SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#1

Post autor: mirhon »

Jakie macie doświadczenia? W necie raczej chwalą SUT do MC … u nas jeden kolega też zdaje się zaliczył opad szczęki :D
Tak się zastanawiam nad pierwszą wkładką MC do mojego gramofonu (Telefunken S600). Na razie jadę na szczurku.
Podejrzewam że wyląduję z Denonem 301 i tak się miotam co do tego jak ją podpiąć. Wiem że posiadany Maniek w kwesti MC jest raczej średni...
Z kalkulacji cenowej wychodzi mi że zamiast kupować odpowiedniej klasy (?) przedwzmacniacz MM/MC to chyba jednak lepiej kupić jakiegoś SUT (zakładam kwotę do 500 EUR, może być używak), podpiąć do MM Mańka a ewentualnie w przyszłości zmienić pre na jakieś bardziej sensowne (ale MM tj SUT --> pre MM) np. jakieś lampki.

Ps. na razie czytałem np. :
http://www.rothwellaudioproducts.co.uk/ ... xplai.html
i o ile coś nie coś ogarniam w kwestii doboru pary wkładka/SUT to nie bardzo ogarniam jak potem jest z doborem odpowiedniego PRE MM do podpięcia do SUT? Czym się kierować?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#2

Post autor: Regsoft »

mirhon pisze:
15 sty 2019, 12:47
Jakie macie doświadczenia?
Kilka SUT, kilka PRE MC … :?
mirhon pisze:
15 sty 2019, 12:47
Czym się kierować?
Denon DL-301 jak dla mnie najlepiej chodzi na ... SUT Denona … :lol:

A jeśli się zdecydujesz na SUT to konkretny model zależy od tego jaką chcesz mieć konfigurację gramofonów/wkładek. Możesz szukać wieloodczepowy, wielowejściowy za 500 EUR (i więcej) lub prosty dedykowany. W kwestii jakości i braku problemów to powiem Ci, że choć nie jest to najwygodniejsze lepiej mieć kilka tańszych bez żadnych przełączników a za to do różnych wkładek (mam produkty Denon, AT, Ortofon ale i uniwersalne z przełącznikami). Do Denona DL-301 przemyśl AU-300/310 dostępny za 500-1000 zł …. 8-)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#3

Post autor: MMarek »

mirhon pisze:
15 sty 2019, 12:47
Podejrzewam że wyląduję z Denonem 301
Dobry wybór - tylko czy się faktycznie zdecydujesz....
Pamiętam dyskusje na ten temat w innych wątkach... ;)
mirhon pisze:
15 sty 2019, 12:47
i tak się miotam co do tego jak ją podpiąć
Na początek do wejścia MC w Mańku.
mirhon pisze:
15 sty 2019, 12:47
Wiem że posiadany Maniek w kwesti MC jest raczej średni...
Sory, ale będę tutaj złośliwy i zapytam się - skąd wiesz?
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#4

Post autor: mirhon »

MMarek pisze:
15 sty 2019, 13:37
Sory, ale będę tutaj złośliwy i zapytam się - skąd wiesz?
z youtube od skośnookiego kolegi … :P
https://www.youtube.com/watch?v=NwyuoyIJAtw
a tak na poważnie oczywiście ze wpierw sam posłucham nim pozbędę się mańka
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#5

Post autor: MMarek »

mirhon pisze:
15 sty 2019, 13:55
z youtube od skośnookiego kolegi …
czyli - to Jego opinia.... ;)
mirhon pisze:
15 sty 2019, 13:55
a tak na poważnie oczywiście ze wpierw sam posłucham nim pozbędę się mańka
Słusznie :clap:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#6

Post autor: Wojtek »

mirhon pisze:
15 sty 2019, 12:47
Tak się zastanawiam nad pierwszą wkładką MC do mojego gramofonu (Telefunken S600).
Który to już miesiąc? :D

Dobór preampa phono do SUTa - wow :)
Jak jeszcze dorzucimy do tego dobór wkładki do SUTa to robi się niezły kosmos :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#7

Post autor: mirhon »

Wojtek pisze:
15 sty 2019, 14:11
Dobór preampa phono do SUTa - wow
Ja się pytam na poważnie :oops:
Załóżmy że kupie SUT denona AU-320, czy wtedy parametry wejściowe wzmacniacza MM tj RC mają jakieś znaczenie ? Wielokrotnie czytałem jakie to ważne żeby dopasować wzmacniacz z wkładką. I jeśli jest dobrze dobrany duet Wkładka/SUT to może być dowolny MM czy jednak można coś lepiej spasować? Zauważyłem że Kolega Administrator dość często kpi sobie z niewiedzy innych osób nie wrzucając nic sensownego do dyskusji ...
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#8

Post autor: mirhon »

@MMarek posłałem PW
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#9

Post autor: Regsoft »

mirhon pisze:
15 sty 2019, 14:18
Załóżmy że kupie SUT denona AU-320
Czytałeś co napisałem wcześniej? Przemyśl połowę tańszy AU-300/310 (w AU-320 płacisz za przełącznik i odczep dla Ortofonów, które są źródłem ceny i ew. problemów a nie za większą jakość dźwięku przy Denonie 301). Skoro tak długo się zastanawiasz to zakładam że nie śpisz na wielkiej kasie :roll:
mirhon pisze:
15 sty 2019, 14:18
może być dowolny MM
Sorry ale jakość PRE MM ma pierwszorzędne znaczenie. Podobnie jak możliwości jego dopasowania do sygnału. To tylko transformator podnoszący napięcie do poziomu wejścia MM. A że robi to jak dla mnie lepiej niż znane mi PRE MC to już inna kwestia 8-)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#10

Post autor: MMarek »

Regsoft pisze:
15 sty 2019, 14:35
jakość PRE MM ma pierwszorzędne znaczenie. Podobnie jak możliwości jego dopasowania do sygnału.

