Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lpociask
Posty: 612
Rejestracja: 23 gru 2018, 21:20
Gramofon: Technics sl 3310
Lokalizacja: Wawa

Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#1

Post autor: lpociask »

Cześć,

robię małą aplikację na iOS pod nasze winylowe hobby i chciałbym ją zderzyć z ludźmi, którzy naprawdę używają gramofonów, zmieniają wkładki, pilnują igieł i mają praktykę, której nie da się wymyślić zza biurka.

Robocza nazwa: Igła i Rowek.

Pomysł jest prosty: aplikacja ma być dziennikiem analogowego słuchania, a nie kolejnym marketplace’em ani kopią Discogs.

Co ma robić w pierwszej wersji:

- trzymać lokalną listę płyt, docelowo z importem z Discogs,
- zapisać tor audio: gramofon, wkładka, konkretna igła,
- przy odsłuchu kliknąć „puszczam płytę”,
- liczyć czas słuchania i doliczać go do konkretnej igły,
- pokazać historię odsłuchów i proste statystyki,
- pomóc pilnować, kiedy igła zaczyna mieć realny przebieg.

Najważniejsze: dane mają być lokalne. Nie robię serwera ze słuchaniem innych ludzi, rankingu kolekcji ani portalu społecznościowego. Bardziej chodzi mi o spokojny dziennik: co grało, na czym grało i ile godzin dostała igła.

Mam do Was kilka pytań, zanim pójdę za bardzo w swoją głowę:

1. Czy licznik godzin konkretnej igły miałby dla Was praktyczny sens, czy to bardziej ciekawostka?
2. Jak Wy realnie oceniacie zużycie igły: godziny, objawy w brzmieniu, mikroskop, historia płyt, stan płyt?
3. Jakie dane o wkładce/igle trzeba zapisać, żeby aplikacja nie była zbyt płytka? Nacisk, szlif, data montażu, headshell, compliance, zalecany zakres?
4. Czy sesja powinna liczyć stronę płyty, całą płytę, czy po prostu timer start/stop?
5. Czego brakuje Wam w Discogs przy ogarnianiu sprzętu i historii słuchania?

Szukam krytyki i kilku osób do późniejszych testów, ale najpierw wolałbym usłyszeć, czy taki pomysł ma sens w codziennym użyciu. Jeśli uważacie, że coś jest przekombinowane albo forumowa praktyka idzie w inną stronę, to tym bardziej chcę to usłyszeć teraz.

Dzięki za każdą opinię.

UPDATE
Apka wydana w Appstore - można dostać się ze strony https://lpociask.github.io/igla-i-rowek/pl/ lub bezpośrednio z tego linku https://apps.apple.com/pl/app/igła-i-rowek/id6782431440 ;) proszę o uwagi i sugestie
Ostatnio zmieniony 22 cze 2026, 12:58 przez lpociask, łącznie zmieniany 1 raz.
Technics SL-3310 - Ortofon 2M Blue PnP MKII / Nagaoka MP-110H,
Technics SU-8080,
Technics SB-X1


https://www.discogs.com/user/lpociask/collection
Awatar użytkownika
lpociask
Posty: 612
Rejestracja: 23 gru 2018, 21:20
Gramofon: Technics sl 3310
Lokalizacja: Wawa

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#2

Post autor: lpociask »

kilka fotek z tego co już jest :
IMG_4524.jpeg
IMG_4525.jpeg
IMG_4526.jpeg
IMG_4527.jpeg
IMG_4528.jpeg
IMG_4529.jpeg
IMG_4530.jpeg
IMG_4531.jpeg
Technics SL-3310 - Ortofon 2M Blue PnP MKII / Nagaoka MP-110H,
Technics SU-8080,
Technics SB-X1


https://www.discogs.com/user/lpociask/collection
syko
Posty: 2585
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#3

Post autor: syko »

To klikanie za każdym razem gdy włączam płytę na dłuższą metę jest uciążliwe. Wolałbym żeby aplikacja sama wiedziała że słucham gramofonu ( mikrofon lub czujnik przy przedwzmacniaczu) Jedynie ręcznie można wybrać igłę czy wkładkę w trakcie jej instalacji.
Tak to widzę.
Sony PS 3750, JVC Z-1S, Sansui AU-417, Philips 22RH427
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 16824
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#4

Post autor: darkman »

Lub klikanie co pół płyty :) To odpada, bo to koszmarek raczej lub aplikacja do warsztatów zegarmistrzowskich. Zatem czas zliczania razem i j.w. w automacie.

