Chopin - jak go słuchać na winylu?

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

Chopin - jak go słuchać na winylu?

#1

Post autor: maroza »

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupu Chopina na analogu. Jako, że bardzo mało znam się na muzyce klasycznej i jestem raczej słuchaczem rekreacyjnym jeżeli chodzi o ten typ muzyki - nie do końca wiem co będzie odpowiednim wyborem zarówno w zakresie wykonawcy, jak i samego doboru repertuaru (chociaż najchętniej słucham nokturnów). Może macie do zaproponowania jakieś konkretne wydawnictwa na które warto polować? Standardowo, skłaniam się ku starszym wydaniom ;)
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#2

Post autor: Merrick »

Konkretnych płyt nie podam ale pianistów którzy grają Chopina najlepiej wg mnie już tak. Na pewno Argerich, Pollini, Harasiewicz, Czerny-Stefańska, Olejniczak, Rubinstein i Zimerman. Dałbym sobie spokój z Ohlssonem i Pogorelićem.
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Domin
Posty: 1826
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:17

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#3

Post autor: Domin »

Merrick pisze:
14 lis 2021, 01:04
Argerich, Pollini, Harasiewicz, Czerny-Stefańska, Olejniczak, Rubinstein i Zimerman
Zgadzam się. Ja bym dodał jeszcze np. Rafała Blechacza, Tomasa Vasary'ego i Reginę Smendziankę.

Co do dobrych płyt, to jest ich na prawd bardzo wiele. Jestem np. ogromnym fanem koncertów fortepianowych Chopina. Z nowych niedrogich płyt ta jest np. bardzo do polecenia:

https://www.empik.com/chopin-exclusive- ... 2,muzyka-p

Osobiście uważam, że jedno z najlepszych wykonań, jaki słyszałem. Tłoczenie jest ok, choć już np. świetne wykonanie II koncertu z Emanuelem Axem z tej serii jest gorzej wytłoczone - niekiedy "smaży", a wcisnąć tę płytę na szpindel też nie jest łatwo...

Warto zainteresować się interpretacjami Krystiana Zimermana dla "Muzy" i "DG":

https://www.empik.com/chopin-piano-conc ... lsrc=aw.ds

https://archiwum.allegro.pl/oferta/fryd ... 06925.html

No i bardzo polecam tę płytę (słuchałem tylko na CD i Tidalu):

https://www.deutschegrammophon.com/en/c ... erich-3594

Poza I koncertem Chopina masz najwspanialsze wykonanie I koncertu Liszta, jakie słyszałem - to jest na prawdę muzyka na najwyższym poziomie - niebywałe wręcz połączenie emocji z wybitną wręcz wirtuozerią.

Bardzo ciekawa jest również kolekcja "Muzy": Fryderyk Chopin - dzieła wszystkie w wykonaniu artystów polskich (ta w charakterystycznych żółtych okładkach; nagrania z 1959 r.). Można te płyty dostać w antykwariatach w stanie idealnym za 5-10 zł. Na prawdę polecam - mam kilka i dalej zbieram - to na prawdę porządny kawał historii polskiej kultury. Warto tylko nie brać wszystkiego jak leci, ale dokładnie obejrzeć w antykwariacie stan płyty - nie ma nic gorszego niż subtelny utwór fortepianowy strzelający i pykający w najpiękniejszych momentach :)

Ogólnie to masz bardzo ciekawą przygodę przed sobą:-D
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#4

Post autor: Merrick »

Domin pisze:
14 lis 2021, 14:15
ogromnym fanem koncertów fortepianowych Chopina
Genialne utwory!!!
Domin pisze:
14 lis 2021, 14:15
Można te płyty dostać w antykwariatach w stanie idealnym za 5-10 zł.
:!:
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Jack_90
Posty: 82
Rejestracja: 18 paź 2020, 20:00
Gramofon: Technics SL-DD33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#5

Post autor: Jack_90 »

otwierasz prze sobą duże wrota, osobiście dla mnie urok słuchania muzyki klasycznej opiera się też właśnie na interpretacji :violin:
z wymienionych powyżej nazwisk wielu to laureaci lub finaliści konkursu Chopinowskiego - to też jest gwarant, że możesz zakładać, że Ci się spodobają (może z wyjątkiem Julianny Awdiejewy :roll: , decyzje w konkursie nie raz wzbudzały emocje - jak chociażby przy wspomnianym Ivo Pogorelichu, którego notabene też lubię, ale granie wspomnianej Juliany, mniej do mnie przemawia). Dlatego dołączyłbym tutaj też Daang Thai Son'a ;) i nie skreślałbym Garricka Ohlssona

