Właściwe oświetlenie pomieszczenia

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Właściwe oświetlenie pomieszczenia

#1

Post autor: zelazny »

No i dziś doszedł pasek wraz z kontrolerem. https://www.ebay.co.uk/itm/374297301332 ... 3176137557
Wybrałem opcję 1m z bluetooth kontrolerem + apka.
Skanujemy kod, po czym klikamy w link przenoszący nas do sklepu play.
Instalujemy apkę i po sprawie.
Z jednego metra wyszły dwa paski, przylepiłem je na taśmę fabryczną, ściągamy niebieską taśmę zabezpieczającą i voila.
Jestem mega zadowolony!
Właśnie siedzę sobie przed monitorem, w pokoju się świeci tylko ten pasek i jest naprawdę luksusowo dla oczu.

Chyba dokupię 1 metr samego paska. W apce można sobie sterować jasnością.
Przyda się lutownica.
Załączniki
Screenshot_2022-10-22-16-57-24-12_152bdcb5df0f70f91067224410568ec1[1].jpg
IMG20221022162036.jpg
Ostatnio zmieniony 26 paź 2022, 13:11 przez zelazny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#2

Post autor: blispx »

z doświadczenia wiem że lepiej jest zadbać o prawidłową kalibrację monitora sRGB o ile ten pozwala na to w szerszym spektrum a najlepiej to ograniczyć do minimum gapienie się na wszelkiego rodzaju ledy o ile to możliwe
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#3

Post autor: zelazny »

Doświadczenie, opisz trochę bardziej szczegółowo. Ledy są za monitorem i świecą w stronę ściany, a nie prosto w oczy.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2022, 09:40 przez zelazny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#4

Post autor: blispx »

kupiłem skalibrowany monitor NEC, dodatkowo dostałem profil w postaci pliku icc do oprofilowania systemu na którym pracuję, chodzi o to żeby dopasowanie kolorów wyświetlanych przez monitor było jak najbliżej sRGB, ważne w przypadku długiej pracy przy komputerze, softwarowe rozwiązania typu wgrywanie samego profilu to marnowanie czasu bez kalibracji, przerabiałem to wcześniej na jakimś LG to wieczorem musiałem już zmieniać pingle na mocniejsze aby coś tam zobaczyć
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#5

Post autor: zelazny »

Wiesz co blis z całym szacunkiem, ale co ma pasek LED, rozświetlający tył monitora do sRGB? Sprawdziłem color mode i jest ustawione sRGB.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#6

Post autor: blispx »

wybacz myślałem że oczy bolą od patrzenia w monitor ale tobie led potrzebny jako lampka nocna

mode nie ma nic wspólnego z kalibracją
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 981
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#7

Post autor: cobra »

Ja już kilka lat ma przyklejoną na obrzeżu TV (od tyłu) taśmę LED świcącą do tyłu na ścianę, u mnie ciepły biały.
Zadowolony jestem z takiego rozwiązania.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 501
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#8

Post autor: Frey »

Litości. Poza tym co napisał blispx i z czym się oczywiście zgadzam to do pracy przed komputerem nocami należy sobie zapewnić przede wszystkim odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, a nie obklejać monitor chińskimi ledami. Oczy ma się tylko jedne i z każdym rokiem słabsze.
Zamiast nazywać temat "Jak ulżyć oczom..." polecam zmienić nazwę na "Zobaczcie jak moje ledy pięknie świecą".
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#9

Post autor: zelazny »

Nie siedzę przed kompem do 11. czy 12. w nocy. Frey i nie o to mi chodzi z tym "zobaczcie jak". Mam ustawiony jeden kolor i tyle. W pokoju zrobi się jaśniej po tym jak dołączę kolejny pasek. Zresztą, kolor niebieski czy zielony dobrze działa na oczy, ale luz kupię jakaś lampę taką stojącą.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#10

Post autor: zelazny »