A poza tym to fajna grafika, przyjazna i podoba mi się.
lpociask pisze:
20 cze 2026, 14:21
5. Czego brakuje Wam w Discogs przy ogarnianiu sprzętu i historii słuchania?
Jest jak jest i lepiej nie będzie. Nie używam discogs do tego. Natomiast Discogsowi brakuje przede wszystkim rzetelnej identyfikacji albumów i prawidłowej deskrypcji. Tu też nie bedzie lepiej, bo materiał wprowadzany przez uzytkowników nie jest w żaden sposób monitorowany pod względem źródeł identyfikacji, a często po prostu kopiowany z podstawianych auto spisów już istniejących. skoro tak, to brakuje ikony "wyboru źródła identyfikacji". Np:tylko przykładowo
*portal kolekcjonerski np The Beatles, Pink Archives, itp
*oficjalny portal/baza dyskograficzna artysty
*forum tematyczne np S.Hoffman/Winyl.net i inne do wskazania
*literatura tematu
*baza discogs

Generalnie mnie więcej 35%(może i więcej) zawartości discogs to albumy o błędnej identyfikacji lub żadnej.
W mojej opinii samo klikanie w bazę Discogs po tytule jest bezsensowne.

Natomiast jak dla mnie samo zliczanie LP przegranych w skali roku czy kwartału ma sens. Jednak oczekiwałbym prostoty jak w aplikacji liczącej kroki, tyle o ile chodzenie po domu czy do śmietnika bez telefonu nie jest liczone :)
Awatar użytkownika
lpociask
Posty: 612
Rejestracja: 23 gru 2018, 21:20
Gramofon: Technics sl 3310
Lokalizacja: Wawa

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#5

Post autor: lpociask »

syko pisze:
20 cze 2026, 17:08
To klikanie za każdym razem gdy włączam płytę na dłuższą metę jest uciążliwe. Wolałbym żeby aplikacja sama wiedziała że słucham gramofonu ( mikrofon lub czujnik przy przedwzmacniaczu) Jedynie ręcznie można wybrać igłę czy wkładkę w trakcie jej instalacji.
Tak to widzę.
Dzięki za pomysł - przemyślałem i mam na to realny pomysł ale na razie w wersji tylko na IOS - Apple kupiło Shazam wiec można użyć jego silnika - będzie w kolejnej wersji aplikacji
Technics SL-3310 - Ortofon 2M Blue PnP MKII / Nagaoka MP-110H,
Technics SU-8080,
Technics SB-X1


https://www.discogs.com/user/lpociask/collection
Awatar użytkownika
lpociask
Posty: 612
Rejestracja: 23 gru 2018, 21:20
Gramofon: Technics sl 3310
Lokalizacja: Wawa

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#6

Post autor: lpociask »

darkman pisze:
wczoraj, 09:59
Lub klikanie co pół płyty :) To odpada, bo to koszmarek raczej lub aplikacja do warsztatów zegarmistrzowskich. Zatem czas zliczania razem i j.w. w automacie.

A poza tym to fajna grafika, przyjazna i podoba mi się.
lpociask pisze:
20 cze 2026, 14:21
5. Czego brakuje Wam w Discogs przy ogarnianiu sprzętu i historii słuchania?
Jest jak jest i lepiej nie będzie. Nie używam discogs do tego. Natomiast Discogsowi brakuje przede wszystkim rzetelnej identyfikacji albumów i prawidłowej deskrypcji. Tu też nie bedzie lepiej, bo materiał wprowadzany przez uzytkowników nie jest w żaden sposób monitorowany pod względem źródeł identyfikacji, a często po prostu kopiowany z podstawianych auto spisów już istniejących. skoro tak, to brakuje ikony "wyboru źródła identyfikacji". Np:tylko przykładowo
*portal kolekcjonerski np The Beatles, Pink Archives, itp
*oficjalny portal/baza dyskograficzna artysty
*forum tematyczne np S.Hoffman/Winyl.net i inne do wskazania
*literatura tematu
*baza discogs

Generalnie mnie więcej 35%(może i więcej) zawartości discogs to albumy o błędnej identyfikacji lub żadnej.
W mojej opinii samo klikanie w bazę Discogs po tytule jest bezsensowne.

