Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#1

Post autor: Cyberbob »

Jeszcze mam pytanie, jaki wpływ ma ustawienie BIASU na dźwięk wzmacniacza? Jaka jest praktyka jeśli chodzi o stare wzmacniacze czy po zakupie takich powinno się to sprawdzać i ustawiać BIAS czy ustawienie fabryczne trzyma np 38lat? Czy praca wzmacniacza przez te lata powoduje rozregulowanie tego parametru? Czytałem na AUDIOKARMA tam piszą, że po zakupie trzeba sprawdzić BIAS i DC OFSET (czyli chyba napięcie na poszczególnych kanałach)?
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#2

Post autor: chudy_b »

Cyberbob pisze:Czy praca wzmacniacza przez te lata powoduje rozregulowanie tego parametru?
Na pewno warto to sprawdzić. Mam nadzieję, że wiesz jak to zrobić, bo takie całkiem trywialne to to nie jest.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#3

Post autor: Wojtek »

Cyberbob pisze:Jaka jest praktyka jeśli chodzi o stare wzmacniacze czy po zakupie takich powinno się to sprawdzać i ustawiać BIAS
Cyberbob pisze:Czy praca wzmacniacza przez te lata powoduje rozregulowanie tego parametru?
Zdecydowanie tak, ale nikt Ci nie powie czy będzie to zmiana w stopniu znacznym czy znikomym, bo wszystko zależy od przypadku. Nie dotyczy to tylko wzmacniaczy.

Jak masz więcej pytań dot. swojego wzmacniacza to lepiej będzie jak założysz oddzielny wątek.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#4

Post autor: kaf »

Regulacja DC występuje tylko w niektórych wzmacniaczach, w prawidłowo działającym układzie akceptuje się poziom DC na wyjściu 0mV +/- 50mV. Zaś prąd spoczynkowy powinien odpowiadać wartości podanej przez producenta w serwisówce, lecz nie zawsze się go podaje. Gdy go nie ma podanego, regulacja tego parametru bez oscyloskopu jest wręcz niemożliwa.

Obydwa parametry mają znaczenie bardziej techniczne niż brzmieniowe i bardziej rzutują na prawidłowość i bezpieczeństwo pracy układu niż to, jak zabrzmi dany wzmacniacz.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#5

Post autor: Cyberbob »

Dzisiaj próbowałem mierzyć multimetrem wartości offsetu i biasu z instrukcją serwisową w dłoni która podaje offset na kanałach L, R = 10mV lub mniej. Pomiaru offsetu dokonuje się normalnie na terminalach głośnikowych podłączając kable pomiarowe zamiast kabla głośnikowego po 5min od włączenia wzmacniacza i mi wyszło, że było ustawione uwaga: kanał L ok 10mV czyli dobrze, kanał R ok 50mV czyli bardzo źle i niesymetrycznie w stosunku do kanału L. Poprawiłem tą wartość na też ok 10mV, z tym że ustawienie precyzyjnie równych wartości np L-10mV i R-10mV to graniczy z cudem i jest chyba nie do ustawienie ponieważ potencjometr odpowiedzialny za regulację kanałów L i R jest bardzo czuły i przesunięcie go o np 0.5mm daję bardzo duże odczyty na multimetrze na - lub na +. Po ustawieniu offsetu na wartości L i R zbliżone do siebie i do wartości 10mV zauważyłem, że "stopniała" nieznacznie gałka VOLUME. Znaczy to, że aby osiągnąć tę samą głośność co z przed regulacji, po regulacji muszę przekręcić gałkę volume mocniej, mniej więcej o 1-1.5 zakresu. Co do regulacji biasu to już jest bardziej skomplikowane na płycie laminowanej wzmacniacza są specjalne Test Pointy w postaci wystających PINów do pomiaru, usytuowanych obok siebie co 2mm. Cholernie to utrudnia pomiar ponieważ, nie ma jak zakotwiczyć precyzyjnie kolców końcówek pomiarowych o te PINy. Chyba, ze są jakieś przewody do wsadzenia w te PINy bo ja tego nie wiem??? Każde ruszenie końcówką pomiarową po PINie zmienia sic... wartość odczytu na wyświetlaczu multimetru notabene jest jakiś sposób aby ustabilizować taki pomiar? Instrukcja serwisowa podaje wartość biasu po 10min od włączenia wzmacniacza na 50mV. Po dokonaniu pomiarów co było mega trudne bo wartości skakały strasznie wyszło ok 35mV na kanale L i R. Poprawiłem więc na wartości zbliżone do 50mV bo potencjometr do regulacji tak samo czuły jak ten od offsetu. Czy nie ustawienie tych wartości biasi ofset na idealnie takie same i idealnie w podanej wartości ma jakiś wpływ na dźwięk?
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Ja bym na twoim miejscu rozważył wymianę tych potencjometrów na wieloobrotowe. Kosztuje to parę złotych a dokładność ustawienia nieporównywalnie lepsza.
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#7

