IPTV sprzętowo

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

IPTV sprzętowo

#1

Post autor: chudy_b »

Cześć
Pytam tu, bo do elektrody nie mam zdrowia. A na pewno jest tu ktoś kto temat ogarnia.

Niedługo podpinają mi do domku internet po światłowodzie. Leci po tym też TV. Standardowo stawiają jakiś swój wynalazek ONT/Router/Switch/WiFi. Coś jak FunBox od Oranga. Telewizja leci do telewizora z tego po LANie i przy telewizorze jeszcze jakiś dekoder. Walczę z nimi od jakiegoś czasu żeby wybronić się przed tym wszystkmającym złomem. Przyznali się, że klientom biznesowym to oni dają coś co nazywają ON Bridge. Ale z tego nie będzie TV (IPTV) bo na pewno się nie da na tym co zamierzam kupić(roter i switch) tego skonfigurować. Zamierzam kupić rackowy switch Microteka + zarządzalny switch TP-Linka. Z tego co doczytałem, to na routrze trzeba odpowiednio skonfigurować VLANy że IP TV działało. Microtek na pewno ma taką możliwość. I tyle na ten temat teraz wiem. Ktoś coś więcej? Potrzebuję argumentów do rozmowy z tymi ludźmi, bo zachowują się jakby nie chcieli sprzedać tego co mają.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: IPTV sprzętowo

#2

Post autor: blispx »

jeżeli ONU (końcówka GPON) które oferują mają więcej niż 1 port ethernet to muszą rozdzielić te porty VLANxx na transmisje unicast/broadcast, VLANxy na transmisję multicast dla IPTV- multicast nie możesz pchać na rurę unicast/broadcast

to czy sobie pod port unicast/broadcast podepniesz Mikrobzika pewnie już im zwisa ale ONU musi być :) ONU bym się nie martwił bo będzie to pewnie Dasan/Huawei , gorsza sprawa z dekoderem bo z tym bywa różnie , dużo by pisać wszystko zależy od platformy IPTV moim zdaniem wszystkie są chujowe

co to za op z którego biorą transmisję IPTV: Jambox (SGT) czy Avios (Korbank)?
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: IPTV sprzętowo

#3

Post autor: chudy_b »

Niestety poleciałeś takim slangiem, że pies mi zapierdolił szczenkę z podłogi. Legendę poproszę to sobie wygooglam, a najlepiej łopatologicznie. Taki całkiem laik nie jestem, Mam MCSA z 2005 roku :D

Nie umiem odpowiedzieć na żadne Twoje pytanie. Częściowo dlatego, że ich nie rozumiem, ale bardziej dlatego że moje informacje pochodzą od handlowca który wymięka na poziomie różnicy router - switch i dyrektora :D do spraw kluczowych klientów któremu najwyraźniej tylko zawracam dupę. Dział techniczny miał oddzwonić w przeciągu pół godziny, ale chyba oszczędzają na telefonach.

To może tak: Planuję postawić router Mikrotik RB2011UIAS-RM, a jeśli będzie trzeba 3011. Switch TP-LINK T1600G-28PS. Czy na tej konfiguracji niezależnie co tam mi przywiozą da się przepchnąć IPTV do telewizorów?

Mogę im też tego bridga odpuścić. Wtedy też odpuszczam własny router. LAN ogarniam switchem, A TV mam ograniczone do trzech, bo ich wszystkomającywynalazek ma cztery porty. Jeden pójdzie do switcha. Ale ja nie lubię ograniczeń.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: IPTV sprzętowo

#4

Post autor: blispx »

no bridge to jedna rura, wiec oni nie mogą wpuścić 2 strumieni net + telewizja w jedno bez robienia vlan, dlatego pewnie o tym wspominali, niemniej to już ich problem aby tobie zapewnić usługę

RB2011 jest już stare dość, jeżeli mówimy o wydajności na poziomie samego routingu w soho jeszcze obleci jak nie zasrasz go ilością regułek w firewall- ze 250Mbps w slow path bo więcej CPU nie wyrobi, jeżeli zajdzie potrzeba to i sobie na nim także vlan zaterminujesz, teoretycznie mógłbyś sobie dokupić do niego wkładke PON i zrezygnować całkowicie z ONU od nich tyle że nie znam ich polityki i pytanie po co patrząc pod kątem choćby że takie ONU jest kompaktowe i ma w sobie już wszystko choćby bramkę VoIP

najlepiej jak ci wystawią tego ONU w bridge i zrobią vlan na nim, powiedzmy masz tam 4 porty to 3 porty na net i 1 port na dekoder, do 1-3 podpinasz RB robisz sobie swój NAT i podpinasz do niego resztę gratów a pod 4 port już dekoder który łączysz sygnałowym HDMI (pewnie) z TV
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: IPTV sprzętowo

#5

Post autor: chudy_b »

blispx pisze:
02 lip 2019, 10:43
RB2011 jest już stare dość, jeżeli mówimy o wydajności na poziomie samego routingu w soho jeszcze obleci jak nie zasrasz go ilością regułek w firewall- ze 250Mbps w slow path bo więcej CPU nie wyrobi
Ja mam wykupione łącze 1Gbps. Rozumiem, że nie przepchnę tyle przez ten router. RB3011 byłby odpowiedniejszy Twoim zdaniem?
blispx pisze:
02 lip 2019, 10:43
nie znam ich polityki
Ja też nie. Trudno się z nimi rozmawia, mimo że to lokalny mały dostawca.
blispx pisze:
02 lip 2019, 10:43
najlepiej jak ci wystawią tego ONU w bridge
Wspominali o tym chyba, jak powiedziałem że nie chcę stawiać routera za routerem.
blispx pisze:
02 lip 2019, 10:43
powiedzmy masz tam 4 porty to 3 porty na net i 1 port na dekoder
Dlaczego 3 na net? Switcha nie uniknę, bo dom mam okablowany około 20-toma przewodami (w tym TV), a jeszcze ze 4 kamery IP pewnie dojdą. Jeśli chodzi o TV to maksymalnie będzie ich 6, choć oczywiście pewnie nigdy tylu dekoderów nie wykupię. Ale 2-3 pewnie będą. Czyli z 4 portów ONU 3 poszłyby na TV i jeden do podpięcia switcha. Dobrze kombinuję?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: IPTV sprzętowo

