Wysyłka płyt z Japonii

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Wysyłka płyt z Japonii

#1

Post autor: Reymont »

Zakupiłem LP Bowiego - Station to Station
Mam takie opcje:

1. SAL (Economy Air Small Packet 2-4 weeks) = 5eur
2. AIR Small Packet (1-2 weeks) = 9eur
3. Registered AIR Small Packet (1-2 weeks) = 11eur
4. EMS (International express mail service 5-9days) = 15eur

Z której skorzystać? Nie zależy mi na terminach. Czy opcja nr 1 będzie OK ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wysyłka płyt z Japonii

#2

Post autor: Wojtek »

Będzie, ale może zaginąć (nie jest rejestrowana) i nie ma ubezpieczenia.
Twoja sprawa czy chcesz ryzykować czy nie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Wysyłka płyt z Japonii

#3

Post autor: Reymont »

No to bez sensu...

Ogólnie to od dawna się zastanawiam co to wgl znaczy, że paczka/list nie jest rejestrowany? Dzisiaj wszystko jest rejestrowane, po kilka razy. Czekam na moment aż takie przesyłki znikną z rynku, dają zbyt szerokie możliwości oszustw.

No dobra, popłakałem trochę, ale chyba najsensowniej będzie zamówić kolejna płytę, żeby koszty się lepiej rozłożyły, no chyba, że maksymalnie jedna w paczce
Spoiler:
deadwax
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2014, 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wysyłka płyt z Japonii

#4

Post autor: deadwax »

Reymont pisze:Zakupiłem LP Bowiego - Station to Station
Mam takie opcje:

1. SAL (Economy Air Small Packet 2-4 weeks) = 5eur
2. AIR Small Packet (1-2 weeks) = 9eur
3. Registered AIR Small Packet (1-2 weeks) = 11eur
4. EMS (International express mail service 5-9days) = 15eur

Z której skorzystać? Nie zależy mi na terminach. Czy opcja nr 1 będzie OK ?
Będzie OK, jeszcze od Japończyka, w ciągu 1,5 tygodnia płyta powinna być u Ciebie. Między SAL i AIR jest taka różnica, że do punktu odprawy przesyłka jedzie samochodem, na nie leci samolotem. Pomiędzy Japonią i Polska to już zwykły transport lotniczy. Do mnie,odpukać, jak do tej pory każda przesyłka z zagranicy dotarła, zdecydowana większość bez rejestracji.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wysyłka płyt z Japonii

#5

Post autor: chudy_b »

Reymont pisze:ale za coś takiego to kopałbym po ryju.
Ja z Japonią akurat nie mam najlepszych doświadczeń. Na mojej płycie opakowanej w standardowy karton do płyt ktoś podczas transportu postawił coś bardzo ciężkiego ostrą krawędzią. Na płycie powstał karb, na którym igła wyskakuje w powietrze. To oczywiście mogło zdarzyć sie nawet w przesyłce krajowej w obrębie tego samego miasta. No ale zdarzyło się w przesyłce z Japonii. Nie pamiętam jaka to była opcja wysyłki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wysyłka płyt z Japonii

#6

Post autor: Wojtek »

Reymont pisze:Ogólnie to od dawna się zastanawiam co to wgl znaczy, że paczka/list nie jest rejestrowany?
Tzn. że poczta nie śledzi ów przesyłki poza kwestiami oczywistymi. Nie są w stanie ustalić "co/gdzie/jak i kiedy" się dzieje z Twoją przesyłką.
Reymont pisze:Dzisiaj wszystko jest rejestrowane, po kilka razy.
Radzę otworzyć oczy :)
Reymont pisze:Czekam na moment aż takie przesyłki znikną z rynku, dają zbyt szerokie możliwości oszustw.
Z jednej strony tak, a z drugiej są one najtańsze i wielu klientów z nich korzysta. Myślisz że przesyłki rejestrowane by staniały jak znikną te nierejestrowane?

Jednakże rynek sam sobie radzi w przypadkach częstego zaginięcia przesyłek.
Sprzedawcy bądź w ogóle poczta z danego kraju może odmówić wysłania paczki w danej opcji do danego kraju, chociażby z powodu alarmującej ilości zaginionych bądź niedostarczonych przesyłek.
Tak samo w druga stronę, kraje docelowe mogą nie przyjmować przesyłek w danej opcji wysyłkowej i poczta nadawcy zwyczajowo musi to respektować.