Ja bym to Regu pogrubioną czcionką i ze trzy razy większą napisał - bo to moim zdaniem najważniejsza, jak na razie, informacja w tym wątku.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#11

Post autor: mirhon »

Regsoft pisze:
15 sty 2019, 14:35
Skoro tak długo się zastanawiasz to zakładam że nie śpisz na wielkiej kasie
To nie jest problem kasy … serio
Ja po prostu organicznie nie lubię kupować w ciemno i wystawiać potem na allegro.
Myślałem o MCL Rotwella:
http://www.rothwellaudioproducts.co.uk/ ... ormer.html
Czy te Denony tj, AU-320 i AU300 mają te same transformatory ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#12

Post autor: Wojtek »

mirhon pisze:
15 sty 2019, 14:18
Zauważyłem że Kolega Administrator dość często kpi sobie z niewiedzy innych osób nie wrzucając nic sensownego do dyskusji
A gdzie ja kpię? :) Fakt faktem już długo się srasz z wyborem wkładki :P

Pamiętam jaki gównowiedzowy uparciuch z Ciebie był na początku (przy wyborze gramofonu).
Teraz to jest zupełnie inna gadka, co mnie osobiście cieszy :D
mirhon pisze:
15 sty 2019, 14:18
czy wtedy parametry wejściowe wzmacniacza MM tj RC mają jakieś znaczenie ?
Oczywiście że mają :)

Generalnie każdy układ po drodze coś od siebie dodaje jednak i SUT tego stanu rzeczy magicznie nie zmienia.

Jednakże trudno ocenić jaki SUT z jakim preampem "dobrze gada".
No bo sam SUT tak jakby nie gada.
Gada połączenie SUT + wkładka MC LO.

A to strasznie komplikuje dyskusję nt. synergii "co z czym" skoro mamy co najmniej 3 elementy do żonglowania.
Dlatego "kosmos" :)

Najlepsza opcja?
SUT z nastawami (nie musi być tego dużo) + preamp phono MM z nastawami (im więcej tym lepiej, a jeśli jeszcze da się op-ampy wymienić to w ogóle bajka).

IMHO taka perspektywa jest realna do zamknięcia w przedstawionym budżecie jeśli założymy sobie wspomniane AU-320 + BUphono.

Jeśli już idziemy w układy ustawione na sztywno no to robi się z tego większa loteria i trzeba by szukać takich ludków co:
- mają wkładkę MC LO która Ciebie interesuje (np.)
- mają jakiś SUT
- mają jakiś preamp MM
- czy mają z czymkolwiek innym (SUT/preamp MM/wkładka ?) porównanie względem tego co używają na co dzień i co było lepsze i dlaczego
- pytanie "i co, chwalisz?" jest co najmniej bezproduktywne w sytuacji kiedy nie ma porównania, bo odpowiedź negatywna implikowałaby swego rodzaju masochizm :morda:

Tak więc przykładowo Regsoft jak ma wiele wkładek MC i SUTów to pewnie może rzucić listą swoich rekomendowanych kombinacji + info w jaki preamp phono MM to wpina i będziesz miał jakiś punkt zaczepienia :)

Cała reszta to loteria i zaproszenie do samodzielnych eksperymentów siłą rzeczy.
mirhon pisze:
15 sty 2019, 14:44
Ja po prostu organicznie nie lubię kupować w ciemno i wystawiać potem na allegro.
Skoro tak to zmień hobby :)
Nie, to nie kpina. To sprowadzenie na ziemię.

AU-320 od tańszych kumpli nie różni się tylko przełącznikami.


Wracając jednak do pytania zadanego w temacie (co zaczyna być pomijane chyba) - "to zależy" :morda:
W sensie to tak jak z "która lepsza wkładka?" gdzie każda jest inna a reprezentuje podobny poziom jakościowy ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#13

Post autor: Zeroqll »

Maniek to podobno niezły preamp MM, dlatego uważam że dokupienie do niego SUTa jak najbardziej ma sens. Nie szedł bym w rozwiązanie Buphono + SUT, ponieważ sekcja MC tego preampu jest na tyle dobra, że nie trzeba tam nic dokładać (chyba że chce się zmienić charakter brzmienia). Gdy testowałem BUphono zrobiłem porównanie z preampem Grahama, sprawdzałem działanie obu urządzeń z SUTem i byłem zaskoczony jak dodanie SUTa zbliżyło klasowo oba urządzenia (podczas gdy z wkładką MM różnica była dużo większa). Dlatego uważam, że jeżeli chcesz się przesiąść na MC to albo zmiana preampu na dobre urządzenie z sekcją MC (np BUphono, Nuda, Husariaa), albo zostań przy Mańku i dokup SUTa. Jeżeli wybierzesz drugą opcję to szukałbym SUTa ze zmiennym wzmocnieniem, masz wtedy większe pole manewru przy zmianie wkładki, np z Denona na Ortofona.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#14

Post autor: Wojtek »

Zeroqll - jakiego SUTa i z jaką wkładką?

Jako że obojętnie jaki preamp MM + obojętnie jaki SUT zawsze da jednak inne brzmienie niż obojętnie jaki preamp MC - trudno mi się zgodzić z radą by albo dokupić "jakiegoś" SUTa do Mańka albo kupić BUphono ;)

Jest to jedna z opcji, pewnie, ale nie "albo" bo rezultat nigdy nie da takiego samego czy zbliżonego efektu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#15

Post autor: Myszor »

Mirhin a mie lepiej iść krok po kroku ? Może kup najpierw tę wkładkę mc i pograj na mańku.
A nuż ci przypasi.
ODPOWIEDZ