Przełącznik dźwigniowy

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Przełącznik dźwigniowy

#1

Post autor: pan_winyl »

Drodzy,

czy ktoś orientuje się gdzie dorwę taki przełącznik? (Zdjęcie z neta) W moim KR 6650 połamane są dwa (heble) a większość ma niestety połamany plastik. Nie łudzę się że znajdę dokładnie takie same i jestem gotowy iść na kompromis (nie muszą być wlutowale w płytkę, mam już na to patent) ale chciałbym żeby sam mechanizm działania był podobny.

Szukam i szukam i znaleźć nie mogę, a szukanie po ebay i ściąganie z USA... gra nie warta świeczki. Rozważałem już zakup Telefunkena RC 200 i rozebranie go na części - bo tam takie są tyle że w całości metalowe, ale znów - gra nie warta świeczki. Może źle tego szukam?

Opcja ostateczna to klejenie tegoż i generalnie odbudowa, ale już raz to zrobiłem i wytrzymało raptem pół roku. Słaby deal.
Załączniki
obraz_2021-09-27_104953.png
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przełącznik dźwigniowy

#2

Post autor: tuczi77 »

Jeśli masz taki przełącznik na wierzchu to chyba najlepiej będzie go rozebrać i dać komuś do wycięcia na CNC w stali.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Przełącznik dźwigniowy

#3

Post autor: pan_winyl »

Problem polega na tym że nie tylko złamana jest wajha - popękany jest też czarny plastik, a on "robi" za łożysko dla wajhy. I robi się problem.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przełącznik dźwigniowy

#4

Post autor: mrcnoos »

A wydruk 3d? Można drukować w różnych materiałach.
Ja ostatnio dorobiłem tak ozdobne boczki do magnetofonu.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Przełącznik dźwigniowy

#5

Post autor: pan_winyl »

mrcnoos pisze:
27 wrz 2021, 13:00
A wydruk 3d? Można drukować w różnych materiałach.
Ja ostatnio dorobiłem tak ozdobne boczki do magnetofonu.
Gra nie warta świeczki - tak jak pisałem - szukam gotowego rozwiązania - tak jak np na zdjęciu - przełącznik akurat z technicsa - bosz. Gdybym dorwał takich 7 przelutowałbym od razu te plastikowe szroty.
Załączniki
obraz_2021-09-27_145956.png
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Przełącznik dźwigniowy

#6

Post autor: pan_winyl »

Chyba wymyśliłem. Szukam i szukam i trąba - nie ma takich przełączników- technologia zapomniana. Wspomniany telefunken rc 200 pomijając już to że drogi niemiłosiernie, dodatkowo ma przełączniki 3 pozycyjne - a tu idzie o przełączniki dwu pozycyjne. Ale widzę że grundig rc3000 ma takie wspaniałe, dwupozycyjne lewarki. I są na allegro dwie aukcje złomów. Więc- trzymajcie kciuki. Będzie trochę druciarstwa, ale znając już jakość tego amplitunera - to mu tylko pomoże- japończycy na prawdę cieli koszty przy tej serii i to czuć przy każdym elemencie tego amplitunera.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Przełącznik dźwigniowy

#7

Post autor: pan_winyl »

Aktualizacja -

licytowałem jeden- przelicytowali, licytowałem drugi - przelicytowali. Uznałem że za dawcę, trupa i gruz więcej niż 150 zł nie dam. I nie dałem.

Ale po tygodniu szuakania następcy nieco zmiękłem. OLX nie dał wyników, Allegro nie dało wyników, ustawiłem obserowowanie i pyk- trafiony. Co prawda r 2000 ale - przełączniki wydają się być te same. Szybka piłka ze sprzedającym - niby działał ale przestał - dźwięku brak. Biorę, nię będzie szkoda skoro końcówki upalone.

Kiedy przyszedł - trochę się zdziwiłem - bydle. Ciężki. Kwestionowalnej urody. Końcówki chyba jednak były sprawne, ale sprzęt chyba popowodziowy. Dużo rdzy, nalotu i dramatu. Raczej nie do odratowania. Wagę robi trafo- o matko. Zrobię zdjęcie i wrzucę, bo wygląda jak mały pies zwinięty w kłębek. Serio - spore.

Przełączniki - bingo. To te same i tutaj niespodzianka - nie wiem czy Japończycy kopiowali i nie dali logo producenta, czy zamówili white label, bo oznaczeń brak ale w grundigu logo już jest i... alps. Na szczęście pasują i o dziwo nie są skorodowane. Fajnie bo i gałki wydają się byc takie same- kolejny plusik.

Kusi jeszcze wymiana potencjometru balance, czeka wymiana potencjometru głośności - ale tutaj już będę szukał zamiennika - grundig ma jakiś taki dziwny system ni w oko ni w ucho- nawet trudno to opisać ale w skrócie - przy potencjometrze (bardzo ubogim) jest płytka na której jest kilka tranzystorów i kondensatrów, podejrzewam że jest to jakiś układ sterujący.

W najbliższych dniach zabieram się za skłądanie gruza, o efektach pewnie radośnie pozwolę sobie gdzieś wspomnieć.
Pdosumowując - jeśli ktoś potrzebuje części do grundiga r 2000 to leży u mnie całe pudło.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przełącznik dźwigniowy

#8

Post autor: tuczi77 »

No i elegancko ;) :clap:
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Przełącznik dźwigniowy

#9

Post autor: pan_winyl »

Swoją drogą cena - koledzy sugerowali druk 3d lub wykonanie techniką cięcia laserowego. To teraz - ile będzie kosztowało zrobienie 7 takich przełączników i czy cena będzie niższa niż 150 zł za oryginalne alpsy :) nie wspominajac już o gałkach. Ale wiem - wiem to jest hazard, równie dobrze mogło to zupełnie nie pasować. Tylko grundiga trochę żal.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
ODPOWIEDZ