Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#1

Post autor: dale »

Koleżanki i Koledzy, chciałbym przestrzec przed oszustami działającym za pośrednictwem OLX czy lokalnych for lub tablic ogłoszeniowych.
Nie zostałem oszukany, ale widząc ostatnio kilka ogłoszeń na olx postanowiłem napisać.
Mechanizm jest prosty. Wystawiane jest ogłoszenie na atrakcyjny towar (u nas będą to gramofony, igły, płyty czy inny sprzęt) w mocno atrakcyjnej cenie. Sprzedawca pisze że się nie zna, zostało mu po rodzinie, bądź dostał w rozliczeniu (ewentualnie inna historia uprawdopodabniająca taką cenę). Zdjęcie poglądowe lub brak zdjęcia - często informacja że sprzedający nie potrafi dodać. Przesyłka na adres nadawcy po wpłacie na konto - odbiór osobisty też możliwy tylko po wpłacie na konto. Wydaje się to być naturalnym zabezpieczeniem dla wysyłającego. A i kupujący ma świadomość że po numerze konta da się odbiorcę namierzyć "w razie jak by co..."
Nic bardziej mylnego. Proszę wpisać sobie w wyszukiwarkę "Karta kredytowa pre-paid" ... I od razu widzimy że przy minimalnym zaangażowaniu możemy mieć kartę bankomatową i konto zupełnie anonimowe - drogie i tylko do pewnej kwoty (powiedzmy 10000 rocznie) - ale wystarczy nam.
Do tego w co drugim lombardzie, jeśli nie w każdym, można kupić telefon za 100 zł z kartą używaną sim. Już zarejestrowaną. IP komputera?
Chyba sobie żarty stroicie moi Państwo... W dobie hotspotów i dynamicznych IP telefonów? Zapomnijcie.
Co bardziej zorientowani powiedzą że telefony i karty sieciowe mają swoje dane a bts-y logują połączenia... I co z tego? Dane z dokładnością do kilometra kwadratowego... A co mi z numeru imei czy mac'a karty sieciowej jeśli nie mam danych kto faktycznie używa...
Powiecie w bankomacie jest kamera i widać kto wypłaca kasę? I co z tego? Jeśli akurat jest sprawna i gość nie zasłonił twarzy, jak ustalicie wizerunek?
Policja ma olbrzymie problemy z tym przy sprawach o ciężkie przestępstwa, więc myślicie że dla kilkuset zł będzie w stanie to zrobić?
A jeśli gość będzie sprytny, nie da się mu przypisać innych oszustw i sprawa zostanie nie wykryta...

Dlatego, pamiętajmy, jeśli kupujemy od osoby nieznanej w środowisku, czy z ogłoszenia, zastanówmy się dobrze dwa razy czy to na pewno okazja.
Nie dajmy się oszukać - przede wszystkim samemu sobie, wmawiając że udało nam się coś trafić tanio... Jeśli sprzedający nie odbiera telefonu, ma opory przed wysłaniem zdjęcia realnego przedmiotu (dobrze poprosić o fotkę jakiegoś detalu), nie chce zgodzić się na płatność przy odbiorze, czy też przedpłatę w wysokości kosztów przesyłki i opcję otwarcia przesyłki przy kurierze, lepiej zastanowić się dwa razy z czego to wynika.
Pamiętajmy również że kurier czy poczta nie weryfikuje danych odbiorcy, często odbiera bądź doręcza przesyłkę w locie, na mieście.
Do paczkomatów inpost nie potrzeba żadnych danych weryfikowanych.
Nie dajmy się okraść.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41555
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#2

Post autor: Wojtek »

Na facebooku były już szeroko opisywane sprawy z okazyjnymi ofertami vintage audio na olx, gdzie odbiór osobisty nie był możliwy i było wręcz ponaglanie do zapłaty na zasadzie "bo już inny klient do mnie jedzie" itp.

Typowe wałki na kasę.

Na olx nie robi się poważnych zakupów na większe kwoty bez odbioru osobistego czy tylko z opcją przedpłaty.
Groszowe sprawy to już na własne ryzyko.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#3

Post autor: dale »

No tak, ale zobacz - na przykład pojawia się technics qd opisany jako sprawny z igłą do wymiany i delikatnie porysowaną pokrywą - powiedzmy za 100 - 150 zł plus przesyłka. Gramofon po rodzinie, nie używany obecnie - stoi i się kurzy. Kasa niby niewielka. Ale teraz mam - powiedzmy 5 ofert - cztery osoby godzą się na wpłatę ... I mam ok 600 zł plus to, co wytarguje za przesyłkę... A sprzedaję jeszcze tablet i komórkę ... Na dwie - trzy karty - konta do wpłat. Nie do wychwycenia na tym poziomie. A zanim zablokują konto, zarobi na dobre wakacje.
Zdziwił byś się ile osób kupuje i wtapia... ale to wynika z naszego charakteru :)
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#4

Post autor: Pawelec »

Dlatego omijam OLX szerokim rogalem :D
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10456
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#5

Post autor: Myszor »

A ja nie :) pierwsze o co pytam czy moge przyjechac i sprawdzic. Jak cos krecą to kasuję.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#6

Post autor: zelazny »

Myszor pisze:A ja nie :) pierwsze o co pytam czy moge przyjechac i sprawdzic. Jak cos krecą to kasuję.
Jak Leon zawodowiec? :lol:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10456
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#7

Post autor: Myszor »

zelazny pisze:
Myszor pisze:A ja nie :) pierwsze o co pytam czy moge przyjechac i sprawdzic. Jak cos krecą to kasuję.
Jak Leon zawodowiec? :lol:
Niestety tylko z ulubionych :) ale niektórym faktycznie by się należało, nienawidzę oszustów i złodziei.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#8

Post autor: zelazny »

Luz, ja także, wręcz gardzę oszustami i złodziejami.
Awatar użytkownika
Dimas
Posty: 808
Rejestracja: 25 maja 2015, 12:54
Gramofon: SONY PS X65

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#9

Post autor: Dimas »

Jakiś czas temu pojawiły się hpm100 na olx
Z ciekawości napisałem do gościa,następnie zgłosiłem olx ze coś nieteges z ogłoszeniem po ok godzinie skasowali wszystkie ogłoszenia pacjenta.
Załączniki
IMG_9372.JPG
technics sl-1610->shure v15III,yamaha tc-720,ct-710,ca-710,marantz cd54 ->technics SB7

sony ps x65->xl45,V90LPS,yamaha bd s673,yamaha rx a1070,Sony SS X9ED
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Uwaga na oszustów olx/ogłoszenia lokalne

#10

Post autor: -Wolf- »

Tak jakoś mi się skojarzyło :mrgreen:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tH8atpCsI_0[/youtube]
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
ODPOWIEDZ