Funkcja AUDIOMUTE -20dB ogólnie

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Jacek S
Posty: 6
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:22
Gramofon: DUAL 1226, PE2020
Lokalizacja: Jelenia Góra

Funkcja AUDIOMUTE -20dB ogólnie

#1

Post autor: Jacek S »

Nurtuje mnie taki temat ogólny:
Czy włączenie MUTE -20dB wpływa jakoś na jakość dźwięku? Czy jeżeli byłaby włączona na stałe, to czy może to jakoś negatywnie wpływać na wzmacniacz?
Wiem do czego służy ta funkcja i działa u mnie prawidłowo. Pytam dlatego, że akurat w moim przypadku wzmacniacz ma gra normalnie dość głośno już na początku skali, mam ONKYO A-7090, regulator głośności ma takie jakby zapadki które oznaczają "jednostkę" wzmocnienia. Już na "1" jest na tyle głośno, że może przeszkadzać w rozmowie, normalnie do słuchania używam powiedzmy "2" lub "3", a tych zapadek jest z 20 może 30. Chodzi mi o to, że niewielki ruch gałki powoduje spory przyrost głośności. Po włączeniu MUTE, potencjometr jest automatycznie mniej czuły i regulacja jest bardziej "płynna". Czy ktoś też tak ma? W sumie normalnie używam max 20-30% skali, powyżej "łeb urywa", a głośniki nie są jakieś małe.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Funkcja AUDIOMUTE -20dB ogólnie

#2

Post autor: ahaja »

Tłumi sygnał o te 20dB (x10) za selektorem a przed sekcją wzmocnienia.
Czułość wejścia liniowego w tym klocku to 150mV (0,15V). Czyli jeśli podajesz sygnał np z sedesa, który ma 2V to nie jest dziwne, że masz głośno/za głośno i tym samym regulacja jest kiepska. Dlatego też to tłumienie, bo łatwiej regulować szczególnie np wieczorkiem.
Inne źródła typu magnetofon czy tuner mają sygnał niższy stąd wtedy ta funkcja może być wyłączona.

Problemu nie ma ...
... dopóki kiedyś, ktoś nie podejdzie ci do sprzętu i nie 'odspstryknie' funkcji mute ... a mając gałkę bardziej odkręconą ... sam wiesz ;-).
Jacek S
Posty: 6
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:22
Gramofon: DUAL 1226, PE2020
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Funkcja AUDIOMUTE -20dB ogólnie

#3

Post autor: Jacek S »

Dzięki za szybką odpowiedź! W sumie tak przypuszczałem, ale nie wiedziałem dlaczego tak jest. Nie znam się tak dobrze na elektronice, choć kompletnym lamusem może nie jestem... W sumie zgadza się, bo najgłośniej jest z CD. Dużo ciszej jest z gramofonu. Ale i tak mało skali wykorzystuję w tym wzmaku. Przerobiłem wcześniej też kilka innych wzmacniaczy i inne kolumny (zawsze nie małe) i generalnie jest podobnie choć ten ONKYO jest najbardziej "czuły". Wcześniej był jakiś PHILIPS, potem Yamaha AX-700 i A-960 II. W innym pokoju stary NORDMENDE 1100 i jest podobnie, szczególnie w połączeniu z CD. Wydaje mi się też, że im starszy wzmak tym "czulszy" potencjometr...
ODPOWIEDZ