Przykładowo, jest też coś takiego jak rejestrowany SAL, ale od tego roku usługa ta przestała być realizowana m.in. w Polsce, stąd Japończycy nie oferują już takiej opcji.
http://www.post.japanpost.jp/int/inform ... 01_en.html

Od siebie dodam, że mi także jeszcze nic nie zaginęło przy wysyłce z Japonii, a korzystałem już chyba ze wszystkich lotniczych opcji wysyłkowych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
deadwax
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2014, 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Wysyłka płyt z Japonii

#7

Post autor: deadwax »

Sama opcja rejestracji przesyłki w niektórych krajach to całkiem sporo np. Francja 10-11 eur.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Wysyłka płyt z Japonii

#8

Post autor: Reymont »

Wojtek pisze:
Reymont pisze:Ogólnie to od dawna się zastanawiam co to wgl znaczy, że paczka/list nie jest rejestrowany?
Tzn. że poczta nie śledzi ów przesyłki poza kwestiami oczywistymi. Nie są w stanie ustalić "co/gdzie/jak i kiedy" się dzieje z Twoją przesyłką..
Właśnie o te podstawowe kwestie przecież chodzi. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w krajach takich jak Japonia czy Polska ;) w systemie muszą pozostać informacje o przesyłce, jakiś ślad. Pisząc o oszustwie miałem na myśli sytuację jaką nietrudno sobie wyobrazić. Sprzedający mówi, że wysłał a w rzeczywistości tego nie zrobił.
Wojtek pisze:
Reymont pisze:Dzisiaj wszystko jest rejestrowane, po kilka razy.
Radzę otworzyć oczy :)
I vice versa 8-)
Wojtek pisze:
Reymont pisze:Czekam na moment aż takie przesyłki znikną z rynku, dają zbyt szerokie możliwości oszustw.
Z jednej strony tak, a z drugiej są one najtańsze i wielu klientów z nich korzysta. Myślisz że przesyłki rejestrowane by staniały jak znikną te nierejestrowane?
Oczywiście. Myślę, że przesyłki relatywnie będą coraz tańsze.
Wojtek pisze:Przykładowo, jest też coś takiego jak rejestrowany SAL, ale od tego roku usługa ta przestała być realizowana m.in. w Polsce, stąd Japończycy nie oferują już takiej opcji.
http://www.post.japanpost.jp/int/inform ... 01_en.html
Z ciekawości - czy wiesz dlaczego?
Wojtek pisze: Od siebie dodam, że mi także jeszcze nic nie zaginęło przy wysyłce z Japonii, a korzystałem już chyba ze wszystkich lotniczych opcji wysyłkowych.
Kurczę szkoda, że od razu nie napisałeś, bo już zacząłem kombinować z rejestrowaną i z zamawianiem kolejnej płyty, co by mniej szekli wydać w przeliczeniu na wysyłkę 1szt :)
deadwax pisze:Będzie OK, jeszcze od Japończyka, w ciągu 1,5 tygodnia płyta powinna być u Ciebie. Między SAL i AIR jest taka różnica, że do punktu odprawy przesyłka jedzie samochodem, na nie leci samolotem. Pomiędzy Japonią i Polska to już zwykły transport lotniczy. Do mnie,odpukać, jak do tej pory każda przesyłka z zagranicy dotarła, zdecydowana większość bez rejestracji.
No nic... jeśli Japoniec zacznie kombinować z wyższą ceną za wysyłkę 2 szt. to zdecyduję się na nierejestrowaną. Dzięki za info.
deadwax pisze:Sama opcja rejestracji przesyłki w niektórych krajach to całkiem sporo np. Francja 10-11 eur.
Bandyckie ceny, ale Francuzi zawsze byli inni (nikt normalny nie je żab ani ślimaków ;) )
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wysyłka płyt z Japonii

#9

Post autor: Wojtek »

Reymont pisze:Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w krajach takich jak Japonia czy Polska ;) w systemie muszą pozostać informacje o przesyłce, jakiś ślad.
Zrozum, że to jest traktowane tak jakbyś np. wysłał mi pocztówkę z wakacji :)
Reymont pisze:Pisząc o oszustwie miałem na myśli sytuację jaką nietrudno sobie wyobrazić. Sprzedający mówi, że wysłał a w rzeczywistości tego nie zrobił.
W przypadku zakupów na eBay to akurat nie problem, bo chroni Ciebie PayPal.
Tutaj bardziej narażeni są sprzedawcy aniżeli kupujący, jeśli chodzi o tego typu oszustwa, więc siłą rzeczy musi im bardziej zależeć by wszystko było OK.
Reymont pisze:Z ciekawości - czy wiesz dlaczego?
Wiem, że zostało to zatwierdzone na jakiejś ostatniej międzynarodowej konwencji pocztowej, ale nie dowiadywałem się jaki był konkretny powód określonych państw na wycofanie tej usługi z ich terytorium.
Reymont pisze:No nic... jeśli Japoniec zacznie kombinować z wyższą ceną za wysyłkę 2 szt. to zdecyduję się na nierejestrowaną. Dzięki za info.
Tu nie chodzi o kombinację, a po prostu cennik japońskiej poczty jest dość ciasno skrojony. Praktycznie każde dodatkowe 100g robi już różnicę w cenie.
Tak więc nie ma co się dziwić jeśli sprzedawca z Japonii podniesie koszt wysyłki przy dodatkowej płycie.
http://www.post.japanpost.jp/english/fee/intel/sal.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
deadwax
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2014, 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Wysyłka płyt z Japonii