Wydaje mi się, że jeśli już padł Artur Rubinstein to nie nie może zabraknąć Vladymira Horowitza i Światosława Richtera. Od siebie dodałbym, też Vladymira Ashkenazego. Może z mniej popularnych (albo mniej wymienianych w takich zestawieniach) to: Stefan Askenase, Fredreich Gulda, Aleksander Brailovsky.
Wspomniany Ivo Pogorelich - ok, może na start słuchania Chopina to nie do końca trafiony pomysł, (w tamtym czasie uznano go za zbyt nonszlanckiego/ progresywnego czy jak to zwał, ale pamiętajmy że np. już w tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego drugie miejsce otrzymał Aleksander Gadżijew - kto słuchał ten wie ;)

Jeśli bardzo zwracasz uwagę na labele (co też będzie "raczej" gwarantem jakości i wykonania epokowych nagrań) to możesz zwracać uwagę na:
  • Deutsche Gramophon (tłoczone w Niemczech, na labelu jest DP) (opcjonalnie Heliodor - nazwa labelu na rynek angielski)
  • Decca tłoczona w Anglii (lub label London też tłoczone w Anglii - London to nazwa Deccy na rynek amerykański)
  • EMI tłoczone w Angli (lub Angel Record tłoczone w Anglii - jak przykład powyżej nazwa na rynek amerykański)
  • Philips tłoczony w Holandii
Wspomnianego Światosława Richtera można głównie dostać tłoczonego przez rosyjską Melodiyę (na forach porównywana do naszej Muzy), ale to już pytanie do Ciebie czy chcesz "gonić króliczka" za "elitarnymi" wydaniami ;) Mam te i te labele i dają radę. Po osłuchaniu się z legendrnymi pianistami, może znajdziesz własnego ulubionego. Warto drążyć temat. Ostatnio dostałem Walce Rumuńskiego pianisty Dinu Lipatti - którego nigdy wcześniej nie słyszałem :oops: a okazuje się, że mimo krótkiego życia też zapisał się jako uznany Chopinista.
Awatar użytkownika
Domin
Posty: 1826
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:17

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#6

Post autor: Domin »

Merrick pisze:
14 lis 2021, 17:54
5-10 zł.
Jak się trochę poszpera, to i się trafi :D Z miesiąc temu z 5 zeta kupiłem z tej serii właśnie II koncert fortepianowy (płyta bez żadnych śladów użytkowania, bez żadnej ryski; okładka tylko troszkę wyświechtana; brzmi na prawdę spoko, nie smaży, nie trzeszczy, nawet końcówki brzmią OK). Natomiast w ubiegłym roku za 1 zł trafiłem płytę z walcami - okładka była kiedyś zalana, ale płyta zachowała się w stanie idealnym. Więc nawet za bezcen można dostać :)
Awatar użytkownika
AudioAdrian
Posty: 156
Rejestracja: 01 gru 2020, 11:59
Gramofon: Metz TX 4963
Lokalizacja: Kalisz

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#7

Post autor: AudioAdrian »

To jest dość przyzwoite wydanie. Całość to chyba 12 płyt - tak mi się wydaje :)
Załączniki
257477380_1054458261978744_3484422166802958822_n.jpg
Awatar użytkownika
Domin
Posty: 1826
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:17

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#8

Post autor: Domin »

AudioAdrian pisze:
14 lis 2021, 23:50
To jest dość przyzwoite wydanie. Całość to chyba 12 płyt - tak mi się wydaje
Tak, jest to bardzo fajna kolekcja :) Ja w Internecie znalazłem info, że płyt jest 22, co wydaje się być prawdopodobne.
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#9

Post autor: maroza »

Super, bardzo wszystkim dziękuję - jest już konkretny zestaw na start :)
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Re: Chopin - jak go słuchać na winylu?

#10

Post autor: loamesoile »

Domin pisze:
14 lis 2021, 14:15
Warto zainteresować się interpretacjami Krystiana Zimermana dla "Muzy" i "DG":

https://www.empik.com/chopin-piano-conc ... lsrc=aw.ds
te koncerty zimmermana są fantastyczne, zdecydowanie!
tylko nie wiem, jak z dostępnością i z tą konkretną reedycją

natomiast dla mnie esencja chopina to są utwory na fortepian solo w wykonaniu polliniego: etiudy, polonezy, preludia (w tej kolejności) z deutsche grammophone; można je często znaleźć zresztą na allegro zresztą w niezłych cenach i świetnym stanie
ODPOWIEDZ