Frey pisze:
24 paź 2022, 19:58
Litości. Poza tym co napisał blispx i z czym się oczywiście zgadzam to do pracy przed komputerem nocami należy sobie zapewnić przede wszystkim odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, a nie obklejać monitor chińskimi ledami. Oczy ma się tylko jedne i z każdym rokiem słabsze.
Zamiast nazywać temat "Jak ulżyć oczom..." polecam zmienić nazwę na "Zobaczcie jak moje ledy pięknie świecą".
Frey, poczytałem i się okazuje, że najzdrowsze jest swiatło neutralne, a nie kolorowe. Co gorsza LED niebieski jest niezdrowy. Dobrze, że grosze poszły na zakup i to że dopiero co zaczalem uzywac. Od dziś siedzę przy włączonym świetle bez ledów. Chyba, że wyczytam o pozytywnym działaniu koloru zblizonego do naturalnego. Dziex stary.
Dało mi to do myślenia, po tym jak napisałeś. thx
Ostatnio zmieniony 26 paź 2022, 11:47 przez zelazny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 501
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków.

#11

Post autor: Frey »

Super. Cieszę się bardzo. ;)
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków. Błąd, nie warto ich używać, zadbaj o właściwe oświetlenie pomieszczen

#12

Post autor: zelazny »

Aż wkleję dla chętnych na LEDy "Niebieskie światło z czasem doprowadza do zwyrodnienia plamki żółtej. Efektem tego jest nieodwracalne uszkodzenie fotoreceptorów, co ostatecznie kończy się trwałą utratą wzroku. Fotoreceptory do prawidłowego funkcjonowania potrzebują molekuły o nazwie retinal."

Hmmm, kiedy piwo, bo z chęcią Ci je postawie, ale że sam nie poczytałem o ledach i skutkach długotrwałego ich używania zanim się na nie zdecydowałem.


Jak już wcześniej napisałem nie chodziło mi o to zeby to ladnie wygladalo, zamiar byl inny. Teraz tak się zastanawiam nad pokojami gdzie paski led są wszędzie.
Na przykład we wszyskich kątach ścian, sufitu. Pod łóżkami, za telewizorami, a nawet w meblach typu regały, szafy.

"Wielkość zagrożenia zależy od barwy światła i wielkości emitowanego strumienia świetlnego. Największe zagrożenie stwarzają lampy chłodno-białe, emitujące procentowo dużo więcej światła niebieskiego niż ciepłobiałe, które są zwykle wolne od ryzyka, zwłaszcza o małym strumieniu świetlnym.”

Pociągnę temat jeszcze troszkę.

"Niebieskie światło, a inaczej także światło widzialne o wysokiej energii jest rodzajem światła, który emitują słońce, energooszczędne oświetlenie, a także urządzenia cyfrowe i wyświetlacze, czyli smartfony, GPS, monitory LCD/LED, tablety, laptopy i komputery."

Czyli siedzenie przed kompem powoduje to

"Ekspozycja na światło niebieskie sprawia, że nerwy wzrokowe nieprzerwanie kurczą się i rozluźniają, aby właściwie zogniskować obraz. Prowadzi to do ich nadwyrężenia oraz przemęczenia. Nic dziwnego, że wiele osób po długotrwałej pracy przy komputerze skarży się na zmęczenie, nieostre widzenie czy bóle głowy."

Czyli przed kompem najlepiej siedzieć krótko i za dnia, a nie nocą, a jak już nocą, a robi się wcześnie ciemno to przy dobrze oświetlonym pomieszczeniu.


"Szkodliwy wpływ światła LED na wzrok człowieka

"Obserwacje pozwoliły zauważyć, że niebieskie światło, które jest emitowane przez lampy ledowe ma znaczny wpływ na siatkówkę oka, na fotoreceptory w jej nabłonku barwnikowym oraz może prowadzić do degeneracji plamki żółtej oka (AMD)."