Natomiast jak dla mnie samo zliczanie LP przegranych w skali roku czy kwartału ma sens. Jednak oczekiwałbym prostoty jak w aplikacji liczącej kroki, tyle o ile chodzenie po domu czy do śmietnika bez telefonu nie jest liczone :)
Słuszne uwagi - biorę na warsztat ;)
Technics SL-3310 - Ortofon 2M Blue PnP MKII / Nagaoka MP-110H,
Technics SU-8080,
Technics SB-X1


https://www.discogs.com/user/lpociask/collection
Awatar użytkownika
lpociask
Posty: 612
Rejestracja: 23 gru 2018, 21:20
Gramofon: Technics sl 3310
Lokalizacja: Wawa

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#7

Post autor: lpociask »

Apka wydana w Appstore - można dostać się ze strony https://lpociask.github.io/igla-i-rowek/pl/ lub bezpośrednio z tego linku https://apps.apple.com/pl/app/igła-i-rowek/id6782431440 ;) proszę o uwagi i sugestie
Technics SL-3310 - Ortofon 2M Blue PnP MKII / Nagaoka MP-110H,
Technics SU-8080,
Technics SB-X1


https://www.discogs.com/user/lpociask/collection
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2482
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#8

Post autor: MaciejT »

Bardzo fajny pomysł i apka ma przyszłość.
Ja cały czas stosuję prosty licznik zaprojektowany do zliczania zmawianych sur. Pozwala na liczenie przebiegu 7 wkładek/igieł. No ale klikam co album, więc dane mam orientacyjne.
Czy jest szansa na powstanie takiej apki na androida?
Awatar użytkownika
lpociask
Posty: 612
Rejestracja: 23 gru 2018, 21:20
Gramofon: Technics sl 3310
Lokalizacja: Wawa

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#9

Post autor: lpociask »

MaciejT pisze:
dzisiaj, 13:07
Bardzo fajny pomysł i apka ma przyszłość.
Ja cały czas stosuję prosty licznik zaprojektowany do zliczania zmawianych sur. Pozwala na liczenie przebiegu 7 wkładek/igieł. No ale klikam co album, więc dane mam orientacyjne.
Czy jest szansa na powstanie takiej apki na androida?
w planach, ale jeszcze nie umiem ;)
Technics SL-3310 - Ortofon 2M Blue PnP MKII / Nagaoka MP-110H,
Technics SU-8080,
Technics SB-X1


https://www.discogs.com/user/lpociask/collection
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2482
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#10

Post autor: MaciejT »

Kurde dobre i to, jest nadzieja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 45332
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#11

Post autor: Wojtek »

Vibe-kodowane? :) Claude czy jeszcze co innego?
lpociask pisze:
20 cze 2026, 14:21
1. Czy licznik godzin konkretnej igły miałby dla Was praktyczny sens, czy to bardziej ciekawostka?
Wiesz co, to już sobie może użytkownik ogarnąć bo wystarczy że doda np. "M75 + JICO ED" i już wiadomo że o taką kombinację chodzi.
syko pisze:
20 cze 2026, 17:08
Tak to widzę.
Jak dla mnie nierealne bez ścisłej integracji ze sprzętem, a to raczej niemożliwe.
lpociask pisze:
dzisiaj, 12:53
Apple kupiło Shazam wiec można użyć jego silnika - będzie w kolejnej wersji aplikacji
Proszę nie :D

Jeszcze tego brakowało żeby appka od zliczania czasu odtwarzania robiła permanentny nasłuch na otoczenie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
Wsparcie finansowe forum
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 16824
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Igła i Rowek - robię apkę do liczenia godzin igły i odsłuchów. Ma to sens?

#12

Post autor: darkman »

MaciejT pisze:
dzisiaj, 13:07
Czy jest szansa na powstanie takiej apki na androida?
e-tam, Maciek sprzedaj dziada :) za pół ceny pójdzie.
ODPOWIEDZ