Post autor: kaf »

Jeżeli w płytce są punkty pomiarowe, to dobrym pomysłem jest zapięcie miernika do pinów "krokodylkami".

Regulacja biasu/prądu spoczynkowego - bez sygnału na wejściu, bez podpiętego obciążenia. Czas 10 minut jest dla mnie zbyt krótki. Chyba że na pierwszy pomiar, bo ze względu na wpływ temperatury, cała procedura powinna trwać co najmniej 30 minut na zasadzie pomiar>regulacja>kontrola i tak ze trzy razy dla pewności. Zbyt mała wartość biasu - zniekształcenia przy małym sygnale wyjściowym, za duża wartość - nadmierne nagrzewanie się układu co może doprowadzić do uszkodzenia. Powinna być tolerancja podana - np. 50mV +/- 5mV.

DC zero - tu nie ma rygoru że obydwa kanały mają mieć tyle samo, ważne żeby tolerancja była zgodna z tym co podaje producent, o ile podaje, czyli np. 0mV +/- 20mV.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#8

Post autor: Cyberbob »

Co do offsetu (DC zero) w instrukcji serwisowej (załącznik) jest napisane aby po 5 min ustawić +-10mV co oznacza taki zapis? Jaka jest wartość optymalna bo nie wiem czy dobrze taki zapis interpretuje, nie jestem elektronikiem z wykształcenie raczej amatorem przez duże A.

Obrazek
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#9

Post autor: chudy_b »

Musisz poczekać 5 minut, by wzmacniacz się nagrzał i ustawić 0V +/- 10mV. Te 5minut to moim zdaniem trochę mało. I jeszcze jedno - nie próbuj mierzyć "w powietrzu", czyli próbując wcelować sondą w punkt pomiarowy. To proszenie się o duże kłopoty. Zaopatrz się w krokodylki, na wyłączonym wzmacniaczu podłącz miernik na stałe i dopiero jak będziesz miał wszystko stabilnie podpięte w tym miernik ustawiony na właściwym zakresie, włącz wzmacniacz.
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#10

Post autor: Cyberbob »

Jeśli chodzi o ten pomiar to nie mierzę w powietrzu bo podpinam przewody pomiarowe nie do tych punktów pomiarowych z instrukcji tylko wpinam je w terminale głośnikowe tak jest napisane w ostatnim zdaniu instrukcji wtedy jest stabilnie. Co do biasu to niestety już trzeba z tych punktów skorzystać więc nie mając krokodylów robiłem to w powietrzu i wartości strasznie skakały. Poczekam z dalszymi pomiarami do zakupu krokodylków wzmacniacz stoi i nie włączam go.
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#11

Post autor: pawel0777 »

