie poradzą i z tym wzmakiem, ale są dość drogie.. no może i tanie, ale to sporo pieniędzy.

Zasadniczo nie ma co popadać w skrajności, bo przyzwoity pre da wyraźnie odczuwalną poprawę. To na pewno. dlatego podałem dwie opcje. Obie są do zaakceptowania. Pryzmat budżetu tu wchodzi dość decydująco w sensie rozwoju toru przyszłościowo.
Awatar użytkownika
Gregorio
Posty: 25
Rejestracja: 13 sty 2017, 21:20

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#12

Post autor: Gregorio »

darkman pisze: Dobry pre pozostanie do wielu innych wzmaków
No z tym się zgadzam "na stówkę"! I powiem szczerze - nie rozważałem takiej opcji.
Jednak wybrałbym odwrotną drogę - teraz inwestycja we wzmacniacz, który grałby dobrze i równo ze wszystkich wejść, a potem upgrade toru gramofonowego.
Miód na uszy.
Martin
Posty: 9
Rejestracja: 11 kwie 2017, 18:52

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#13

Post autor: Martin »

http://allegro.pl/onkyo-a8850-i6782779531.html Co powiecie na to? Ewentualnie co polecicie w granicach 600-700zł? i czy warto tyle wydawać, bo gdzieś wyczytałem na wątku, że między wzmacniaczami 300-400 a 700-800zł nie czuć różnicy i nie warto przepłacać :P
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3759
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#14

Post autor: Obywatel »

pan_winyl pisze: Pamiętam że przez ten wzmacniacz, zacząłem grzebać w mildtonach i przerabiać ich zwrotnice :D
A to były najlepsze PRL-owskie podłogówki :)

Martin, bywają też budżetowe wzmaki z dobrymi sekcjami phono. Na giełdzie forumowej jest np. Kenwood KA-660D od kol. Trafalgar, który do takich należy. Używam go od wielu lat i mogę potwierdzić, że co jak co ale przedwzmacniacz siedzi tam bardzo uczciwy.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słaba jakość dźwięku - potrzebuję zmiany!

#15

Post autor: Dragant »

Martin pisze: między wzmacniaczami 300-400 a 700-800zł nie czuć różnicy i nie warto przepłacać
Z tym się nie zgodzę ;) Ostatnio robiłem odsłuchy 5 wzmacniaczy. 3 z półki 300-400zł, 2 z przedziału 700-900zł. Różnica jest na korzyść droższych ampli. Jednak powtórzę, to co gdzieś napisałem tutaj: wzmacniacz za 300zł nie jest równy wzmacniaczowi za 300zł. Nie opieraj swojej opinii na czyichś, tym bardziej w internecie. Wzmacniacza trzeba posłuchać u siebie żeby być w 100% zadowolonym.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
ODPOWIEDZ