Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
tomsi_tj
Posty: 26
Rejestracja: 09 lut 2023, 07:57
Gramofon: Dual 704

Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#1

Post autor: tomsi_tj »

Witam kolegów. Moje pytanie zgrane jak przedwojenny winyl, ale po przeszperaniu postów w tym temacie postanowiłem i tak zapytać, chociażby dlatego, że jak widzę większość rozwiązań problemu i diagnoz wiąże się ściśle z posiadanym przez zainteresowanego układem i modelami sprzętów. Od początku. Posiadam w moim małym pokoiku tematycznym wzmacniacz Pioneer SA-606, Tuner TX-606, gramofon Dual 704 by Olsza84 (taki przyjemny 45 letni zestawik),CD Onkyo dx-7355, głośniki Monitor Audio Bronze BX2. Generalnie jestem zadowolony, ale... Pomijając oczywiste różnice w odsłuchu CD i winyli, to w moim wzmacniaczu daje się odczuć sporą różnicę w głośności i dynamice sygnału. Np. aby na wejściu phono uzyskać taką samą głośność odtwarzania jak na cd czy tuner przy 25-30%, trzeba odkręcić potencjometr na 50%. Nie jest to uciążliwe (chyba, że się zapomni przy przełączaniu na tuner czy cd skręcić to wtedy może wypluć membrany :lol: ), ale zacząłem się zastanawiać czy z moim preampem wbudowanym jest wszystko ok. Może z biegiem lat podeschły kondensatorki, a może ten typ już tak ma. Wyczytałem tu na forum, że wbudowane preampy mają na ogół słabsze paramerty od zewnętrznych. Dlatego chciałbym zapytać, czy byłoby wskazane zaopatrzyć się w zewnętrzny przedwzmacniacz? Jeśli tak to, czy biorąc pod uwagę niewyczesany poziom mojego sprzętu, zrobi robotę jakiś budżetowy przedwzmacniacz do np. 300 PLN ( może Art DJ Pre II) Będę wdzięczny za podpowiedzi i sugestie ( może oferty, jeśli ktoś ma na zbyciu co co nie zmusi mnie do sprzedaży nerki :D ). I jeszcze jedno. Jeśli już zewnętrzny preamp to rozumiem, że podłączamy już pod zwykłe wejście liniowe np. AUX ?
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1886
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#2

Post autor: Jaculek »

tomsi_tj pisze:
27 mar 2023, 10:26
ale zacząłem się zastanawiać czy z moim preampem wbudowanym jest wszystko ok.
To jest normalne w przypadku wbudowanych przedwzmacniaczy.
tomsi_tj pisze:
27 mar 2023, 10:26
zrobi robotę jakiś budżetowy przedwzmacniacz do np. 300 PLN ( może Art DJ Pre II)

Ten akurat ma regulacje poziomu sygnału wyjściowego więc usunie opisaną niedogodność.
tomsi_tj pisze:
27 mar 2023, 10:26
podłączamy już pod zwykłe wejście liniowe np. AUX ?
Dokładnie tak.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
tomsi_tj
Posty: 26
Rejestracja: 09 lut 2023, 07:57
Gramofon: Dual 704

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#3

Post autor: tomsi_tj »

Dziękuję Jaculek. Temat do zamknięcia
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#4

Post autor: darkman »

tomsi_tj pisze:
27 mar 2023, 14:40
Temat do zamknięcia
Jak to?
Możesz coś bliżej w tej materii? Jakieś powody, które Tobą kierują w tak restrykcyjnym poleceniu. :)
tomsi_tj
Posty: 26
Rejestracja: 09 lut 2023, 07:57
Gramofon: Dual 704

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#5

Post autor: tomsi_tj »

darkman pisze:
27 mar 2023, 15:10
Jak to?
Możesz coś bliżej w tej materii? Jakieś powody, które Tobą kierują w tak restrykcyjnym poleceniu.
Otrzymałem odpowiedzi na moje pytania. Ale proszę bardzo, jeśli ktoś coś ciekawego w temacie otwieramy budkę :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#6

Post autor: darkman »

tomsi_tj pisze:
27 mar 2023, 16:56
darkman pisze:
27 mar 2023, 15:10
Jak to?
Możesz coś bliżej w tej materii? Jakieś powody, które Tobą kierują w tak restrykcyjnym poleceniu.
Otrzymałem odpowiedzi na moje pytania. Ale proszę bardzo, jeśli ktoś coś ciekawego w temacie otwieramy budkę :D
OK, dziękujemy :D
Otwierasz i zamykasz, ale tylko w tematach giełdowych, a raczej prosisz o zamknięcie Administratora, bo tylko On ma takie uprawnienia i koniecznie dziękujesz. Tylko tyle.

Tematy tzw. merytoryczne możesz tylko zakładać i tu kończy się ich własność jako zakładacza. Nie masz żadnych praw poza zgłoszeniem, że coś jest nie na temat, ale i to odradzam bo chłopaki lubią to zapamiętać :mrgreen:

Wracając do meritum Jaculek napisał, że DJArt usunie wzmiankowaną niedogodność. Nie należy tego naditerpretować. Oczywiście jeśli w tej chwili barierę stanowi ww budżet to wybór jest jednym z możliwych i zaspokoi opisane problemy.