Nie musisz mieć koniecznie krokodylków.Wystarczy koszulki izolacyjne pozakładać na końcówki lub 2 pinowe gniazdo w Twoim przypadku pewnie o rasterze 2,54 kawałki przewodów i zmieniasz bezpiecznie do woli ;)
Awatar użytkownika
Cyberbob
Posty: 290
Rejestracja: 27 sty 2012, 13:24
Gramofon: Thorens TD160
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#12

Post autor: Cyberbob »

Kupiłem coś takiego czarny i czerwony: http://allegro.pl/kabel-czerwony-pin-ze ... 04293.html
Thorens TD160, AudioTechnica AT150MLX, JVC A-X9, Pioneer HPM40 / Dual 1229, AudioTechnica AT440MLa, Pioneer SA-8800, B&W DM302
korrus
Posty: 67
Rejestracja: 04 kwie 2014, 10:12
Gramofon: Roadstar RS-5750
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#13

Post autor: korrus »

Cyberbob pisze:Co do offsetu (DC zero) w instrukcji serwisowej (załącznik) jest napisane aby po 5 min ustawić +-10mV co oznacza taki zapis? Jaka jest wartość optymalna bo nie wiem czy dobrze taki zapis interpretuje, nie jestem elektronikiem z wykształcenie raczej amatorem przez duże A.
Optymalna wartość to oczywiście 0. Ustawianie celowo innej wartości jest zupełnie bez sensu. Równo w obu kanałach też nie musi być, nie ma to żadnego wpływu na dźwięk, o ile ta wartość jest mała.
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#14

Post autor: adler »

U mnie jest tak że DC na wyjściu cały czas pływa od 10mv przez 0 do -10mv, i tak w kółko . Oczywiście bez sygnału i potencjometr na zero.
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Wpływ bias na dźwięk wzmacniacza

#15

Post autor: caveas »

Wejście w głębszą klasę A znaczy się zwiększenie prądu spoczynkowego teoretycznie wygładza brzmienie. przełączanie następuje przy większej głośności.
Nie eliminuje to zniekształceń skrośnych i problemów czasowych z wychodzeniem z nasycenia a jedynie maskuje.
W niektórych warunkach na dobrych nagraniach da się wysłyszeć różnice w brzmieniu.
Oczywiście podniesienie prądu spoczynkowego z 20mA do np. 50mA wymaga długookresowego (lato!) monitorowania temperatury radiatorów i Trafo.
Warto przekonserwować zawsze PR do regulacji. Gdy są w złym stanie , znaczy się nie daje się regulować (unitra) warto je wymienić na precyzyjne wieloobrotowe albo chociaż sprawne. po wlutowaniu przed włączeniem warto wstępnie ustawić szacunkowo wartość jaka była przed wymianą. Jeśli to niemożliwe to na środek regulacji.
Podniesienie prądu na chwilę do wartości 100mA pozwoli ocenić stan głównych kondensatorów filtrujących. Chodzi po słyszalny poziom przydźwięku. tu uwaga należy go ocenić słuchowo po wyjęciu śrubokręta z PR. Warto sprawdzić symetrię prądu spoczynkowego.
Tu jeszcze trochę czystej elektrotechniki. Elektroników proszę o wybaczenie elementarza.
Prąd spoczynkowy mierzymy pośrednio badając napięcie na rezystorach emiterowych na emiterach tranzystorów mocy. i=U/R ----> U=I*R
Przykładowo dla prądu spoczynkowego 20mA i Re=0,4 ohm U=8mV
Próby rozłączania obwodu emiterowego i wpinania amperomierza dają duże błędy pomiaru i grożą uszkodzeniem wzmacniacza.
O napięciu stałym na wyjściu:
Powoduje przepływ prądu stałego przez głośniki niskotonowe i=u/r i zwiększenie tętnień zasilania. Należy dążyć do zmnieszenia go do minimum.
Zgadzam się że wszystkie regulacje należy wykonać po solidnym rozgrzaniu wzmacniacza pod przykryciem.

:violin:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
ODPOWIEDZ