Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
sylwesterwo
Posty: 54
Rejestracja: 12 sie 2019, 23:41

Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#1

Post autor: sylwesterwo »

Szanowni,
może ktoś z większym doświadczeniem pomoże w niezrozumiałej dla mnie sytuacji. Otóż nabyłem pierwszą swoją wkładkę MC: AT-OC9XEB (tak wiem, że szlif nie najlepszy, ale chciałem sprawdzić różnice pomiędzy MC a MM bez rujnowania budżetu). Pod moim wzmacniaczem z wejściem fono MC wkładka zagrała baaardzo cicho (wzmacniacz to Advance Paris Playstream A5 z realną mocą 2 x 80 w na 8 ohm). Zakupiłem więc na szybko pre Pro Ject Box S (tak wiem, że nie najlepsze, ale kupione tylko do sprawdzenia, jak wkładka zachowa się pod przedwzmacniaczem). Ustawiłem gain na 63 dB i okazało się, że gra to jeszcze ciszej, niż pod pre wbudowanym we wzmacniacz. Musiałem wzmocnienie we wzmacniaczu ustawić prawie na maksa. Zmieniłem więc kolejno ustawienia gain w dół i o dziwo najgłośniej gra na ustawieniu gaina na 40 dB. Czy ja coś źle rozumiem? Chyba im wyższy poziom wzmocnienia ustawimy w pre, tym głośniej powinien zagrać wzmacniacz? Rozumiem, że wkładka MC zagra zdecydowanie ciszej, ale chyba nie aż tak cicho:( Poza problemem z natężeniem, to dźwięk z wkładki bardzo przyjemny, o dziwo wbrew powszechnym opiniom o AT jest dosyć ciepły bez wyostrzenia na górze.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące ustawienia przedwzmacniacza, bo mimo przeczytania wielu wątków początki doświadczeń z wkładką MC nie są łatwe;)
Gramofon na którym zawisła wkładka to JVC QL-A7.
Victor ql-y44f, AT-OC9XEN, Arcam SA30, Arcam CDS50, Elac Carina fs247.4
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#2

Post autor: Wojtek »

sylwesterwo pisze:
10 lis 2021, 11:36
tak wiem, że szlif nie najlepszy
E tam, nie przejmuj się.
sylwesterwo pisze:
10 lis 2021, 11:36
o dziwo wbrew powszechnym opiniom o AT jest dosyć ciepły bez wyostrzenia na górze.
Nie jest prawdą że wszystkie współczesne AT grają jasno :)

Z jaką MM porównujesz głośność wkładki MC?

Rozumiem że preamp PJ wpiąłeś w wejście inne niż Phono po stronie wzmacniacza?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
sylwesterwo
Posty: 54
Rejestracja: 12 sie 2019, 23:41

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#3

Post autor: sylwesterwo »

Wojtku,
oczywiście preamp PJ wpięty pod wejście AUX.
Wcześniej grałem na AT VM95ML, ATVM520EB i Nagaoka 110 (VM95ML mam nadal).
Porównanie wzmocnienia do wkładki MM nie jest moim głównym zmartwieniem, ponieważ problemem jest głośność w skali bezwzględnej;) Po prostu wkładka brzmi na tyle cicho, że wzmacniacz muszę ustawiać prawie na maksa, a do tego najgłośniej jest na najniższym poziomie Gain-a w pre, co budzi moje obawy co do sprawności układu.
Może po pracy wrzucę jeszcze foto ustawień zworek w preampie, bo mimo, że uważam się za "technicznego", to może coś źle kumam z instrukcji ustawień?
Victor ql-y44f, AT-OC9XEN, Arcam SA30, Arcam CDS50, Elac Carina fs247.4
sylwesterwo
Posty: 54
Rejestracja: 12 sie 2019, 23:41

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#4

Post autor: sylwesterwo »

Nie wrzucę fotek tymczasem, bo w telefonie nie mogę zmniejszyć wielkości plików:( ale zweryfikowałem ponownie ustawienia no i jest tak, jak pisałem. Najgłośniej gra na najmniejszym wzmocnieniu. Wkładka chyba potrzebowała trochę wygrania, bo z każdą kolejną płytą brzmi lepiej.
Victor ql-y44f, AT-OC9XEN, Arcam SA30, Arcam CDS50, Elac Carina fs247.4
HECTRON
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2021, 06:46