Heh, to po części też przez moją chorobę, ale skoro ktoś zdrowy nie dostrzega zagrożenia, to ja zeschizowany zmieniłem temat wątku.
Po powrocie zrywam ledy i wywalam do kosza.
Co da mi zmiana na inny kolor jak i tak jest to światło niebieskie.
Jak zmienię na białe to jeszcze gorzej bo jest to zimno-biały kolor.
https://www.blog.soled.pl/porownanie-bi ... eutralnej/

Zadbam o właściwe oświetlenie pomieszczenia i zredukuję do minimum korzystanie z kompa, szczególnie nocą.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków. Błąd, nie warto ich używać, zadbaj o właściwe oświetlenie pomieszczen

#13

Post autor: zelazny »

Temat rzeka.
Jeśli chodzi o zdrowie naszych oczu, to najlepsza jest barwa neutralna, która jest najbardziej zbliżona do światła naturalnego. Jest ona przyjazna dla oczu i niemęcząca wzroku.
...
Dostępne są trzy warianty:
barwa ciepła (poniżej 3300 K),
barwa neutralna (3300-5300 K),
barwa zimna (powyżej 5300 K).

Robi mi się masło maślane.
Są paski LED oraz żarówki LED, obydwa produkty emitują światło niebieskie więc jak to się ma do temperatur.

Wyczytałem, że najodpowiedniejsze są 4000-5000 K.



"Wystarczy tylko odpowiednio dobrać parametry żarówki. Co więc jest niebezpieczne dla zdrowia? Potwierdzono, że istotnie szkodliwe są trzy właściwości światła – migotanie, zbyt duża moc i niebieskie zabarwienie."





LEDy w koszu, łącznie z nowo przybyłymi. W sobotę jadę po lampę do sklepu Simplelight. Kupię coś z odpowiednią temperaturą.
Myślę o czymś stojącym, plus żeby była lampka na giętkim pałąku do czytania, tak żeby dostawać oświetlenie exactly w książeczkę, siedząc na foteliku.
Miałem małą lampkę. Idąc nocą nadepnąłem prosto na ceramiczną podstawę, a że zawsze chciałem mieć porządną lampę, więc chyba nadszedł właściwy moment.


"Monitory OLED emitują aż o 70 proc. mniej światła niebieskiego od ekranów z matrycą LCD"
OLED z wyższym odświeżaniem to mój następny zakup.
Dlatego uważam, że warto kupić telefon z wyświetlaczem OLED.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1147
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków. Błąd, nie warto ich używać, zadbaj o właściwe oświetlenie pomieszczen

#14

Post autor: Piterski »

Ja u siebie używam żarówek o barwie 2700K i 3000K, ale ostatnio zakupiłem 4500K jako tą zbliżoną do światła naturalnego.
Jeszcze ich nie zacząłem szerzej stosować ale sprawdzając czy są sprawne zauważyłem ze faktycznie kolor ścian jest taki jak za dnia nie przekłamany.
Jak się do tej temperatury barwowej przekonam to sukcesywnie wymienię wszystkie żarówki.
Telewizję też staram się nie oglądać przy pełnym zaciemnieniu, zapalam lampkę za telewizorem i oczy mniej się męczą. Przy komputerze tez pracuje z zapalonym kinkietem i sadzę że jak się nie przeholuje z światłem w kierunku zbyt klinicznego to szybciej wzrok się psuje od pracy w ciemności niż od barwy żarówki jaka oświetlasz miejsce pracy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3842
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Jak ulżyć oczom, pasek LED dla nocnych marków. Błąd, nie warto ich używać, zadbaj o właściwe oświetlenie pomieszczen

#15

Post autor: kinky »

zelazny pisze:
26 paź 2022, 14:04
"Monitory OLED emitują aż o 70 proc. mniej światła niebieskiego od ekranów z matrycą LCD"
A plazmy?
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
ODPOWIEDZ