#10

Post autor: deadwax »

Reymont pisze:Właśnie o te podstawowe kwestie przecież chodzi. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w krajach takich jak Japonia czy Polska w systemie muszą pozostać informacje o przesyłce, jakiś ślad. Pisząc o oszustwie miałem na myśli sytuację jaką nietrudno sobie wyobrazić. Sprzedający mówi, że wysłał a w rzeczywistości tego nie zrobił.
Nie traktuj wszystkich sprzedających jak hochsztaplerów, Skandynawom, Japończykom taka myśl podejrzewam nawet przez głowę nie przejdzie.
Wyobraź sobie, np Finlandia, zwykła przesyłka dociera pod drzwi, polecony - trzeba podjechać załóżmy 150km po odbiór.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Wysyłka płyt z Japonii

#11

Post autor: Reymont »

Wojtek pisze:
Reymont pisze:Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w krajach takich jak Japonia czy Polska ;) w systemie muszą pozostać informacje o przesyłce, jakiś ślad.
Zrozum, że to jest traktowane tak jakbyś np. wysłał mi pocztówkę z wakacji :)
Pocztówkę czy płytę, nie ma to znaczenia. Adresy w sortowniach nie są sczytywane przez ludzi, więc system rejestracji już istnieje. Zostaje kwestia odpowiednich procedur, tylko na tym etapie pojawić się mogą jakieś jednorazowe koszty dla poczt.
Wojtek pisze:
Reymont pisze:Pisząc o oszustwie miałem na myśli sytuację jaką nietrudno sobie wyobrazić. Sprzedający mówi, że wysłał a w rzeczywistości tego nie zrobił.
W przypadku zakupów na eBay to akurat nie problem, bo chroni Ciebie PayPal.
Tutaj bardziej narażeni są sprzedawcy aniżeli kupujący, jeśli chodzi o tego typu oszustwa, więc siłą rzeczy musi im bardziej zależeć by wszystko było OK.
W tym przypadku Discogs.
Wojtek pisze:
Reymont pisze:No nic... jeśli Japoniec zacznie kombinować z wyższą ceną za wysyłkę 2 szt. to zdecyduję się na nierejestrowaną. Dzięki za info.
Tu nie chodzi o kombinację, a po prostu cennik japońskiej poczty jest dość ciasno skrojony. Praktycznie każde dodatkowe 100g robi już różnicę w cenie.
Tak więc nie ma co się dziwić jeśli sprzedawca z Japonii podniesie koszt wysyłki przy dodatkowej płycie.
http://www.post.japanpost.jp/english/fee/intel/sal.html
Zgodził się wysłać w tej samej cenie 2szt.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wysyłka płyt z Japonii

#12

Post autor: Wojtek »

Reymont pisze:W tym przypadku Discogs.
Nie wiem czy w tamtejszym systemie płatności jest jakaś ochrona dla kupujących.
Reymont pisze:Zgodził się wysłać w tej samej cenie 2szt.
No to widocznie miał już koszty skrojone z odpowiednią górką ;)
Przyzwyczajony jestem już do wyceniania kosztów wysyłki przez Japończyków co do jena (przez co, po przewalutowaniu, nie ma nigdy stawek zaokrąglonych do liczb całkowitych), ale nie każdy sprzedawca tak robi rzecz jasna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Re: Wysyłka płyt z Japonii

#13

Post autor: loamesoile »

Jakby kogoś interesowało, zamawiałem ostatnio na Discogsach płyty z Japonii od dwóch sprzedawców. Koszty wysyłki były dość podobne.

Pierwszy wysłał płytę Japan Post, co później przechwyciła u nas Poczta Polska. Paczka (rejestrowana) szła ponad miesiąc, a przez ten czas na jakieś trzy tygodnie jej status na stronach polskiej i japońskiej zawisł w punkcie wysyłkowym z Japonii. Same cła i przesyłanie pomiędzy polskimi urzędami trwały kilka dni, no ale w końcu doszła.

Drugi wysłał DHL-em. Pięć dni później paczka była u mnie. Więc jeśli tylko macie wybór, a różnica nie jest duża, nie ma co się wahać.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wysyłka płyt z Japonii

#14

Post autor: Wojtek »

Tak to działa. EMS też idzie dość szybko. Poza tym - kurierzy mają przy sobie terminale więc można opłacić cło i VAT kartą, a listonosz będzie oczekiwał gotówki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Re: Wysyłka płyt z Japonii

#15

Post autor: loamesoile »

prawda! to kolejna znacząca różnica; inną jest gabaryt b, haha!
ODPOWIEDZ