#6

Post autor: blispx »

wg moich testów ten 2011 kończy się przy 250Mbps przy załączonym conntrack czyli slow path, przy czystym routingu bez conntrack leci znacznie więcej- fast path, Mikrotik to taka łotewska chińszczyzna, możliwości niby ma (software) ale nie zawsze można je wykorzystać ze względu na zastosowany hardware , wszystko i tak zależy od ilości ppsów jakie ta twoja sieć wygeneruje

porty na ONU mogą "wystawić" inaczej to się określa w profilu na OLT, jak dojdzie ci multiroom to bedziesz potrzebował 2x dekoder więc 2x port czyli 2-2
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: IPTV sprzętowo

#7

Post autor: chudy_b »

blispx pisze:
02 lip 2019, 12:20
Mikrotik to taka łotewska chińszczyzna
Zaproponujesz coś innego do 1000zł do szafy rack?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: IPTV sprzętowo

#8

Post autor: blispx »

zaproponowałbym coś z serii hex choćby ze względu na lepsze CPU MIPS

https://mikrotik.com/product/RB750Gr3

więcej ruchu ci ogarnie, tobie nie jest potrzebna agregacja portów tam te 5 wystarczy, to sobie na switchu już zrealizujesz

wada: to nie do rack ale możesz go rzucić w kąt i niech se działa nie potrzebne uszy

przetestuj na początku tego co masz 2011 ( o ile masz) bo sieć sieci nie równa
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: IPTV sprzętowo

#9

Post autor: chudy_b »

blispx pisze:
02 lip 2019, 12:42

przetestuj na początku tego co masz 2011 ( o ile masz) bo sieć sieci nie równa
Nie mam, ale jakoś skłaniam się ku niemu. Nie chcę od początku robić bałaganu w szafie. Z czasem i tak sam się zrobi. Może zetnę też łącze do 500Mb albo jeszcze bardziej. W tej chwili nie będę potrzebował 1Gb, a w przyszłości zawsze mogę rozszerzyć. Róznice w cenie pomiędzy różnymi pakietami nie są duże, dlatego poleciałem po maksie.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: IPTV sprzętowo

#10

Post autor: blispx »

jak dla siebie brałem to zależało mi na SFP i min 1 porcie eth PoE do zasilania urządzeń po ethernecie max 24V, jako że powyżej 1 port PoE zabawki są już dość drogie wybór padł właśnie na RB2011 ale było to 10 lat temu i ten sprzęt się już mocno zestarzał i już chyba wycofany z produkcji

oczywiście inne kryteria przemawiały także za RouterOS choćby możliwość zestawienia EoIP, ale to także zastąpiłem już vlanem, a czemu o tym wspominam? dlatego że 5-10lat w telekomunikacji to już gigantyczna przepaść technologiczna , kupowanie czegoś na lata jest bezsensu
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: IPTV sprzętowo

#11

Post autor: chudy_b »

PoE ogarnie mi switch. Planuję zastosować AP PoE co najmniej 2 no i kamery.
Co do routera to może faktycznie dołożyć 3 stówki i kupić RB3011. Jest zgodny z IEEE802.1q co jest ponoć ważne w kontekście IPTV. Jak nie przyda się teraz, to może przydać się w przyszłości.
blispx pisze:
02 lip 2019, 12:55
5-10lat w telekomunikacji to już gigantyczna przepaść technologiczna
Wiem coś o tym. Kolega niechcący dostał się na telekomunikację (nie przyjęli go na informatykę) w epoce telefonii stacjonarnej kojarzonej z centralami z mnóstwem kolorowych kabelków. Pięć lat później kończył studia już w epoce pierwszych komórek i ogromnego ssania na ludzi przez ich operatorów. To się nazywa wygrać życie przez brak kilku punktów na egzaminie.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: IPTV sprzętowo

#12

Post autor: blispx »

a tak wracając do tematu IPTV większość operatorów bierze IPTV na zasadzie franczyzy więc tutaj nie ma pola do popisu trza brać co operator IPTV daje, kiedyś były dekodery Motoroli i ciągle się to wieszało, do tego dochodzi dziwna polityka automatyczna aktualizacji oprogramowania, wystarczy że podczas jej wykonywania klient wyłączy dekoder z prądu i jest pozamiatane- w najlepszym wypadku tryb serwisowy, co do samej usługi i usterek nie mamy wpływu na czas naprawy- przeważnie problemy na STB operatora IPTV cześć kontentu odbierają satelitarnie (podpisane umowy z Polsatami etc) cześć szkłem np paczki premium. Ostatnio rzucili na rynek nowe dekodery z softem beta umożliwiającym pracę po unicast bo na jednej rurce dzierżawca wyciął nam multicast całkowicie (przypadek Korbank) także się starają dopasowywać ale jakoś nie zawsze im wychodzi ;)

generalnie dokładamy do interesu przez tą IPTV tyle że jest lepsza/kompleksowa oferta taka przewaga
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