Dość często koledzy mnie pytają w tego rodzaju niezamyklanych tematach ;) co ja bym kupił, gdybym nie miał tego co mam, a miał fantazję wydania 300 złotych na poprawienie głośności?
Odpowiem przewrotnie. ArtDJ bym nie kupił.
tomsi_tj
Posty: 26
Rejestracja: 09 lut 2023, 07:57
Gramofon: Dual 704

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#7

Post autor: tomsi_tj »

darkman pisze:
27 mar 2023, 19:38
zgłoszeniem
Przepraszam,nie miałem pojęcia. Dzięki za informację.
tomsi_tj
Posty: 26
Rejestracja: 09 lut 2023, 07:57
Gramofon: Dual 704

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#8

Post autor: tomsi_tj »

darkman pisze:
27 mar 2023, 19:38
ArtDJ bym nie kupił.
Sorki za chaos w cytatach , ale to uroki ekranów dotykowych. Tak więc jeśli nie Art to co zaproponujesz?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#9

Post autor: darkman »

:D .. nie no Art będzie OK w obecnym rozdaniu, można dostać za grosze (150 nawet), a sprzedasz zawsze bezstratnie jeśli kupisz używkę.
Natomiast -/+ 300 to może być już nieco lepiej. Jednak zasadniczo to więcej wydasz, mało zyskasz. Nie ma to sensu na tym etapie. Weź tego DJ, pograj , posłuchaj, poczekaj aż tor się ułoży pod własne ucho i wtedy można wrócić do tematu (wkładak, wkładki /?.. dobieramy pod to). Nie obiecuję, że do niego wrócę bo już mnie tak pogięło jak kolegów sprzedających drogie gramofony.. unikam 'tanich tematów'.. :lol: , ale jak mam czas i mi się nudzi to czemu nie?
Coś pomyślimy.
Już nad czymś konkretniejszym, ale to jeszcze masz czas.
Wydać raz, a dobrze. Nic ponad to.
W tej chwili mam w domu na testach @Wydra_X (BuPhono) bo numeracja już mi się pogubiła, Rafał zrobił pare odśłon swojego preampu. to wersja najnowsza i muszę powiedzieć, że hm.. no gra i to jak. Uwzglednione niemal wszystkie nasze kilkuletnie sugestie i poprawki.
Poza tym są świetne konstrukcje Combo i Dyskretniok v1.0 i 2.0.
Jest też rynek wtórny.
To już inny pieniądz, ale to nadal tylko pieniądz. Każdego dnia traci na inflacji :lol:
Czy stać nas na rzeczy tanie?
No chyba, że tanie wina. To inna rozmowa są dobre, bo tanie.
tomsi_tj
Posty: 26
Rejestracja: 09 lut 2023, 07:57
Gramofon: Dual 704

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#10

Post autor: tomsi_tj »

darkman pisze:
28 mar 2023, 09:52
To już inny pieniądz, ale to nadal tylko pieniądz. Każdego dnia traci na inflacji
Czy stać nas na rzeczy tanie?
No chyba, że tanie wina. To inna rozmowa są dobre, bo tanie.
I tego się trzymamy, z tym że po winie raczej mam zgagę :lol: Destylaty szczególnie te w rudym kolorze lepiej mi się przyswajają :P Dzięki za poradę.
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1353
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#11

Post autor: Jozi »

tomsi_tj pisze:
28 mar 2023, 12:19
darkman pisze:
28 mar 2023, 09:52
To już inny pieniądz, ale to nadal tylko pieniądz. Każdego dnia traci na inflacji
Czy stać nas na rzeczy tanie?
No chyba, że tanie wina. To inna rozmowa są dobre, bo tanie.
I tego się trzymamy, z tym że po winie raczej mam zgagę :lol: Destylaty szczególnie te w rudym kolorze lepiej mi się przyswajają :P Dzięki za poradę.
Po winie mam podobnie, wolę tą swoją produkcję rudej czy nalewki z derenia, ewentualnie trójniaka poczynionego na miodzie od swoich pszczółek :lol: :lol:
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#12

Post autor: darkman »

Koledzy ale ja tylko napisałem, że wina owocowe są dobre bo są tanie. Nie zaś, że je piję :D
Czyż pisząc o szczotkach do płyt muszę dodawać, że się nimi nie czeszę bo jestem łysy?
8-)
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1353
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Czy potrzebuję preamp, jeśli tak to jaki?

#13

Post autor: Jozi »

darkman pisze:
28 mar 2023, 14:35
Koledzy ale ja tylko napisałem, że wina owocowe są dobre bo są tanie. Nie zaś, że je piję :D
Czyż pisząc o szczotkach do płyt muszę dodawać, że się nimi nie czeszę bo jestem łysy?
8-)
Kto tam wie jakie masz upodobania :lol: :lol: :lol: .
Winni się tłumaczą :P :P :P .
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
ODPOWIEDZ