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#5

Post autor: HECTRON »

Witam
A jakie jest ustawienie obciążenia impedancji i pojemności wkładki ?
Proszę o zdjęcia ustawienia przedwzmacniacza.
Pozdrawiam
Adam
sylwesterwo
Posty: 54
Rejestracja: 12 sie 2019, 23:41

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#6

Post autor: sylwesterwo »

Impedancja dla wkładki AT OC9 zalecana jest 100 ohm lub więcej. Ustawiałem zarówno 100 jak i 1 kohm. Nie wpływa to na poziom dźwięku, ale zmienia barwę na pewno. Pojemność przy MC nie ma podobno znaczenia, więc pozostawiłem na największej wartości (bodaj 420) za radą Ahai z jakiegoś postu, gdzie pisał, że może to wyciąć nieco zakłócenia. Fotki ustawień w załączeniu.
Załączniki
IMG20211110193819.jpg
IMG20211110193810.jpg
Victor ql-y44f, AT-OC9XEN, Arcam SA30, Arcam CDS50, Elac Carina fs247.4
HECTRON
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2021, 06:46

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#7

Post autor: HECTRON »

Ustawienia są poprawne tylko wzmocnienie 40 dB jest dla wkładki MM a powinno być ustawione na 60 lub 63dB.
Spróbuj podłączyć swoją wkładkę MM wyłączając przełączniki od 4 do 8.
Posłuchaj czy jest zmiana wzmocnienia 40 dB a 43dB.
Zakładam ,że wkładka i PJ jest nowy.
Pozdrawiam
Adam
sylwesterwo
Posty: 54
Rejestracja: 12 sie 2019, 23:41

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#8

Post autor: sylwesterwo »

Wkładka jest nowa, ale PJ niestety nie:( Pożyczyłem dzisiaj inny egzemplarz PJ-a i sprawdzę, jak wkładka zagra podpięta pod niego.
Victor ql-y44f, AT-OC9XEN, Arcam SA30, Arcam CDS50, Elac Carina fs247.4
sylwesterwo
Posty: 54
Rejestracja: 12 sie 2019, 23:41

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#9

Post autor: sylwesterwo »

Podobno dla prawdziwego mężczyzny dyshonorem jest czytanie instrukcji obsługi, ale czasem chyba jednak warto - zajrzałem do instrukcji papierowej i okazało się, że opis ustawień Gain-a jest dokładnie odwrotny, niż na obudowie;) Ustawienia z powyższych fotografii odpowiadają według instrukcji wzmocnieniu 63 dB, a nie 40!
Załączam fotkę instrukcji, może ktoś korzystający z tego PJ-a w przyszłości nie da się wprowadzić w błąd.
Załączniki
PJ.jpg
Victor ql-y44f, AT-OC9XEN, Arcam SA30, Arcam CDS50, Elac Carina fs247.4
HECTRON
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2021, 06:46

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#10

Post autor: HECTRON »

A czy podłączenie wkładki w headshell jest poprawne z instrukcją ?
Przedwzmacniacz PJ używany można założyć niesprawność, ale amplituner nie działa tylko z MC.
Pozdrawiam
Adam
sylwesterwo
Posty: 54
Rejestracja: 12 sie 2019, 23:41

Re: Prawidłowy poziom wzmocnienia w Pro Ject Box S - pytanie

#11

Post autor: sylwesterwo »

HECTRON,
podłączenie wkładki jest OK. Mój niepokój wzbudziło wzbudziło odwrotne działanie wzmocnienia w pre PJ, które jak się okazało było spowodowane błędnym oznaczeniem na obudowie. Zdawałem sobie sprawę, że przy zmianie wkładki na MC będzie grało znacznie ciszej i wiem, że pre w amplitunerze nie jest zwykle najwyższych lotów. Dziękuję za zainteresowanie tematem, możemy dyskusję zakończyć.
Victor ql-y44f, AT-OC9XEN, Arcam SA30, Arcam CDS50, Elac Carina fs247.4
ODPOWIEDZ